Labrador

...δέχτηκες.


... όποτε.
Τα λάθη που γίνονται όταν "αυτο-διορθώνει" το τηλέφωνο.
Γιατί δεν υπάρχει τρόπος να διορθώσει κάποιος το λάθος του στο φόρουμ;

Υπάρχει κ. Γιάννη απλώς για τα απλά μέλη αυτό γίνεται για 15 λεπτά μετά το ποστάρισμά τους. Ορθογραφικές διορθώσεις σπανίως κάνουμε σαν διαχείριση για να μην παρεξηγηθεί κάποιο μέλος, εάν μας ζητηθεί βεβαίως προχωρούμε σε διόρθωση. Καλή συνέχεια στην ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.
 
Υπάρχει κ. Γιάννη απλώς για τα απλά μέλη αυτό γίνεται για 15 λεπτά μετά το ποστάρισμά τους. Ορθογραφικές διορθώσεις σπανίως κάνουμε σαν διαχείριση για να μην παρεξηγηθεί κάποιο μέλος, εάν μας ζητηθεί βεβαίως προχωρούμε σε διόρθωση. Καλή συνέχεια στην ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.
Το έχω προσέξει πως αμέσως μετά το ανέβασμα υπάρχει "επεξεργασία". Δεν χρειάζεται βέβαια η δική σας παρέμβαση για τα ορθογραφικά ή τα διαστήματα που προκύπτουν από τα τηλέφωνα. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Καλοτυχο το σκυλακι σου.αν θες σου στελνω δυο dvd ενα ευκολο Γαλλικο και ενα ποιο δυσκολο Αμερικανικο τα αντιγραφης και μου τα στελνεις παλι.
Με την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω τον κυριο Γιαννη γιατι οι Αμερικανοι εκπαιδευουν το αναγκαστικο απορτ πανω σε παγκο
 
Καλοτυχο το σκυλακι σου.αν θες σου στελνω δυο dvd ενα ευκολο Γαλλικο και ενα ποιο δυσκολο Αμερικανικο τα αντιγραφης και μου τα στελνεις παλι.
Με την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω τον κυριο Γιαννη γιατι οι Αμερικανοι εκπαιδευουν το αναγκαστικο απορτ πανω σε παγκο
Ευχαριστώ πολυ! αλλα τελικα το βρήκα
 
Παιδια καλησπερα.Σημερα απεκτησα ενα καθαροαιμο αρσενικο μαυρο Λαμπραντορ 3 μηνων!Τι εκπαιδευση χρειαζενται για το απορτ σε ποια ηλικια και ποτε πρεπει να το παρω στον κυνηγοτοπο να ακουσει τουφεκιες και να απορταρει και κανα πουλακι?

Κύριε Γιάννη σε ποια ηλικία μαθαίνουμε το κουτάβι μας την ακινησία κατά την ρίψη του ντάμυ;
Καλώς το δέχτηκε. Να σου ζήσει με υγεία... και πάντα να σου κουβαλάει θηράματα.
Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω πως είναι ο πρώτος σου σκύλος. Προέχει, λοιπόν, να μάθετε να συμβιώνετε, να κοινωνικοποιηθεί, δηλαδή να έρθει σταδιακά σε επαφή με διάφορα ερεθίσματα - καταστάσεις-περιβάλλοντα κλπ.Όταν θα είναι ικανό και ανάλογα με τη μέθοδο που θα ακολουθήσεις θα πρέπει να κάνει τη Βασική Υπακοή .... έπονται τα κυνηγετικά. Το μπαλάκι μπορείς να το ξεκινήσεις σαν παιχνίδι, χωρίς εντολές, οπότε συσφίξουν οι σχέσεις σας και θα σε εμπιστεύται τόσο που να μοιράζεται το παιχνίδι του. Αφού τελειοποιηθεί στη Β.Υ. τότε θα αρχίσουν οι πραγματικές ασκήσεις επαναφοράς. Διάβασε ένα καλό βιβλίο για αρχάριους για να μάθεις τα απαραίτητα και τα συζητάμε.
 
Με την ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω τον κυριο Γιαννη γιατι οι Αμερικανοι εκπαιδευουν το αναγκαστικο απορτ πανω σε παγκο
Δεν έχω δει ποτέ να μαθαίνεται εξ ολοκλήρου το αναγκαστικό απόρτ πάνω σε τραπέζι πλην της αρχικής φάσης που είναι το "κράτα" δηλαδή να μάθει ο σκύλος να πιάνει στο στόμα του το αντικείμενο (συνήθως με την σειρά γάντι, μπαλάκι, ντάμυ). Μετά επαναλαμβάνονται όλα στο πάτωμα. Όταν φτάσουμε στο σημείο να ακουμπάμε το γάντι κάτω για να το σηκώσει μόνος του, τότε μπορούμε να τον ξαν'ανεβάσουμε στο τραπέζι. Ο λόγος που χρησιμοποιούμε το τραπέζι είναι πως ο σκύλος αισθάνεται ανασφάλεια, δεν κάνει αρνήσεις και γενικά πείθεται ευκολότερα να κάνει όσα του ζητάμε. Το ίδιο κάνουμε και σε άλλες περιπτώσεις που τον θέλουμε ήρεμο να υπομένει τις φροντίδες μας, π.χ. να το χτενίσουμε ή να τον κουρέψουμε, να κόψουμε τα νύχια σκύλων που δεν γυμνάζονται, να ψάξουμε ή να καθαρίσουμε τα αυτιά τους κλπ.κλπ.
 
