Labrador

Σημερα αποκτήσαμε έναν νέο τετράποδο φίλο τον Ερμή είναι ένα πανέμορφο 50 ημερων λαμπραντoρ.
Καλορίζικη και καλότυχη η φατσούλα Φώτη.
από τις φυλές σκύλων με την μεγαλύτερη ευφυΐα, που τους επιτρέπει να χρησιμοποιούνται, εκτός του κυνηγιού και σε πάμπολλες άλλες ''αποστολές''...
 
Καλότυχος να είναι ο Ερμής!
Αδυναμία είναι αυτά τα κουκλιά αλλά θέλουν και δυνατή ηλ. σκούπα και καθημερινο χτένισμα γιατί μαδάνε διαολεμένα!
 
η
Καλότυχος να είναι ο Ερμής!
Αδυναμία είναι αυτά τα κουκλιά αλλά θέλουν και δυνατή ηλ. σκούπα και καθημερινο χτένισμα γιατί μαδάνε διαολεμένα!
Φ'ιλε Στεφ21 απο την στιγμη που η γυναικα μου ειχε πιο εντονη επιθυμια και απο μενα να το αποκτήσουμε ,εχει αναλάβει αυτον τον άχαρο ρόλο ,το ιδιο κάνει και με το επανιέλ που εχουμε τον Αρη που βαδίζει στα 11 τώρα αλλα με την αγάπη και με την φροντιδα που του εχουμε δωσει μοιάζει αγέραστος.Λατρεύουμε τα σκυλιά και δεν τα βλέπουμε μονο σαν εργαλεία , καποιοι τα παιρνουν στο κυνηγι και επειτα τα παρατανε σε ενα κτημα σε ενα σιδερενιο βαρέλι και εχουν και την απαίτηση να τους υπακουουν , αφου η μοναδικη ουσιαστική επαφη μαζι τους ειναι μια φορα την εβδομάδα στο κυνηγι.
Εάν πραγματικα αγαπάτε τα κυνηγοσκυλα μεγαλώστε τα στο σπίτι αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα και θα αποζημειωθειτε στο επακρο απο αυτα που θα σας προσφερουν στον κυνηγότοπο.
 
καποιοι τα παιρνουν στο κυνηγι και επειτα τα παρατανε σε ενα κτημα σε ενα σιδερενιο βαρέλι και εχουν και την απαίτηση να τους υπακουουν , αφου η μοναδικη ουσιαστική επαφη μαζι τους ειναι μια φορα την εβδομάδα στο κυνηγι.
Εάν πραγματικα αγαπάτε τα κυνηγοσκυλα μεγαλώστε τα στο σπίτι αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα και θα αποζημειωθειτε στο επακρο απο αυτα που θα σας προσφερουν στον κυνηγότοπο.
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!
 
