Walkie talkie

Καλησπέρα σε όλους. Συνάδελφοι κοιτάζοντας και χαζεύοντας στο διαδίκτυο είδα ότι στο eBay βρίσκω τον icom v85 στα 60€ και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή 150€ εδώ αξίζει η μήπως είναι μουφα maiden jaina τα φώτα σάς!!!
 
Καλησπέρα σε όλους. Συνάδελφοι κοιτάζοντας και χαζεύοντας στο διαδίκτυο είδα ότι στο eBay βρίσκω τον icom v85 στα 60€ και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή 150€ εδώ αξίζει η μήπως είναι μουφα maiden jaina τα φώτα σάς!!!
Αυτά που βλέπεις είναι κλειδωμένα στην ναυτική μπάντα (vhf marine) και λειτουργούν αυστηρά σε προεπιλεγμένα κανάλια αυτής της μπάντας. Χρειάζεται ειδική διαδικασία για το ξεκλείδωμα ( και είναι αμφίβολο αν γίνεται) που είναι απαραίτητο για να επικοινωνούν με τα υπόλοιπα "ανοικτά" φορητά vhf. Προτείνω να μην μπλέξεις.
 
Last edited:
Καλημέρα στην ομάδα.

Έχω ένα HYT TC700 και θέλω να κλονοποιησω τις συχνότητές του σε άλλα walkie talkie όπως Baofeng BF-888s και TYT TH UV8000D. Έκανα λοιπόν το εξής. Έκανα εκπομπή από τον HYT και scan από τον TYT και βρήκα τις συχνότητες, τις οποίες μέσω CHIRP τις πέρασα στα υπόλοιπα walkie talkie. Όμως όταν εκπέμπουν τα Baofeng και TYT τότε ακούω καθαρά στο HYT αλλά όχι το αντίστροφο!! Μια βοήθεια στον άσχετο παρακαλώ...
 
Καλημέρα στην ομάδα.

Έχω ένα HYT TC700 και θέλω να κλονοποιησω τις συχνότητές του σε άλλα walkie talkie όπως Baofeng BF-888s και TYT TH UV8000D. Έκανα λοιπόν το εξής. Έκανα εκπομπή από τον HYT και scan από τον TYT και βρήκα τις συχνότητες, τις οποίες μέσω CHIRP τις πέρασα στα υπόλοιπα walkie talkie. Όμως όταν εκπέμπουν τα Baofeng και TYT τότε ακούω καθαρά στο HYT αλλά όχι το αντίστροφο!! Μια βοήθεια στον άσχετο παρακαλώ...
Δεν τον γνωρίζω τον πομποδέκτη σου αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ βλέπω ότι δεν έχει ούτε καν οθόνη. Έξυπνο εκ μέρους σου να κάνεις scanning από το ΤΥΤ ενώ εκπέμπεις με τον άλλο ώστε να βρει ο ΤΥΤ σε ποια συχνότητα εκπέμπει ο άλλος.

Το πρόβλημα λες είναι ότι ενώ «ανακάλυψες» τη συχνότητα που εκπέμπει ο άλλος τελικά όταν εκπέμπει δεν την ακούς, άρα δεν την έχεις ανακαλύψει πραγματικά. Νόμισες ότι τη βρήκες αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι αυτή. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο ΤΥΤ σταμάτησε το scanning στην πρώτη εκπομπή που εντόπισε από το άλλο και εσύ είδες τη συχνότητα αυτή στην οθόνη του ΤΥΤ και θεώρησες ότι σε αυτή εκπέμπει ο άλλος. Δηλαδή άκουσε κάτι για παράδειγμα στην 446.015 αλλά στην πραγματικότητα ο άλλος εκπέμπει πχ στα 446.01875 . Έτσι μετά ο άλλος όταν εκπέμπει, εσύ με το ΤΥΤ στην πραγματικότητα δεν τον λαμβάνεις.

Προσπάθησε από τη συσκευασία του άλλου πομποδέκτη να δεις ακριβώς σε ποιες συχνότητες εκπέμπει ή ψάξε το στο ίντερνετ και βάλε αυτή ακριβώς τη συχνότητα στο ΤΥΤ και θα λειτουργήσει.

