Spinning

Χαιρετω την παρεα.
πρεπει να εχει 40 βαθμους εξω......γιατι απο χτες εχω γυρισει ξανα στο ψαρεμα...μετα απο 9 χρονια.
μια δεκαετια εκτός για καποιον που γεννηθηκε σ αυτην.
Μέχρι τα 23 πραγματικα δεν εφευγα μακρια της.
ψαρεψα με ολες τις μεθοδους κ τα παντα που αφορουν ψαρεμα από ακτη κ ψαροντουφεκο.
την αφησα μια μερα ....κκόπηκε σαν μαχαιρι οταν λογω ωραριων με την συζυγο μου δεν γινοταν κ σκυλια κ κυνηγι κ ψαρεμα.
Απι χτες εχω επιστρέψει.
Ξεκινησα το spinning το οποιο ηταν κ η μεθοδος πιυ ασχοληθηκα ελαχιστα.
τωρα ομως θελω να τα δώσω ολα σαυτο γιατι ειναι ευέλικτο κ οτι ωρα θελησεις ψαρεύει ς ανα πασσ στιγμή.

Εχω ομως αποριες αφου πριν μια δεκαετια ηταν πολυ αλλιως τα πράγματα.

Απορια πρωτη.
οταν η μανα ειναι μισινα......ββάζεις παραμαλο σαν leader πριν το ψαρακι?
εάν ναι το βαζεις με στριφτογυρο?

Με συμβουλεψαν κ επραξα ετσι βαζοντας ενα παραμαλο φλοροκαρπον γυρο στους 60 ποντους κ τα ενωσα με μικρο στριφταρι.
είναι ομως καπος αβολο στις βολες με τοσο παραμαλο αφου προσεψω το στριφταρι να βρίσκεται παντα εξω απο τα δακτυλιδια του καλαμιου.

Επίσης πριν το τεχνητο εδεσα παραμανα που μου προτειναν γθα γρηγορες αλλαγες τεχνιτου.
ομως δεν εχει επανω στριφταρι.
αυτο ειναι σωστο?
φεν θα γυριζει την πετονιά γυρω απ τον εαυτό της?

Ευχαριστω για τα φωτα :)
 
Φίλε μου καλησπέρα.
Αν χρησιμοποιείς πετονιά στον μηχανισμό,δεν χρειάζεται να βάλεις παράμαλλο πριν το τεχνητό.
Παράμαλλο βάζουμε μόνο όταν στον μηχανισμό έχουμε νήμα.
Γέμισε τον μηχανισμό σου με μία καλή πετονιά διαμέτρου 0.26 έως 0.28 και είσαι μια χαρά.
Και πάντα χρησιμοποιούμε για την σύνδεση των τεχνητών παραμάνα με στριφτάρι.
Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε....
 
Φίλε μου καλησπέρα.
Αν χρησιμοποιείς πετονιά στον μηχανισμό,δεν χρειάζεται να βάλεις παράμαλλο πριν το τεχνητό.
Παράμαλλο βάζουμε μόνο όταν στον μηχανισμό έχουμε νήμα.
Γέμισε τον μηχανισμό σου με μία καλή πετονιά διαμέτρου 0.26 έως 0.28 και είσαι μια χαρά.
Και πάντα χρησιμοποιούμε για την σύνδεση των τεχνητών παραμάνα με στριφτάρι.
Ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε....
Ευχαριστω πολυ.
επιβεβαιωνεις αυτα που πιστευα κ γω ότι υα ηταν καλύτερα.
Να σε καλα γθα την βοηθεια.
αυριο εχει σπινινκ.
τα σκυλακια τα βγαλα σήμερα :)
 
