Ανέβασμα Φωτογραφίας

Status
Not open for further replies.

Hunterslife Team

Staff member
Αγαπητά μέλη,

Το ανέβασμα (upload) φωτογραφιών είναι κάτι που πολλές φορές προβληματίζει και ταλαιπωρεί τον χρήστη με αποτέλεσμα να του στερεί την χαρά να μοιραστεί με τα υπόλοιπα μέλη, μια όμορφη φωτογραφία. Για τον λόγο αυτό η διαχειριστική ομάδα του HuntersLife.gr, αποφάσισε να σας απαλλάξει από "μπελαλίδικες" upload μηχανές, που με τους περιοριστικούς όρους που συνήθως έχουν, κάνουν δύσκολη την ζωή μας.

Για τον λόγο αυτόν οι μεταφορτώσεις φωτογραφιών θα γίνονται εύκολα, μέσω εξωτερικών sites που εξειδικεύονται στο αντικείμενο αυτό. Στο παρακάτω παράδειγμα χρησιμοποιείται ενδεικτικά ένα τέτοιο site.

1) Ανοίγουμε ένα νέο παράθυρο από τον broswer που χρησιμοποιούμε και συνδεόμαστε στο postimage.org

2) Πηγαίνουμε στο "Επιλέξτε αρχεία για ανέβασμα" και πατώντας "Αναζήτηση", επιλέγουμε την φωτογραφία που θέλουμε να ανεβάσουμε, από τον υπολογιστή μας ή γενικότερα από οποιονδήποτε αποθηκευτικό χώρο.

3) Στο "Αλλαγή διαστάσεων" επιλέγουμε την επιθυμητή διάσταση της εικόνας. Σας προτείνουμε να επιλέγετε μία εκ των δύο επιλογών 320 Χ 240 (for websites and email) ή 640 Χ 480 ( for message boards).

4) Επιλέγετε "Περιεχόμενο για ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ" ή "ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για όλους" και πατάτε "Ανέβασέ το".

5) Στην επόμενη σελίδα, θα δείτε την φωτογραφίας σας ανεβασμένη. Επιλέγεται "Hotlink για forum (1)" πατώντας το πεδίο "Αντιγραφή" και πηγαίνετε στο Θέμα που θέλετε να επισυνάψετε την φωτογραφία, κάνετε δεξί κλικ και επιλέγετε paste.

Η φωτογραφία σας θα εμφανιστεί μόλις ανεβάσετε το θέμα ή το σχόλιο σας. Αν δεν σας ικανοποιεί το αποτέλεσμα, επιλέξτε επεξεργασία του θέματος ή του σχολίου που εμπεριέχει την φωτογραφία, διαγράψτε την διεύθυνση της φωτογραφίας και επαναλάβετε την διαδικασία δοκιμάζοντας διαφορετικές διαστάσεις.

Σας υπενθυμίζουμε ότι το περιεχόμενο των φωτογραφιών πρέπει να συμφωνεί απόλυτα με τους όρους χρήσης του HuntersLife.gr.

Η συντονιστική ομάδα του HuntersLife.gr θα είναι κοντά σας για οποιαδήποτε απορία προκύψει.
 
Για να γίνει πιο ακόμα πιο εύκολα κατανοητή η μέθοδος ανεβάσματος φωτογραφιών, θα προσπαθήσω να δείξω βήμα βήμα την διαδικασία.

Εμένα με έχει βολέψει αρκετά το imgur.com.
<<<Αν θέλετε να μεγαλώσετε την εικόνα κάντε πάνω της μια φορά κλικ>>>

1.Ανοίγουμε λοιπόν το imgur.
Πάνω αριστερά ¨πατάμε¨ στο Upload images

FqtrXbz.jpg
 
Last edited by a moderator:
5.Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει , θα περιμένουμε να γεμίσει η μπάρα και μετά κάνουμε copy paste (αντιγραφή και επικόλληση) τον κώδικα BBCode (message boards & forums) στο φόρουμ.

