Spinning

Η πρωτη μου πετονια ηταν τυλιγμενη σε φελλο με δυο αγκιστρια,βαριδι καμπανα κ αγορασμενη απο μινι μαρκετ κ επιασε το πρωτο μου ψαρακι που δεν ηταν αλλο απο ενα μικρο γωβιο..στα δικα μου ματια ηταν πολυ μεγαλο κατορθωμα..πολυ χαρα θυμαμε...

Και για να ειμαστε κ on topic σκεφτειτε πως ξεκινησε το spinning η για να το πω ποιο σωστα η συρτη απο στερια η απο ακτη στην χωρα μας..
Γιατι η λεξη spinning ηταν κατι αγνωστο..

Τηλεσκοπικα καλαμια που συνηθως ειχαν κ ενα σχετικα μεγαλο μηχανισμο κ η αρματωσια ηταν buldo με χελακια raglou η red gill η κουταλακι..
Μετα ηρθαν τα τηλεσκοπικα με μικροτερο cw κ τα δισπαστα καλαμια ως πιο ιδανικα για αυτη την τεχνινη με μηχανισμους μικροτερους κ παντα γεμισμενοι με πετονια κ στριφταροπαραμανα με καποιο minnow..
Σημερα το νημα εχει αντικαταστησει την πετονια,τα καλαμια εγιναν μονο δισπαστα κ πιο εξιδικευμενα,και η στριφταροπαραμανα εγινε σκετη παραμανα..ενω στην γκαμα προστεθηκαν κ ενα σωρο τεχνητα δολωματα με διαφορες ξενοφερτες ονομασιες....
Αυριο?Κανενας μας δεν ξερει κ δεν μπορει να φανταστει..εχει ο θεος...
Ελπιζω μονο να μην βρουν τροπο να περναει το ψαρι στο μισο μετρο απο το αγκιστρι κ αυτο να το αρπαζει....
 
Το δευτερο,τριτο κ τεταρτο τεχνητο στην πανω φωτο ειναι της savage gear?
Σημερα το ξημερωμα πηρα ενα "χτυπημα" πανω στο 13αρι maria princess gx4 αλλα δεν...
Αλλα μου εκανε εντυπωση που σημερα το απογευμα στην πρωτη ριξια με φιλετο σαρδελας(ενα καλο μελανουρι εβγαλα,τιποτα αλλο)πιαστηκε ενα μικρουλη γοφαρακι κ οπως ηταν αναμενομενο εκανε την 18αρα "ψιχες"...Αρκετα νωρις φανηκαν για τα εδω δεδομενα..οποτε ολο κ καποιο καλυτερο θα τριγυριζει παρα εξω( αυταδεν μπενουν στο λιμανακι)..θα εχω το νου μου.....
 
Και το πρώτο ειναι της Savage. Εμφανισιακά ειναι ωραια αλλα θελω να τα δοκιμάσω για να δω αν δουλεύουν
πολυ σωστα..συνηθως αγοραζουμε με γνωμονα τι χρωματα κ εμφανιση αρεσουν σε εμας κ υποτιθεται οτι αφου μας αρεσουν θα αρεσουν κ στα ψαρια....
 
Πάντως Βασιλη δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά στο σκοπευτήριο που τον είδα τον φοβήθηκε το μάτι μου ,Lucky Luke το αδελφακι σου φίλε
Δεν τρομάζω εύκολα εγώ. Ειδικά με το αδερφάκι μου. Μετά από 2 χρόνια που θα ξαναντουφεκίσω πιο πιθανό να τρομάξω με τον εαυτό μου .sarcastic.
 
Καλησπέρα, σήμερα μετά το μεσημέρι συνόδευσα την σύζυγο για μπάνιο, μου έκανε την χάρη να πάμε λίγο ερημικά ώστε και εγώ να ψαρέψω (spinning) , αφού δεν θα βουτούσα (ήμουν φαγωμένος) να μην περιμένω χωρίς να κάνω κάτι...
Δοκίμασα με μεγάλα minnow αλλά τίποτα δεν φαινόταν, τελικά με πλάνους 30gr ανακάλυψα ότι σε απόσταση από τον κάβο που ήμουν και σχεδόν στον πάτο (>15m) γινόταν πανηγύρι από κοκκάλια ... δεν τα βρήκα στην εποχή τους τα βρήκα απόψε!!!
Το καθάρισμα στη θάλασσα είναι ταχύτερο, τα ψάρια γίνονται γευστικότερα και γλυτώνεις και την ατσαλιά στο σπίτι.
 

Attachments

  • IMG_20200815_193313.jpg
    IMG_20200815_193313.jpg
    647,9 KB · Προβολές: 65
Καλησπέρα, σήμερα μετά το μεσημέρι συνόδευσα την σύζυγο για μπάνιο, μου έκανε την χάρη να πάμε λίγο ερημικά ώστε και εγώ να ψαρέψω (spinning) , αφού δεν θα βουτούσα (ήμουν φαγωμένος) να μην περιμένω χωρίς να κάνω κάτι...
Δοκίμασα με μεγάλα minnow αλλά τίποτα δεν φαινόταν, τελικά με πλάνους 30gr ανακάλυψα ότι σε απόσταση από τον κάβο που ήμουν και σχεδόν στον πάτο (>15m) γινόταν πανηγύρι από κοκκάλια ... δεν τα βρήκα στην εποχή τους τα βρήκα απόψε!!!
Το καθάρισμα στη θάλασσα είναι ταχύτερο, τα ψάρια γίνονται γευστικότερα και γλυτώνεις και την ατσαλιά στο σπίτι.
Παρά πολύ ωραία!!!
 
Καλησπέρα, σήμερα μετά το μεσημέρι συνόδευσα την σύζυγο για μπάνιο, μου έκανε την χάρη να πάμε λίγο ερημικά ώστε και εγώ να ψαρέψω (spinning) , αφού δεν θα βουτούσα (ήμουν φαγωμένος) να μην περιμένω χωρίς να κάνω κάτι...
Δοκίμασα με μεγάλα minnow αλλά τίποτα δεν φαινόταν, τελικά με πλάνους 30gr ανακάλυψα ότι σε απόσταση από τον κάβο που ήμουν και σχεδόν στον πάτο (>15m) γινόταν πανηγύρι από κοκκάλια ... δεν τα βρήκα στην εποχή τους τα βρήκα απόψε!!!
Το καθάρισμα στη θάλασσα είναι ταχύτερο, τα ψάρια γίνονται γευστικότερα και γλυτώνεις και την ατσαλιά στο σπίτι.
Μια χαρά! Βλέπω και ένα γοφαράκι ή με ξεγελάει η φωτογραφία;
 
Μια χαρά! Βλέπω και ένα γοφαράκι ή με ξεγελάει η φωτογραφία;
Βλέπεις πολύ καλά...! παράπλευρη απώλεια... η σαλαγκιά από το jigpara είχε φθάσει σχεδόν στα βράγχεια και δεν γινόταν να την βγάλω χωρίς να βλάψω το ψάρι.
Χτύπησε και ένα ακόμα που το έδιωξα γερό ελπίζω...
Αυτός ήταν κανονικά ο στόχος του ψαρέματος εκεί, αλλά δεν κυκλοφορούσαν μεγάλα ή δεν έτρωγαν ...
 
Back
Top