Spinning

θα την κανω οπως οι παλιοι μου φαινεται...που βαραγαν τις μπαφες στην επιφανεια με το τουφεκι..ο ταδε λεει γυριζε απο κυνηγι τον Σεπτεμβρη με τρυγονια κ με 1-2 μπαφες στα χερια.. .very funny. .very funny.
Παλιά τέχνη αυτή.... .sarcastic. .sarcastic.
 
Παλιά τέχνη αυτή.... .sarcastic. .sarcastic.
Mια χρονια γυριζαμε απο κυνηγι τρυγονιου και σταματησαμε σε εναν αυλακα για καφε.
Ειχαμε παρει 4 τρυγονια μονο γιατι τα καλα τα καρτερια ειχαν και απο μια σκηνη μαζι.
Κοιταω μεσα και βλεπω μια σχαρα μεγαλη που εμποδιζε τα μεγαλα ψαρια.
Στον αυλακα εριξα ενα κουτι 28ρια ΑΖ-20 ....30 κυπρινια 2 κιλα μαζεψαμε .sarcastic.
Μοιραζαμε ψαρια στο Αιτωλικο το απογευμα.,πολυ γελιο μιλαμε!!
 
Χαιρετώ την παρέα. Χτες ήταν η πρώτη μέρα που μπορέσαμε να κυκλοφορήσουμε εντός νομού και είπαμε με ένα φιλαράκι να πάμε για ένα ψάρεμα. Φορτώνω πράγματα, νέα τεχνητά που αγοράστηκαν την περίοδο της καραντίνας και βουρ για το βράχο. Κόσμος αρκετός αλλά βρήκαν ένα άνοιγμα και άρχισα να ρίχνω. Έχει φτάσει η ώρα 9 και, και το μόνο ψάρι που έχει βγει είναι ένα λουτσάκι μισόκιλο από κάποιον κύριο δίπλα μου. Αλλάζω τεχνητό και αρματώνω το maria angel kiss λευκό περλέ με κόκκινα μάτια. Μία ριξιά, δεύτερη και έχω ένα πολύ δυνατό κάρφωμα λες και μου κοπάνησαν το τεχνητό με κουπί. Τα φρένα στο μηχανάκι μου πολύ κλειστά όπως τα έχω ρυθμίσει στα τελευταία μου ψαρέματα και αρχίζω το τρομπάρισμα. 1, 2, 3 κεφάλια παίρνει το ψάρι και καταλαβαίνω ότι με τόσο κλειστά φρένα είναι μεγάλο ψάρι. Σήκωνα το καλάμι στο τρομπάρισμα και πραγματικά ένιωθα μεγάλο βάρος, αλλά εκεί επιμένω θα του σπάσω τον τσαμπουκά. Έχοντας εμπιστοσύνη στον εξοπλισμό μου συνεχίζω σταθερά το μάζεμα. Φωνή στον ψαρά δίπλα μου, έχε έτοιμη την απόχη. Οι διπλανοί μου να περιμένουν να δουν το ψάρι, θεώρησαν ότι δεν είναι κάτι καλό καθώς δεν υπήρχε ενδιαφέρον μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Οι εικόνες μιλούν μόνες τους, ανέβασα μια παλαμίδα 3,700 και έχω χεστεί από τη χαρά μου.
View attachment 12776
View attachment 12777
View attachment 12778

Επιστροφή σπίτι κατά τις 12:15 πλύσιμο όλος ο εξοπλισμός, καθάρισμα και κόψιμο το ψάρι, ενώ σήμερα θα το ετοιμάσω για λακέρδα.
Ωραιος Μανο.
Τι σετ ειχες;
 
Δεν βγαινει ακρη πιστευω στα τεχνητα.Μια φορα ειχα ριξει στο νερο
ολη την Ιαπωνια και στο τελος εβαλα ενα Κινεζικο των 2 ευρο μαρκας
αμαχτυπησειναμεχεσεις και εφυγα με μαγιατικο 4 κιλα.
 
