Spinning

Εγγλέζικο έχεις κάνει σε αυτό το μέρος;

Εκεί Γιώργο πρωτοψάρεψα το 1984. Δεν μπορώ να σου περιγράψω την ποικιλία των ψαριών. Σαργούς μέχρι 1,200 , σκαθάρια πάνω απο μισό κιλό ,μουρμούρες ,μουσμούλια ,μέχρι μπαρμπούνια και μυλοκόπια βγάζαμε. Αυτό που δεν πιάσαμε ποτέ σ αυτό το το μέρος ήταν η τσιπούρα.Από χταπόδια άστο καλύτερα γιατί θα με περάσουν ψεύτη. Μετά άρχισαν οι επαγγελματίες να έρχονται και να κλείνουν το μέρος με κουλούρες και σάρωναν τα πάντα.Μετά άρχισαν οι δυναμίτες. Τα καριόλια που λέω συνέχεια .Τα τελευταία χρόνια έγιναν και οι σπάροι δυσεύρετοι.Μόνο οι γύλοι ζουν και βασιλεύουν. Όποτε γουστάρεις το κανονίζουμε να πάμε να το δεις και απο κοντά.Για εγγλέζικο έχω και ένα άλλο πολύ καλό με βαθιά νερά εκει κοντά.Στην έκθεση που θα έχουμε χρόνο θα τα αναλύσουμε από κοντά.Εγώ με εγγλέζικο δεν ασχολήθηκα ποτέ.
 
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό συνδυασμό μηχανάκι και καλάμι για spinning;
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ.

Κώστα στις επερχόμενες εκθέσεις θα βρεις σίγουρα ένα καλό σετάκι για τις ανάγκες σου. Γενικά επειδή τα τελευταία χρόνια πάμε ανελλειπώς υπάρχουν πολύ καλές προσφορές που μπορείς να βρεις μόνο στις εκθέσεις. Γενικά θες να ξεκινήσεις το ψάρεμα με την τεχνική του spinning; Γιατί εκτός από το καλάμι και το μηχανισμό χρειάζεσαι νήμα και τεχνητά κατά βάση (παραμάνες κλπ δεν στα αναφέρω).
 
Κώστα στις επερχόμενες εκθέσεις θα βρεις σίγουρα ένα καλό σετάκι για τις ανάγκες σου. Γενικά επειδή τα τελευταία χρόνια πάμε ανελλειπώς υπάρχουν πολύ καλές προσφορές που μπορείς να βρεις μόνο στις εκθέσεις. Γενικά θες να ξεκινήσεις το ψάρεμα με την τεχνική του spinning; Γιατί εκτός από το καλάμι και το μηχανισμό χρειάζεσαι νήμα και τεχνητά κατά βάση (παραμάνες κλπ δεν στα αναφέρω).

Μάνο ξεκίνησα φέτος με εγγλέζικο το οποίο το απολαμβάνω πραγματικά και το γουστάρω.
Θέλω όμως να πάρω και ένα καλάμι- μηχανισμό να το έχω για spinning.
 
Μάνο ξεκίνησα φέτος με εγγλέζικο το οποίο το απολαμβάνω πραγματικά και το γουστάρω.
Θέλω όμως να πάρω και ένα καλάμι- μηχανισμό να το έχω για spinning.

