Spinning

εγω το έχω πάθει αυτό με μια καλαμαριερα, και μάλιστα φθηνή, μια μέρα μόνο κράτησε η δόξα..πέντε άτομα ρίχνανε μόνο εγώ έβγαλα καλαμάρια..με ένα πεταχτάρι και μπουλντο και μια μικρούλα καλαμαριέρα γιαμασίτα νομιζω ψαράκι σε μωβ περλέ ύφασμα (Φλωρινιώτης style), αυτες που ειναι δυο δυο στο κουτακι. Τα εβλεπα απο αποστάσεις 5 μέτρων να κάνουν εφόρμηση
 
(Φλωρινιώτης style),
.very funny..very funny..very funny..very funny.
Περσι δυο παπαδοπαιδια ψάρευαν κ είχαν μια καλαμαριερα που είχε χάσει το χρώμα της ντυμένη με ένα κομμάτι πετραχειλι...μαύρο κ οι κίτρινες γραμμές του σταυρου....very funny..very funny.
Μιλάμε έπεσε ΤΟ γέλιο της αρκούδας στο λιμάνι...very funny.
 
Τελικά δεν έχω καταλάβει αν όντως παίζει ρόλο η τιμή του μηχανισμού για το αν θα μπορεί να διαχειριστεί η όχι το νήμα..
Έχω δει catana 4000 να δουλεύει νήμα,ο φίλος μου έχει νήμα πάνω στον ryobi oasys που δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο από χρηματικής άξιας κ όμως κανένα πρόβλημα με εκατοντάδες ρίψεις κ μαζέματα..
Μάλλον μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σωστό στρώσιμο πάνω στην πομπινα,ίσως κ το μόνο μειονέκτημα μετά την τιμή του οτι δεν κάθεται όπως η πετονιά..
Ακόμα και ένα φθηνό μηχανάκι, αν το νήμα είναι αξιόλογο και το στρώσιμο του στην πομπινα όπως πρέπει, μπορεί να δουλέψει σωστά. Αυτό όμως ισχύει για λίγο. Σε ένα φθηνό μηχανάκι συνήθως τα προβλήματα ξεκινάνε πολύ γρήγορα. Το σημαντικότερο μέρος όσον αφορά την διαχείριση του νήματος είναι το line roller. Συνήθως φθηνό ρουλεμάν που οξειδώνεται πανεύκολα και δεν γυριζει ομαλά ή δεν γυρίζει καθόλου. Μετά το υλικό που είναι φτιαγμένο το roller και η επικάλυψη του. Υλικό λοιπόν και επικάλυψη που φθείρονται εύκολα και χαράσσονται. Αποτελέσματα των παραπάνω το νήμα να "στρουφίζει" να φθείρεται και φυσικά να κάνει τούφες και να κόβεται εύκολα (με αποτέλεσμα το γνωστό "αντίο πανάκριβο μου ψαράκι" κατά την βολή).
Αυτά τα χρόνια έχοντας δοκιμάσει πολλά μηχανάκια ακόμα και από την μεταπήδηση από "ακριβό" σε πολύ "ακριβό" μηχανάκι είδα τεράστια διαφορά.
Φυσικά όπως πολύ σωστά είπε ο συνάδελφος όλα τα όπλα σκοτώνουν. Κατά την άποψη μου όμως κάποιος που θα συνεχίσει να ασχολείται με το spinning λίγο εντατικά νομοτελειακά θα πάει σε μηχανάκι πιο ακριβό.
 
