Walkie talkie

Καλησπέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να πάρω 2 walkie-talkie, ελαφριά και οικονομικά. Θα χρησιμοποιηθούν για κυνήγι τσίχλας για καλύτερη συνεννόηση μιας και ο πατέρας μου δεν έχει ποτέ μαζί του κινητό. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
Πάρε ενα ζευγαράκι Motorola, έχει σε διάφορες κατηγορίες τιμής, είναι αξιόπιστα και έχεις καλή ποιότητα ήχου, σε αντίθεση με κάτι Baofeng που έχει φίλος και δυσκολευόμαστε να τον καταλάβουμε (Ίσως και να είναι τυχαίο).
Μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση και ενα ζευγάρι που έχει άλλος φίλος από τα Lidl, αν εξαιρέσεις ότι μοιάζουν με παιδικό παιχνίδι και αν θέλεις κάτι φτηνό, αν τα βρεις πάρτα.
Είσαι άτυχος όμως, γιατί μέχρι προχθές πούλαγε έδώ ένας συνάδελφος ένα καλό ζευγαράκι Motorola, αλλά σε πρόλαβε άλλος .big smile.
 
Last edited:
Έχω πάρει κάτι cobra από το eshop και μου έχουν βγεί πολύ καλά .Έχει και υποσυχνοτητες και ρυθμίζοντας δεν πέφτεις πάνω σε άλλους .Τα δικά μου είναι για 4χιλιομετρα νομίζω αλλά έχει για 10 χιλιόμετρα σε ανοιχτό χώρο σε πολύ καλή τιμή ,ψαχτο στο Σκρουτζ ,best price.IMG_20221009_141849.jpg
 
Τα δικά μου είναι για 4χιλιομετρα νομίζω αλλά έχει για 10 χιλιόμετρα σε ανοιχτό χώρο σε πολύ καλή τιμή
Απλά να σημειώσω ότι δια νόμου τα walkie talkie (PMR) εκπέμπουν σε συγκεκριμένες συχνότητες των UHF και υποχρεωτικά μόνο στα 0,5watt.

Κατά συνέπεια δεν υπάρχουν για 4, για 5 και για 10 χιλιόμετρα. Αυτά είναι ανάλογα με το πόσο ψεύτης θέλει να γίνει ο κάθε κατασκευαστής/πωλητής. Όλα "φωνάζουν" με 0,5watt.

Ο κατασκευαστής των δικών σου που "είναι για 4 χιλιόμετρα" είναι λιγότερο ψεύτης από τον ανταγωνιστή του που τα δίνει "για 10χιλιόμετρα".
 
Καλησπερα το νομιμο χωρις αδεια κτλπ ειναι τα pmr αν κατάλαβα καλα? Θελω ενα ζευγαρι για εμενα και τον πατερα μου για το καρτερι για κοντινες αποστάσεις για καλύτερη επικοινωνία να μην φωναζουμε και ξεσηκώνουμε τον τοπο .sarcastic. καμια πρόταση?
 
Ωραία αρα κάτι κατάλαβα...καποια προταση για χρήση σε καρτέρι τσιχλα και φασσα? Γενικά παιρνουν και ακουστικο?
Τελευταία φορά που είχα walkie talkie ήταν στην παιδική μου ηλικία, κατά συνέπεια δεν έχω γνώσεις να να σε κατευθύνω σε αγορά walkie-talkie. Ο φίλος Benelli πιο πάνω προτείνει κάτι. Πάντως καλά κάνεις και το ψάχνεις, η επικοινωνία με το συνκυνηγό είναι πολύ σημαντική για λόγους ασφάλειας.
 
Απλά να σημειώσω ότι δια νόμου τα walkie talkie (PMR) εκπέμπουν σε συγκεκριμένες συχνότητες των UHF και υποχρεωτικά μόνο στα 0,5watt.

Κατά συνέπεια δεν υπάρχουν για 4, για 5 και για 10 χιλιόμετρα. Αυτά είναι ανάλογα με το πόσο ψεύτης θέλει να γίνει ο κάθε κατασκευαστής/πωλητής. Όλα "φωνάζουν" με 0,5watt.

Ο κατασκευαστής των δικών σου που "είναι για 4 χιλιόμετρα" είναι λιγότερο ψεύτης από τον ανταγωνιστή του που τα δίνει "για 10χιλιόμετρα".
Ο ίδιος είναι και για τα δύο ,όταν υπάρχει μεγάλο εμπόδιο πιάνουν τα δύσκολα ,αλλά για περπατητο κυνήγι η να μιλάνε δύο η και περισσότεροι φίλοι στα καρτερια είναι πολύ καλά ,δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούν κινητό και προπάντων είναι νόμιμα.
 
Ο ίδιος είναι και για τα δύο ,όταν υπάρχει μεγάλο εμπόδιο πιάνουν τα δύσκολα ,αλλά για περπατητο κυνήγι η να μιλάνε δύο η και περισσότεροι φίλοι στα καρτερια είναι πολύ καλά ,δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούν κινητό και προπάντων είναι νόμιμα.
Ακριβώς όπως τα λες.
 