Άρα θα χρειαστείς όλο το σετάκι.. Εγώ ξεκίνησα με shimano catana τόσο σε καλάμι (2,70 μ.) όσο και σε μηχανισμό (4.000). Είναι ένα οικονομικό σετάκι το οποίο σίγουρα μπορεί να σε καλύψει για αρχή και κυμαίνεται γύρω στα 110 € με μια γρήγορη ματιά που έριξα (ξαναλέω ότι από τις επερχόμενες εκθέσεις θα τα έπαιρνες αρκετά φθηνότερα). Αλλά μην ξεχνάς ότι μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλό μεταχειρισμένο. Και όταν λέω πολύ καλό εννοώ ψαράδες που χρησιμοποιούν τα εργαλεία τους σε λιγότερα από 10 ψαρέματα και μετά τα πουλούν. Επίσης, αν το ψάξεις θα βρεις από μεταπώληση καινούρια τεχνητά και νήματα, δλδ τα αγοράζουν αλλά τελικά δεν τα χρησιμοποιούν ποτέ και τα πουλούν μισή τιμή. Από κει και πέρα το σετάκι που σου αναφέρω είναι πάντοτε κατά την άποψή μου ένα ποιοτικό αρχικό σετάκι παρότι ξεφεύγει λίγο από το budget σου. Κάτι φθηνότερο δεν μπορώ να σκεφτώ και για να είμαι ειλικρινής καλό είναι να πάρεις κάτι που αξίζει. Γενικά πάντως αν το ψάξεις και για μεταχειρισμένο οι εταιρείες που θα σε ικανοποιήσουν είναι η shimano, daiwa, major craft, robinson, ryobi, Lemax και άλλες που ανεβάζουν το κόστος όμως...
 
Εν τω μεταξύ δεν ξέρω και τι ξέρεις από την τεχνική...Π.χ. το c.w. ξέρεις τι είναι;
 
Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ψάρεμα Μάνο, αφού να φανταστείς στο εγγλέζικο κάνω 10 λεπτά να δέσω το αγκίστρι. .yel.
Αυτό του cw που γράφεις είναι νομίζω το πόσα γραμμάρια ψαράκι μπορείς να πετάς. Μια φορά έχω κάνει spinning απλά ήμουν τυχερός και έβγαλα λούτσο.
Καλή επιλογή μου φαίνεται το σετάκι που μου προτείνεις.
 
Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ψάρεμα Μάνο, αφού να φανταστείς στο εγγλέζικο κάνω 10 λεπτά να δέσω το αγκίστρι. .yel.
Αυτό του cw που γράφεις είναι νομίζω το πόσα γραμμάρια ψαράκι μπορείς να πετάς. .shake hands. Μια φορά έχω κάνει spinning απλά ήμουν τυχερός και έβγαλα λούτσο.
Καλή επιλογή μου φαίνεται το σετάκι που μου προτείνεις.

Είναι το αντίθετο του WC .very funny.
 
Δε ντρέπεσαι προσπαθώ να μάθω και με κοροϊδεύεις. .ha ha ha. .sarcastic.
Προς ένδειξη διαμαρτυρίας θα με πάρεις μαζί για φάσσες του χρόνου.
 
Δε ντρέπεσαι προσπαθώ να μάθω και με κοροϊδεύεις. .ha ha ha. .sarcastic.
Προς ένδειξη διαμαρτυρίας θα με πάρεις μαζί για φάσσες του χρόνου.

Εχω μια καλύτερη ιδέα .Να πάμε Spinning για φάσσες........victory.
 
Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ψάρεμα Μάνο, αφού να φανταστείς στο εγγλέζικο κάνω 10 λεπτά να δέσω το αγκίστρι. .yel.
Αυτό του cw που γράφεις είναι νομίζω το πόσα γραμμάρια ψαράκι μπορείς να πετάς. Μια φορά έχω κάνει spinning απλά ήμουν τυχερός και έβγαλα λούτσο.
Καλή επιλογή μου φαίνεται το σετάκι που μου προτείνεις.

Αυτό είναι το cw ναι... Άμα ασχοληθείς θα τα μάθεις. Και εγώ δεν ξέρω πολλά αλλά ξέρει ο αδερφός μου.πάντως το κόστος θα ανέβει αν προσθέσεις νήμα και τεχνητά. Θα φτάσει μια 150 για αρχή σίγουρα. Και το θέμα είναι να πάρεις κάτι αξιόλογο όχι μλκιες...Ψάξε και σε μεταχειρισμένο. Υπάρχει και σχετική σελίδα στο FB
 
Γιώργο πήρες ένα παρα πολύ καλό σετάκι, τόσο το καλάμι όσο και ο μηχανισμός είναι μούρλια! Θα τα ευχαριστηθείς χωρίς αμφιβολία. Τα έχουμε δουλέψει με τον αδερφό μου και μείναμε πραγματικά ευχαριστημένοι. Ελπίζω να είναι καλότυχα!
 
Back
Top