Walkie talkie

Κώστα αυτή τη στιγμή ο TYT είναι το πιο δυνατό μηχάνημα στην αγορά..... ονομαστικά είναι 10 watt..... ακόμη και 8 να είναι πραγματικά..... είναι πολύ καλό εργαλείο. .....Αν έχεις σκοπό να πάρεις φορητό είναι πολύ αξιόπιστο....
 
Κώστα αυτή τη στιγμή ο TYT είναι το πιο δυνατό μηχάνημα στην αγορά..... ονομαστικά είναι 10 watt..... ακόμη και 8 να είναι πραγματικά..... είναι πολύ καλό εργαλείο. .....Αν έχεις σκοπό να πάρεις φορητό είναι πολύ αξιόπιστο....
Τον έχω και το έχω μετρήσει με ειδικό όργανο. Με τέρμα γεμισμένη μπαταρία, 8,2V έβγαλε πάνω από 9watt. 9,5 ήταν, δε θυμάμαι ακριβώς.
Για εμένα είναι ο καλύτερο κινεζικός πομποδέκτης, όχι μόνο για τα πραγματικά watt, αλλά για το όλο δέσιμο, την ποιότητα, το μενού, τις δυνατότητες και την μπαταρία. Αναφερόμαστε προφανώς στον ΤΥΤ 8000D. Το λέω διότι υπάρχουν πολλοί ΤΥΤ.


Ας ξεκολλήσουμε όμως με τα watt. Δεν θα δείτε ουσιαστικές διαφορές σε ένα των 5watt και έναν των 10. Απλά ο δεκάρης "φωνάζει" πιο δυνατά. Αλλά αν έχεις βουνό ανάμεσα σε εσένα και το συνομιλητή σου, δεν θα ακούσει τίποτα. Τα κύματα δεν τρυπάνε το βουνό, και τα VHF/UHF δεν μεταδίδονται μέσω στρατόσφαιρας όπως άλλα κύματα, αλλά μέσω "οπτικής επαφής", στην ευθεία δηλαδή.
 
Τον έχω και το έχω μετρήσει με ειδικό όργανο. Με τέρμα γεμισμένη μπαταρία, 8,2V έβγαλε πάνω από 9watt. 9,5 ήταν, δε θυμάμαι ακριβώς.
Για εμένα είναι ο καλύτερο κινεζικός πομποδέκτης, όχι μόνο για τα πραγματικά watt, αλλά για το όλο δέσιμο, την ποιότητα, το μενού, τις δυνατότητες και την μπαταρία. Αναφερόμαστε προφανώς στον ΤΥΤ 8000D. Το λέω διότι υπάρχουν πολλοί ΤΥΤ.


Ας ξεκολλήσουμε όμως με τα watt. Δεν θα δείτε ουσιαστικές διαφορές σε ένα των 5watt και έναν των 10. Απλά ο δεκάρης "φωνάζει" πιο δυνατά. Αλλά αν έχεις βουνό ανάμεσα σε εσένα και το συνομιλητή σου, δεν θα ακούσει τίποτα. Τα κύματα δεν τρυπάνε το βουνό, και τα VHF/UHF δεν μεταδίδονται μέσω στρατόσφαιρας όπως άλλα κύματα, αλλά μέσω "οπτικής επαφής", στην ευθεία δηλαδή.
Έχει διαφορά και στη λήψη και στην εκπομπή.....
 
Έχει διαφορά και στη λήψη και στην εκπομπή.....
Τα watt δε σχετίζονται με τη λήψη. Είναι watt εκπομπής.
Η λήψη του είναι όντως καλύτερη από τα δύο baofeng που έχω διότι έχει καλύτερη διαμόρφωση του ήχου που λαμβάνει.
Επίσης συνοδεύεται και με μεγαλύτερη κεραία που βελτιώνει σημαντικά τη λήψη του.
 
Παλιότερα είχα έναν yaesu vx150..... ένα πραγματικό εργαλείο..... χάθηκε στο βουνό..... σήμερα έχω δύο baofeng , έναν yaesu VX 170 και τον TYT 8000..... για κυνήγι μπεκατσας που δε θα απομακρυνθεις από το ζευγάρι σου.... κάνεις τη δουλειά σου και με τα baofeng..... για κυνήγι αγριογούρουνου και σε έντονο ανάγλυφο θέλεις κάτι πιο δυνατό..... TYT, ICOM κτλ....
 
Τα watt δε σχετίζονται με τη λήψη. Είναι watt εκπομπής.
Η λήψη του είναι όντως καλύτερη από τα δύο baofeng που έχω διότι έχει καλύτερη διαμόρφωση του ήχου που λαμβάνει.
Επίσης συνοδεύεται και με μεγαλύτερη κεραία που βελτιώνει σημαντικά τη λήψη του.
Δε μίλησα πουθενά για watt στη λήψη.....στα υπόλοιπα συμφωνώ....γι αυτό έφερα το παράδειγμα του VX 150..... λάμβανε πολύ καλύτερα από ICOM, Motorola, Kenwood.....στα ίδια 5 watt εξέπεμπαν όλα.....
 
Δε μίλησα πουθενά για watt στη λήψη.....
Εσύ δεν το είπες αλλά βλέπω συνέχεια ο κόσμος το ξεχνάει, για αυτό το λέω.
Αγοράζει μηχάνημα που λέει ότι είναι 10 watt και μετά κάνει αρνητική κρητική στο Σκρουτς επειδή λέει ότι δεν ακούει καλύτερα από το Bofeng του που είναι 5.
Επίσης και εδώ μέσα έχω δει κυνηγούς που λίγο το μπερδεύουν.

