Mossberg Team

Μην μου πεις οτι σε δυσκολεύει τόσο πολυ..Πολυ παράξενο..
Μηπως εχει "κολλήσει "το σπείρωμα εφόσον δεν εχει ξεβιδωθει ποτέ..??
Δεν το επιχειρησα επιμονα.Παω τωρα να πιασω, τη βαση στη μεγγενη και την αποθηκη..... στα στιβαρα μου χερια!.sarcastic.
 
Μετα απο σχετικη προσπαθεια και με χρηση πιστολιου θερμου αερα,η επιχειρηση στεφθηκε απο επιτυχια!.shake hands.
Ο αμερικανος ολα μπολικα τα εβαλε!
Σιδερο και κολλα σπειρωματων...καργα!!!:(
Αφου την εβγαλα,αυριο παει για χρωμιο!!
Κοσμημα θα την φτιαξω......
 
Περιεργο..Η δική μου αγοράστηκε το 2000,Μηπως το εφάρμοσαν πιο μετά??
Τι να πω ρε Τασο?Λεω να μη της ξαναβαλω.Θα δω πως θα παει.Φοβαμαι μονο κανα πρωινο μη φυγουνε ελλατηρια,μειωτηρες και τζατζαλακια και φτασουν στη ....
.στρατοσφαιρα!.hair.
"Σειρα" με τη δικια σου πρεπει να ειναι.Εγω την πηρα μεταχειρισμενη το 2004.Μιλαμε για πολλη κολλα!Την βγαζω προσεκτικα μ'ενα κατσαβιδακι!
 
Φοβαμαι μονο κανα πρωινο μη φυγουνε ελλατηρια,μειωτηρες και τζατζαλακια και φτασουν στη .... στρατοσφαιρα
Κανενα προβλημα δεν θα έχεις,Καθάρισε την καλά απο της κόλλες στα σπειρωματα κ βίδωσε την με το χέρι..
Εγω την πηρα μεταχειρισμενη το 2004.
Μηπως ηταν δουλεια του προηγούμενου...xm.
 
Θα την κανω ετσι στο τελος,για να μου φυγει η ιδεα!Πιο πολυ με προβληματιζει το βγαλσιμο της αποθηκης!Μου δινει την εντυπωση κολληματος με κολλα σπειρωματων.xm..Το εχει επιχειρησει κανεις?Τασο,Στελιο?

Με τον χέρι ξεβιδωσα για πρώτη φορά πριν αρκετά χρόνια τον σωλήνα της αποθήκης για εσωτερικό καθαρισμό κ δεν ένιωσα κανένα ζόρι.
Δεν νομίζω να εχει κόλλα.

Μετα απο σχετικη προσπαθεια και με χρηση πιστολιου θερμου αερα,η επιχειρηση στεφθηκε απο επιτυχια!.shake hands.
Ο αμερικανος ολα μπολικα τα εβαλε!
Σιδερο και κολλα σπειρωματων...καργα!!!:(
Αφου την εβγαλα,αυριο παει για χρωμιο!!
Κοσμημα θα την φτιαξω......
Παράξενο!!! Και την δική μου την είχα ξεβιδώσει από παλιά με το χέρι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, όπως το λέει κι ο Τάσος! Την έχω ξαναβγάλει άλλες 2-3 φορές από τότε. Είχε κάποια κόλλα σπειρωμάτων, αλλά μάλλον όχι αυτή που είναι για μόνιμες συνδέσεις μια για πάντα, που θέλει "δραστικές μεθόδους" για να ξεκολλήσει, αλλά αυτή που απλώς σταθεροποιεί κάπως καλύτερα τη σύνδεση και που επιτρέπει το ξεβίδωμα και ξαναβίδωμα σχετικά εύκολα. (Δεν ξέρω και πολλά από κόλλες, αλλά έτσι νομίζω, ότι υπάρχουν δυο ειδών κόλλες σπειρωμάτων ...)
Πάντως τώρα η δικιά μου ξεβιδώνει πολύ εύκολα, μάλιστα όταν λύνω και καθαρίζω το όπλο, πολλές φορές λασκάρει (ξεβιδώνει λίγο) η αποθήκη, γι' αυτό έχω το νου μου όταν το συναρμολογώ και της ρίχνω ένα σφίξιμο με το χέρι να "τερματίσει", προτού ξαναβάλω την κάννη κλπ.
 
πολλές φορές λασκάρει (ξεβιδώνει λίγο) η αποθήκη, γι' αυτό έχω το νου μου
Εμένα δεν μου εχει συμβεί ποτέ αυτο,Σίγουρα βιδωνει κ ξεβιδωνει πανεύκολα αλλα δεν την έχω βρει ποτέ λασκαρισμενη..
 