Δεν βγαινει ακρη πιστευω στα τεχνητα.Μια φορα ειχα ριξει στο νερο
ολη την Ιαπωνια και στο τελος εβαλα ενα Κινεζικο των 2 ευρο μαρκας
αμαχτυπησειναμεχεσεις και εφυγα με μαγιατικο 4 κιλα.

Πολλά παίζουν ρόλο, το μαγιάτικο πχ δεν έκανε βόλτες στο ίδιο μέρος που έριχνες και αγνοούσε τα τενχητά σου απλώς πέρασε την ώρα που έβαλες τον κινέζο. υπάρχουν κινέζικα που είναι πολύ καλά. Αλλά γενικά ένας καλό εξοπλισμός θα σου δώσει θεωρώ περισσότερα ψάρια.
 
Με τουφες ειχες θεματα;

Όχι ποτέ καμία. Κοίτα ότι τούφες έχω κάνει ήταν όταν ήμουν αρχάριος. Όχι πως τώρα δεν κάνω λάθη αλλά μαστιγώνω πολύ καλύτερα. Το νήμα που δεν μου έκανε ποτέ ενώ είναι καλή εταιρεία είναι το YGK.
 
Γενικα ποτε δεν ημουν υπερ του ακριβου εξοπλισμου στο ψαρεμα..καθε αλλο...
Οσο κ να θελουν να μας περασουν καπιοι που εχουν συμφερον οτι πρεπει κ καλα να εχεις ακριβο εξοπλισμο για να πιασεις τα ψαρακια σου..τους ευχαριστω αλλα δεν θα παρω...
Βεβαια εξαρτατατε παντα κ σε τι ψαρια στοχευουμε..
πχ Αν μου πει καποιος οτι θελει να ασχοληθει με το heavy casting με στοχο μεγαλα(..και δυνατα..)θηραματα εκει οκ αξιζει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη...
Παρολα αυτα το spinning ειναι μια τεχνικη που ταλαιπωρει τον εξοπλισμο πιασεις δεν πιασεις ψαρι..και ειδικα οι μηχανισμοι αλλα και οι κομποι,παραμανες τα παντα καταπονουνται..(..και ο ψαρας μαζι..)
Δεν θα πω να παμε σε κατι φθηνο αλλα ουτε κ σε ακροτητες..ας πουμε οτι καπου στα ενδιαμεσα ειναι μια καλη επιλογη..
Και τα οικονομικα τεχνητα εχουν δωσει ψαρια και ψαρια..ισως ομως τα ακριβοτερα πολλες φορες να κανουν την διαφορα,προφανως γιατι η πλευση αλλα κ ο ηχος που παραγουν να κανουν την διαφορα γιατι κ ολα δεν εχουν ιδια πλευση ουτε βγαζουν τον ιδιο ηχο..θα μπορουσα να πω κ για τα χρωματα αλλα δεν πιστευω τοσο σε αυτο γιατι εχουν γινει καλες απομιμησεις πανω σε αυτο απο διαφορα οικονομικοτερα τεχνητα..
τωρα βεβαια ενας φανατικος spinner κ ειδικα αν δεν ψαρευει με αλλη τεχνικη σιγουρα θα το τερματισει..

τωρα για τις τουφες οι αιτιες ειναι γνωστες..
Αν κ καπιοι λενε οτι παιζει ρολο η ποιοτητα του νηματος εγω δυσκολευομαι να το πιστεψω..
Δυο φορες που μου συνεβει ηταν γιατι περασε ο κομπος μεσα στα δαχτυλιδια(και να πεις πως δεν το "ενιωσα" εκεινη την ωρα....) κ την αλλη μετα την βολη κ λογω αερα το νημα "εκατσε" πανω στα φρενα(οπως δειχνω παρακατω..)
Δεν το πηρα χαμπαρι,εκλεισα το πικ απ να μαζεψω κ στην επομενη βολη.......κοκορετσι...αντερα και οργανα..
20200506_164029.jpg
 