Ακόμα και ένα φθηνό μηχανάκι, αν το νήμα είναι αξιόλογο και το στρώσιμο του στην πομπινα όπως πρέπει, μπορεί να δουλέψει σωστά. Αυτό όμως ισχύει για λίγο. Σε ένα φθηνό μηχανάκι συνήθως τα προβλήματα ξεκινάνε πολύ γρήγορα. Το σημαντικότερο μέρος όσον αφορά την διαχείριση του νήματος είναι το line roller. Συνήθως φθηνό ρουλεμάν που οξειδώνεται πανεύκολα και δεν γυριζει ομαλά ή δεν γυρίζει καθόλου. Μετά το υλικό που είναι φτιαγμένο το roller και η επικάλυψη του. Υλικό λοιπόν και επικάλυψη που φθείρονται εύκολα και χαράσσονται. Αποτελέσματα των παραπάνω το νήμα να "στρουφίζει" να φθείρεται και φυσικά να κάνει τούφες και να κόβεται εύκολα (με αποτέλεσμα το γνωστό "αντίο πανάκριβο μου ψαράκι" κατά την βολή).
Αυτά τα χρόνια έχοντας δοκιμάσει πολλά μηχανάκια ακόμα και από την μεταπήδηση από "ακριβό" σε πολύ "ακριβό" μηχανάκι είδα τεράστια διαφορά.
Φυσικά όπως πολύ σωστά είπε ο συνάδελφος όλα τα όπλα σκοτώνουν. Κατά την άποψη μου όμως κάποιος που θα συνεχίσει να ασχολείται με το spinning λίγο εντατικά νομοτελειακά θα πάει σε μηχανάκι πιο ακριβό.
Να συμπληρώσω στην τελευταία πρόταση του Πάνου ότι εκτός από την ποιότητα θα πρέπει κάποιος να αρχίζει και την φροντίδα του μηχανισμού! Το γλυκό νερό μετά το ψάρεμα δεν φτάνει!! Καλό είναι ανα εύλογο χρονικό διάστημα να ανοίγει τον μηχανισμό και να καθαρίζει τα γρανάζια, να βάζει καινούριο γράσο όπου χρειάζεται κλπ. Με προσοχή όλα αυτά όμως γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια γνώση πριν γίνει αυτό!!
 
Βέβαια Βασίλη, μεγάλη υπόθεση η συντήρηση του μηχανισμού μπορεί να παρατείνει κάποιος τη διάρκεια ζωής του μηχανισμού για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Εδώ στη Ρόδο που το γλυκό νερό μας είναι πολύ σκληρό (πολλά άλατα) συνήθως το ξεπλένουμε με αποσταγμένο ή βρόχινο που μαζεύουμε, είναι ακόμα ποιο ασφαλές. Επίσης προσοχή δεν το βάζουμε κάτω από την βρύση έχοντας την ανοικτή φουλ. η πίεση του νερού μπορεί να το εισχωρήσει σε ποιο ευαίσθητα σημεία του μηχανισμού που απαιτούν ειδικές γνώσεις για να τα συντηρήσεις.
 
Πάντως με τα χρόνια ανακάλυψα πως αν συνηθίσουμε να "ανοίγουμε" το pick up όχι φέρνοντας τον οδηγό της πετονιάς-νήματος κοντά στο καλάμι, αλλά στο ημικύκλιο της έξω πλευράς (π. χ. δεξιά για τους δεξιοχειρες ) οι αβαρίες λιγοστεύουν κατακόρυφα κατά την ρίψη. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός, να μην είναι δηλαδή ο οδηγός (βαρελάκι) προς τα εμάς αλλά δεξιά μας και να ανοίγουμε τον μηχανισμό με φορά αντίθετη προς τα εμάς.
 
.very funny..very funny..very funny..very funny.
Περσι δυο παπαδοπαιδια ψάρευαν κ είχαν μια καλαμαριερα που είχε χάσει το χρώμα της ντυμένη με ένα κομμάτι πετραχειλι...μαύρο κ οι κίτρινες γραμμές του σταυρου....very funny..very funny.
Μιλάμε έπεσε ΤΟ γέλιο της αρκούδας στο λιμάνι...very funny.
Είχε ποτίσει και λιβάνι και τα προσέλκυε καλύτερα ρε....very funny..very funny.
 
