Mossberg Team

Και εμενα έτσι ειναι..Αλλα είναι ξυλακι,Με την μια άκρη λίγο μυτερη,Στις δυο του άκρες εχει χαρακιές κ εχει λαστιχάκι

Κι εμενα ξυλακι με λαστιχο εχει.Δε νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μπλεχτει στις σπειρες
Ξαναεπαναλαμβάνω ότι δεν σας προλαβαίνω !!! .yelling. Άρα εμένα ήταν διαφορετικός, αλλά τώρα έχουμε περίπου ίδιους και οι 3 μας. Εγώ την είχα πάρει το 1997 (εισαγωγής Κύργια, και όχι Σεσελέ, αν αυτό έχει σημασία ...) Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση τότε, που στο μάνιουαλ έγραφε ξύλινος (wooden dowel) ενώ εμένα ήταν πλαστικός .... .xm.
 
Ωραια πραγματα μου δειχνει η 9200,μετα απο τις βελτιωσεις(κωνο-γυαλισμα).
Τα πουλια που επερνα,ξερα χωρις αιμα.
Η τουφεκια ειχε εμφανη δυναμη!
Θα την ξανατσεκαρω,με αλλο φυσιγγι και θα επανελθω....
Σημερα,εριχνα MB32 στα 33γρμ.#8.
Κανω ξεστοκαρισμα!:)
 
Δοκιμων συνεχεια...
Σημερα δοκιμασα την 9200 με C7 στα 31γρμ #8.Καταφερα την πιο μακρυνη τσιχλα των φετινων μπασιματων,για μενα.Υπο κανονικες συνθηκες,δεν θα την επιχειρουσα αυτη την τουφεκια.Εφευγα ομως και υπολογισα πως το πουλι θα πεσει στο καθαρο.Οπως κι εγινε!Πολυυυ μακρινη!
Οσα επερνα σε κανονικες αποστασεις...εσκαγαν!
Την εριξα και σ'ενα παλιο τσιγκο...
Μονο 6/10 δεν ηταν αυτη η τουφεκια....;)
 
Χθες το απόγευμα καταπιάστηκα με το ... "άχαρο έργο" του καθαρισμού της Mossberg 9200, που την είχα αφήσει από τη Δευτέρα που την τουφέκισα στο σκοπευτήριο ... Δεν μπορώ να πω ότι είχε πολλή βρωμιά, με καμιά 70αριά Lambro (Sporting και Trap) που είχα ρίξει, (μόνο λίγη κάπνα στα δαχτυλίδια του πιστονιού) ... αλλά είχε ήδη αρχίσει να πετάει πάλι λίγη σκουριά στη σωλήνα της αποθήκης (για 3 μέρες που έμεινε ακαθάριστη) ... :( Αν δεν είχε αυτό το θέμα, θα τη χρησιμοποιούσα πολύ συχνότερα, αφού η απόδοσή της με ικανοποίησε πλήρως ... και μου θύμισε παλιές καλές εποχές !!! ;)
Μετά έπιασα να μετρώ σκάγια, από κάτι τουφεκιές που είχα ρίξει στον πίνακα ...
Φυσίγγια Lambro Sporting & Trap, με το μαμά MOD choke, στα 30 m. έβγαλαν και τα 2 σχεδόν ίδια συγκέντρωση, 78-79% στον κύκλο 76 cm.
Κάποια 24άρια που είχα γεμίσει με CSB-6 και με AQUILA-SV και συγκεντρωτήρα ΘΩΔΗ 27 φαίνονται ακόμη πιο συγκεντρωτικά, αλλά δεν πρόλαβα να τα μετρήσω χθες βράδυ. Κάποιο άλλο βράδυ... ;)
 
Σημερα εκανα τη μλκ να βαλω συγκεντρωτικό φυσιγγι στην 9200...
Μετα την διευρυνση κωνου και το γυάλισμα του αυλού ,το όπλο...σοβαρεψε πολυ!
Παρα πολυ!!!
Εχασα πουλια...αχαστα!
Εσωσα την παρτιδα στο τελος....
Ασκησεις ηρεμιας,ενα τσιγαρο με το οπλο στην ακρη,αλλαγη φυσιγγιων σε κατι πιο...νορμαλ και ηρθε ενα 4/5....
Στελιο,Τασο,μην το πειράξετε! ;)
 
