Mossberg Team

Τσοκ briley με porting ,με τελειωμα 18,00 που συνεπαγεται 6/10.
Αυτό το τσοκ η Briley το ονομάζει LM !!! Το έχω κι εγώ (αλλά χωρίς porting) και το έχω συνήθως στην πάνω κάννη του SKB. Για την ακρίβεια είναι 18,03 (.710")
Στην κάτω κάννη έχω το SK που είναι περίπου 18,3 (.720").
Έχω και το IM (.700" - 17,78) αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.
Αυτές τις μέρες που είχα το SKB στο "γιατρό", και πήγαινα σκοπευτήριο με τη Mossberg, της είχα πάνω το SK, που της έρχεται 3/10 δηλ. πολύ κοντά σε LM, και απ' ότι είδα "σκοτώνει" μια χαρά τα πιατάκια και κοντά και μακριά ...
Παλιότερα που κυνηγούσα κυρίως με αυτήν, της είχα μόνιμα το δικό της MOD. με διάμετρο γύρω στο 18,15 (.715") αν θυμάμαι καλά, και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος !!!
Θεωρώντας ότι το δίκαννο έχει αυλούς γύρω στο 18,5 είχα επιλέξει τα συγκεκριμένα (SK και LM) για να έχω 2/10 και 5/10 περίπου. Οι αποδόσεις που έχω δει και στον πίνακα και στην πράξη συμφωνούν με αυτές τις συσφίξεις, αλλά έχω την περιέργεια να δω αν συμφωνούν και τα νούμερα. Άντε να δούμε αν το θυμήθηκε ο γιατρός να μετρήσει τους αυλούς !!! Του το (ξανα)είπα και χθες ... και από ότι κατάλαβα δεν το είχε κάνει, παρόλο που του είχα και σημείωμα μέσα στο κουτί, και του το είχες υπενθυμίσει κι εσύ Γιάννη !!!!!
.hit. .sarcastic. .sarcastic.
Υ.Γ. Δεν πάσχω από ... "τσοκίαση", απλά τα συγκεκριμένα τσοκάκια με βολεύουν επειδή τα βιδώνω με το χέρι ... .big smile.
 
Αυτό το τσοκ η Briley το ονομάζει LM !!! Το έχω κι εγώ (αλλά χωρίς porting) και το έχω συνήθως στην πάνω κάννη του SKB. Για την ακρίβεια είναι 18,03 (.710")
Στην κάτω κάννη έχω το SK που είναι περίπου 18,3 (.720").
Έχω και το IM (.700" - 17,78) αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου.
Αυτές τις μέρες που είχα το SKB στο "γιατρό", και πήγαινα σκοπευτήριο με τη Mossberg, της είχα πάνω το SK, που της έρχεται 3/10 δηλ. πολύ κοντά σε LM, και απ' ότι είδα "σκοτώνει" μια χαρά τα πιατάκια και κοντά και μακριά ...
Παλιότερα που κυνηγούσα κυρίως με αυτήν, της είχα μόνιμα το δικό της MOD. με διάμετρο γύρω στο 18,15 (.715") αν θυμάμαι καλά, και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος !!!
Θεωρώντας ότι το δίκαννο έχει αυλούς γύρω στο 18,5 είχα επιλέξει τα συγκεκριμένα (SK και LM) για να έχω 2/10 και 5/10 περίπου. Οι αποδόσεις που έχω δει και στον πίνακα και στην πράξη συμφωνούν με αυτές τις συσφίξεις, αλλά έχω την περιέργεια να δω αν συμφωνούν και τα νούμερα. Άντε να δούμε αν το θυμήθηκε ο γιατρός να μετρήσει τους αυλούς !!! Του το (ξανα)είπα και χθες ... και από ότι κατάλαβα δεν το είχε κάνει, παρόλο που του είχα και σημείωμα μέσα στο κουτί, και του το είχες υπενθυμίσει κι εσύ Γιάννη !!!!!
.hit. .sarcastic. .sarcastic.
Υ.Γ. Δεν πάσχω από ... "τσοκίαση", απλά τα συγκεκριμένα τσοκάκια με βολεύουν επειδή τα βιδώνω με το χέρι ... .big smile.
Στελιο,κι εγω μονιμα το μαμα 3* ειχα πανω.Δεν ειχα κανενα παραπονο!
Περισσοτερο λογω καταναλωτισμου και αναζητησης.....εσκασα την 100αρα!
Προπερσυ που το δοκιμασα σε αγριοπεριστερα και στα μπασιματα τσιχλας,ειπα χαλαλι!
Τωρα βλεπω πως εγιναν πιο απολυτα τα πραγματα.xm..
Μακαρι να 'χει πουλια και θα το ....πολεμησω!
Πραγματι,γραφει LM,πλην ομως μονο για τετοιο δεν αποδιδει!
 