Πάντως με τα χρόνια ανακάλυψα πως αν συνηθίσουμε να "ανοίγουμε" το pick up όχι φέρνοντας τον οδηγό της πετονιάς-νήματος κοντά στο καλάμι, αλλά στο ημικύκλιο της έξω πλευράς (π. χ. δεξιά για τους δεξιοχειρες ) οι αβαρίες λιγοστεύουν κατακόρυφα κατά την ρίψη. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός, να μην είναι δηλαδή ο οδηγός (βαρελάκι) προς τα εμάς αλλά δεξιά μας και να ανοίγουμε τον μηχανισμό με φορά αντίθετη προς τα εμάς.
Γιατί όμως Γιώργο , τι κερδίζεις ακριβώς ;
Μήπως έτσι όμως γίνει κανα βίαιο κλείσιμο του πικ απ λόγω της γωνιασ που έχει σχηματιστεί και έχουμε αλλά ;
 
Γιατί όμως Γιώργο , τι κερδίζεις ακριβώς ;
Μήπως έτσι όμως γίνει κανα βίαιο κλείσιμο του πικ απ λόγω της γωνιασ που έχει σχηματιστεί και έχουμε αλλά ;
Και η πλάκα είναι ότι προσπάθησα να εξηγήσω.....sarcastic..
Θα βγάλω μια φώτο, τι εννοώ το συντομότερο :)
Πάντως έτσι, δεν μου έχει κλείσει ποτέ.
 
Το pick up κατά την βολή πρέπει να ανοίγει από την βάση του καλαμιού προς τα έξω. Αλλιώς είναι πιθανό να κλείσει κατά την βολή με αποτέλεσμα είτε να κοπεί το νήμα είτε να μας έρθει κατακούτελα το τεχνητό.
 
Εμένα Μπιλ τι πρέπει και τι δεν πρέπει μου τα δείχνει η πράξη. Για μένα όσο πιο μακριά είναι το βαρελάκι -οδηγός, από το "βίαιο" πρώτο ξετυλιγμα της βιρίνας, τόσο το καλύτερο.
 
Δεν αμφιβάλλω Γιώργο. Η πράξη είναι ο καλύτερος δάσκαλος άλλωστε. Εκεί μαθαίνεις αυτά που σε βολεύουν. Πάντως στις βολές κάτι που ισχύει πάντα είναι ότι από κάποιο σημείο και έπειτα η δύναμη δεν βοηθάει αντιθέτως έχει αρνητικές επιπτώσεις!
 
Πάντως με τα χρόνια ανακάλυψα πως αν συνηθίσουμε να "ανοίγουμε" το pick up όχι φέρνοντας τον οδηγό της πετονιάς-νήματος κοντά στο καλάμι, αλλά στο ημικύκλιο της έξω πλευράς (π. χ. δεξιά για τους δεξιοχειρες ) οι αβαρίες λιγοστεύουν κατακόρυφα κατά την ρίψη. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός, να μην είναι δηλαδή ο οδηγός (βαρελάκι) προς τα εμάς αλλά δεξιά μας και να ανοίγουμε τον μηχανισμό με φορά αντίθετη προς τα εμάς.
Και η πλάκα είναι ότι προσπάθησα να εξηγήσω.....sarcastic..
Θα βγάλω μια φώτο, τι εννοώ το συντομότερο :)
Πάντως έτσι, δεν μου έχει κλείσει ποτέ.

Κάτσε να το πάρουμε απ την αρχήthink .sarcastic.

