Walkie talkie

τι εννοειται με τον θορυβο;....δεν ειχα ποτε θορυβο...δεν ξερω μηπως και στα tyt υπαρχουν μαιμου tyt οπως με τα μπαοφενγκ..διοτι στα baofeng πηγα να παρω ενα μοντελο απο κινα και ενω στην αμερικη η τιμη ηταν 63 δολλαρια ο κινεζος τον πουλαγε 30...οταν τον ρωτησα αν ειναι το αυθεντικο μπαοφενγ με τα 8 watt αρχισε τα ...κινεζικα..οποτε του ζητησα να μου επιστρεψει τα χρηματα οπως και εγινε...
 
Επειδή έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου αλλά και φίλων, θα σας πώ τις εντυπώσεις μου. 1. BAOFENG, Όλα μα όλα ασχέτως μοντέλου έβγαλαν κάποιο πρόβλημα με συνηθέστερο τον θόρυβο, (άλλα τα χάρισα και άλλα τα εξαπόστειλα). 2. Τον ΤΥΤ, τον κράτησα λίγο καιρό γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να βρώ την ισορροπία στα SQUELS (θόρυβος). 3. Τώρα εδώ και 3 χρόνια έχω τον Yaesu FT65R ο οποίος είναι και αδιάβροχος, και έχει και καλύτερη εμβέλεια από τον TYT, λέω τέρμα τα πειράματα!, λήψη, εκπομπή και απόδοση σε μπαταρία τέλειος, θόρυβοι κλπ, τέλος!. Και τα 5 Watt, είναι πραγματικά, εκεί που εγώ έχω σήμα οι άλλοι δέν....

FT-65R​

Κάπως έτσι κι εγώ. Είχα και το baofeng και το tyt. Βρήκα σε προσφορά yaesu ft 25, ίδιο με το ft 65 αλλά μόνο με vhf και τον παρήγγειλα σήμερα.
 

Wouxun KG-UV6D. Σοβαρό και στιβαρό μηχάνημα που δεν μπουκωνει ο δέκτης του ακόμα μέσα στην Αθήνα με εξωτερική κεραία και σε λογική τιμή.​

 
Βρήκα σε προσφορά yaesu ft 25, ίδιο με το ft 65 αλλά μόνο με vhf και τον παρήγγειλα σήμερα.
Εργαλείο !!! Πρόσεξε μόνο την μπαταρία ... ίσως είναι παλιάς παραγωγής και χρειαστεί άλλαγμα.
Ας ελέγξουν την βάση της κεραίας.... έχει ένα παξιμάδι που χαλαρώνει..... βγάζεις την κεραία με κλειστό το φορητό και φαίνεται το παξιμάδι
Χαλαρώνει το παξιμάδι και ξεκολλάει η βάση της κεραίας από την πλακέτα.
Κουνάς την κεραία ελαφρά και ακούγονται παράσιτα :)
Θέλει άνοιγμα και κόλλημα ξανά.

Αν έχετε κανένα Astro 220 και 10βατο το κάψατε το 220 ... είναι ζήτημα χρόνου.
 
Αν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις σε ανοικτό πεδίο, κάμπο κτλ θα κάνεις τη δουλειά σου....αν έχεις απαιτήσεις θα πρέπει να ανέβεις σε ποιότητα για PMR..... ή ακόμη καλύτερα σε ασυρμάτους VHF -UHF.... ρίξε μια ματιά σε παλιότερες αναρτήσεις......
 
Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο που δεν είναι αδιάβροχο.
Το έχω χρησιμοποιήσει στο κυνήγι αγριόχοιρου παρότι έχω και καλύτερο, το ΤΥΤ 8000.
Ο λόγος που με βόλεψε είναι γιατί έχει (το δικό μου παλιό μοντέλο) dual PTT (Press To Talk), ενώ όλα τα άλλα έχουν ένα μόνο κουμπί PTT, αυτό έχει δύο. Έτσι, όταν είσαι με δύο συχνότητες συντονισμένες στην οθόνη, πατώντας το πάνω PTT ανοίγει η πάνω συχνότητα της οθόνης και μιλάς σε αυτήν, ενώ πατώντας το κάτω PTT ανοίγει η κάτω και μιλάς στην κάτω. Αν έχεις ένα μόνο κουμπί PTT για να αλλάξεις από την πάνω στην κάτω συχνότητα πρέπει να το ξεκλειδώνεις και να πατάς ένα κουμπί στον πομποδέκτη. Εγώ δε θέλω να ασχολούμαι με το ασύρματο όταν είμαι σε δίωξη γιατί ο νόμος του Murphy λέει ότι τότε θα περάσει το γρν. Έτσι λοιπόν είχαμε ορίσει μία συχνότητα με ένα φίλο ραδιοερασιτέχνη που είμαστε στην ομάδα σε διαφορετικό καρτέρι, και η δεύτερη συχνότητα ήταν αυτή της ομάδας. Όταν χρειαζόταν μιλούσαμε μεταξύ μας χωρίς να ενοχλούμε την ομάδα και παράλληλα ήμασταν σε ακρόαση στην άλλη συχνότητα με την ομάδα.

Αυτό το καινούργιο μοντέλο που δείχνεις εσύ ΔΕΝ έχει δύο PTT (dual PTT) αλλά μόνο ένα.

Όταν μέτρησα την ισχύ εξόδου ήταν γύρω στα 6,5watt, όχι 8.