για καντο πιο λιανα να το πιασουμε και εμεις οι αργοι ρε φιλε , τι ακριβως εννοεις ?
Εσφιξε πολυ η ροζετα ρε Μητσαρα!
Αν ειχα ριξει πρωτα σε "στοχο"χτες και βλεπωντας τι κανει,
μαλλον δεν θα επερνα ολες τις μαυροασπρες!!Θα τις πηγαινα στο πιο σιγουρο(ξερω μαλ@κια) και ως συνηθως,οταν τουφεκας ετσι...χαιρετισματα!!!
 
ειδες τελικα φιλε ότι όλα είναι στο μυαλο μας ????? κατευθείαν θα ειχες βγαλει το συμπερασμα και φυσικα στο κυνυγι δεν θα εκανες τιποτα , και εγω σου λεω λοιπον με το χερι στην καρδια ετοιμασου για μεγαλες ζημιες
 
ειδες τελικα φιλε ότι όλα είναι στο μυαλο μας ????? κατευθείαν θα ειχες βγαλει το συμπερασμα και φυσικα στο κυνυγι δεν θα εκανες τιποτα , και εγω σου λεω λοιπον με το χερι στην καρδια ετοιμασου για μεγαλες ζημιες
Ποιος αμφιβαλει γι'αυτο?
Θελει πολλη δουλεια για να διαγραψουμε κατι τετοια απ'το μυαλο!Το λεω πρωτα για τον εαυτο μου!
 
Σημερα πηρα την 9200 για ενα test drive μετα τις παρεμβασεις.
Φυσιγγια ιδιογομωσης,34 γρμ νο8.
Εριξα 3 φυσιγγια στα ασπρομαυρα κ@θ@ρμ@τ@ και τις σβερκωσα και τις 3.Εντυπωσιακα σκοτωματα,ειδικα η μια ηταν πατημενα 40μ.Οι αλλες δυο στα 25-30μ,επεσαν.....ημιγυμνες και τσαλακωμενες!
Δοκιμασα μπακαλιστικα,μετρωντας 40 βηματα(τα 17 δικα μου ειναι στα 15μ) και ριχνωντας σε μια τσιμεντενια "πλατη".Εμενα μου φανηκε αποδοση full.Η περιμετρος της τουφεκιας δεν ηταν πανω απο 3 πιθαμες.
Καταλαβα πολυ δυναμη στο χτυπημα της και τα περισσοτερα σκαγια ειχαν λιωσει πανω στην επιφανεια.
Τσοκ briley με porting ,με τελειωμα 18,00 που συνεπαγεται 6/10.
Μαλλον παρασφιξε,σαν πρωτη εντυπωση.Δεν πειραζει,για καρτερι το θελω!
Που να παω,γερος ανθρωπος,με 3,700 κιλα τουφεκι?
Εσφιξε τόσο πολύ απο τον κώνο ρε Γιάννη... απο 3* έσφιξε στο 1*...
.xm. Άλλαζαν δηλ. τελείως τα βλητικά χαρακτηριστικά του όπλου...
Εγω την επέμβαση στον κώνο την είχα κυρίως στο μυαλό μου σαν μείωση της ανάκρουσης και σαν βελτίωση της ισοκατανομής κυρίως στην περιφέρεια, αλλά πάντα μέσα στην απόδοση του τσοκ, αντε λίγο πιο σφικτή, σε σενα ''ακύρωσε'' στην ουσια 2 τσοκ...
Πριν πόσα χιλ. ήταν περίπου?
 
Οι κάννες έχουν δύο τσόκ, ένα στον κώνο και ένα μπροστά ;)
Δεν ξερω ακριβως τι εγινε,Γιωργο και Σπυρο.Μπορει να ισχυει αυτο για τα δυο τσοκ.Εγινε παρεμβαση στον κωνο και γυαλισμα,οπως εχω ξαναπει.Συν το φυσιγγι που ειναι συγκεντρωτικο.
Το αποτελεσμα δεν με χαλαει!
Θα τουφεκαω λιγο...νωριτερα στα μπασιματα και λιγο.... αργοτερα οταν με καβαλανε.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Δεν ξερω ακριβως τι εγινε,Γιωργο και Σπυρο.Μπορει να ισχυει αυτο για τα δυο τσοκ.Εγινε παρεμβαση στον κωνο και γυαλισμα,οπως εχω ξαναπει.Συν το φυσιγγι που ειναι συγκεντρωτικο.
Το αποτελεσμα δεν με χαλαει!
Θα τουφεκαω λιγο...νωριτερα στα μπασιματα και λιγο.... αργοτερα οταν με καβαλανε.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Και λιγο μακρυυυυυυυυτερα στις τραβέρσες....shoot..sarcastic.
 