Δεύτερη ημέρα ψαρέματος μετά το τέλος του κυνηγιού και οι επιτυχίες συνεχίζονται με δυνατά θηράματα! Η μάχη ήταν απίστευτη καθώς το ψάρι ήταν αυγομένο και κ@υλομένο!!! Κατάφερα να την αποχιάσω με την βοήθεια του φίλου μου και η χαρά μου δεν περιγραφόταν! Αφιερωμένη στον φίλο μου τον Διονύση και σε όλους εσάς έτσι γιατί γουστάρω την παρέα σας :)

 
Δεύτερη ημέρα ψαρέματος μετά το τέλος του κυνηγιού και οι επιτυχίες συνεχίζονται με δυνατά θηράματα! Η μάχη ήταν απίστευτη καθώς το ψάρι ήταν αυγομένο και κ@υλομένο!!! Κατάφερα να την αποχιάσω με την βοήθεια του φίλου μου και η χαρά μου δεν περιγραφόταν! Αφιερωμένη στον φίλο μου τον Διονύση και σε όλους εσάς έτσι γιατί γουστάρω την παρέα σας :)
/QUOTE]

Μπράβο Βασίλη !
 
Δεύτερη ημέρα ψαρέματος μετά το τέλος του κυνηγιού και οι επιτυχίες συνεχίζονται με δυνατά θηράματα! Η μάχη ήταν απίστευτη καθώς το ψάρι ήταν αυγομένο και κ@υλομένο!!! Κατάφερα να την αποχιάσω με την βοήθεια του φίλου μου και η χαρά μου δεν περιγραφόταν! Αφιερωμένη στον φίλο μου τον Διονύση και σε όλους εσάς έτσι γιατί γουστάρω την παρέα σας :)


Μπραβο παλικαρι :)
Πολυ ωραίο ψαρι κ υπέροχα μαχητικο.
αποτελεί τον δικο μου στόχο οταν με το καλο προχωρησω με τον καιρό.
Πολυ σε χαρηκα :)

Εκεινο το εργαλειο που κρατας το ψαρι τι είναι. ?
οταν στα ματησα εγω ειχαμε μονο γατζο κ αποχη
 
Χαιρετω την παρεα.
πρεπει να εχει 40 βαθμους εξω......γιατι απο χτες εχω γυρισει ξανα στο ψαρεμα...μετα απο 9 χρονια.
μια δεκαετια εκτός για καποιον που γεννηθηκε σ αυτην.
Μέχρι τα 23 πραγματικα δεν εφευγα μακρια της.
ψαρεψα με ολες τις μεθοδους κ τα παντα που αφορουν ψαρεμα από ακτη κ ψαροντουφεκο.
την αφησα μια μερα ....κκόπηκε σαν μαχαιρι οταν λογω ωραριων με την συζυγο μου δεν γινοταν κ σκυλια κ κυνηγι κ ψαρεμα.
Απι χτες εχω επιστρέψει.
Ξεκινησα το spinning το οποιο ηταν κ η μεθοδος πιυ ασχοληθηκα ελαχιστα.
τωρα ομως θελω να τα δώσω ολα σαυτο γιατι ειναι ευέλικτο κ οτι ωρα θελησεις ψαρεύει ς ανα πασσ στιγμή.

Εχω ομως αποριες αφου πριν μια δεκαετια ηταν πολυ αλλιως τα πράγματα.

Απορια πρωτη.
οταν η μανα ειναι μισινα......ββάζεις παραμαλο σαν leader πριν το ψαρακι?
εάν ναι το βαζεις με στριφτογυρο?

Με συμβουλεψαν κ επραξα ετσι βαζοντας ενα παραμαλο φλοροκαρπον γυρο στους 60 ποντους κ τα ενωσα με μικρο στριφταρι.
είναι ομως καπος αβολο στις βολες με τοσο παραμαλο αφου προσεψω το στριφταρι να βρίσκεται παντα εξω απο τα δακτυλιδια του καλαμιου.

