Walkie talkie

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα, εγώ το βρήκα μόνο στο κατάστημα της boafeng στο Ali express, εκεί αναγράφεται ως uv18i και είναι νέο μοντέλο...ούτε στο κουτί που είναι original ούτε στο manual αναγράφεται κάτι, μπαταρία δεν ξεβίδωσα για να δω αν γράφει κάτι ή συσκευή από πίσω...το παρέλαβα μέσα σε 15 μέρες
Έχω και γω ένα παρόμοιο γι αυτό ρωτάω. Να λασκάρω λίγο και θα βάλω φωτογραφία αργότερα.
 
Είναι νόμιμα αυτά ,τι εμβέλεια έχουν;
Όχι, δεν είναι. Πρέπει να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη για να το χρησιμοποιήσεις.
Δεν υπάρχει κάποια εμβέλεια στους πομποδέκτες. Υπάρχουν watt εκπομπής. Και θα είναι 4-5.
Μεγειά το εργαλεία Λαυρέντη. Χρήσιμο για την ασφάλειά μας στο βουνό.
 
Νομίζω πως είναι νόμιμα, οι συχνότητες που λειτουργούν τα συγκεκριμένα δεν επηρεάζουν σώματα ασφαλείας κτλ...όσον αφορά την εμβέλεια, όσο περισσότερα εμπόδια έχεις ( κτίρια, βουνά, δεντρα) κτλ τόσο μικραίνει η εμβέλεια, πάντως γενικά είναι χρήσιμα ιδίως αν κυνηγάς με παρέα σε κοντινά η και πιο μακρινά καρτερια ιδίως σε σημεία που τα κινητά δεν πιάνουν...από αυτά που διάβασα, νομίζω μια μέση εμβέλεια σε ένα κυνηγοτοπο είναι τα 3 με 5 χλμ
Με τον φίλο που κυνηγάμε παρέα χρησιμοποιούμε PMR τα VHF είχα ακούσει κι εγώ ότι απαγορεύονται.
 
Με τον φίλο που κυνηγάμε παρέα χρησιμοποιούμε PMR τα VHF είχα ακούσει κι εγώ ότι απαγορεύονται.
Ακριβώς έτσι. Τα walkie-talkie (PMR) είναι νόμιμα. 0,5watt εκπομπής με κλειδωμένες συγκεκριμένες συχνότητες UHF.
Οι ραδιοερασιτεχνικόι πομποδέκτες VHF/UHF χρειάζονται άδεια ραδιοερασιτέχνη. Φυσικά υπάρχουν και τα VHF των σκαφάτων τα οποία είναι νόμιμα για τους σκαφάτους.
Για τους κυνηγούς δεν υπάρχει πρόβλεψη. Η ΚΣΕ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου στο θέμα 🥱
 
Το άρθρο λέει αυτά που είπαμε πιο πάνω.
Μετά κάνει εκτενή αναφορά στα CB, αυτά που είχαν παλιά οι ταξιτζήδες αν θυμάσαι, που πλέον κανένας δε χρησιμοποιεί.
Αυτό που αγόρασες εσύ είναι ραδιοερασιτεχνικός πομποδέκτης και χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη για να το χρησιμοποιήσεις νόμιμα.
 
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα, εγώ το βρήκα μόνο στο κατάστημα της boafeng στο Ali express, εκεί αναγράφεται ως uv18i και είναι νέο μοντέλο...ούτε στο κουτί που είναι original ούτε στο manual αναγράφεται κάτι, μπαταρία δεν ξεβίδωσα για να δω αν γράφει κάτι ή συσκευή από πίσω...το παρέλαβα μέσα σε 15 μέρες
Ρε αφού σου είπα απο που να πας πάρεις
 
Το άρθρο λέει αυτά που είπαμε πιο πάνω.
Μετά κάνει εκτενή αναφορά στα CB, αυτά που είχαν παλιά οι ταξιτζήδες αν θυμάσαι, που πλέον κανένας δε χρησιμοποιεί.
Αυτό που αγόρασες εσύ είναι ραδιοερασιτεχνικός πομποδέκτης και χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη για να το χρησιμοποιήσεις νόμιμα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που και εγώ το αγόρασα από εξωτερικό και εισήχθη κανονικά, αλλά και που στα εδώ μαγαζιά, δεν σου ζητάνε καμμια άδεια για να το αγορασεις
 
Καλά κάνετε και αγοράζεται πομποδέκτες. Στα βουνά που δεν πιάνουν τα κινητά πολλά συμβαίνουν κάθε χρόνο. Από ένα έμφραγμα σε κάποιον ηλικιωμένο κυνηγό, μέχρι να πέσεις και να σπάσεις το πόδι σου και να μην μπορείς να περπατήσεις, ένας πομποδέκτης μπορεί να σε σώσει.
Θα έπρεπε η ΚΣΕ να έχει εξασφαλίσει συχνότητες για τους κυνηγούς!!! Να υπάρχει μία συχνότητα που να μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και κάποιοι άλλοι να σε ακούνε.
 
Τέλος η χρήση των φορητών ασυρμάτων απαγορεύεται για το συντονισμό του κυνηγίου, δηλαδή για τον εντοπισμό του θηράματος και τον συντονισμό των κυνηγών μεταξύ τους με σκοπό τη θήρευση.

Επιτρέπεται για κάθε άλλη περίπτωση και ιδίως για λόγους επικοινωνίας σε δύσβατα μέρη κι όπου δεν υπάρχει τηλεφωνικό σήμα, για λόγους προστασίας.
 
Μου κάνει εντύπωση πάντως που και εγώ το αγόρασα από εξωτερικό και εισήχθη κανονικά, αλλά και που στα εδώ μαγαζιά, δεν σου ζητάνε καμμια άδεια για να το αγορασεις
Να μην σου κάνει εντύπωση. Δεν απαγορεύεται η πώλησή του. Και οι περισσότεροι ραδιοερασιτέχνες έτσι ξεκίνησαν. Αγόρασαν ένα μηχανάκι, το γούσταραν, και μετά έβγαλαν άδεια για να το χρησιμοποιούν χωρίς φόβο.
Αν κάτσεις 2-3 μήνες και διαβάσεις τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, θα δώσεις εξετάσεις και θα πάρεις και εσύ άδεια.
 
Τέλος η χρήση των φορητών ασυρμάτων απαγορεύεται για το συντονισμό του κυνηγίου, δηλαδή για τον εντοπισμό του θηράματος και τον συντονισμό των κυνηγών μεταξύ τους με σκοπό τη θήρευση.

Επιτρέπεται για κάθε άλλη περίπτωση και ιδίως για λόγους επικοινωνίας σε δύσβατα μέρη κι όπου δεν υπάρχει τηλεφωνικό σήμα, για λόγους προστασίας.
Όταν λέει επιτρέπονται εννοεί τα walkie-talkie.
 
Μου κάνει εντύπωση πάντως που και εγώ το αγόρασα από εξωτερικό και εισήχθη κανονικά, αλλά και που στα εδώ μαγαζιά, δεν σου ζητάνε καμμια άδεια για να το αγορασεις
οπως πολλα απαγορευεται η χρηση αλλα επιτρεπεται η εισαγωγη...ελληνικη νομοθεσια
 
Back
Top