Εχασα πουλια...αχαστα!
Ειπα και εγω..Ο μαστρογιαννης εχασε την φορμα του..:D

Στελιο,Τασο,μην το πειράξετε! ;)
Να γελασεις θελεις νυχτιατικα Γιαννη ??.sarcastic.
Με ενα μαμα 3* κυνηγαω απο τοτε που την πηρα στα χερια μου κ αδιαφορω για aftermarket τσοκ.
Λες να εχω κατα νου να φτιαξω κωνο??.sarcastic..sarcastic.
Απο αποψη τουφεκιας ειμαι ευχαριστημενος κ με το παραπανω..
Αν υπηρχε τροπος να γινοταν θα εκανα μια επεμβαση στον μηχανισμος να γλιτωσω απο την μαυριλα,να λειτουργεί ομαλοτερα το οπλο..
 
Ειπα και εγω..Ο μαστρογιαννης εχασε την φορμα του..:D


Να γελασεις θελεις νυχτιατικα Γιαννη ??.sarcastic.
Με ενα μαμα 3* κυνηγαω απο τοτε που την πηρα στα χερια μου κ αδιαφορω για aftermarket τσοκ.
Λες να εχω κατα νου να φτιαξω κωνο??.sarcastic..sarcastic.
Απο αποψη τουφεκιας ειμαι ευχαριστημενος κ με το παραπανω..
Αν υπηρχε τροπος να γινοταν θα εκανα μια επεμβαση στον μηχανισμος να γλιτωσω απο την μαυριλα,να λειτουργεί ομαλοτερα το οπλο..
.shake hands.
 
...
Αν υπηρχε τροπος να γινοταν θα εκανα μια επεμβαση στον μηχανισμος να γλιτωσω απο την μαυριλα,να λειτουργεί ομαλοτερα το οπλο..
Κι εγώ αν γινόταν να εύρισκα μια ανοξείδωτη αποθήκη ... .pray to God.
Τίποτα άλλο !!! ;)
.sarcastic. .my man.
 
Στέλιο μπορείς να την κάνεις νίκελ!
Όπως κάνανε τα παπάκια κάποτε οι σβουροι.sarcastic.
Μύρο, αυτό είναι μόνο διακοσμητικό, δεν έχει αντοχή ... με 15-20 μπαλωτές θα γδαρθεί και θα ξεφλουδίσει ... Το μόνο που θα είχε αποτέλεσμα, είναι η σκληρή επιχρωμίωση, βιομηχανικού τύπου ... σαν κι αυτή που κάνουν στο εσωτερικό των καννών. (Όχι η "διακοσμητική" που έκαναν σε προφυλακτήρες, ζάντες, εξατμίσεις κλπ.) Αλλά δεν ξέρω που θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, και τι κόστος θα είχε !!! Δεν νομίζω να γίνεται σε μικρά εργαστήρια, αλλά μόνο σε βιομηχανικές μονάδες, και τα χημικά που χρησιμοποιούνται είναι πολύ τοξικά και επικίνδυνα.
- Όταν υπηρετούσα τη θητεία μου (πριν 30 χρόνια) στο 304 ΠΕΒ (εργοστάσιο ανακατασκευής και εκσυγχρονισμού αρμάτων, στο Βελεστίνο), για ένα διάστημα έκανα υπηρεσία στο τμήμα επιχρωμίωσης, όπου έκαναν επιχρωμίωση σε εξαρτήματα που υποβάλλονταν σε έντονες τριβές και καταπονήσεις (τμήματα αξόνων, στροφαλοφόρους, κλπ.) και είχα πάρει μια ιδέα της όλης διαδικασίας.
(Πολιτικό προσωπικό έκανε τη δουλειά, ο φαντάρος που είχε υπηρεσία εκεί έπρεπε να παρακολουθεί τη νύχτα τις δεξαμενές ηλεκτρόλυσης, ώστε να παραμένει σταθερή η θερμοκρασία και η ένταση του ρεύματος, μη γίνει καμιά στραβή ... ;)
- Κάτι τέτοιο θα έκανε την αποθήκη της Moss. πραγματικά αθάνατη, αλλά τώρα πια, που και πως ... :(
 
