Spinning

Εγω νομιζω την μέρα παίζουν κάποιο ρόλο..την νύχτα πιστεύω όχι..εχουν πιαστεί ψάρια κ σε μαύρα τεχνητα..Άρα προφανώς δεν διακρίνουν χρώμα(την νύχτα) αλλα ανιχνεύουν κίνηση -δονήσεις..
Εγώ απ την άλλη πιστεύω πιο πολύ στο βράδυ το χρωμα μετράει, έντονα χρώματα ,έντονες διαθλάσεις
Ανέκαθεν το κίτρινο χρωμα ήταν αποδοτικό στον Λούτσο και το άσπρο στο γοφαρι
Ένα πολύ καλό τεχνητό που λατρεύω επίσης είναι το megabass zonk σε yoro yoro, το βγάζει σε ένα χρωμα το secret night το οποίο είναι με σκούρα ράχη και ανοιχτό μπεζ το πλαϊνό , το μυστικό του είναι η κοιλιά η οποία είναι glow , δεν το έκανε τυχαία ο Ιάπωνας ,λαβράκια τρόπαια . Αναφέρομαι συνέχεια στα λαβράκια γιατί τα θεωρώ τον πιο δύσκολο αντίπαλο και τα πιο καχύποπτα
 
Έχει κανενας καμία προταση για νήμα; Μηχανισμό catana. Εχω της σιματσου αλλά πολυ στριψιμο ρε παιδί μου.
Φίλε μου δεν φταίει το νήμα που βυρινιάζει αλλά ο μηχανισμός σου. Επειδή τον είχα πάρει και εγώ αυτόν τον μηχανισμό δυστυχώς θα πρέπει αν το αποδεχθείς. Να είσαι προσεκτικός στη βολή σου και στα τζιγγαρίσματα (αν κάνεις). Και να βάλεις καλύτερο νήμα δεν θα αλλάξει κάτι. Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι έχεις βάλει σωστά το νήμα πάνω στον μηχανισμό.
 
Φάγαμε μπάμιες δηλαδη
Βγάλε το νήμα. Βάλε μια 0.25 τρίχα ίσα ίσα να καλύψει την βάση της μπομπίνας. Βάλε τον μηχανισμό πάνω στο καλάμι σου. Πέρασε την άκρη του νήματος από το πρώτο δαχτυλίδι αν έχεις δίσπαστο καλάμι ή απ'όλα τα δαχτυλίδια αν έχεις τηλεσκοπικό. Δέσε την τρίχα του μηχανισμού με το νήμα με έναν καλό κόμπο (πχ fg knot ή tony pena). Βάλε κάποιον να σου κρατάει τεντωμένο το νήμα και άρχισε να μαζεύεις φυσιολογικά!
 
Έχει κανενας καμία προταση για νήμα; Μηχανισμό catana. Εχω της σιματσου αλλά πολυ στριψιμο ρε παιδί μου.
Ισχύει στο απόλυτο ότι σου είπε ο Βασίλης. Το νήμα έχει πολλά πλεονεκτήματα στο spinning αλλά δυστυχώς θέλει μηχανάκια μέσης χρηματικής κατηγορίας και πάνω. Σκέψου ότι έχω δει και μηχανάκια "ακριβά" που παρουσίαζαν το ίδιο πρόβλημα. Σε shimano για εμένα πρέπει να πας στη σειρά exage και πάνω. Βέβαια δες ότι το νήμα είναι περασμένο σωστά στην σωστή "ποσότητα" και ίσως αυτό ελαχιστοποιήσει το πρόβλημα σου.
 
TTnUhK7.jpg


(τωρα το ειδα στο πισι...αυτη η φωτογραφία φαίνεται τεράστια)
 
Last edited:
Ένα ψάρεμα έκανα σήμερα μετά από καιρό μιας κ σχολασα νωρίς..
Ένα γοφαροπουλο 750γρ χτύπησε στο 14αρι yokozuna fcm(ένα ακόμα φθηνο κ καλό τεχνητό..) χαρίζοντας μια όμορφη αλλά σύντομη μάχη με δυο τρία άλματα έξω από το νερό..
Όσο κ αν το πάλεψα μετα δεν...
 
TTnUhK7.jpg


(τωρα το ειδα στο πισι...αυτη η φωτογραφία φαίνεται τεράστια)
Πρέπει να βάλεις παραπάνω κλέφτη πίσω από το νήμα ώστε να βγει λίγο πιο έξω. Επίσης, πώς το έχεις μπλέξει έτσι το νήμα? Παράμαλλο δεν χρησιμοποιείς?
 
TTnUhK7.jpg


(τωρα το ειδα στο πισι...αυτη η φωτογραφία φαίνεται τεράστια)
Όπως στα λέει ο Βασίλης
Επίσης, η έχεις πολύ λίγο νήμα η λίγο σαβούρα από κάτω... αν και έχω την εντύπωση πως ειναι λίγο το νήμα σου.
Και κάτι ακόμα, αφαίρεσε μια ροδέλα απ τον άξονα της μπομπινας για να μαζεύει ψιλοτερα το νήμα ώστε να δημιουργηθεί μια κωνικοτητα στο τύλιγμα.
Θα γλυτώσεις μπερδέματα, τουφεσ ,θα παρεισ μέτρα στην βολή και καλύτερο στρώσιμο
 