παραμάνα Νο 1 της decoy
Eχεις τον κωδικο απο τις συγκεκριμενες που χρησιμοποιεις η καποιο link?
Εγω τελευταια χρησιμοποιω την seaspin jack και νομιζω προσφερει μονο πλεονεκτηματα για τα τεχνητα που προοριζεται(γιατι δεν κανει για ολες της χρησεις)
 
Eχεις τον κωδικο απο τις συγκεκριμενες που χρησιμοποιεις η καποιο link?
Εγω τελευταια χρησιμοποιω την seaspin jack και νομιζω προσφερει μονο πλεονεκτηματα για τα τεχνητα που προοριζεται(γιατι δεν κανει για ολες της χρησεις)

Τάσο αυτές εδώ είναι https://fishingzone.bg/en/decoy-v-snap-sn-2.html

Το μαγαζί είναι μάλιστα από εκεί που τις πήρα.
 
Γενικα ποτε δεν ημουν υπερ του ακριβου εξοπλισμου στο ψαρεμα..καθε αλλο...
Οσο κ να θελουν να μας περασουν καπιοι που εχουν συμφερον οτι πρεπει κ καλα να εχεις ακριβο εξοπλισμο για να πιασεις τα ψαρακια σου..τους ευχαριστω αλλα δεν θα παρω...
Βεβαια εξαρτατατε παντα κ σε τι ψαρια στοχευουμε..
πχ Αν μου πει καποιος οτι θελει να ασχοληθει με το heavy casting με στοχο μεγαλα(..και δυνατα..)θηραματα εκει οκ αξιζει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη...
Παρολα αυτα το spinning ειναι μια τεχνικη που ταλαιπωρει τον εξοπλισμο πιασεις δεν πιασεις ψαρι..και ειδικα οι μηχανισμοι αλλα και οι κομποι,παραμανες τα παντα καταπονουνται..(..και ο ψαρας μαζι..)
Δεν θα πω να παμε σε κατι φθηνο αλλα ουτε κ σε ακροτητες..ας πουμε οτι καπου στα ενδιαμεσα ειναι μια καλη επιλογη..
Και τα οικονομικα τεχνητα εχουν δωσει ψαρια και ψαρια..ισως ομως τα ακριβοτερα πολλες φορες να κανουν την διαφορα,προφανως γιατι η πλευση αλλα κ ο ηχος που παραγουν να κανουν την διαφορα γιατι κ ολα δεν εχουν ιδια πλευση ουτε βγαζουν τον ιδιο ηχο..θα μπορουσα να πω κ για τα χρωματα αλλα δεν πιστευω τοσο σε αυτο γιατι εχουν γινει καλες απομιμησεις πανω σε αυτο απο διαφορα οικονομικοτερα τεχνητα..
τωρα βεβαια ενας φανατικος spinner κ ειδικα αν δεν ψαρευει με αλλη τεχνικη σιγουρα θα το τερματισει..

τωρα για τις τουφες οι αιτιες ειναι γνωστες..
Αν κ καπιοι λενε οτι παιζει ρολο η ποιοτητα του νηματος εγω δυσκολευομαι να το πιστεψω..
Δυο φορες που μου συνεβει ηταν γιατι περασε ο κομπος μεσα στα δαχτυλιδια(και να πεις πως δεν το "ενιωσα" εκεινη την ωρα....) κ την αλλη μετα την βολη κ λογω αερα το νημα "εκατσε" πανω στα φρενα(οπως δειχνω παρακατω..)
Δεν το πηρα χαμπαρι,εκλεισα το πικ απ να μαζεψω κ στην επομενη βολη.......κοκορετσι...αντερα και οργανα..
View attachment 12827
Καλά τα λες Τάσο. Θεωρώ πως ο κυριότερος λόγος που κάνει τούφα ένα μηχανάκι είναι η λάθος τοποθέτηση του νήματος πάνω στον μηχανισμό; Πόσες τούφες έχεις κάνει σε νήμα που πρόσφατα τύλιξες και πόσες σε παλαιότερο;
 
