Spinning

Χρύσανθε καλησπέρα. Θα σου πω την δική μου άποψη. Όταν η μάνα είναι μισινέζα ναι βάζεις παράμαλλο στην περίπτωση που είναι χοντρή ή λεπτή για το ψάρεμα που θες να κάνεις. Για παράδειγμα, αν βάλεις 0.28-0.30 και πας για λούτσους υπάρχει ο κίνδυνος να σου την κόψει. Αν βάλεις 0.40 και πας για λαβράκια τότε δεν θα μπορείς να παίζεις σωστά τα τεχνητά σου και το ψάρι επειδή είναι πολύ καχύποπτο ίσως και να βλέπει την χοντρή τρίχα σου! Όσον αφορά την σύνδεση παράμαλλου με μάνα πάντα θα κάνεις κόμπο και ποτέ δεν θα βάζεις στριφτάρι. Τέλος για την άκρη του παραμάλλου σου εγώ χρησιμοποιούσα στριφταροπαραμάνα και το άλλαξα σε σκέτη παραμάνα γιατί τα τεχνητά δούλευαν καλύτερα και άκουγαν περισσότερο στην κίνηση που ήθελα να τους δώσω. Η άποψη μου την οποία την συμμερίζονται αρκετοί φίλοι μου σπινεράδες είναι να βάλεις ένα νήμα (το μέγεθος εξαρτάται από τον μηχανισμό και τους οδηγούς του καλαμιού σου αλλά θεωρώ πως το PE 1.5 θα είναι καλό!) και ανάλογα τι ψάρεμα θα κάνεις να βάζεις και το ανάλογο παράμαλλο συνδέοντας με κόμπο (allbright, tony pena κλπ). Και στο τέλος να βάζεις μια παραμάνα και είσαι έτοιμος!! Για νήμα φθηνό, καλό και δοκιμασμένο και από εμένα σου προτείνω ένα της oceanic team. Το νήμα μπορείς να το τουμπάρεις στον μηχανισμό μετά από πολλά ψαρέματα (πχ μετά από 6-12 μήνες) και θα χρειαστεί να το ανανεώσεις μετά από 1 με 2 χρόνια. Αυτά από εμένα και ότι θες εδώ είμαστε...
Σωστοτατος!!!
 
Με απόχη το ανέβασα στον μώλο Χρύσανθε. Αυτό το μαραφέτι είναι για να κρατάς το ψάρι και να μπορείς να το σκοτώσεις ή να του βγάλεις το τεχνητό χωρίς να το τραυματίσεις σε περίπτωση που θες να το απελευθερώσεις (ή να σε τραυματίσει αυτό!). Λέγεται Lip Grip. Στα ελληνικά σημαίνει Χείλος Πιάσιμο αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σωστή προσφώνηση... Την έπιασα με την παρακάτω μπονίτα η οποία είναι πολύ καλής ποιότητας. Δεν παίρνω ποτέ κινέζικα τεχνητά αλλά το συγκεκριμένο το είχα δει στη κασετίνα ενός φίλου και έπαθα πλάκα!!

http://www.ebay.com/itm/VIB-Vibrati...t=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item234021a58b
Διαλέγεις: Χειλοτσιμπιδα ή στοματοαρπαχτρα !!!
 
Παιδια βαζω φωτο με τα ψαρακια που θα αρχισω.
τα δυο πανω ειναι προ δεκαετιας αγορασμενα.
τα δυο κατω νεα.
η σιλικονη ειναι το μονο βυθιζομενο.
αφαιρεσα το στριφταρι κ ενωσα μανα με παραμαλο φλοροκαρπον με κομπο.
επισυναπτω την παραμανα χωρις στριφταρι για γρηγορη αλλαγη τεχνιτων.
το καλαμι ειναι ενα σσιμανο κατανα μεντιουμ φαστ 2.40 στα 10-30 κ το μηχανακι ενα 2000.
Η μανα ειναι 22αρα καλης ποιοτητας κ το παραμαλο φλοροκαρπον 30αρι με λιγοτερη όμως ανττοτοχη απ την μανα (παραδοξο) αλλα αυτο μου συνεστησαν απ το μαγαζί.
Εγω πάντα το εκανα ανάποδα.
Επισης εαν περνετε ψαρακθα απ το ιντερνετ πεστε κανα σαιτ γιατι οταν ειδα τιμες εδω χαθηκα.
Ζητουν απο τα 25 ευρω κ πανω.
View attachment 300 View attachment 301
Το τρίτο από πάνω είναι από τα καλά, το έχω δουλέψει.
 