Last edited:
1) έχω όντως λίγο νήμα και γι αυτό θέλω να πάρω καινούριο, η αν δεν χρειάζεται να δώσω άλλη λύση.
2)τι εννοείτε "σαβούρα"
3)παράμαλλο βάζω κάνα μέτρο πετονιά fluorocarbon και το δενω με tony pena.
Σαβούρα εννοούμε πετονιά νάιλον σαν βάση και εν συνέχεια βάζεις το νήμα ώστε να φτάσει στο σωστό σημείο της μπομπινας το νήμα, λίγο πριν το χείλος δηλαδή που σχηματίζεται στην κορυφή της
Δοκίμασε να βάλει ψιλοτερο νήμα , θα δεις μεγάλη διαφορά στο τύλιγμα και τσέκαρε αν δουλεύει το line roller του μηχανισμού σου
 
Τελικά δεν έχω καταλάβει αν όντως παίζει ρόλο η τιμή του μηχανισμού για το αν θα μπορεί να διαχειριστεί η όχι το νήμα..
Έχω δει catana 4000 να δουλεύει νήμα,ο φίλος μου έχει νήμα πάνω στον ryobi oasys που δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο από χρηματικής άξιας κ όμως κανένα πρόβλημα με εκατοντάδες ρίψεις κ μαζέματα..
Μάλλον μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σωστό στρώσιμο πάνω στην πομπινα,ίσως κ το μόνο μειονέκτημα μετά την τιμή του οτι δεν κάθεται όπως η πετονιά..
 
Όταν ο μηχανισμός είναι φθηνός δεν σου δίνει πολλές δυνατότητες να τον προσαρμόσεις εκεί που πρέπει. Όλοι έχουν τούφες ακόμα και με τον πιο ακριβό μηχανισμό και με το πιο ακριβό νήμα. Το θέμα είναι να σου κάνει τα κέφια. Εγώ πάντως που δουλεύω χρόνια τους μηχανισμούς είδα μεγάλη διαφορά όταν πήρα τον ακριβό που έχω τωρα. Την δουλειά μου την έκανα και με τον φθηνό παρόλα αυτά. Είναι σαν να συγκρίνεις μπαικαλ με κριγκχοφ. Και τα δυο σκοτώνουν...
 
ειδικά η "σαρδέλα" ήταν σφαχτης..
Βασικά πιστεύω ότι τα χρώματα στα τεχνητά είναι για να τσιμπάμε εμείς κι όχι τα ψάρια , από εκεί και πέρα η απόδοση είναι στην κίνηση του τεχνητού.
Επανερχομαι..χτες είχα συζήτηση με έναν φίλο μου ειπε οτι πήγε για λουτσους κ πηρε δυο ψάρια γύρω στο ενάμιση κιλό κ ένα μισοκιλο..
Μόλις πιάστηκε ο πρώτος(με το παραπάνω τεχνητό) για να μην καθυστερεί στο ξεψαρισμα ανοίγει παραμάνα κ περνάει ένα alice bait ροζ άσπρο 175..τίποτα..βάζει ryobi trapper κ αυτό σε χρωματισμό σαρδέλας.. τίποτα..
Δοκιμάσει κ με το μαύρο,ασημι της hart..τα ιδια..
Ξεψαριζει τον λουτσο κ ρίχνει ξανά με το πρώτο τεχνητό..ριξια κ ψάρι συν ένα ακόμα....
Να πω οτι δεν ηταν τα ψάρια εκει κ κατά μεγάλη τύχη εμφανίστηκαν αργότερα?απίθανο..
Να πω τυχαίο γεγονός?Μπορει αλλά δεν το πιστευω.....
 
Τάσο δεν διαφωνώ γι αυτό και κάποια στιγμή ανέφερα ότι κάποια ψάρια έχουν δείξει να έχουν προτιμήσεις
Το καλύτερο τεστ πιστεύω θα ήταν το ίδιο τεχνητό σε διαφορετικά χρώματα
Αν πάλι πιστεύω υπερβολή το ίδιο τεχνητό σε πολλά διαφορετικά χρώματα , όπως εγώ ας πούμε έχω σχεδόν όλη την σειρά χρωμάτων των logsurf
Εγώ ας πούμε τσιμπάω εύκολα :D
 
Και όσο αναφορά τον μηχανισμό τώρα ....έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα του νήματος
Αν ποτε βάλεις να δουλέψεις ένα καλής ποιότητας 8κλωνο νήμα της τάξης του pe 0,8 η 1 θα εκπλαγείς
Έχω δουλέψει νήμα 4κλωνο αγνώστου πατρος (λόγω αναγκησ σε νησί)σε πάρα πολύ καλό μηχανισμό και νόμιζα ότι στο τύλιγμα μάζευα σύρμα
Θόρυβο κατά την βολή στα δακτυλίδια και στο line roller του μηχανισμού
 
Ξέχασα να πω οτι το ψάρεμα έγινε νύχτα με φεγγάρι όποτε λογικά θα διέκριναν κ κάποιους χρωματισμούς..
Πέρσι είχαμε βρει με τον ίδιο φίλο αυτο το τεχνητο απο μαγαζί που έκλεινε..
https://www.tacklewarehouse.com/Smithwick_Rattlin_Rogue_Jerkbait/descpage-SWRR.html
Ανοίγω το κουτάκι,δεν μου γέμισε το μάτι..πολύ ελαφρύ σαν ψεύτικο(όταν μαζευες ομως το ένιωθες βαρύ..),κοφτερες σαλαγκιες αλλά κακής ποιότητας,κ λεπτή γλώσσα..
Νόμιζες οτι αν πέσει κάτω θα γίνει χίλια κομμάτια..
Δεν πάει στο διάολο λέμε φθηνά ηταν,τι είχαμε τι χάσαμε..
Ε λοιπόν μιλάμε καταπληκτική απόδοση..
Το απεδωσα,στον ιδιαίτερο ήχο που έβγαζαν η μπίλιες του..μελωδικός..
Εχω κουδουνίζει πολλά τεχνητά αλλά δεν εχω ξανακούσει τέτοιο ήχο..
 
Back
Top