Εγώ ας πούμε είμαι δεξιόχειρας ,κρατάω το καλάμι με το δεξί και μαζεύω με το αριστερό
Όταν φτάσει η ώρα της βολής φέρνω το πικ απ του μηχανισμού σε τέτοια θέση ώστε το line roller να είναι ακριβώς κάτω απ το καλάμι και κατά συνέπεια στο πιο κοντινό σημείο που μπορεί να φτάσει το νήμα ώστε να το κολλήσω με το δάχτυλο μου στο καλάμι για να γίνει η βολή
Οπότε το πικ απ έχει ανοίξει κάθετα από δεξιά σχηματίζοντας 180 μοιρεσ το στεφάνι του.
Αν κατάλαβα καλά εσυ εννοείς να ανοίξει από κάτω το πικ απ ώστε οι 180 μοίρες του στεφανιού να σχηματιστούν οριζόντια και το line roller να μας έρθει δεξιά ακριβώς απέναντι από τον άξονα της μανιβελας ;;

Πάω να κάνω ένα ντουζακι για να συνέλθω τώρα .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Πως μπορείτε να είστε δεξιόχειρες και να μαζεύετε με το αριστερό; Έχω δει και άλλους.....drunk.
Πιστεύω το 90% των δεξιοχειρων μαζεύει με το αριστερό
Τουλάχιστον με όσους φίλους και γνωστούς έχω ψαρέψει παρέα και είναι δεξιόχειρες όλοι μάζευαν με το αριστερό,κολλητός φίλος και αριστερόχειρας μαζεύει με το δεξί,όσες φορές που για κάποιο λόγο πήρα το καλάμι του πήγα να πέσω στην θάλασσα
Το έχω δει όμως αυτό που λες Γιώργο και εγώ από καποιουσ.
Το «καλό» χέρι υποτίθεται έχει τον έλεγχο, αυτό θα κάνει την βολή ώστε να δώσει την σωστή δύναμη στο τεχνητό, θα συγχρονίσει σωστά το δάχτυλο για να φύγει η μάνα του μηχανισμού και αυτό το χέρι θα χειρίζεται το τεχνητό με την γωνία που θελουμε ,τα σωστά μικρά κοφτά χτυπήματα και γενικά τον όλο χειρισμό που θα χρειαστεί αν έχουμε στο τέλος το ψάρι.
Το αριστερό στον δεξιοχειρα απλά γυρνάει μια μανιβέλα ,όλο το ψάρεμα γίνεται με το δεξί
 
Το αριστερό στον δεξιοχειρα απλά γυρνάει μια μανιβέλα ,όλο το ψάρεμα γίνεται με το δεξί
Η αλήθεια και εγώ αυτής της άποψης είμαι, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία αυτόν που έχω ψαρέψει μαζί ή έχω δει. Βέβαια ή δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη υπόθεση.
 
:confused:...αν ξεκινήσω με το αριστερό να μαζέψω μανιβέλα μπορεί να τελειώσω αύριο...:D
Κ εγώ, αλλά έχω σκεφτεί πολλές φορές πόσο πιο σωστά θα χτυπαγα τα τεχνητά αν κραταγα με το δεξί κ μαζευα με το αριστερό...
Έμαθα λάθος πιστεύω από το casting...
 
Εγώ είμαι αριστεροχειρας και..αριστεροποδαρος...original.sarcastic.
Με το καλάμι ρίχνω απο την αριστερή πλευρά,και μετά την ρίψη φέρνω το καλάμι στο δεξί χέρι κ μαζεύω με το αριστερό..μόνο έτσι με βολεύει..
Στα καρούλια ρίχνω πάλι με αριστερό κ μαζεύω με το ίδιο..
Στο απικο με το αριστερο...
Γενικά στα καλαμια με μηχανισμό μόνο έτσι μπορώ..
 
Last edited:
Εγώ είμαι αριστεροχειρας και..αριστεροποδαρος...original.sarcastic.
Με το καλάμι ρίχνω απο την αριστερή πλευρά,και μετά την ρίψη φέρνω το καλάμι στο δεξί χέρι κ μαζεύω με το αριστερό..μόνο έτσι με βολεύει..
Στα καρούλια ρίχνω πάλι με αριστερό κ μαζεύω με το ίδιο..
Στο απικο με το αριστερο...
Γενικά στα καλαμια με μηχανισμό μόνο έτσι μπορώ..
Το νου σου μην δεθεις φιόγκο καμία ώρα .yel.
 
Back
Top