κ. Γιάννη, το "ανέβασμα" στον πάγκο έχει σχέση με το να έχουμε το σκυλί στο ύψος των ματιών μας ??? να μην το "τρομάζουμε" με τη διαφορά ύψους και να το κάνουμε να μας εμπιστευθεί, πιό εύκολα/γρήγορα ???
 
Κύριε Γιάννη σε ποια ηλικία μαθαίνουμε το κουτάβι μας την ακινησία κατά την ρίψη του ντάμυ;
Ποτέ μα ΠΟΤΕ η εκπαίδευση δεν εξαρτάται από την ηλικία. Η εκπαίδευση αρχίζει όποτε το κουτάβι είναι ικανό να ανταποκρίνεται σε αυτά που του ζητάμε και κυρίως: "ανάλογα με τη μέθοδο που θα ακολουθήσουμε". Η εκπαίδευση πρέπει να είναι εξελισσόμενη, δηλαδή, να αρχίζει από το Α,Β,Γ,Δ κλπ για να τελειώσει Ω. Κάθε νέα άσκηση βασίζεται πάνω στην προηγούμενη/ες, έτσι, και η πιο δύσκολη άσκηση είναι για το σκύλο κάτι πολύ εύκολο να το καταφέρει αφού ήδη γνωρίζει το μεγαλύτερο κομμάτι της. Αν αλλάξουμε την ερώτηση σου από " σε ποια ηλικία" με το σωστό "πότε" η απάντηση είναι: Όταν το κουτάβι εκτελεί την εντολή "κάτσε" ή/και "μείνε" 9 φορές στις 10 χωρίς να τη χαλά. Το ντάμυ είναι ίσως ο πιο μεγάλος περισπασμός γιαυτό τις πρώτες φορές προτιμούμε να το κάνουμε σε ένα διάδρομο ή δίπλα σε φράκτη, στεκόμαστε 2-3 βήματα μακρυά από τον καθισμένο σκύλο, πρόσωπο με πρόσωπο, επαναλαμβάνουμε με πειθώ την εντολή "μείνε" 2-3 φορές και πετάμε το ντάμυ πίσω από την πλάτη μας 2-3 μέτρα, έχοντας την προσοχή μας στο σκύλο και το σώμα μας σε ετοιμότητα για να ανακόψουμε κάθε προσπάθεια του να κινηθεί. Πάμε μπροστά του, παραμερίζουμε στο πλάι δείχνοντας συγχρόνως το ντάμυ και λέγοντας "φέρ'το". Σιγά σιγά μεγαλώνουμε την απόσταση που μας χωρίζει από τον σκύλο και έπειτα την απόσταση που πετάμε το ντάμυ. Σε μερικές μέρες θα παραμένει σταθερός όποτε μπορείτε να κάθεστε δίπλα του και να εκτελείτε την άσκηση.
Για τα πολύ παθιασμένα για απόρτ κουταβάκια, είναι συνετό από τα πρώτα παιχνίδια/απόρτ να τα έχουμε στην αγκαλιά μας και αφού πετάξουμε το μπαλάκι να περιμένουμε να ηρεμήσουν πριν τα απελευθερώσουμε.
 
