Spinning

Σπύρο τι μαγκιά είναι αυτή που βάζεις τις σαλαγκιές!!!
Καπάκια σαλαγκιων είναι ,πλέον υπάρχουν σε πολλά καταστήματα σε διαφορά μεγέθη
Ξεκινάνε από xs,s,m,l,xl αναλόγως το μέγεθος της σαλαγκιας, αυτές οι πράσινες αν θυμάμαι καλά είναι medium
 
http://www.fishing-mania.gr/index.php?route=product/product&product_id=420
Οντως προστατευουν κ δεν μπλέκονται η σαλαγκιες με αλλα τεχνητά μέσα στην κασετίνα,η ακόμα κ τα χέρια μας αλλά δεν θα τα αγοραζα κ ας καθυστερώ λιγάκι καμιά φορά να τα ξεμπλεξω..
Γιατι το λες αυτο Τασο???
Για τη σκουρια??? θα τις ξεπλενεις με γλυκο νερο πρωτα και θα τις στεγνωνεις με λιγο απορροφητικο χαρτι πριν τις αποθηκευεις
 
Οι καλύτερες είναι της owner που έχουν την εγκοπή από κάτω για ασφαλέστερη αφαίρεση με τα ακροδάχτυλα. Κάποιες άλλες μονοκοματες χωρίς πιάσιμο από κάτω γλυστραγανε και αναγκαστικά τις επιανες από πάνω κατά την αφαίρεση με αποτέλεσμα καμία φορά να σε έπιαναν τα αρπαδια
 
Τάσο είναι πολύ βολικές , προστατεύουν το ίδιο το τεχνητό από τις ίδιες του τις σαλαγκιες, δεν έχεις κίνδυνο να καρφώθεις και παίρνεις την ίδια στιγμή που θες το τεχνητό χωρίς μπερδέματα
Θεωρώ μεγαλύτερη διαδικασία να ξεμπλέξει σαλαγκιες των τεχνητών από το να αφαιρέσεις τρία καπάκια
Αν δεν θες μπερδέματα καταφεύγεις σε κασετίνες με μεμονωμένες θέσεις
 
προστατεύουν το ίδιο το τεχνητό από τις ίδιες του τις σαλαγκιες
Αν βγει τεχνητό που να αντέχει στα δαγκώματα...
Το μεγαλύτερο κακό γίνεται κατά την βολή..
Ίσως να γίνεται κ στα τιναγματακια που κανουμε κατά την πλευση αλλά για αυτό δεν είμαι κ τοσο σίγουρος..
 
Αν βγει τεχνητό που να αντέχει στα δαγκώματα...
Το μεγαλύτερο κακό γίνεται κατά την βολή..
Ίσως να γίνεται κ στα τιναγματακια που κανουμε κατά την πλευση αλλά για αυτό δεν είμαι κ τοσο σίγουρος..
Τα καπάκια είναι περισσότερο για την δίκη μας ασφάλεια και για την μεταφορά των τεχνητών χωρίς επιπλέον γρατζουνιές από τα πέρα δώθε
Κατά την βολή γίνονται τα σημάδια σίγουρα αλλά αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις
Αν προσέξεις την φωτό με την πρώτη κασετίνα φαίνονται τα σημάδια στο πρώτο logsurf που τρίβοντας ημικυκλικά οι σαλαγκιες στην βολή και την πτώση στο νερό
 
Τα καπάκια είναι περισσότερο για την δίκη μας ασφάλεια και για την μεταφορά των τεχνητών χωρίς επιπλέον γρατζουνιές από τα πέρα δώθε
Κατά την βολή γίνονται τα σημάδια σίγουρα αλλά αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις
Αν προσέξεις την φωτό με την πρώτη κασετίνα φαίνονται τα σημάδια στο πρώτο logsurf που τρίβοντας ημικυκλικά οι σαλαγκιες στην βολή και την πτώση στο νερό
Σορρυ τρίτο τεχνητό
 
Έχω γνωρίσει κάμποσους που πίνουν νερό στο όνομα αυτού του τεχνητού, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά όλοι όμως μου μιλούσαν για χειμώνα.
Ότι λαβράκια έχω πάρει τα έχω πάρει μ αυτό και ναι όντος ήταν καταχείμωνο Γιώργο. Η εποχή του λαβρακιου δηλαδή
 
Ότι λαβράκια έχω πάρει τα έχω πάρει μ αυτό και ναι όντος ήταν καταχείμωνο Γιώργο. Η εποχή του λαβρακιου δηλαδή
Είχα γνωρίσει έναν αλλοδαπό σε κυκλαδονησι και μου έλεγε τι ζημιά κάνει τον χειμώνα με αυτά. Ο συγκεκριμενος δούλευε ένα με χρώματα κεφαλοπουλου και ένα σκουμπρι.
 