Ευχαριστω παιδες.
νημα δεν εβαλα γιατί μην ξεχνατε εχω κ μια δεκαετια διαλειμα.
Αρχισαν να φαινονται καλα καλα οταν εγω σταμάτησα.
Δεν το ςχω δουλέψει.
Οποταν ειπα να αρχισω με εύκολα
επιπλέον πηρα φτηνο μγχανακι γιατι οσα ειχα δεν έχουν σπινινκ προδιαγραφες κ δεν ξερω αν το σηκώνει οπως κ το καλαμι.
Αμα αρχθσω να βγαζω ψαρια τοτε παω κ στα δυσκολα.
προς το παρον νιωθω χαμένος.
Δεν ξερω αν κανω σωστές πλευσεις.ουτε αν τραωαω πολυ αργα η γρήγορα. Ουτε ποιο ψαρακι δουλεύει.
Ουτε τι μέθοδο να εφαρμοσω κλπ.
ειναι νεο για μενα το σπινινγ.
Διγα σιγά :-D
Ευχαριστώ παρα πολυ γθα την στήριξη :-D
 
Στο εγγλέζικο τις τελευταίες μέρες δεν έχω τύχη αλλά σήμερα το πρωί έκανα πρώτη φορά spinning και πήρα ένα λούτσο. .exciting.
"Κρατούσες μία πετονιά για να ψαρέψεις λούτσους...".very funny..very funny..ban..violin..love.
Ωραίος ρε Κωστή!!.shake hands.
 
Παλαμίδες.

Εξαρτάται το μέρος! Σε κάποια μέρη τις ψαρεύουν άνοιξη...εγώ έχω μάθει να τις ψαρεύω όλο το χρόνο και σαν εποχή θεωρώ καλύτερη από Οκτώβρη μέχρι Απρίλιο...Βέβαια φέτος λόγω κυνηγίου δεν τις ψάρεψα καθόλου αλλά με το πρώτο ψάρεμα ήρθε μια θηλυκή μαζί μου!
 
Εξαρτάται το μέρος! Σε κάποια μέρη τις ψαρεύουν άνοιξη...εγώ έχω μάθει να τις ψαρεύω όλο το χρόνο και σαν εποχή θεωρώ καλύτερη από Οκτώβρη μέχρι Απρίλιο...Βέβαια φέτος λόγω κυνηγίου δεν τις ψάρεψα καθόλου αλλά με το πρώτο ψάρεμα ήρθε μια θηλυκή μαζί μου!
Η παλαμιδα είναι κλασσικά χειμωνιατικο ψάρι.
Τότε είναι παχια και νόστιμη ειδικά ψητη με άσπρο κρασί.
Ή ροδέλες παστη με τσίπουρο.
 
Ρε παιδια τι ειναι η μπονιτα που βλεπω να γραφουν σε διάφορα αρθρα του δπιννινγκ. ?
καποια ξεχωριστη κατηγορια τεχνητου?
 
