Mossberg Team

Παιδιά η 935 γιατί δεν εισάγεται στην Ελλάδα?
το όπλο αυτό είναι μια κατηγορεια από μόνο του βλητικα το θέμα είναι η αξιοπιστία του.την έχω δει αυτή τη κάννη να στέλνει τα 50 γρ.με τέτοια δύναμη στο πίνακα στα 45 μέτρα λες και ήταν 32.
 
Καλώς σας βρήκα παιδιά.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για λογαριασμό ενός φίλου.Το παιδί έχει μια από τις πρώτες 835, κληρονομιά από τον πατέρα του.Κοιτωντας το όπλο παρατηρήσαμε στην κάνη την ένδειξη "not use with slugs" και όπως είναι φυσικό μας δημιουργήθηκαν ερωτηματικά.Ας πει κάποιος ότι ξέρει περί αυτού διότι εμένα προσωπικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση.Το όπλο έχει ρίξει αρκετά μονόβολα πάντως χωρις κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ.
 
Καλώς σας βρήκα παιδιά.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για λογαριασμό ενός φίλου.Το παιδί έχει μια από τις πρώτες 835, κληρονομιά από τον πατέρα του.Κοιτωντας το όπλο παρατηρήσαμε στην κάνη την ένδειξη "not use with slugs" και όπως είναι φυσικό μας δημιουργήθηκαν ερωτηματικά.Ας πει κάποιος ότι ξέρει περί αυτού διότι εμένα προσωπικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση.Το όπλο έχει ρίξει αρκετά μονόβολα πάντως χωρις κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ.

Τα μονοβολα για να δουλέψουν σωστά θα πρέπει και να εφαρμόζουν σωστα εσωτερικα στην καννη. Στο 835 λογω πολυ μεγαλου αυλου το μονοβολο θα παιζει
 
Τα μονοβολα για να δουλέψουν σωστά θα πρέπει και να εφαρμόζουν σωστα εσωτερικα στην καννη. Στο 835 λογω πολυ μεγαλου αυλου το μονοβολο θα παιζει
Επισης οι κλασσικες βυσματωσεις π. χ μαλλινη με brenekke εχουν καυυερη εμφραξη στους συμβατικους αυλους. Οι ελαφρως μεγαλυτερες πιεσεις λογω μικρότερου θαλαμου καυσης, βοηθανε στην αυξηση της κινητικης ενεργειας του βλημματος.
 
Η καραμπίνα δεν έχει σταθερό τσοκαρισμα και αυλός της είναι όντως διευρυμένος.Τα νεότερα όμως όπλα με παρόμοιο αυλό δεν έχουνε την ένδειξη αυτή.Ξερεται εάν όλα τα 835 έχουνε την ένδειξη αυτη;
Κατανοώ πως η χρήση μονοβολων δεν ενδείκνυται σε όπλα με διευρυμένο αυλό αλλά στη περίπτωσή μας δε μιλάμε για προτροπή του κατασκευαστή,αλλά για ξεκάθαρη απαγόρευση.Γνωριζει κάνεις τη αυλό έχει το συγκεκριμένο όπλο;
Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
 
Εγινε μετρηση με αυλομετρο στην καννη της 9200..18,6...
Επρεπε να περασουν τοσα χρονια για να το μαθω...sarcastic..sarcastic.
Τωρα που το 'μαθες,ποιος σε κραταει!!!!!
Τασαρα,εχεις καννη....optima!!o_O
Οπου το "γυριζεις",θα σκορπάς θανατικο!:confused:
.sarcastic..sarcastic.
 
Εγινε μετρηση με αυλομετρο στην καννη της 9200..18,6...
Επρεπε να περασουν τοσα χρονια για να το μαθω...sarcastic..sarcastic.
Γεια σου Τασαρα οπτιματζη....
Ολο δεν ασχολεισαι με αυλους, τσοκ κτλ και ολο ψαγμενες καννες εχεις.. Μουχριτσα!.ha ha ha..sarcastic.
 
Λοιπον η 930 ειναι οπλαρα εριξα καμια 250 απο 32 γρ μεχρι 50 σε πιατα και στοχους το οπλο αψογο απο καπνηλα ειχε αρκετη αλλα δεν εκάνε εμπλοκες και να φανταστητε εβρεχε
Το 835 μου αρεσε πολυ απο 40 γρ και πανο ηταν πολυ καλο και δεν ειχε και πολυ λακτιζμα σαν να εριχνα με 24αρια ηταν τα 32 γρ τα εφτινε δεν τα πηγενε καθολου με 50 γρ ειχε τοις καλητερες κατανομες και διατρισεις απο ολλα ,εριξα και σε βαληστικο ζελε
Αυτο που με απογοητευσε τελοιος ηταν η versa max βλητικα θα το χαρακτιριζα πολυ φτοχο καμια σχεση με 1100 η v3 εριξα καμια 50ρια σε χαρτι και ζελε πολυ χαλια τοις χηροτερες κατανομες και διατρισεις απο ολλα και οι αλοι φιλοι αυτο λεγαν τα πουλανε και πεενουν v3
 
Mετα απο πολλες διαφορετικες εμπλοκες κ με καθε τυπο φυσιγγιου ηρθε η ωρα να παει για ενα γερο σερβις,γιατι τοσα χρονια ειχε δει σκληρη χρηση μαλλον καταχρηση ειναι η πιο σωστη λεξη.
Στην αποθηκη είχαν διμηουργηθει "φαγωματα" (pitting)το ιδιο κ στα δαχτυλιδια κ το οπλο ειχε μεγαλη απωλεια αεριων οπως αποδεικτηκε. Εγινε αλλαγη αυτων οπως κ καποιον ελατηριων.
Πρωτη δοκιμη εγινε με 28γρ(!!) και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα τον καλυκα να εχει φτασει δυο μετρα μακρια (!!!!!!),ενω πριν κ με φυσιγγια 32γρ οι καλυκες επεφταν λιγο πιο περα απο τα ποδια που..
Οι δοκιμες συνεχιστηκαν γεμιζοντας με ανακατεμμενα φυσιγγια 28-30γρ..πολυβολο..
Καπου εδω νομιζω οτι τελειωσαν τα βασανα μου...pray to God..pray to God.
 