Τώρα δεν τον χρησιμοποιώ διότι μου έβγαλε μία μικρή βλάβη, δηλαδή δε δείχνει αν φορτίζει όταν είναι στον φορτιστή, και αν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση ή όχι. Από την χρήση καταλαβαίνω ότι φορτίζει αλλά πλέον λαμπάκια δεν ανάβουν και αγχώνομαι να πάω στο βουνό με μηχανάκι που δεν ξέρω αν είναι πλήρως φορτισμένο ή όχι.
 
Last edited:
Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο που δεν είναι αδιάβροχο.
Το έχω χρησιμοποιήσει στο κυνήγι αγριόχοιρου παρότι έχω και καλύτερο, το ΤΥΤ 8000.
Ο λόγος που με βόλεψε είναι γιατί έχει (το δικό μου παλιό μοντέλο) dual PTT (Press To Talk), ενώ όλα τα άλλα έχουν ένα μόνο κουμπί PTT, αυτό έχει δύο. Έτσι, όταν είσαι με δύο συχνότητες συντονισμένες στην οθόνη, πατώντας το πάνω PTT ανοίγει η πάνω συχνότητα της οθόνης και μιλάς σε αυτήν, ενώ πατώντας το κάτω PTT ανοίγει η κάτω και μιλάς στην κάτω. Αν έχεις ένα μόνο κουμπί PTT για να αλλάξεις από την πάνω στην κάτω συχνότητα πρέπει να το ξεκλειδώνεις και να πατάς ένα κουμπί στον πομποδέκτη. Εγώ δε θέλω να ασχολούμαι με το ασύρματο όταν είμαι σε δίωξη γιατί ο νόμος του Murphy λέει ότι τότε θα περάσει το γρν. Έτσι λοιπόν είχαμε ορίσει μία συχνότητα με ένα φίλο ραδιοερασιτέχνη που είμαστε στην ομάδα σε διαφορετικό καρτέρι, και η δεύτερη συχνότητα ήταν αυτή της ομάδας. Όταν χρειαζόταν μιλούσαμε μεταξύ μας χωρίς να ενοχλούμε την ομάδα και παράλληλα ήμασταν σε ακρόαση στην άλλη συχνότητα με την ομάδα.

Αυτό το καινούργιο μοντέλο που δείχνεις εσύ ΔΕΝ έχει δύο PTT (dual PTT) αλλά μόνο ένα.

Όταν μέτρησα την ισχύ εξόδου ήταν γύρω στα 6,5watt, όχι 8.

Τώρα δεν τον χρησιμοποιώ διότι μου έβγαλε μία μικρή βλάβη, δηλαδή δε δείχνει αν φορτίζει όταν είναι στον φορτιστή, και αν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση ή όχι. Από την χρήση καταλαβαίνω ότι φορτίζει αλλά πλέον λαμπάκια δεν ανάβουν και αγχώνομαι να πάω στο βουνό με μηχανάκι που δεν ξέρω αν είναι πλήρως φορτισμένο ή όχι.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το ψάξω και αν είναι να πάρω το προηγούμενο μοντέλο που λες.Τουλαχιστον να μην είναι 5 watt.
 
Αγαπητέ sioukis, το προηγούμενο που έχω εγώ έχει σαν μόνο πλεονέκτημα το dual PTT. Εμένα μου είναι χρήσιμο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα είναι και σε εσένα. Μπορεί εσένα να σου είναι αδιάφορο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι καλύτερο να πάρεις το καινούργιο μοντέλο που είναι και αδιάβροχο. Απλά εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει το καινούργιο και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Το λέω για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Εδώ είναι αυτό που έχω εγώ. Στα κίτρινα βέλη βλέπεις τα δύο κουμπιά PTT.
DSC01752_Fotor.jpg
 
Last edited:
Ν
Αγαπητέ sioukis, το προηγούμενο που έχω εγώ έχει σαν μόνο πλεονέκτημα το dual PTT. Εμένα μου είναι χρήσιμο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα είναι και σε εσένα. Μπορεί εσένα να σου είναι αδιάφορο. Σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι καλύτερο να πάρεις το καινούργιο μοντέλο που είναι και αδιάβροχο. Απλά εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει το καινούργιο και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Το λέω για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Εδώ είναι αυτό που έχω εγώ. Στα κίτρινα βέλη βλέπεις τα δύο κουμπιά PTT.
View attachment 55612
Ναι οκ το κατάλαβα ευχαριστώ και πάλι θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα αποφασίσω.Το σκεφτόμουν από την άνοιξη το 9 plus και τώρα το βρίσκω σχεδόν 30 ευρώ αλλά δεν αποκλείω να πάω και σε άλλη μάρκα με περισσότερα χρήματα.
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να πάρω 2 walkie-talkie, ελαφριά και οικονομικά. Θα χρησιμοποιηθούν για κυνήγι τσίχλας για καλύτερη συνεννόηση μιας και ο πατέρας μου δεν έχει ποτέ μαζί του κινητό. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
 
Καλησπέρα στην παρέα,
Θα ήθελα να πάρω 2 walkie-talkie, ελαφριά και οικονομικά. Θα χρησιμοποιηθούν για κυνήγι τσίχλας για καλύτερη συνεννόηση μιας και ο πατέρας μου δεν έχει ποτέ μαζί του κινητό. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι?
Πάρε κάποια ούτε πολύ ακριβά ούτε πολύ φθηνά μια μέση λύση μια χαρά θα την κάνεις την δουλειά σου.
 
Back
Top