Walkie talkie

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση, ηλεκτρονικό μηχάνημα είναι. Το θέμα είναι τί είναι το πιο πιθανό να συμβαίνει.
Είναι πολλοί οι παράμετροι που πρέπει να ελεγχθούν πριν αποφανθείς ότι το πρόβλημα θα λυθεί αγοράζοντας άλλο πομποδέκτη.
Μια γεύση σου δίνει ο Τόλης σε αυτά που είπε μερικά ποστ πιο πάνω:


Καταρχήν δες αν είναι στις βέλτιστες συνθήκες.

Είναι γεμάτη ή άδεια η μπαταρία όταν ξεκινάς το κυνήγι; Αν είναι χαμηλή η τάση της μπαταρίας θα βγάζει λιγότερα watt. Το ΤΥΤ έχει τη μεγαλύτερη μπαταρία όλων, πρώτα θα εξαντληθούν οι πομποδέκτες των συνκυνηγών σου και τελευταίος ο δικός σου.

Στην εκπομπή είσαι στο High, Medium ή Low; αυτό έχει να κάνει με το πόσα watt θα εκπέμπει και άρα πως θα μας λαμβάνουν, όχι πως θα ακούμε. Οι ραδιοερασιτέχνες εκπέμπουμε πάντα στα χαμηλότερα δυνατόν watt και μόνο όταν δεν μας ακούνε ανεβάζουμε. 5watt είναι καλή ισχύς, 10 όμως είναι καλύτερη όταν κάποιοι δεν σε ακούνε, είναι σα "να φωνάζει το μηχάνημα πιο δυνατά".

Το squatz είναι μία ρύθμιση που αυξομειώνει την ευαισθησία λήψης. Αν λαμβάνεις ας πούμε παράσιτα τότε υψώνεις το squatz έτσι ώστε να μη λαμβάνεις πολύ αδύναμα σήματα και να κοπούνε τα παράσιτα. Αν εκεί που είσαι δε λαμβάνεις το σήμα των συναδέλφων, τότε μειώνεις το squatz αυξάνοντας την ικανότητα του πομποδέκτη να λαμβάνει αδύναμα σήματα και ενδεχομένως να ακούσεις αμυδρά κάτι που πριν δεν άκουγες.

Αφού έχεις μάθει τον πομποδέκτη σου και ξέρεις τις βασικές ρυθμίσεις, τότε για να αποφανθείς ότι φταίει το μηχάνημά σου που δε λαμβάνεις και να πεις ότι με κάποιο άλλο θα λάμβανες καλύτερα, θα πρέπει εκεί στο πόστο σου να είναι κάποιος μαζί σου με άλλο πομποδέκτη και ένας τρίτος μακρινός να εκπέμπει σε μία συχνότητα που θα είστε και οι τρεις συντονισμένοι και αν τότε δεις ότι ο διπλανός σου λαμβάνει καλά, αλλά εσύ όχι, και αν έχεις μειώσει το aquatz και πάλι δεν ακούς, και αν του φοράς και τη μεγάλη μανίσια κεραία του,, τότε συμπεραίνεις ότι φταίει ο πομποδέκτης σου.




Αναφέρομαι σε αυτόν (TYT TH-8000D):

View attachment 39324
Squatz ενωεις το (SQL) squelch???
 