Χρύσανθε αυτές ένα μεταλλικό τεχνητό που έχουν το πιάσιμο-χαλκά στη ράχη και όταν τα ψαρεύεις πηγαίνουν σταθερά ευθεία κάνοντας δονήσεις εξού και ότι χαρακτηρίζονται ως vibration. Για να τις ψαρέψεις αφού αφήσεις να πάνε στο επιθυμητό βάθος έχεις ψηλά το καλάμι και μαζεύεις ασταμάτητα παίζονται μόνο στην ταχύτητα της ανάκτησης.;)
 
Σήμερα είπα να δοκιμάσω την τύχη μου.Το πρόγραμμα είχε απο πολυάγκιστρα ,μονάγκιστρα με συρόμενα βαρίδια και spinning.
Ψάρεψα 4 ώρες σε βράχια και βαθιά νερά και μετά τα μάζεψα για παραλία όπου και κάθισα μέχρι τις 8 και μάζεψα αρκετό κρύο.
Το αποτέλεσμα ένα τεράστιο μηδενικό.
 
Εχω αφησει να περασουν καμια 10αρια μερες με τις τελευταιες φολες μιας κ δεν κυκλοφορει τιποτα κ με συζητησεις με αλλους, αλλα απο σημερα αρχισε να με τρωει παλι... Ετσι κ δεν ξαναδω κανα κυνηγι, θα το ριξω στις μαννες για τσιπουρες...
 
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό συνδυασμό μηχανάκι και καλάμι για spinning;
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ.
 
Είδα και γω την βροχούλα σήμερα και τα φόρτωσα και έφυγα. Η πρόγνωση έλεγε 4 μποφόρ Νοτιά αλλά μόλις έφτασα στο μέρος είδα ότι επικρατούσε άπνοια. Ο χειρότερος καιρός για spinning. Με βαριά καρδιά ασχολήθηκα καμιά ώρα χωρίς αποτέλεσμα, απόλυτα δικαιολογημένα βέβαια αφού τα νερά ήταν πεντακάθαρα και έβλεπες το τεχνητό από τα 40 μέτρα. Είδα μεγάλη κινητικότητα καλαμαράδων, αφού είχαν έρθει από νωρίς για να πιάσουν τα πόστα. Σκέφτηκα ότι θα έχει πέσει κάποιο σύρμα, αφού δεν τους έχω πετύχει άλλη φορά. Έβαλα και γω την καλαμαριέρα μου και μόλις σκοτείνιασε δοκίμασα αλλά μάπα το καρπούζι. Από τα 10 άτομα που μέτρησα, σε μία ώρα βγήκε ένα καλαμάρι. Μπορεί να έφταιγε που λίγο πριν νυχτώσει δύο δελφίνια σουλατσάριζαν έξω από το λιμάνι ..
 
Είδα και γω την βροχούλα σήμερα και τα φόρτωσα και έφυγα. Η πρόγνωση έλεγε 4 μποφόρ Νοτιά αλλά μόλις έφτασα στο μέρος είδα ότι επικρατούσε άπνοια. Ο χειρότερος καιρός για spinning. Με βαριά καρδιά ασχολήθηκα καμιά ώρα χωρίς αποτέλεσμα, απόλυτα δικαιολογημένα βέβαια αφού τα νερά ήταν πεντακάθαρα και έβλεπες το τεχνητό από τα 40 μέτρα. Είδα μεγάλη κινητικότητα καλαμαράδων, αφού είχαν έρθει από νωρίς για να πιάσουν τα πόστα. Σκέφτηκα ότι θα έχει πέσει κάποιο σύρμα, αφού δεν τους έχω πετύχει άλλη φορά. Έβαλα και γω την καλαμαριέρα μου και μόλις σκοτείνιασε δοκίμασα αλλά μάπα το καρπούζι. Από τα 10 άτομα που μέτρησα, σε μία ώρα βγήκε ένα καλαμάρι. Μπορεί να έφταιγε που λίγο πριν νυχτώσει δύο δελφίνια σουλατσάριζαν έξω από το λιμάνι ..

Και χθες Γιώργο άπνοια μέχρι αηδίας.Μόνο για χαλάρωση ήταν .

20150321_145330.jpg
 
Back
Top