Labrador

Τώρα μας ρούμπωσες. Όλα σωστά αυτά που λες αλλά ο δικός μου σκύλος, που έχει χαρτιά, κάνει και μουστοκούλουρα
. .
ffff.cool.

Τα τελευταία 35 χρόνια έγιναν προσπάθειες από ανθρώπους με μεράκι και εισήχθησαν εξαιρετικοί σκύλοι δείκτες (φέρμας). Αυτοί άφησαν τους απογόνους τους και σιγά σιγά ανέβηκε η ποιότητα των σκύλων. .

το θεμα εδω δεν ειναι οι δεικτες φερμας.
αλλα τελος παντων. ας μην βγουμε αλλο οφ τοπικ. ολα καλα και σηνεχειζουμε.;)
 
Δεν είναι οφ τοπικ,είναι ένα παράδειγμα κυνοφιλικό δειχνοντας την σημασία την καθαρόαιμης και πιστοποιημένης εκτροφής μέσω κυνοτεχνικών διαδικασιών
 
Last edited:
Τι μας λέει ο γενεαλογικός χάρτης που βλέπουμε παρακάτω; για τον σκύλο αυτόν γνωρίζουμε αυτά:
Hips & Elbows: H:2:2=4 E:0:0=0 Eyes: CLEAR
DNA Health Test: PRA, CNM, EIC & SD2 (Dwarfism) CLEAR
Description:
Field Trial Champion Copperbirch Liffey is a very stylish honest young dog with loads of drive. Ross is a a real game finder a proven sire producing large litters his puppies have the same drive and style as himself. He has already produced Field Trial Winning and Award Winning dogs he carries the yellow gene.

Προσωπικά, πιστεύω πως θα ήταν πιθανότερο να αγοράσω κουτάβι από αυτόν τον σκύλο (με την ανάλογη μάνα) προς 600Ε παρά να μου χάριζαν ένα αγνώστου προελεύσεως κουτάβι. Όπου βλέπετε FTCH πριν το όνομα τον προγόνων σημαίνει Πρωταθλητής εργασίας και όπου FTW Νικητής αγώνα εργασίας, όταν συμπληρώσει και άλλη νίκη θα γίνει FTCH. Παρόλα αυτά δεν θα σταματούσα στην απλή ανάγνωση ενθουσιασμένος από την πληθώρα των πρωταθλητών, θα έψαχνα να βρω τους ιδιοκτήτες των παιδιών του και των κοντινών προγόνων για να μάθαινα λεπτομέρειες.

Κάντε κλικ εδώ και διαβάστε:
http://www.copperbirch.net/readPalpedigree1.asp?id=47
 
Ωραια σκυλια, μακαρι καποια στιγμη να εχω τη δυνατοτητα του χωρου κ να εχω ενα... Γιωργο για διασκεδαση η για δουλεια βρεθηκες εκει?
 
Ναι Άρη, αν έχω σωστή ενημέρωση, από όσα γράφεις για τα κυνήγια που κάνεις, πιστεύω πως ένα Λαμπραντόρ θα σε βοηθούσε πολύ. Η απόφαση θα είναι δική σου όποτε σου δοθεί η ευκαιρία. Θα μου επιτρέψεις, μόνο, να σχολιάσω αυτό το "μακάρι" που έγραψες.... και θα σε παρακαλούσα να το ενστερνιστείς. Για τέτοιες περιπτώσεις το "μακάρι" το καθορίζουμε εμείς, εμείς βάζουμε στόχο και τον πραγματοποιούμε.
 
Back
Top