κ. Γιάννη, το "ανέβασμα" στον πάγκο έχει σχέση με το να έχουμε το σκυλί στο ύψος των ματιών μας ??? να μην το "τρομάζουμε" με τη διαφορά ύψους και να το κάνουμε να μας εμπιστευθεί, πιό εύκολα/γρήγορα ???
Ουσιαστικά όχι. Το ύψος, και δη σε κάτι που δεν είναι απόλυτα σταθερό ή γλιστρά τους προξενεί ανασφάλεια, θα το έχετε διαπιστώσει όλοι όταν πάτε τα κουτάβια σας στο τραπέζι του κτηνίατρου για τα πρώτα εμβόλια, είναι λίγο - πολύ σοκαρισμένα. Έχουν μάθει τα ύψη από το... ύψος τους, κάθε αλλαγή ξενίζει, αν θέλεις να αισθανθεί πιο άνετα μαζί σου ένα συνεσταλμένο κουτάβι θα πρέπει να κατέβεις εσύ στο επίπεδο του (ξαπλώνοντας) παρά να το σηκώσεις αυτό ψηλά (στα χέρια ή σε τραπέζι).
Όμως, είναι κάτι που σύντομα το συνηθίζουν, ειδικά αν οι πρώτες φορές δεν είναι επώδυνες (ενέσεις, αυτιά κλπ). Όσοι ασχολούμαστε με τον καλλωπισμό των σκύλων μας επιθυμούμε να μειώσουμε την ανασφάλεια τους γιαυτό στις αρχές τους βάζουμε τροφή, τα χαϊδεύουμε, τους μιλάμε με ήπια φωνή και γενικώς τα βάζουμε μόνο για προσαρμογή χωρίς να τα δουλεύουμε. Μετά από μερικές φορές εξοικιώνονται τόσο που πηδούν μόνα τους επάνω.
Αν καμιά φορά αντιστέκονται σε επίπονα ξεκομπιάσματα, ένα μικρό κούνημα στο τραπέζι τα επαναφέρει στη συνεργασία.
 
Ευχαριστώ :)
Παρακαλώ, καλοσύνη σου. Αλλά γιαυτό δεν υπάρχει το φόρουμ; για να τα βγάζουμε στα φόρα.
Ξέρετε πως βγήκε αυτή η φράση; Τα βγάλανε ΣΤΗ φόρα; Προέρχεται από τον πληθυντικό της λατινικής λέξης forum / fora που σήμαινε Αγορά, το μέρος δηλαδή που συγκεντρωνόταν ο κόσμος και άκουγε όσους αγόρευαν. Για όποιους παράνομους ήθελαν να συλλέξουν στοιχεία, τους ονομάτιζαν στις αγορές ζητώντας ενοχοποιητικά στοιχεία. Δηλαδή τους έβγαζαν στα φόρα.
 
Πολύτιμη η αναδρομή σας κ.Γιάννη, στον ορισμό....θα την έλεγα μέχρι και ..επίκαιρη
Η λέξη "Αναδρομή" περιέχει την εξέλιξη έως σήμερα. Σήμερα, με την τεχνολογία, όλοι μπορούν να ακούν και να μιλούν, ελάχιστοι όμως αγορεύουν. Προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω την επιτυχημένη και τεκμηριωμένη άποψη όπως και την απλή καλημέρα, ασχέτως αν ο χρόνος μου δεν μου επιτρέπει να ασχολούμαι με πολλά θέματα πλην του αμέσου ενδιαφέροντος μου.
 
20 μερες περασαν απο τοτε που πηρα το λαμπραντορ μου 12 μερες εκπαιδευσης.Εχει μαθει το κατσε με το λουρι εως τωρα το ελα με σφυριγμα.Απορτ κανει 3-4 φορες συνεχομενα αλλα μετα βαριέται οποτε αφηνω να περασει λιγη ωρα και μετα και αν ξανα.Βουταει στο νερο και το κεφαλι,μπενει στο πυκνο ειναι συνεχώς διπλα μου και δεν εχει κροτοφοβεια.Νομιζω βρηκα τον συντροφο μου στο κυνηγι! Η εκπαίδευση φυσικα και συνεχίζει!
 
Καλησπερα ομαδα σε 5 μερες το λαμπραντορ μου γινετε 5 μηνων!!!Λοιπον.Εχει μαθει αριστα το κατσε ελα απορτ,διπλα μου, και τωρα μαθενει και το μεινε.Την πηγα την Κυριακή θαλασσα σχετικα βαθια και ειχε την πρώτη της επαφη.Μολις μπηκα μεσα.αμεσως βουτιξε και αρχισε να με ακολουθεί κολυμποντας οπου και αν πηγενα.Μολις βγηκα εξω της πεταξα ενα μπουκαλακι νερου 10 φορες μεσα στο νερο βαθειά και τις 10 μου το εφερε!!!Εντυπωσιάστηκα πολυ με το ποσο ικανή ειναι στο νερο.Το μονο που με πρόβληματιζει ειναι οτι πηδαει συνεχεια πανω μου αλλα δεν την μαλώνω και οτι δυσκολευετε πολυ στο μεινε επειδή θελει να ειναι συνεχώς διπλα μου
 
Οσο για τις φωτο και βιντεο δεν εχω καταλαβει πως ανεβάζουμε.....Ειμαι και απο κινητο..
Από κινητό είναι αρκετά πιο δύσκολο. Δες το παρακάτω θέμα που έχει οδηγίες και αν δεν τα καταφέρεις στείλε μου με email ότι θέλεις και θα το βάλω εγώ για εσένα στο φόρουμ, vebarbar@yahoo.gr

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ανέβασμα-Φωτογραφίας.35/
 
Back
Top