Kurzhaar

Δε θα συμφωνήσω καθόλου πάνω σε αυτό φίλε μου θεωρώ ότι στην Ελλάδα ένα τεράστιο ποσοστό της φυλής είναι αρκετά κάτω του μετρίου κουρτσχααρ που περπατάνε απλά στα χωράφια με την μύτη κάτω συνεχόμενα σαν λαγοσκυλα
Πιστεύεις ότι γενικά σαν χώρα δεν έχουμε καλό επίπεδο στα κούρτσχααρ από ότι έχεις δεί;
 
Εγώ πάλι το αντίθετο πιστεύω....τα σκυλιά που βλέπω τουλάχιστον ανοίγονται έως υπερβολικά για την φυλή.....200-300 μέτρα..... ανάλογα τις γραμμές και τους κυναγωγους..... πιστεύω ότι υπάρχουν ζώα πολύ αξιόλογα
 
υπάρχουν κάποιες γραμες κουρτσχααρ που πάνε σαν ποιντερ,όπως και τ τελευταίο που είχα 2004-2011 δουλευε πολύ αέρα και κάθε άλλο παρά κοντινό ήταν ,κρατούσε από κάποιες γραμες από Κω δεν υπάρχει πλέον αυτή η εκτροφή εδώ και αρκετά χρόνια,κάποια στιγμή και γω θα ξαναπαρω τα θεωρώ ιδανικά για τ νήσι μας
 
Εγώ πάλι το αντίθετο πιστεύω....τα σκυλιά που βλέπω τουλάχιστον ανοίγονται έως υπερβολικά για την φυλή.....200-300 μέτρα..... ανάλογα τις γραμμές και τους κυναγωγους..... πιστεύω ότι υπάρχουν ζώα πολύ αξιόλογα
Σύμφωνο απολυτά μαζί σου
Να ανοίγεται δεν πειραζει, να πηγαίνει λες και το κυνηγάνε να το γα.....ε είναι το κακό.
 
Σύμφωνο απολυτά μαζί σου
Να ανοίγεται δεν πειραζει, να πηγαίνει λες και το κυνηγάνε να το γα.....ε είναι το κακό.
Νίκο τα ανοικτά σε όλες τις φυλές μαζεύονται....τα κοντινά δεν ανοίγουν.....
 
Δεν ειμαι κατα τον αγώνων, κακα τα ψέματα μέσα απο τους αγώνες ξεχωρίζουν κάποια σκυλιά και ωφελούνται η κυνηγετικές γραμμές.
θα ηθελα αγωνες διαρκείας πολλών ημερών.
πολλά θηράματα οφείλουν την ζωη τους σε τρελοσκυλα που τρέχουν δίχως αύριο.
 
Το προηγουμενο που ειχα ηταν σαν ενα ισοροπημενο ποιντερ Κυνηγουσε στα ορια του μπιμπερ μερικες φορες ισως και παραπανω Πηγενε στο θυραμα ομως και σε περιμενε .Και εμαθε χωρις να με κουρασει ,Και πολλη δυνατη μυτη ,αντοχη,σκληρος σκυλος .Τωρα εχω δυο , και αυτα το ιδιο φερμαραν περδικες 11 μηνων χωρις να τις ζορισουν καθολου .Και στις μπεκατσες καλα πηγαν .Εμπειριες θελουν Δυστηχως δεν ειχε πουλια φετος .Αυτα φερμαρουν τα γουρουνια αλλα δεν ορμανε ,δεν τα κυνηγανε για καλη μου τυχη .Ο αλλος ηταν λιονταρι ορμαγε επανω τους .Ηταν εξυπνος ομως ,με μια -δυο φορες με το κολαρο εμαθε .Τα κουρτχααρ ειναι σκουπα ,ποσους λαγους μου ειχε βγαλει .Τα αιματα και οι γραμμες παιζουν σημαντικο ρολο .Και μετα δουλεια ,πολλη δουλεια αλλα φενετε το καλο σκυλι.Αν το πηγαινεις σε θυραματα καθε φορα εξελισετε .Λατρεψα τα κουρτχααρ απο ενα φιλο απο εδω το φορουμ που μου χαρισε ενα αρσενικο
 