η

Φ'ιλε Στεφ21 απο την στιγμη που η γυναικα μου ειχε πιο εντονη επιθυμια και απο μενα να το αποκτήσουμε ,εχει αναλάβει αυτον τον άχαρο ρόλο ,το ιδιο κάνει και με το επανιέλ που εχουμε τον Αρη που βαδίζει στα 11 τώρα αλλα με την αγάπη και με την φροντιδα που του εχουμε δωσει μοιάζει αγέραστος.Λατρεύουμε τα σκυλιά και δεν τα βλέπουμε μονο σαν εργαλεία , καποιοι τα παιρνουν στο κυνηγι και επειτα τα παρατανε σε ενα κτημα σε ενα σιδερενιο βαρέλι και εχουν και την απαίτηση να τους υπακουουν , αφου η μοναδικη ουσιαστική επαφη μαζι τους ειναι μια φορα την εβδομάδα στο κυνηγι.
Εάν πραγματικα αγαπάτε τα κυνηγοσκυλα μεγαλώστε τα στο σπίτι αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα και θα αποζημειωθειτε στο επακρο απο αυτα που θα σας προσφερουν στον κυνηγότοπο.
Έτσι ακριβώς είναι! Έχω και εγώ μια μπηγκλίτσα που εδώ και ενάμιση χρόνο είναι μέλος της οικογένειας. Τρώει την καλύτερη τροφή, πάει στο γιατρό, εχει το σπιτάκι της, την κουβέρτα της και τη χτένα της.
Έτσι νιώθω εγώ οτι πρέπει να είναι. Από κυνηγούς ακούω ότι την έχω παραχαϊδεμένη και βέβαια από "φιλοζωους" ότι δεν θα έπρεπε να κοιμάται εξω ή οτι είναι βάρβαρο να "την εκμεταλλεύομαι" για κυνήγι...
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω σε κανέναν από αυτούς γιατί απλά δεν θέλω να πέσω σε αυτό το επίπεδο και εγώ ξέρω πολύ καλά πότε το σκυλί μου είναι χαρούμενο..
Να αγαπάτε τα σκυλιά σας γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι και αυτά σας αγαπάνε περισσότερο από τον καθένα και σας έχουν ανάγκη!
 
Παιδια καλησπερα.Σημερα απεκτησα ενα καθαροαιμο αρσενικο μαυρο Λαμπραντορ 3 μηνων!Τι εκπαιδευση χρειαζενται για το απορτ σε ποια ηλικια και ποτε πρεπει να το παρω στον κυνηγοτοπο να ακουσει τουφεκιες και να απορταρει και κανα πουλακι?
 
Επεισης αφου μαθει το απορτ με το μπαλακι μπορω σε κανα μηνα να του κρυψω καμια τσιχλα να την βρισκει η θα ειναι νωρις?
 
Παιδια καλησπερα.Σημερα απεκτησα ενα καθαροαιμο αρσενικο μαυρο Λαμπραντορ 3 μηνων!Τι εκπαιδευση χρειαζενται για το απορτ σε ποια ηλικια και ποτε πρεπει να το παρω στον κυνηγοτοπο να ακουσει τουφεκιες και να απορταρει και κανα πουλακι?
Καλορίζικο!!από κυνηγετικά αίματα το πήρες??
 
Παιδια καλησπερα.Σημερα απεκτησα ενα καθαροαιμο αρσενικο μαυρο Λαμπραντορ 3 μηνων!Τι εκπαιδευση χρειαζενται για το απορτ σε ποια ηλικια και ποτε πρεπει να το παρω στον κυνηγοτοπο να ακουσει τουφεκιες και να απορταρει και κανα πουλακι?
Καλώς το δέχτηκε. Να σου ζήσει με υγεία... και πάντα να σου κουβαλάει θηράματα.
Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω πως είναι ο πρώτος σου σκύλος. Προέχει, λοιπόν, να μάθετε να συμβιώνετε, να κοινωνικοποιηθεί, δηλαδή να έρθει σταδιακά σε επαφή με διάφορα ερεθίσματα - καταστάσεις-περιβάλλοντα κλπ.Όταν θα είναι ικανό και ανάλογα με τη μέθοδο που θα ακολουθήσεις θα πρέπει να κάνει τη Βασική Υπακοή .... έπονται τα κυνηγετικά. Το μπαλάκι μπορείς να το ξεκινήσεις σαν παιχνίδι, χωρίς εντολές, οπότε συσφίξουν οι σχέσεις σας και θα σε εμπιστεύται τόσο που να μοιράζεται το παιχνίδι του. Αφού τελειοποιηθεί στη Β.Υ. τότε θα αρχίσουν οι πραγματικές ασκήσεις επαναφοράς. Διάβασε ένα καλό βιβλίο για αρχάριους για να μάθεις τα απαραίτητα και τα συζητάμε.
 