Επίσης πριν το τεχνητο εδεσα παραμανα που μου προτειναν γθα γρηγορες αλλαγες τεχνιτου.
ομως δεν εχει επανω στριφταρι.
αυτο ειναι σωστο?
φεν θα γυριζει την πετονιά γυρω απ τον εαυτό της?

Ευχαριστω για τα φωτα :)

Χρύσανθε καλησπέρα. Θα σου πω την δική μου άποψη. Όταν η μάνα είναι μισινέζα ναι βάζεις παράμαλλο στην περίπτωση που είναι χοντρή ή λεπτή για το ψάρεμα που θες να κάνεις. Για παράδειγμα, αν βάλεις 0.28-0.30 και πας για λούτσους υπάρχει ο κίνδυνος να σου την κόψει. Αν βάλεις 0.40 και πας για λαβράκια τότε δεν θα μπορείς να παίζεις σωστά τα τεχνητά σου και το ψάρι επειδή είναι πολύ καχύποπτο ίσως και να βλέπει την χοντρή τρίχα σου! Όσον αφορά την σύνδεση παράμαλλου με μάνα πάντα θα κάνεις κόμπο και ποτέ δεν θα βάζεις στριφτάρι. Τέλος για την άκρη του παραμάλλου σου εγώ χρησιμοποιούσα στριφταροπαραμάνα και το άλλαξα σε σκέτη παραμάνα γιατί τα τεχνητά δούλευαν καλύτερα και άκουγαν περισσότερο στην κίνηση που ήθελα να τους δώσω. Η άποψη μου την οποία την συμμερίζονται αρκετοί φίλοι μου σπινεράδες είναι να βάλεις ένα νήμα (το μέγεθος εξαρτάται από τον μηχανισμό και τους οδηγούς του καλαμιού σου αλλά θεωρώ πως το PE 1.5 θα είναι καλό!) και ανάλογα τι ψάρεμα θα κάνεις να βάζεις και το ανάλογο παράμαλλο συνδέοντας με κόμπο (allbright, tony pena κλπ). Και στο τέλος να βάζεις μια παραμάνα και είσαι έτοιμος!! Για νήμα φθηνό, καλό και δοκιμασμένο και από εμένα σου προτείνω ένα της oceanic team. Το νήμα μπορείς να το τουμπάρεις στον μηχανισμό μετά από πολλά ψαρέματα (πχ μετά από 6-12 μήνες) και θα χρειαστεί να το ανανεώσεις μετά από 1 με 2 χρόνια. Αυτά από εμένα και ότι θες εδώ είμαστε...
 
Μπραβο παλικαρι :)
Πολυ ωραίο ψαρι κ υπέροχα μαχητικο.
αποτελεί τον δικο μου στόχο οταν με το καλο προχωρησω με τον καιρό.
Πολυ σε χαρηκα :)

Εκεινο το εργαλειο που κρατας το ψαρι τι είναι. ?
οταν στα ματησα εγω ειχαμε μονο γατζο κ αποχη

Με απόχη το ανέβασα στον μώλο Χρύσανθε. Αυτό το μαραφέτι είναι για να κρατάς το ψάρι και να μπορείς να το σκοτώσεις ή να του βγάλεις το τεχνητό χωρίς να το τραυματίσεις σε περίπτωση που θες να το απελευθερώσεις (ή να σε τραυματίσει αυτό!). Λέγεται Lip Grip. Στα ελληνικά σημαίνει Χείλος Πιάσιμο αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σωστή προσφώνηση... Την έπιασα με την παρακάτω μπονίτα η οποία είναι πολύ καλής ποιότητας. Δεν παίρνω ποτέ κινέζικα τεχνητά αλλά το συγκεκριμένο το είχα δει στη κασετίνα ενός φίλου και έπαθα πλάκα!!

http://www.ebay.com/itm/VIB-Vibrati...t=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item234021a58b
 
Mπραβο ρε μαγγα, πολυ ωραιο ψαρι κ μονο που σκεφτομαι τα κεφαλια που θα εκανε ανατριχιαζω... .love.
Δεν ευχομαι τιποτα,εισαι στο σωστο δρομο...;)
 
Εσύ κανόνισε να πάμε ψάρεμα και άσε τα μπράβο... .yelling.