Από ότι βλέπω στο ίντερνετ εγώ, το μηχάνημά σου είναι walkie-talkie, δηλαδή εκπέμπει στις συχνότητες των PMR. Στα PMR τα κανάλια του μηχανήματός σου συνήθως αντιστοιχούν στις παρακάτω συχνότητες:
CH 1 = 446.00625 Mhz
CH 2 = 446.01875 Mhz
CH 3 = 446.03125 Mhz
CH 4 = 446.04375 Mhz
CH 5 = 446.05625 Mhz
CH 6 = 446.06875 Mhz
CH 7 = 446.08125 Mhz
CH 8 = 446.09375 Mhz

Δες εδώ: https://www.berovalis.gr/index.php?...=article&id=85:-pmr-a-lpd&catid=38&Itemid=139

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπως να έχει οριστεί από το ΤΥΤ να ακούει μόνο όταν ο άλλος έχει ορίσει και κάποιον συγκεκριμένο υπότονο στην εκπομπή του, αλλά θεωρώ απίθανο να έχεις ενεργοποιήσει αυτή τη λειτουργία στον ΤΥΤ.



Πιστεύω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βεβαιωθείς ότι και τα δύο μηχανήματα που θέλεις να επικοινωνήσουν είναι προγραμματισμένα ακριβώς στην ίδια συχνότητα και όχι στο περίπου.

Επίσης, θεωρώ ότι τα μηχανήματα τα τεστάρεις έχοντάς τα δίπλα δίπλα και όχι σε απόσταση χιλιομέτρων. Λάβε υπόψη σου ότι το άλλο μηχάνημα είναι walkie-talkie και εκπέμπει με ισχύ 0,5watt, ενώ τα Baofeng και TYT είναι ραδιοερασιτεχνικοί πομποδέκτες και εκπέμπουν στα 5 και 10 watt αντίστοιχα. Άρα «φωνάζουν» πολύ πιο δυνατά από τα walkie-talkie.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, αν κάποιος ραδιοερασιτέχνης με εμπειρία δει το ποστ ίσως σε βοηθήσει καλύτερα.
 
Ξαναέκανα δοκιμή με το TYT και λαμβάνει και εκπέμπει καθαρά στο HYT. Το Baofeng δεν λαμβάνει τόνο! Κάποια ρύθμιση πρέπει να αλλάξω στο CHIRP...
 
Ξαναέκανα δοκιμή με το TYT και λαμβάνει και εκπέμπει καθαρά στο HYT. Το Baofeng δεν λαμβάνει τόνο! Κάποια ρύθμιση πρέπει να αλλάξω στο CHIRP...
Τί σημαίνει "δε λαμβάνει τόνο";
Ότι δεν λαμβάνει; Ότι δεν ακούει δηλαδή;
 
Στους ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες όταν ρυθμίζουμε κανάλια μπορείς να επιλέξεις διαφορετική συχνότητα εκπομπής και λήξης στο ίδιο κανάλι. Αυτό ονομάζεται shift. Ο λόγος είναι ότι για να μιλήσεις με κάποιον μέσω αναμεταδότη πρέπει να ρυθμίσεις διαφορετικές συχνότητες εκπομπής και λήψης ανάλογα με τον αναμεταδότη. Παραδείγματος χάρη αν κάποιος αναμεταδότης λέει ότι είναι στα 144.850 για παράδειγμα και σου λέει ότι έχει shift -600, σημαίνει ότι εκπέμπει στα 144.850 αλλά λαμβάνει στα 144.250.

Κοίταξε προσεκτικά τις ρυθμίσεις του Baoffeng στο CHIRP πριν τις εγκαταστήσεις στον πομποδέκτη. Μήπως έχει οριστεί από το CHIRP άλλη συχνότητα λήψης και άλλη εκπομπής; Είσαι σίγουρος ότι η συχνότητα εκπομπής και λήψης στο κάθε κανάλι είναι η ίδια; Μήπως στην κατηγορία OFFSET γράφει κάτι; Θα πρέπει να είναι κενό ή 0.
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους. Έχει δουλέψει κανείς ή ακούσει κάτι σχετικά με τον ΤΥΤ ΤΗ-UVF8D ; Σκέφτομαι να τον πάρω για το κυνήγι σε αγριογούρουνο (πουρνάρι κτλπ) και δεν ξέρω αν θα είναι εντάξει από άποψη σήματος και κάλυψης.