Γιάννη και Στελιο,Τι έχετε δει στον πίνακα σχετικά με τα τσοκ τις 9200 κ ιδιαίτερα για το 3*..
Αποδίδουν τις τουφεκιες που πρέπει η μηπως είναι ανοιχτά η πιο κλειστα απο το αναγραφομενο?
Μπήκα στον πειρασμό να ρωτησω γιατί υπάρχουν αρκετές αναφορές για διάφορα όπλα που τα τσοκ τους δεν αποδίδουν οπως θα επρεπε..
 
Γιάννη και Στελιο,Τι έχετε δει στον πίνακα σχετικά με τα τσοκ τις 9200 κ ιδιαίτερα για το 3*..
Αποδίδουν τις τουφεκιες που πρέπει η μηπως είναι ανοιχτά η πιο κλειστα απο το αναγραφομενο?
Μπήκα στον πειρασμό να ρωτησω γιατί υπάρχουν αρκετές αναφορές για διάφορα όπλα που τα τσοκ τους δεν αποδίδουν οπως θα επρεπε..
Αποδιδουν τα αναμενομενα και πιο "κλειστα",μπορω να πω.Οταν ειχα μονο τα εργοστασιακα,το 3* εβγαινε
απο πανω μονο για καθαρισμα.Το ειχα γενικων καθηκοντων.Λιγες φορες χρησιμοποιηθηκε το IC,σε περπατητο.
Παρα πολυ καλο!Εκοψα ομως,για ευνοητους λογους,τα περπατητα με τη Mossberg!
Λιγα κυνηγια εχει κανει το 1*.
Μονο σε φασσα στον καμπο.Ακαταλληλο για γενικοτερη χρηση.Οτι επερνα γυρω στα 25μ,ηταν να μην το δει ανθρωπος!
Παντα μιλαω για ιδιογομωμενα φυσιγγια.
 
Ευχαριστώ Γιαννη.shake.
Το 1* δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου κ ούτε θυμαμε κ που το έχω φυλαμενο,Έχω να το δω αρκετααααα χρόνια..Χα Χα Χα Χα!!!
Το 4* μόνο δυο φορές το είχα βάλει πανω..όχι οτι ήταν κακό..Αλλα σαν κεφαλονιτης έχω κ τα ψυχολογικά μου...sarcastic..sarcastic.
 
Τασο φυσιγγια για δικανα το νου σου
Το ξέρω Νίκο,Για αυτο κ προτειμω όταν το περνω σε τσίχλα 32γρ αλλα πάντα δυνατουτσικα φυσιγγια..
Όμως όταν το πνιξουν τα κατάλοιπα εχει θέμα δυστυχώς,Αυτο το νιώθω στο χέρι μου μόλις τραβαω το κλειστρο..Πλέον το έχω όπου ξέρω οτι θα ρίξω σχετικά λίγες τουφεκιες..Αλλιώς τρέμει το φυλλοκαρδι μου..
Κ όχι τίποτα άλλο αλλα δεν περνει κ βελτίωση εκει..:(
 
Το ξέρω Νίκο,Για αυτο κ προτειμω όταν το περνω σε τσίχλα 32γρ αλλα πάντα δυνατουτσικα φυσιγγια..
Όμως όταν το πνιξουν τα κατάλοιπα εχει θέμα δυστυχώς,Αυτο το νιώθω στο χέρι μου μόλις τραβαω το κλειστρο..Πλέον το έχω όπου ξέρω οτι θα ρίξω σχετικά λίγες τουφεκιες..Αλλιώς τρέμει το φυλλοκαρδι μου..
Κ όχι τίποτα άλλο αλλα δεν περνει κ βελτίωση εκει..:(
Ειναι πραγματι,απο τα πιο βρωμικα συστηματα αεριων.Συν το γεγονος,πως αν την αφησεις ακαθαριστη,γινεται κοκκινη απο τη σκουρια!
Αν ηταν το μοναδικο μου οπλο,θα ειχα επιχρωμιοσει τη σωληνα τις αποθηκης!Το σκεφτομαι χρονια κι ολο το αφηνω.....
Ριχνω λιγα φυσιγγια και δεν εχω θεμα.Το καθαρισμα με τα λαστιχακια τα δαχτυλιδακια κλπ.hair.
Θα την κανω ετσι στο τελος,για να μου φυγει η ιδεα!Πιο πολυ με προβληματιζει το βγαλσιμο της αποθηκης!Μου δινει την εντυπωση κολληματος με κολλα σπειρωματων.xm..Το εχει επιχειρησει κανεις?Τασο,Στελιο?
 
Με τον χέρι ξεβιδωσα για πρώτη φορά πριν αρκετά χρόνια τον σωλήνα της αποθήκης για εσωτερικό καθαρισμό κ δεν ένιωσα κανένα ζόρι.
Δεν νομίζω να εχει κόλλα.
Ποτε θα σε βγαλει ο δρομος Αθηνα?
Ελα να κερασω καφε και να κανουμε μια δουλιτσα!;).sarcastic.
 
Back
Top