Καλά τα λες Τάσο. Θεωρώ πως ο κυριότερος λόγος που κάνει τούφα ένα μηχανάκι είναι η λάθος τοποθέτηση του νήματος πάνω στον μηχανισμό; Πόσες τούφες έχεις κάνει σε νήμα που πρόσφατα τύλιξες και πόσες σε παλαιότερο;
Απο το '13 που πηρα σπινοκαλαμο κ αρχησα το σπινινγκ ψαρευα με πετονια..μετα απο καποιο διαστημα πηρα νημα της pregio x4 17mm και τωρα εχω βαλει gosen w8 pe1 multicolour..
Μονο τις δυο τουφες εχω παθει οπως ειπα παραπανω κ για τους λογους που ανεφερα..
βεβαια πριν γεμισω με νημα ακολουθησα καποιες οδηγιες μεσα απο καποια αρθρα που διαβασα κ κυριως φροντισα ο κομπος στην αρχη πανω στην μπομπινα να μην περιστρεφεται..
Αφου βεβαιωθηκα οτι το νημα εχει κατσει σωστα κ εχει μοιραστει ισοποσα σε ολη την μπομπινα ξεκινησα να ψαρευω χωρις προβλημα..
 
Από σύλλογος Αλμυρές Βουρκάρι

Φίλοι μου ψαράδες το νου σας είχαμε κρούσμα ληστείας μετά ξύλου όπως κάνουν πάντα οι Γύφτοι, πρώτα πήγαν οι δύο να τον ρωτήσουν, πως πάει το ψάρεμα, όταν προσπάθησαν να του την πέσουν έφαγαν ξύλο, καθώς ήταν αρκετά γεροδεμένος ο ψαράς, όμως, στην συνέχεια απο ενα πράσινο, φορτηγάκι βγήκαν άλλοι τέσσερις, ίσως η βραδυνη τους έξοδος δεν πήγε καλά και σκέφτηκαν την ληστεία απο έναν άνθρωπο που το κινητό που κράταγε δεν στοίχιζε ούτε 30 ευρώ το χειρότερο ήταν που του πέταξαν τα κλειδιά του αυτοκινήτου στήν θάλασσα, και του πήραν και όλα τα χαρτιά του το μέρος που είχε στήσει ηταν στο Πέραμα Μεγάρων προς τον υγροβιότοπο απέναντι από την οστρακοκαλλιεργεια, για όσους ξέρουν, οπότε κάντε το ευρύτερα, γνωστό ώστε όλοι να προσέχουν, και παρέα τους στο ψάρεμα, ας έχει ο καθένας οτι μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις και αν μπορείτε πάντα δύο.
 
Απο το '13 που πηρα σπινοκαλαμο κ αρχησα το σπινινγκ ψαρευα με πετονια..μετα απο καποιο διαστημα πηρα νημα της pregio x4 17mm και τωρα εχω βαλει gosen w8 pe1 multicolour..
Μονο τις δυο τουφες εχω παθει οπως ειπα παραπανω κ για τους λογους που ανεφερα..
βεβαια πριν γεμισω με νημα ακολουθησα καποιες οδηγιες μεσα απο καποια αρθρα που διαβασα κ κυριως φροντισα ο κομπος στην αρχη πανω στην μπομπινα να μην περιστρεφεται..
Αφου βεβαιωθηκα οτι το νημα εχει κατσει σωστα κ εχει μοιραστει ισοποσα σε ολη την μπομπινα ξεκινησα να ψαρευω χωρις προβλημα..
+Στο αρχικό γέμισμα σφίξε πολύ καλά το νήμα στην μπομπίνα, μην γεμίζεις την μπομπίνα με χαλαρό το νήμα και μην γεμίζεις την μπομπίνα μέχρι το χείλος.
 
Back
Top