1687856138020.png
 
Καλημέρα σε όλους. Έχει δουλέψει κανείς ή ακούσει κάτι σχετικά με τον ΤΥΤ ΤΗ-UVF8D ; Σκέφτομαι να τον πάρω για το κυνήγι σε αγριογούρουνο (πουρνάρι κτλπ) και δεν ξέρω αν θα είναι εντάξει από άποψη σήματος και κάλυψης.

View attachment 73984
Αν είναι πάνω από 5 watt μια χαρά είναι.
Όλοι τέτοια χρησιμοποιούν.
 
Αν είναι πάνω από 5 watt μια χαρά είναι.
Δεν είναι. Μαξ 5 watt λέει στα vhf, και 4 watt uhf.
Αλλά μια χαρά είναι τα 5 watt. Όλα εκτός από ένα είναι 5 watt Μαξ.
Και όταν το έχεις δίπλα στο κεφάλι σου δεν θες να βγάζει περισσότερα.
 
Last edited:
Καλημέρα στην ομάδα.

Έχω ένα HYT TC700 και θέλω να κλονοποιησω τις συχνότητές του σε άλλα walkie talkie όπως Baofeng BF-888s και TYT TH UV8000D. Έκανα λοιπόν το εξής. Έκανα εκπομπή από τον HYT και scan από τον TYT και βρήκα τις συχνότητες, τις οποίες μέσω CHIRP τις πέρασα στα υπόλοιπα walkie talkie. Όμως όταν εκπέμπουν τα Baofeng και TYT τότε ακούω καθαρά στο HYT αλλά όχι το αντίστροφο!! Μια βοήθεια στον άσχετο παρακαλώ...
1. Δες αν το CHIRP υποστηρίζει το HYT TC700.
2. Αν το υποστηρίζει, σύνδεσε με το ειδικο καλώδιο τον πομποδέκτη με το CHIRP και κατέβασε την εικόνα του στο CHIRP.
3. Άνοιξε το αρχείο και θα δεις τα πάντα. Που εκπέμπει, που λαμβάνει αν χρησιμοποίει υποτονους κλπ.
4. Μετάφερε τις συχνότητες λήψης/εκπομπής/υποτονους στα αλλα δυο και είσαι έτοιμος.
**** προσοχη***το μηχάνημα αυτό εχει σκραμπλερ που σημαίνει οτι αν είναι ενεργοποιημένο κωδικοποιεί την εκπομπή και για να ληφθεί/αποδιαμορφωθει η εκπομπή χρειάζεται ο δέκτης να εχει δυνατότητα αποκωδικοποίησης.
 
Last edited:
Λαυρέντη, ποιο μοντέλο είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία.
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα, εγώ το βρήκα μόνο στο κατάστημα της boafeng στο Ali express, εκεί αναγράφεται ως uv18i και είναι νέο μοντέλο...ούτε στο κουτί που είναι original ούτε στο manual αναγράφεται κάτι, μπαταρία δεν ξεβίδωσα για να δω αν γράφει κάτι ή συσκευή από πίσω...το παρέλαβα μέσα σε 15 μέρες
 
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα, εγώ το βρήκα μόνο στο κατάστημα της boafeng στο Ali express, εκεί αναγράφεται ως uv18i και είναι νέο μοντέλο...ούτε στο κουτί που είναι original ούτε στο manual αναγράφεται κάτι, μπαταρία δεν ξεβίδωσα για να δω αν γράφει κάτι ή συσκευή από πίσω...το παρέλαβα μέσα σε 15 μέρες
Πόσο?
 
Είναι νόμιμα αυτά ,τι εμβέλεια έχουν;
Νομίζω πως είναι νόμιμα, οι συχνότητες που λειτουργούν τα συγκεκριμένα δεν επηρεάζουν σώματα ασφαλείας κτλ...όσον αφορά την εμβέλεια, όσο περισσότερα εμπόδια έχεις ( κτίρια, βουνά, δεντρα) κτλ τόσο μικραίνει η εμβέλεια, πάντως γενικά είναι χρήσιμα ιδίως αν κυνηγάς με παρέα σε κοντινά η και πιο μακρινά καρτερια ιδίως σε σημεία που τα κινητά δεν πιάνουν...από αυτά που διάβασα, νομίζω μια μέση εμβέλεια σε ένα κυνηγοτοπο είναι τα 3 με 5 χλμ
 
Back
Top