Χαιρετώ την ομάδα. Πρόσφατα αγόρασα έναν Baofeng UV5R. Μαζί πήρα την μεγαλύτερη μπαταρία της εταιρίας και μεγαλύτερη κεραία (Nagoya NA-771). Έχει συγκρίνει κάποιος συνάδελφος την συγκεκριμένη κεραία με την εργοστασιακή να μου πει αν όντως υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ; Περιμένω τον φίλο να πάρει και αυτός ασύρματο και δεν έχω κάποιον να κάνω δοκιμές. Αν η μεγαλύτερη δεν προσφέρει τίποτα να μην αγοράσει και ο φίλος άδικα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Χαιρετώ την ομάδα. Πρόσφατα αγόρασα έναν Baofeng UV5R. Μαζί πήρα την μεγαλύτερη μπαταρία της εταιρίας και μεγαλύτερη κεραία (Nagoya NA-771). Έχει συγκρίνει κάποιος συνάδελφος την συγκεκριμένη κεραία με την εργοστασιακή να μου πει αν όντως υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ; Περιμένω τον φίλο να πάρει και αυτός ασύρματο και δεν έχω κάποιον να κάνω δοκιμές. Αν η μεγαλύτερη δεν προσφέρει τίποτα να μην αγοράσει και ο φίλος άδικα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Η μεγαλύτερη κεραία προσφέρει καλύτερη λήψη και εκπομπή.... οπότε θα βοηθήσει σίγουρα ειδικά στις συχνότητες που θα δουλεύετε εσείς... πάρτε όμως φορητούς οι οποίοι εκπέμπουν σε περισσότερα από τα 5 watt..... για να έχουν την επιπλέον δύναμη που χρειάζεται σε περιοχές με έντονο ανάγλυφο....
 
Από τους συγκεκριμένους φορητούς έχω δύο στην κατοχή μου και έχει άλλους δύο το ζευγάρι μου.... είναι τίμιοι θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά..... δεν συγκρίνονται με τον TYT των 10 ονομαστικών watt ...... πιστεύω να με καταλαβαίνεις.....αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο σε πμ για να μην γεμίζουμε το θέμα....
 
Last edited:
Χαιρετώ την ομάδα. Πρόσφατα αγόρασα έναν Baofeng UV5R. Μαζί πήρα την μεγαλύτερη μπαταρία της εταιρίας και μεγαλύτερη κεραία (Nagoya NA-771). Έχει συγκρίνει κάποιος συνάδελφος την συγκεκριμένη κεραία με την εργοστασιακή να μου πει αν όντως υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ; Περιμένω τον φίλο να πάρει και αυτός ασύρματο και δεν έχω κάποιον να κάνω δοκιμές. Αν η μεγαλύτερη δεν προσφέρει τίποτα να μην αγοράσει και ο φίλος άδικα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Η μεγαλύτερη κεραία έχει μεγαλύτερη εμβέλεια.
Μην φανταστείς όμως διπλάσια.

Για την Nagoya NA-771 αν την πήρες από ebay είναι μαϊμού κατά 80%.
 
Η μεγαλύτερη κεραία έχει μεγαλύτερη εμβέλεια.
Μην φανταστείς όμως διπλάσια.

Για την Nagoya NA-771 αν την πήρες από ebay είναι μαϊμού κατά 80%.
Μέσω skroutz την πήρα αλλά μάλλον είναι κινέζικη. Πολύ δύσκολα θα βρεις γνήσια. Την αγόρασα να υπάρχει απλά με την μεγάλη το φορητό γίνεται λίγο άβολο.
 
Για να μην ενοχλεί η κεραία χρησημοποιειστε μικρομεγαφωνα....ο φορητός πίσω στο γιλέκο με την κεραία ελεύθερη χωρίς να ακουμπά στο σώμα μας το μικρομεγαφωνο από μέσα από το γιλέκο και στην αριστερή πλευρά. για να μην σκαλωνει σε κλαδιά κτλ....με το ένα χέρι... εγώ συνήθως το αριστερό μπορείς να μιλήσεις. Αν θέλετε να μην ακούγεται..... ένα κοινό ακουστικό τηλεφώνου το καρφώνετε στην υποδοχή για ακουστικά και είστε αθόρυβοι. Επίσης όποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει ακουστικό απευθείας με μικρό press.... ότι βολεύει τον καθένα
 
Από τους συγκεκριμένους φορητούς έχω δύο στην κατοχή μου και έχει άλλους δύο το ζευγάρι μου.... είναι τίμιοι θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά..... δεν συγκρίνονται με τον TYT των 10 ονομαστικών watt ...... πιστεύω να με καταλαβαίνεις.....αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο σε πμ για να μην γεμίζουμε το θέμα....
εχω 4 χρονια tyt 8000d....τα σπαει το μηχανακι....δεν το εχω στα 10 watt ...το εχω στα 5 με τη μικρη κεραια, τη μεγαλη δεν την εχω βγαλει καν απο τη ζελατινα, πιανει παντου, και τη μπαταρια τη φορτιζω μια φορα το τριμηνο ....
 