Όλοι οι παρακάτω που άφησαν αρνητικές κρητικές το έκαναν επειδή είχαν λανθασμένες προσδοκίες:

1.jpg
2.jpg
3.jpg
 
Εγώ έχω αυτό 4 χρόνια τώρα περίπου αθάνατο
Αφού φέτος το τουφέκισα καταλαθος το είχα κρεμασμένο σε μια αγριογκορτσια
Και είχα και ένα κυπελλάκι του καφε και είπα να το ρίξω
Όταν τουφέκισα μετά κατάλαβα ότι το είχα κρεμασμένο
Αλλά μη φανταστείτε με μπενελι το έριξα τι να πάθει χα χα
Εγώ στο είπα ! Δεν Στο είπα? Με b&p Ούτε τον ασύρματο Δεν σκοτώνεις!
 
Εγώ έχω αυτό 4 χρόνια τώρα περίπου αθάνατο
Αφού φέτος το τουφέκισα καταλαθος το είχα κρεμασμένο σε μια αγριογκορτσια
Και είχα και ένα κυπελλάκι του καφε και είπα να το ρίξω
Όταν τουφέκισα μετά κατάλαβα ότι το είχα κρεμασμένο
Αλλά μη φανταστείτε με μπενελι το έριξα τι να πάθει χα χα
4 χρόνια δεν έχεις καταλάβει ότι πρώτα πατάς το κουμπί και μετά μιλάς ρε?Το ότι το κρεμάς στη ζώνη και μιλάς και ειναι σαν να έχεις πέσει σε πηγάδι το έχεις πάρει χαμπάρι?
 
Εγώ αυτό έχω. Όταν τον παρήγγειλα, έγραφε η ιστοσελίδα, ότι εκπέμπει 10 watt. Δεν το νομίζω με τίποτα.
Και μένα το δικό μου λέει 5 έως 50 χλμ..καλά, εντάξει...
Είσαι Ικανοποιημένος γενικότερα? Νομίζω ότι για τα λεφτά τους, είναι παραπάνω από καλά
 
4 χρόνια δεν έχεις καταλάβει ότι πρώτα πατάς το κουμπί και μετά μιλάς ρε?Το ότι το κρεμάς στη ζώνη και μιλάς και ειναι σαν να έχεις πέσει σε πηγάδι το έχεις πάρει χαμπάρι?
Πέφτω να κοιμηθώ τώρα ρε βρυκόλακα που σου σηκώθηκε τώρα να γράψεις
Αύριο τα μπινελικια
 
Και μένα το δικό μου λέει 5 έως 50 χλμ..καλά, εντάξει...
Είσαι Ικανοποιημένος γενικότερα? Νομίζω ότι για τα λεφτά τους, είναι παραπάνω από καλά
Η αλήθεια είναι ότι έχω την εντύπωση ότι κάποιοι άλλοι, έχουν καθαρότερη λήψη. Δεν μιλάω για παράσιτα, αλλά νομίζω ότι ο ήχος τους είναι πιο καθαρός. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω και έναν ΤΥΤ. Το έχω στο πρόγραμμα.
 
Παλιότερα είχα έναν yaesu vx150..... ένα πραγματικό εργαλείο.....
Κατάφερες ποτέ να μάθεις το μενού του Γιαπωνέζικου yaesu ;
Όλοι οι ραδιοερασιτέχνες τα εκτιμάνε, εκτός από εμένα.
Φίλος μου το έχει και τον ταλαιπωρεί πολύ. Άλλο μοντέλο όμως, όχι το δικό σου. Το μενού του είναι αλλόκοτο και αδύνατο να το απομνημονεύσεις. Η δε μπαταρία του ολοήμερο κυνήγι αγριόχοιρου δε βγάζει. Ίσως να έπεσε στην περίπτωση, τί να πω.
 
Κατάφερες ποτέ να μάθεις το μενού του Γιαπωνέζικου yaesu ;
Όλοι οι ραδιοερασιτέχνες τα εκτιμάνε, εκτός από εμένα.
Φίλος μου το έχει και τον ταλαιπωρεί πολύ. Άλλο μοντέλο όμως, όχι το δικό σου. Το μενού του είναι αλλόκοτο και αδύνατο να το απομνημονεύσεις. Η δε μπαταρία του ολοήμερο κυνήγι αγριόχοιρου δε βγάζει. Ίσως να έπεσε στην περίπτωση, τί να πω.
Ίδιο ακριβώς με το vx 170 που έχω τώρα είναι.... και η μπαταρία του μια χαρά κρατούσε.....
 
Η διπλάσια ισχύς σε ένα μηχάνημα, δεν σημαίνει ταυτόχρονα διπλάσια κάλυψη, απλά είναι μια αύξηση κατά 3dbm ,δλδ αν ένα μηχανάκι 5 watt, έχει ισχύ εξόδου 18dbm ένα 10 watt, θα έχει 21dbm, καλύτερο μεν, αλλά όχι κάτι φοβερό.
Η κεραία παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην εκπομπή και την λήψη.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Θαλής, η ποιότητα του σήματος εξαρτάται αποκλειστικά από τον διαμορφωτη και τα φίλτρα που έχει, ώστε να κόβει τις αρμονικές συχνότητες αποτελεσματικά για να μην αλλοιώνεται η ποιότητα του σήματος μας
 
Back
Top