Μύρο, αυτό είναι μόνο διακοσμητικό, δεν έχει αντοχή ... με 15-20 μπαλωτές θα γδαρθεί και θα ξεφλουδίσει ... Το μόνο που θα είχε αποτέλεσμα, είναι η σκληρή επιχρωμίωση, βιομηχανικού τύπου ... σαν κι αυτή που κάνουν στο εσωτερικό των καννών. (Όχι η "διακοσμητική" που έκαναν σε προφυλακτήρες, ζάντες, εξατμίσεις κλπ.) Αλλά δεν ξέρω που θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, και τι κόστος θα είχε !!! Δεν νομίζω να γίνεται σε μικρά εργαστήρια, αλλά μόνο σε βιομηχανικές μονάδες, και τα χημικά που χρησιμοποιούνται είναι πολύ τοξικά και επικίνδυνα.
- Όταν υπηρετούσα τη θητεία μου (πριν 30 χρόνια) στο 304 ΠΕΒ (εργοστάσιο ανακατασκευής και εκσυγχρονισμού αρμάτων, στο Βελεστίνο), για ένα διάστημα έκανα υπηρεσία στο τμήμα επιχρωμίωσης, όπου έκαναν επιχρωμίωση σε εξαρτήματα που υποβάλλονταν σε έντονες τριβές και καταπονήσεις (τμήματα αξόνων, στροφαλοφόρους, κλπ.) και είχα πάρει μια ιδέα της όλης διαδικασίας.
(Πολιτικό προσωπικό έκανε τη δουλειά, ο φαντάρος που είχε υπηρεσία εκεί έπρεπε να παρακολουθεί τη νύχτα τις δεξαμενές ηλεκτρόλυσης, ώστε να παραμένει σταθερή η θερμοκρασία και η ένταση του ρεύματος, μη γίνει καμιά στραβή ... ;)
- Κάτι τέτοιο θα έκανε την αποθήκη της Moss. πραγματικά αθάνατη, αλλά τώρα πια, που και πως ... :(
Τωρα Στελιο...επιμελες καθαρισμα!!
Δε μπορεσα να βρω τη διασταση της σωλήνας σε ανοξειδωτο.:(
Δυστυχως!
 
καλησπερα στην παρεα.παιδια εχει κανεις αποψη-εμπειρια απο το mossberg 930?απο κριτικες και παρουσιασεις που ειδα στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο οπλακι.βαρος 3100,απλο συστημα αεριων και μανισιο πορτινγκ.βγαινει σε ξυλινη και πλαστικη εκδοση.ακουω γνωμες.
 
καλησπερα στην παρεα.παιδια εχει κανεις αποψη-εμπειρια απο το mossberg 930?απο κριτικες και παρουσιασεις που ειδα στο ιντερνετ φαινεται πολυ καλο οπλακι.βαρος 3100,απλο συστημα αεριων και μανισιο πορτινγκ.βγαινει σε ξυλινη και πλαστικη εκδοση.ακουω γνωμες.
Αντρέα έχει κάννη με πολύ καλή βλητική απόδωση!! Ο μηχανισμός της είναι βελτιωμένος απο τον προηγούμενο της 920.
Την 930 την εχουν και μέλη του φόρουμ θα σου απαντήσουν εκείνοι καλύτερα. Εχουν γίνει και βλητικές δοκιμές και υπάρχουν φωτο στο αντίστοιχο τόπικ.
Κανενα κυνηγι θα πάμε ωρε ζαγάρ;;.yel..buy..buy.
 
Το σκευτωμαι και εγω πολυ σοβαρα για την 930 θα ηθελα αν την εχει καππιος ας μας πει τη γνωμη του γιαυτο το οπλο την επωμησα στην αμερικη και μου αρεσε πολυ αλλα για 3100 δεν νομηζω παραπανο ειναι ετσι μου φανηκε
 
φιλε θεοδωρε για το 3100 βαρος αν κοιταξεις σε ελληνικα ιντερνετικα καταστηματα και διαβασεις τα τεχνικα χαρακτιριστικα τοσο τη δινουν ολα.αν την εχει κανενα μελος του φορουμ και ηθελε ας μας εδινε καμια πληροφορια.θα ηταν πολυ χρισημη και για αλλους που ενδιαφερονται για το οπλο.
 
Back
Top