Δεν σας προλαβαίνω !!! .big smile. Κανένα πρόβλημα Γιάννη. Όπως το λέει κι ο Τάσος. Δες το προηγούμενο μήνυμα μου. Όταν τη σφίξεις, και μετά μπει και η πάπια, και βιδώσεις και το καπάκι από πάνω, κανένα πρόβλημα !!! Τίποτα δεν πρόκειται να φύγει, δεν πα να ρίχνεις και μάγκνουμ !!! ;)
 
Παράξενο!!! Και την δική μου την είχα ξεβιδώσει από παλιά με το χέρι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, όπως το λέει κι ο Τάσος! Την έχω ξαναβγάλει άλλες 2-3 φορές από τότε. Είχε κάποια κόλλα σπειρωμάτων, αλλά μάλλον όχι αυτή που είναι για μόνιμες συνδέσεις μια για πάντα, που θέλει "δραστικές μεθόδους" για να ξεκολλήσει, αλλά αυτή που απλώς σταθεροποιεί κάπως καλύτερα τη σύνδεση και που επιτρέπει το ξεβίδωμα και ξαναβίδωμα σχετικά εύκολα. (Δεν ξέρω και πολλά από κόλλες, αλλά έτσι νομίζω, ότι υπάρχουν δυο ειδών κόλλες σπειρωμάτων ...)
Πάντως τώρα η δικιά μου ξεβιδώνει πολύ εύκολα, μάλιστα όταν λύνω και καθαρίζω το όπλο, πολλές φορές λασκάρει (ξεβιδώνει λίγο) η αποθήκη, γι' αυτό έχω το νου μου όταν το συναρμολογώ και της ρίχνω ένα σφίξιμο με το χέρι να "τερματίσει", προτού ξαναβάλω την κάννη κλπ.
Δεν φοβαμαι το βιδωμα,Στελιο!
Δεξιοστροφα ειναι μπρος και πισω.Το ξεβιδωμα ειναι.Την ειχα ψιλοπατησει και με τη centro,που ειχε κολλα και την ειχα βγαλει!
Αφου της ξαναεβαλα κολλα,για να μη ξεβιδωνει!
 
Κάτι σημαντικό να ρωτησω..Ο μειωτηρας ειναι "χυμα" μέσα στην αποθηκη η κρατιετε με κάποιο τρόπο σταθερός κοντά στην οπή εισόδου??
 
Που να ειμασταν περισσοτεροι!3 νοματαιοι .......team και δεν προλαβαινομαστε!Α!Κι ο Σαραντος με τη mossy!!
Αν μπουν στο φόρουμ κ οι χραπα - χρουπαδες θα πάρουμε τα πανω μας γιατί κυκλοφορούν πολλές 500αρες..
 
Αν μπουν στο φόρουμ κ οι χραπα - χρουπαδες θα πάρουμε τα μας γιατί κυκλοφορούν πολλές 500αρες..
Και τετοια(500) εχουμε να 'ουμε.lazy.
Ο φιλαρακος που του την ειχα δωσει,το 'κοψε και την βλεπω να επιστρεφει στον οπλοβαστο μου!
 
Χύμα. Ένα απλό πλαστικό σωληνάκι είναι.
Και εμενα έτσι ειναι..Αλλα είναι ξυλακι,Με την μια άκρη λίγο μυτερη,Στις δυο του άκρες εχει χαρακιές κ εχει λαστιχάκι μάλλον για να μην ξεφτίσει το ξύλο..
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν υπαρχει περίπτωση να μπλεχτεί μέσα σε κάποια σπείρα του ελατήριου..Γιατί πιθανών ειναι να διμηουργησει κάποιου είδους εμπλοκή..
Έχω ακούσει οτι οτι υπάρχουν αυτογεμη με σταθερό τον μειωτηρα για αυτόν λογο..
 
Last edited:
Κάτι σημαντικό να ρωτησω..Ο μειωτηρας ειναι "χυμα" μέσα στην αποθηκη η κρατιετε με κάποιο τρόπο σταθερός κοντά στην οπή εισόδου??

Χύμα. Ένα απλό πλαστικό σωληνάκι είναι.
Εγώ από παλιά, τότε που ξεβίδωσα πρώτη φορά την αποθήκη, τον έβγαλα κι έφτιαξα ένα ξύλινο, ακριβώς όπως αυτόν που αναφέρεται στο Owners Manual του όπλου. Είναι πιο λεπτός και μπορεί να μπαινοβγαίνει από τη μικρή τρύπα που έχει μπροστά η αποθήκη.
20160914_230004.jpg

Όχι ότι κυνήγησα ποτέ χωρίς μειωτήρα, απλά μου άρεσε αυτός που περιγράφεται στο μάνιουαλ και τον "αντέγραψα" ... :)
20160914_231300.jpg
 
Back
Top