Βλέποντας την τιμή του logsurf αναρωτήθηκα ξανά,ακριβό vs φθηνό τεχνητό..συζήτηση χωρίς τελειωμό...
Ακούω για τα mommoti,ima ότι ξεφλουδίζουν,ακούω για αλλα ακριβά τεχνητά ότι δεν έχουν ποιοτικές σαλαγκιες κλπ..
Τελικά τι πληρώνουμε?Έχουν κάποια μαγική πλευση?
Αναμφίβολα κάποια είναι πολύ αποδοτικα,όπως πολύ αποδοτικα μπορεί να είναι κ κάποια τεχνητά του δεκαρικου η κ ακόμα πιο φθηνά..
Δεν έχω ψαρεψει με ακριβα κ δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς..
Πέρσι έπαθα πλάκα με το hart absolut p.gasti 165f..απίστευτοι χρωματισμοί,καλές σαλαγκιες,πολυ ωραία πλευση,ειδικά η "σαρδέλα" ήταν σφαχτης..και όλα αυτά με περίπου 11€...τι άλλο να ζητήσω..
 
Βασικά πιστεύω ότι τα χρώματα στα τεχνητά είναι για να τσιμπάμε εμείς κι όχι τα ψάρια , από εκεί και πέρα η απόδοση είναι στην κίνηση του τεχνητού. Σίγουρα Τάσο υπάρχουν πολλά μη επώνυμα και φθηνότερα τεχνητά τα οποία είναι πολύ αποδοτικά αλλά πιστεύω σε μέρες με καχύποπτα ψάρια η ανόρεκτα ένα “καλύτερο-ρεαλιστικοτερο” τεχνητό μπορεί να κάνει την διαφορά
 
Πέρσι έπαθα πλάκα με το hart absolut p.gasti 165f..απίστευτοι χρωματισμοί,καλές σαλαγκιες,πολυ ωραία πλευση,ειδικά η "σαρδέλα" ήταν σφαχτης..και όλα αυτά με περίπου 11€...τι άλλο να ζητήσω..
Ποιο χρώμα είναι το σαρδέλα??
https://www.nerysfishing.gr/categories/344/p.gasti-165f-
 
Δεν ξέρω αν τα χρώματα δεν παίζουν ρόλο, νομίζω ότι παίζουν πολύ σοβαρό. Εμένα το αγαπημένο μου τεχνητό για χρόνια ήταν το flying diver σε σαρδέλα. Είχα πιάσει όλα τα κυνηγιάρικα, χώρια και κάτι κοψίματα, ένα μάλιστα πρέπει να ήταν θηρίο γιατί δεν μπορούσα να το κάνω καλά, ...εκτός από λαβράκι. Με ακριβώς το ίδιο σε διάφανο χρωματισμό και κόκκινο μάτι, δεν έχω σταυρωσει λεπι.
 
Βασικά πιστεύω ότι τα χρώματα στα τεχνητά είναι για να τσιμπάμε εμείς κι όχι τα ψάρια
Εγω νομιζω την μέρα παίζουν κάποιο ρόλο..την νύχτα πιστεύω όχι..εχουν πιαστεί ψάρια κ σε μαύρα τεχνητα..Άρα προφανώς δεν διακρίνουν χρώμα(την νύχτα) αλλα ανιχνεύουν κίνηση -δονήσεις..
Ποιο χρώμα είναι το σαρδέλα??
https://www.nerysfishing.gr/categories/344/p.gasti-165f-
Το τέταρτο,έχω το τρίτο κ το πέμπτο αλλα δεν εχουν αποδωσει,τουλάχιστον όχι ακομα..
 
Back
Top