Mossberg Team

Το οπλακι μου με σιγαστηρα.sarcastic.ευγενικος ο συναδελφος δεν θελει να ενοχλει,για τα γραμμαρια που ριχνει ειναι εξαιρετικο.
Στα χέρια ενος (καλού)κυνηγου για τι κυνήγια εδω στην Ελλάδα πιστεύετε οτι θα ηταν ιδανική μια 36αρα χραπα χρουπα η έστω μια ημιααυτοματη?
Ρωτώ γιατι το βλεπω λιγο δύσκολο να παρει κανείς θήραμα με την τρίτη τουφεκιά απο οπλο 36αρι.Τσιχλα ορτυκι ειναι μεσα στις δυνατότητες αν μιλάμε για τρίτη βολή..
 
Ισχυουν ολα οσα γραφετε!Το οπλο το πηρα το 2004 απο τον αντιπροσωπο (Σεσελε),ελαφρως μετ/νο.Λογω μιας μικρης ρωγμης στο πλαι της παπιας,η οποια επισκευαστηκε ευκολα,σε ακομα μικροτερη τιμη.Της εχω αλλαξει το "0 ring",με ενα απο ρεμι που ειναι βελτιωμενο.Σαν με μεταλικη επιστρωση.Λειτουργια απροβληματιστη.συντηρηση βασανακι.εξοδος και καθαρισμα!Δε με νοιαζει ομως γιατι με ολα μου τα οπλα το ιδιο κανω.Τουφεκιες....δρεπανια!!!!Παντα ιδιογομωση.Απο 28 εως και 36 γρμ. τα παει ραπτομηχανη.Παραπανω δεν βαζω ποτε και δεν ξερω.Επειδη παει 3,650 την εχω μονο για καρτερι.τσιχλα,φασσα ,αγριοπεριστερο.Σκοτωματα,σα να τα βγαζεις απο τη μπριζα,εντυπωσιακα!
Φετος της εκανα πειραγμα στον κωνο και γυαλισμα (μ'ετρωγε ο κ...ς μου για πειραματισμο)και περιμενω για test drive προσδοκωντας ακομα καλυτερα αποτελεσματα.Το κοντακι κατασκευη(βαρυυυ),για να ζυγισει.Αυλος 18,60 καθρεφτης(Παπατσαρουχας),κωνος 35mm (ομοιως)και τσοκ invector 18.00.Αυτα!Οταν με το καλο δοκιμαστει θα εχετε τις εντυπωσεις μου!
Α!Ειχα και παλιοτερα την 500.κατευχαριστημενος!Με εψηνε φιλαρακος επι 2 χρονια και τελικα του την εδωσα.Υστερα απο αλλα 2-3 χρονια.....εκοψε, λογω υποχρεωσεων,το κυνηγι!Χαλαλι!
 
Με τι τσοκ κυνηγάς συνήθως?Τι μήκος έχει η κάννη?
Έμενα με 71π κάννη έχει βάρος 3.400γρ
Και κάτι τελευταίο έχεις αλλάξει προληπτικά κάποιο ανταλλακτικό?
Ευχαριστώ!
 
Με τι τσοκ κυνηγάς συνήθως?Τι μήκος έχει η κάννη?
Έμενα με 71π κάννη έχει βάρος 3.400γρ
Και κάτι τελευταίο έχεις αλλάξει προληπτικά κάποιο ανταλλακτικό?
Ευχαριστώ!
Με briley porting 18,00 (δεν θυμαμαι τι γραφει,δε με απασχολει),66cm η καννη και αλλαγη μονο το λαστιχακι.Τοσο ηταν κι εμενα Τασο,αλλα μπροστοβαρηηηη!Τωρα ,δειχνει στα χερια,μισο κιλο ελαφρυτερη απο οσο ειναι!!!
 
[QUOTE="tasos hunter,
Και κάτι τελευταίο έχεις αλλάξει προληπτικά κάποιο ανταλλακτικό?
Ευχαριστώ![/QUOTE]
Καλημερα τασο!Παραληψη μου:επανατατικο ελατηριο!Το αλλαξα μαλλον τον 2ο-3ο χρονο.κατασκευη, δυνατοτερο απο το μαμα.Επειδη εφτιαξα υποχρεωτικα 5,αν χρειαστεις εσυ η καποιο αλλο παιδι Στελιος π.χ......free!Γερναω και ξεχναω!
 
Καλημερα τασο!Παραληψη μου:επανατατικο ελατηριο!Το αλλαξα μαλλον τον 2ο-3ο χρονο.κατασκευη, δυνατοτερο απο το μαμα.Επειδη εφτιαξα υποχρεωτικα 5,αν χρειαστεις εσυ η καποιο αλλο παιδι Στελιος π.χ......free!Γερναω και ξεχναω![/QUOTE]
Ευχαριστω πολυ!Παιζει να χρειαστώ γιατί αλλαξα πρόπερσι ελατηριο αποθήκης προληπτικά αλλά ο κυργιας δεν είχε επανατατικο κ δεν ήξερε αν θα φέρει..Έτσι το έχω αφήσει φλου..Πάντως αν το βάλω κάπου ορθιο γέρνει μονομπαντα χαχαχαχα!!
Ο σεσελες νομίζω έκλεισε η όχι?
 