Τελευταία φορά που είχα walkie talkie ήταν στην παιδική μου ηλικία, κατά συνέπεια δεν έχω γνώσεις να να σε κατευθύνω σε αγορά walkie-talkie. Ο φίλος Benelli πιο πάνω προτείνει κάτι. Πάντως καλά κάνεις και το ψάχνεις, η επικοινωνία με το συνκυνηγό είναι πολύ σημαντική για λόγους ασφάλειας.
Είναι πολύ χρήσιμα ιδίως στο περπατητο που χτυπάει κάποιος ένα πουλί και σταματάει τους υπόλοιπους για να το βρει,δεν χάνει την επαφή της η ομάδα ακόμα κι αν δεν βλέπει ο ένας τον άλλο ξέρει που βρίσκεται.
 
Έχω πάρει κάτι cobra από το eshop και μου έχουν βγεί πολύ καλά .Έχει και υποσυχνοτητες και ρυθμίζοντας δεν πέφτεις πάνω σε άλλους .Τα δικά μου είναι για 4χιλιομετρα νομίζω αλλά έχει για 10 χιλιόμετρα σε ανοιχτό χώρο σε πολύ καλή τιμή ,ψαχτο στο Σκρουτζ ,best price.View attachment 57509
Καλησπέρα φιλε τα συγκεκριμένα δεν τα βρίσκω τουλάχιστον στο skroutz καποια αλλη πρόταση ισως? Συγνώμη σας εχω ζαλισει...το ξέρω...
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να πάρω 2 walkie-talkie, ελαφριά και οικονομικά. Θα χρησιμοποιηθούν για κυνήγι τσίχλας για καλύτερη συνεννόηση μιας και ο πατέρας μου δεν έχει ποτέ μαζί του κινητό. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
Πάρε ένα ζευγάρι Midland XT10 κάνουν γύρω στο 50 αρικο και είσαι νόμιμος και μην πολύ ψάχνεσαι με αυτά γιατί είναι και αυτά ψώρα και κοστίζει
 
Είμαι σίγουρος ότι κάποια που κοστίζουν παραπάνω θα παίρνουν.
Το ακουστικό είναι πολύ χρήσιμο στο κυνήγι.
Εμείς στην παγάνα με τα vhf είμαστε υποχρεωτικά όλοι με ακουστικό.
Ναι το ξερω ειδα ενα παλικάρι σημερα με το ακουστικό και ηταν πολυ βολικό δεν χρειάζεται να αφησεις το οπλο κτλπ
 
Καλησπέρα φιλε τα συγκεκριμένα δεν τα βρίσκω τουλάχιστον στο skroutz καποια αλλη πρόταση ισως? Συγνώμη σας εχω ζαλισει...το ξέρω...
Δεν έχεις ζαλίσει κανένα. Το ξαναλέω ότι όλα είναι επί της ουσίας τα ίδια! Όλα εκπέμπουν στις ίδιες συχνότητες ακριβώς και όλα στο μισό watt! Όσο πιο ακριβά είναι τόσο καλύτερη ποιότητα κατασκευής θα έχουν υποτίθεται. Επίσης θα έχουν κάποιες δευτερεύουσες διαφορές του τύπου να είναι αδιάβροχα, να έχουν ακουστικό, καλύτερη οθόνη ...
Άρα ανάλογα τα οικονομικά σου παίρνεις αυτό που μπορείς. Επί της ουσίας είναι όλα ίδια. Η ποιότητα κατασκευής αλλάζει.
 
Καλησπέρα φιλε τα συγκεκριμένα δεν τα βρίσκω τουλάχιστον στο skroutz καποια αλλη πρόταση ισως? Συγνώμη σας εχω ζαλισει...το ξέρω...
Θοδωρή τα έχω χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα ούτε οι μπαταρίες .Τα πήρα από το eshop.gr γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου (χωρίς μεταφορικά),έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί στο crazy Sundays που κάνει μεγαλύτερες προσφορές . Έχει δύο μοντέλα με 46,90 και 59,90 παίρνουν και τα δύο ακουστικά και έχουν δύο χρόνια εγγύηση.Δες τα και ψαχτα κι αλλού.
 
Θοδωρή τα έχω χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα ούτε οι μπαταρίες .Τα πήρα από το eshop.gr γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου (χωρίς μεταφορικά),έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί στο crazy Sundays που κάνει μεγαλύτερες προσφορές . Έχει δύο μοντέλα με 46,90 και 59,90 παίρνουν και τα δύο ακουστικά και έχουν δύο χρόνια εγγύηση.Δες τα και ψαχτα κι αλλού.
Ευχαριστώ πολύ φίλε πανω κατω ιδιες τιμες εχουν και στο skroutz..τωρα απο διαφορες ειναι σχεδον ιδια το μόνο που ειδα να αλλαζει ειναι η μεθοδος φόρτισης και το ενα λεει 8 χιλιόμετρα και το αλλο 10 (ετσι και αλλιως δεν ια μεταμαστευσουμε) .sarcastic.
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε πανω κατω ιδιες τιμες εχουν και στο skroutz..τωρα απο διαφορες ειναι σχεδον ιδια το μόνο που ειδα να αλλαζει ειναι η μεθοδος φόρτισης και το ενα λεει 8 χιλιόμετρα και το αλλο 10 (ετσι και αλλιως δεν ια μεταμαστευσουμε) .sarcastic.
Το 59,90 έχει doa 7ημερων
 
Back
Top