εχω 4 χρονια tyt 8000d....τα σπαει το μηχανακι....δεν το εχω στα 10 watt ...το εχω στα 5 με τη μικρη κεραια, τη μεγαλη δεν την εχω βγαλει καν απο τη ζελατινα, πιανει παντου, και τη μπαταρια τη φορτιζω μια φορα το τριμηνο ....
Συμφωνώ.....θεωρώ ότι ο TYT 8000 μαζί με έναν παλιό yaesu vx150 που είχα παλιότερα είναι από τα πιο αξιόπιστα φορητά..... από την άλλη όμως αν κάποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του με τα μισά χρήματα......ο baofeng ή όπως αλλιώς λέγεται (γιατί παράγεται ακριβώς ίδιος με δύο τρια διαφορετικά ονόματα) είναι τίμιος,φθηνός και πλέον με πολλά αξεσουάρ.....
 
πριν 6 μηνες ενας φιλος μου πηρε 4 μπαοφενγκ για την παρεα του....τα 2 μονιμα κανουν παρασιτα...χθες παραγγειλε 2 tyt....δεν μπορουσαν να μιλησουν...θεωρω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι ενα μπαοφενγκ κανει 25-30 ευρω και ενας tyt 75...και επεδη το μηχανακι το παιρνεις μια φορα αξιζει νομιζω να πας σε καλυτερη κατηγορια....
 
Εγώ πάντως είχα προβλήματα τόσο σε λήψη όσο και σε εκπομπή με το tyt για αυτό και το έδωσα. Τώρα ψάχνω να βρω κάτι πιο επώνυμο αλλά να μη ξεφεύγει και πολύ στη τιμή. Έχω ξεχωρίσει yaesu ft65, ft25 και ft4 όπως επίσης και το alinco dj-vx50. Οποίο από αυτά βρω ετοιμοπαραδοτο και σε καλή τιμή θα το πάρω .
 
Επίσης τα κυκλώματα του TYT μπορεί να μην είναι 10 watt αλλά είναι σίγουρα 8..... οπότε πάντα θα έχει καλύτερη λήψη και εκπομπή....
παντως στις πληροφοριες τονιζει οτι ειναι το μοναδικο με πραγματικα 10 watt συμφωνα με τα κυκλωματα που διαθετει...ενω τα μπαοφενγκ σε μετρησεις στο ιντερνετ τα 5watt βγαζουν 4 τα δε 10watt δεν βγαζουν πανω απο 6 αν θυμαμαι καλα
 
Επειδή έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου αλλά και φίλων, θα σας πώ τις εντυπώσεις μου. 1. BAOFENG, Όλα μα όλα ασχέτως μοντέλου έβγαλαν κάποιο πρόβλημα με συνηθέστερο τον θόρυβο, (άλλα τα χάρισα και άλλα τα εξαπόστειλα). 2. Τον ΤΥΤ, τον κράτησα λίγο καιρό γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να βρώ την ισορροπία στα SQUELS (θόρυβος). 3. Τώρα εδώ και 3 χρόνια έχω τον Yaesu FT65R ο οποίος είναι και αδιάβροχος, και έχει και καλύτερη εμβέλεια από τον TYT, λέω τέρμα τα πειράματα!, λήψη, εκπομπή και απόδοση σε μπαταρία τέλειος, θόρυβοι κλπ, τέλος!. Και τα 5 Watt, είναι πραγματικά, εκεί που εγώ έχω σήμα οι άλλοι δέν....

FT-65R​

 
Back
Top