Απο οτι ακουσα εχει κλεισει.Τωρα,αν θελεις και δεν βρησκεις,υπαρχει η λυση της κατασκευης.Εχω φτιαξει αρκετα σε μαστορα (για αναλογες βελτιωσεις)και ειμαι ευχαριστημενος.Το μονο κακο ειναι οτι σου φτιαχνει απο 5 και πανω.Μιλαμε για 10-20€ χρεωση.Θελει ομως δειγμα η ακριβεις διαστασεις(υπ'ευθυνη σου βεβαια).
 
Απο οτι ακουσα εχει κλεισει.Τωρα,αν θελεις και δεν βρησκεις,υπαρχει η λυση της κατασκευης.Εχω φτιαξει αρκετα σε μαστορα (για αναλογες βελτιωσεις)και ειμαι ευχαριστημενος.Το μονο κακο ειναι οτι σου φτιαχνει απο 5 και πανω.Μιλαμε για 10-20€ χρεωση.Θελει ομως δειγμα η ακριβεις διαστασεις(υπ'ευθυνη σου βεβαια).
Νομίζω οτι αρκετοι οπλουργοι αναλαμβάνουν να φτιάξουν χειροποίητα ανταλλακτικά όπλου σε περίπτωση που δεν υπάρχουν στην αγορά.
Μια κ το έφερε η κουβέντα είχα δει χειροποίητη ασφάλεια που έφτιαξε παλιός σιδεράς για το δίκαννο του και έπαθα πλάκα.
 
Από όσο ξέρω έχει σταματήσει η παραγωγή της 9200 κ για αυτό εξάλλου δεν βρίσκονται κ ανταλλακτικά εύκολα.
Κοντόκαννη ήταν θεοφραστε?
Πρέπει να ήταν 71 Τάσο αλλά δεν ορκίζομαι γιατί δεν έδωσα πολύ σημασία και η εμπειρία μου στις καραμπίνες είναι 0(δυο φόρες έβγαλα άδεια αγοράς για να πάρω καραμπίνα και τις δυο κώλωσα και πήρα δικανο, τώρα πάω για τρίτη προσπάθεια.sarcastic.), απλά μου έκανε εντύπωση ότι παρότι είχε κοντό κοντάκι μου ερχόταν καλά στο μάτι.
 
Γιαννη τι εκλεισε?Οσο για το κωννο που εφτιαξες,μαζι με τα ιδιογομομενα φυσσιγκια στα ψιλα σκαγια θα δεις τουφεκιες πιο σφιχτες,στα χοντρα αδικος κοπος διοτι αυτα δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις.Ο 18,6 δεν εχει προβληματα με την ατρακτο ειναι συμπαγες με οτι τσοκ και να βαλεις.
Σαραντο,το "μαζεμα"τις ντουφεκιας δε με πειραζει!Για καρτερισιες ντουφεκιες προοριζεται.Χρησιμοποιω παντα το λεπτοτερο σε σκαγι και τη χαμηλοτερη γομωση κατα περιπτωση.Τα νουμερα απο 5 εως και 9 με καλυπτουν στα κυνηγια μου.Ουτε η ατρακτος με χαλαει οπως και δεν βολευομαι με τις μεγαλες ταχυτητες.Επιδιωκω την ποιοτικη κατανομη.Το "εκλεισε"το εγραψα για την αντιπροσωπεια.
 
36 εκ είναι το κοντακι.Και σε μένα ερχετε τζάμι..Ίσως γιατί( το κοντακι )είναι της Αμερικανικής σχολής κ αυτό βοηθάει ειδικά στο καρτερι από ότι μας λένε οι ειδικοί.
Ειναι λεπτο το χτενι Τασο.Βολευει το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου!
 
Σημερα πηρα την 9200 για ενα test drive μετα τις παρεμβασεις.
Φυσιγγια ιδιογομωσης,34 γρμ νο8.
Εριξα 3 φυσιγγια στα ασπρομαυρα κ@θ@ρμ@τ@ και τις σβερκωσα και τις 3.Εντυπωσιακα σκοτωματα,ειδικα η μια ηταν πατημενα 40μ.Οι αλλες δυο στα 25-30μ,επεσαν.....ημιγυμνες και τσαλακωμενες!
Δοκιμασα μπακαλιστικα,μετρωντας 40 βηματα(τα 17 δικα μου ειναι στα 15μ) και ριχνωντας σε μια τσιμεντενια "πλατη".Εμενα μου φανηκε αποδοση full.Η περιμετρος της τουφεκιας δεν ηταν πανω απο 3 πιθαμες.
Καταλαβα πολυ δυναμη στο χτυπημα της και τα περισσοτερα σκαγια ειχαν λιωσει πανω στην επιφανεια.
Τσοκ briley με porting ,με τελειωμα 18,00 που συνεπαγεται 6/10.
Μαλλον παρασφιξε,σαν πρωτη εντυπωση.Δεν πειραζει,για καρτερι το θελω!
Που να παω,γερος ανθρωπος,με 3,700 κιλα τουφεκι?
 
Back
Top