Αν είχα συνέλθει από την κωλοίωση ,γιατί και σήμερα έκανα δέκατα , αύριο θα πήγαινα .Μου έλειψε πολύ.
 
Μπράβο ρε Βασίλη, συγχαρητήρια. Οπότε φανήκαν και αυτές ! Πόσο βάρος έχει; Είχα βγάλει μία 4 και κάτι πριν λίγα χρόνια στο Λαύριο. Η δικιά μου πάντως είχε έρθει πολύ εύκολα και ήμουν μόνος. Μου είχε φύγει το σκατό από την χαρά .sarcastic.
 
Μπράβο ρε Βασίλη, συγχαρητήρια. Οπότε φανήκαν και αυτές ! Πόσο βάρος έχει; Είχα βγάλει μία 4 και κάτι πριν λίγα χρόνια στο Λαύριο. Η δικιά μου πάντως είχε έρθει πολύ εύκολα και ήμουν μόνος. Μου είχε φύγει το σκατό από την χαρά .sarcastic.

Γιώργο 3 κιλά. Προχθές έβγαλε ο φίλος που ήταν μαζί μου μία 3.5 κιλά και μου είπε ότι δεν του έκανε τέτοια κεφάλια...εμένα με τρέλανε! Είναι το μεγαλύτερο θήραμά μου στα χρόνια που σπινάρω...Μόλις βγήκε στη στεριά τρελάθηκα και αγκάλιαζα τον φίλο μου! :D
 
Παιδια βαζω φωτο με τα ψαρακια που θα αρχισω.
τα δυο πανω ειναι προ δεκαετιας αγορασμενα.
τα δυο κατω νεα.
η σιλικονη ειναι το μονο βυθιζομενο.
αφαιρεσα το στριφταρι κ ενωσα μανα με παραμαλο φλοροκαρπον με κομπο.
επισυναπτω την παραμανα χωρις στριφταρι για γρηγορη αλλαγη τεχνιτων.
το καλαμι ειναι ενα σσιμανο κατανα μεντιουμ φαστ 2.40 στα 10-30 κ το μηχανακι ενα 2000.
Η μανα ειναι 22αρα καλης ποιοτητας κ το παραμαλο φλοροκαρπον 30αρι με λιγοτερη όμως ανττοτοχη απ την μανα (παραδοξο) αλλα αυτο μου συνεστησαν απ το μαγαζί.
Εγω πάντα το εκανα ανάποδα.
Επισης εαν περνετε ψαρακθα απ το ιντερνετ πεστε κανα σαιτ γιατι οταν ειδα τιμες εδω χαθηκα.
Ζητουν απο τα 25 ευρω κ πανω.
IMG_2015031514311.jpg IMG_2015031559828.jpg
 
  • Like
Reactions: jnp
Χρύσανθε η σιλικόνη που πήρες (fiiish black minnow) είναι απίστευτη!!!!! πάρα πολύ καλή και να την εμπιστεύεσαι!! Για τεχνητά θα σου πρότεινα από Ιαπωνία! Αν θες να παραγγείλεις κάτι πες μου...
 
Μπράβο ρε Βασίλη, συγχαρητήρια. Οπότε φανήκαν και αυτές ! Πόσο βάρος έχει; Είχα βγάλει μία 4 και κάτι πριν λίγα χρόνια στο Λαύριο. Η δικιά μου πάντως είχε έρθει πολύ εύκολα και ήμουν μόνος. Μου είχε φύγει το σκατό από την χαρά .sarcastic.
Αυτες ποιες εννοεις...?
Sorry παιδες δεν τα γνωριζω....
 
Back
Top