EXdfYL2.png

Η ίδια ακριβώς διαδικασία είναι και για τα κινητά
NBqTjCw.png
 
Last edited by a moderator:
Είναι πανευκολη διαδικασία αρκεί να θέλει κάποιος να ασχοληθεί για πέντε λεπτά την πρώτη φορά, από κει και πέρα δεν θα του παίρνει πάνω από ένα λεπτό η διαδικασία. Με αυτόν τον τρόπο βοηθαμε ουσιαστικά αυτό που γουστάρουμε.
 
Μια παρατήρηση σχετικά με το ανέβασμα φωτογραφιών, το γράφω εδώ και οι διαχειριστές ας το χειριστούν όπως νομίζουν.
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι σε κάποια ποστ συναδέλφων που έχουν βάλει φωτογραφίες, αν τα δω μετά από 1-2 μέρες αντί για φωτογραφία βλέπω αυτό:
Αυτη,ειναι 50+:)free image host
Προβληματίστηκα γιατί να συμβαίνει αυτό, και η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι η εξής:
Παρατήρησα ότι το "postimage" κάτω από το "κουτάκι" για την επιλογή διαστάσεων της φωτο, έχει προσθέσει άλλο ένα "κουτάκι" για τη διάρκεια, που έχει τις εξής επιλογές:
No expiration
Remove after 1 day
Remove after 7 days
Remove after 31 days
Έχω την εντύπωση ότι παλαιότερα δεν υπήρχε αυτό. (Το postimage χρησιμοποιώ κι εγώ συνήθως).
Γι' αυτό θέλω να παρακαλέσω τους συναδέλφους, όταν ανεβάζουν φωτογραφίες με το "postimage" να προσέχουν αυτό το σημείο και να επιλέγουν το "No expiration" (αν δεν είναι προεπιλεγμένο), γιατί αλλιώς οι φωτογραφίες τους χάνονται από το φόρουμ. (Εκτός κι αν κάποιος έτσι το θέλει, να εμφανίζεται η φωτό για 1 μέρα μόνο ...);)
 
Μια παρατήρηση σχετικά με το ανέβασμα φωτογραφιών, το γράφω εδώ και οι διαχειριστές ας το χειριστούν όπως νομίζουν.
Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι σε κάποια ποστ συναδέλφων που έχουν βάλει φωτογραφίες, αν τα δω μετά από 1-2 μέρες αντί για φωτογραφία βλέπω αυτό:

Προβληματίστηκα γιατί να συμβαίνει αυτό, και η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι η εξής:
Παρατήρησα ότι το "postimage" κάτω από το "κουτάκι" για την επιλογή διαστάσεων της φωτο, έχει προσθέσει άλλο ένα "κουτάκι" για τη διάρκεια, που έχει τις εξής επιλογές:
No expiration
Remove after 1 day
Remove after 7 days
Remove after 31 days
Έχω την εντύπωση ότι παλαιότερα δεν υπήρχε αυτό. (Το postimage χρησιμοποιώ κι εγώ συνήθως).
Γι' αυτό θέλω να παρακαλέσω τους συναδέλφους, όταν ανεβάζουν φωτογραφίες με το "postimage" να προσέχουν αυτό το σημείο και να επιλέγουν το "No expiration" (αν δεν είναι προεπιλεγμένο), γιατί αλλιώς οι φωτογραφίες τους χάνονται από το φόρουμ. (Εκτός κι αν κάποιος έτσι το θέλει, να εμφανίζεται η φωτό για 1 μέρα μόνο ...);)
όταν ανεβάζουν φωτογραφίες με το "postimage" να προσέχουν αυτό το σημείο και να επιλέγουν το "No expiration" (αν δεν είναι προεπιλεγμένο)
Έτσι ακριβώς Στέλιο! .shake hands.
 
Στέλιο ευχαριστούμε για την ενημέρωση , είμαι σίγουρος ότι πολλοί δεν έχουν αντιληφθεί την νέα προσθήκη στο postimage.

ΥΓ. Κάντε μια προσπάθεια να χρησιμοποιήσετε το Imgur.
Το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος .Επίσης έχει πολύ εύκολο resize tool και με δύο βήματα κάνουμε edit την φωτογραφία την οποία την ανεβάζουμε σε σωστές διαστάσεις .
Πολλές υπέροχες φωτογραφίες δεν τις απολαμβάνουμε όπως τους αξίζει διότι είναι τεράστιες .
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top