Επεισης αφου μαθει το απορτ με το μπαλακι μπορω σε κανα μηνα να του κρυψω καμια τσιχλα να την βρισκει η θα ειναι νωρις?
Αν ο σκύλος προέρχεται απο καλές εργασιακές γραμμές θα έχει τρομερό πάθος για το θήραμα, Ένας παθιασμένος σκύλος δεν υπακούει εύκολα και δεν έχει διάθεση να παραδώσει το πουλί που έχει στο στόμα. Εξ άλλου μετά το πουλί δεν ενδιαφέρεται για ομοιόματα, άρα θα χρειάζεσαι εκατοντάδες τσίχλες μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση. Προσωπικά, χρησιμοποιώ μέθοδο που οι σκύλοι μου δουλεύουν με θήραμα όταν έχουν πλήρως εκπαιδευτεί, δηλαδή 3-4 μέρες πρίν την πρώτη κυνηγετική έξοδο. Θα σου πρότεινα μία και μόνη συμβουλή: ΜΗ ΒΙΆΖΕΣΑΙ.
 
Καλώς το δέχτηκε. Να σου ζήσει με υγεία... και πάντα να σου κουβαλάει θηράματα.
Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω πως είναι ο πρώτος σου σκύλος. Προέχει, λοιπόν, να μάθετε να συμβιώνετε, να κοινωνικοποιηθεί, δηλαδή να έρθει σταδιακά σε επαφή με διάφορα ερεθίσματα - καταστάσεις-περιβάλλοντα κλπ.Όταν θα είναι ικανό και ανάλογα με τη μέθοδο που θα ακολουθήσεις θα πρέπει να κάνει τη Βασική Υπακοή .... έπονται τα κυνηγετικά. Το μπαλάκι μπορείς να το ξεκινήσεις σαν παιχνίδι, χωρίς εντολές, οπότε συσφίξουν οι σχέσεις σας και θα σε εμπιστεύται τόσο που να μοιράζεται το παιχνίδι του. Αφού τελειοποιηθεί στη Β.Υ. τότε θα αρχίσουν οι πραγματικές ασκήσεις επαναφοράς. Διάβασε ένα καλό βιβλίο για αρχάριους για να μάθεις τα απαραίτητα και τα συζητάμε.
Ευχαριστω πολυ!Οχι εχω και αλλο ενα σεττερ απο κουταβι.Απλα σε εκεινη εκανα το λαθος να μην πολυασχοληθω με την Β.Υ και ετσι να γινει ανεξέλεγκτο στον κυνηγοτοπο και να ανοιγεται πολυ ασχετα αν ειχα ασχοληθει μαζι του πολυ στα θηραματα εκπαιδευτικα κλπ
 
Σημερα αρχισε να μου φερνει ενα παιχνιδι αλλα δεν βιαζομαι σιγα σιγα.Εχω και ενα βιντεο (τωρα το θυμήθηκα) με πληρη εκπαιδευση λαμπραντορ απο κουταβι εως ενηλικο με Β.Υ και εκπαιδευση απορτ.
 
Ευχαριστω πολυ!Οχι εχω και αλλο ενα σεττερ απο κουταβι.Απλα σε εκεινη εκανα το λαθος να μην πολυασχοληθω με την Β.Υ και ετσι να γινει ανεξέλεγκτο στον κυνηγοτοπο και να ανοιγεται πολυ ασχετα αν ειχα ασχοληθει μαζι του πολυ στα θηραματα εκπαιδευτικα κλπ
Αν στους σκύλους δείκτες (που κυνηγούν μακρυά και ανεξάρτητα) η Β.Υ. είναι απαραίτητη, σκέψου πόσο περισσότερο απαραίτητη είναι στις φυλές που δουλεύουν με πλήρη εξάρτηση από τον κυναγωγό τους, με απεριόριστη υπομονή στο ΚΑΤΣΕ, με υπακοή στο κατευθυνόμενο απόρτ κλπ κλπ
 
Back
Top