Last edited:
Mετα απο πολλες διαφορετικες εμπλοκες κ με καθε τυπο φυσιγγιου ηρθε η ωρα να παει για ενα γερο σερβις,γιατι τοσα χρονια ειχε δει σκληρη χρηση μαλλον καταχρηση ειναι η πιο σωστη λεξη.
Στην αποθηκη είχαν διμηουργηθει "φαγωματα" (pitting)το ιδιο κ στα δαχτυλιδια κ το οπλο ειχε μεγαλη απωλεια αεριων οπως αποδεικτηκε. Εγινε αλλαγη αυτων οπως κ καποιον ελατηριων.
Πρωτη δοκιμη εγινε με 28γρ(!!) και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα τον καλυκα να εχει φτασει δυο μετρα μακρια (!!!!!!),ενω πριν κ με φυσιγγια 32γρ οι καλυκες επεφταν λιγο πιο περα απο τα ποδια που..
Οι δοκιμες συνεχιστηκαν γεμιζοντας με ανακατεμμενα φυσιγγια 28-30γρ..πολυβολο..
Καπου εδω νομιζω οτι τελειωσαν τα βασανα μου...pray to God..pray to God.
Τώρα ποιος σε πιάνει φίλε.
 
Mετα απο πολλες διαφορετικες εμπλοκες κ με καθε τυπο φυσιγγιου ηρθε η ωρα να παει για ενα γερο σερβις,γιατι τοσα χρονια ειχε δει σκληρη χρηση μαλλον καταχρηση ειναι η πιο σωστη λεξη.
Στην αποθηκη είχαν διμηουργηθει "φαγωματα" (pitting)το ιδιο κ στα δαχτυλιδια κ το οπλο ειχε μεγαλη απωλεια αεριων οπως αποδεικτηκε. Εγινε αλλαγη αυτων οπως κ καποιον ελατηριων.
Πρωτη δοκιμη εγινε με 28γρ(!!) και με μεγαλη μου εκπληξη ειδα τον καλυκα να εχει φτασει δυο μετρα μακρια (!!!!!!),ενω πριν κ με φυσιγγια 32γρ οι καλυκες επεφταν λιγο πιο περα απο τα ποδια που..
Οι δοκιμες συνεχιστηκαν γεμιζοντας με ανακατεμμενα φυσιγγια 28-30γρ..πολυβολο..
Καπου εδω νομιζω οτι τελειωσαν τα βασανα μου...pray to God..pray to God.
Τάσο σε οπλουργό το πήγες ή μόνος σου?
 
Τάσο σε οπλουργό το πήγες ή μόνος σου?
Αυτο ετοιμαζομουν να γράψω στο θέμα "οπλουργοι".
Ηταν πολλών ειδων οι εμπλοκές κ δεν μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς έφταιγε..Συν ότι εχει η σταματήσει η παραγωγή του συγκεκριμένου μοντέλου κ αρκετά ανταλλακτικά δεν υπάρχουν..Εμπιστεύτηκα τον Κουρκουλο κ δεν το μετάνιωσα..
 
Λοιπον η 930 ειναι οπλαρα εριξα καμια 250 απο 32 γρ μεχρι 50 σε πιατα και στοχους το οπλο αψογο απο καπνηλα ειχε αρκετη αλλα δεν εκάνε εμπλοκες και να φανταστητε εβρεχε
Το 835 μου αρεσε πολυ απο 40 γρ και πανο ηταν πολυ καλο και δεν ειχε και πολυ λακτιζμα σαν να εριχνα με 24αρια ηταν τα 32 γρ τα εφτινε δεν τα πηγενε καθολου με 50 γρ ειχε τοις καλητερες κατανομες και διατρισεις απο ολλα ,εριξα και σε βαληστικο ζελε
Αυτο που με απογοητευσε τελοιος ηταν η versa max βλητικα θα το χαρακτιριζα πολυ φτοχο καμια σχεση με 1100 η v3 εριξα καμια 50ρια σε χαρτι και ζελε πολυ χαλια τοις χηροτερες κατανομες και διατρισεις απο ολλα και οι αλοι φιλοι αυτο λεγαν τα πουλανε και πεενουν v3
Έχω την versa max εδώ κι ένα χρονο αλλά με αρκετά φυσίγγια. Στην πραξη δεν με έχει προβληματίσει ίσα ισα που έχω κάνει κ καλές ντουφεκιες. Βεβαια όχι με τα δικά της τσοκ. Βλητικες δοκιμές δεν έχω κάνει κ θα ήταν ενδιαφερον αν μας έλεγες κάτι παραπάνω. Επίσης τον βαληστικο
ζελέ που τον βρήκες?
 
Last edited:
Στα σκοπευτιρια στη αμερηκη εχουν βαλ ζελε και αν θες το χρησημοπηεις
Γενηκα το οπλο σε συγγρηση με 1100 1187 και 930 ηταν ποιο κατο σε αποδοση και απο οτι λεηαν ειναι και χρωμιομενο δεν φοραει τη παλια καλη κανη που τη φοραει η v3
 
Back
Top