υπάρχουν κάποιες γραμες κουρτσχααρ που πάνε σαν ποιντερ,όπως και τ τελευταίο που είχα 2004-2011 δουλευε πολύ αέρα και κάθε άλλο παρά κοντινό ήταν ,κρατούσε από κάποιες γραμες από Κω δεν υπάρχει πλέον αυτή η εκτροφή εδώ και αρκετά χρόνια,κάποια στιγμή και γω θα ξαναπαρω τα θεωρώ ιδανικά για τ νήσι μας
Μαλλον από τον Τσιβρινη , έχει πεθάνει πολλα χρόνια είχε καλα σκυλια .
 
Στο βιντεάκι ο εκτροφέας εξηγεί κάποια πράγματα για τους βορειους και τους νότιους , η φυλή βέβαια δημιουργήθηκε για κυνηγια διαφορετικα από τα δικά μας οι Ιταλοί σε κάποιες γραμμές το ποιντεροποιησαν αρκετά σε βαθμό που μόνο από το κεφάλι και το χρωμα τα ξεχωρίζεις .
 
Πιστεύεις ότι γενικά σαν χώρα δεν έχουμε καλό επίπεδο στα κούρτσχααρ από ότι έχεις δεί;
Κατά την γνώμη μου φίλε Γιώργο όχι στην Ελλάδα δεν έχουμε καλό επίπεδο και θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει διότι κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν την εξέλιξη και την νέα τάξη πραγμάτων...αναφέρομαι σε ταχύτητες και αποστάσεις έρευνας
 
Κατά την γνώμη μου φίλε Γιώργο όχι στην Ελλάδα δεν έχουμε καλό επίπεδο και θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει διότι κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν την εξέλιξη και την νέα τάξη πραγμάτων...αναφέρομαι σε ταχύτητες και αποστάσεις έρευνας
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τί εννοείς; Θα ήθελες πιο γρήγορα και ανοικτά σκυλιά ή το αντίθετο; Επίσης αν θέλεις δώσε μας κάποιες λεπτομέρειες.... πόσα χρόνια ασχολείσαι με την εκτροφή ή την εκπαίδευση σκύλων και πόσα άτομα έχεις δει για να εξάγεις αυτό το συμπέρασμα. Όλα αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει τον συχωρεμενο το Νιανιο και πολλούς άλλους εκτροφείς και κυναγωγους κουρτσχααρ στην βόρεια Ελλάδα που ήταν από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με αυτή τη φυλή.... όπως και οι αδερφοί Λιάπη.....
 
Κατά την γνώμη μου φίλε Γιώργο όχι στην Ελλάδα δεν έχουμε καλό επίπεδο και θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει διότι κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν την εξέλιξη και την νέα τάξη πραγμάτων...αναφέρομαι σε ταχύτητες και αποστάσεις έρευνας
Από ότι κατάλαβα προτιμάς τα ανοιχτότερα και πιό γρήγορα σε σχέση με άλλους που ας πούμε προτιμούν τα πιό παραδοσιακά κούρτσχααρ, πιό αργά πιό μαζεμένα
 
Όλα αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει τον συχωρεμενο το Νιανιο και πολλούς άλλους εκτροφείς και κυναγωγους κουρτσχααρ στην βόρεια Ελλάδα
Περιέργως στην Νότια Ελλάδα είχε-έχει λιγότερα κούρτσχααρ σε σχέση με την Βόρεια,παρότι λόγω κλίματος και βιότοπου ταιριάζει πολύ
 
Περιέργως στην Νότια Ελλάδα είχε-έχει λιγότερα κούρτσχααρ σε σχέση με την Βόρεια,παρότι λόγω κλίματος και βιότοπου ταιριάζει πολύ
Γιώργο νομίζω ότι στη βόρεια Ελλάδα υπάρχει....να το θέσω σωστά για να μην παρερμηνευθεί.... πλουραλισμός σε θηράματα και υπάρχουν κυναγωγοι και κυνηγοί που θέλουν να κάνουν πολλά με ένα σκύλο φερμας..... λίγο λαγό, παπί,φασα κτλ. Νομίζω ότι το κουρτσχααρ μαζί με το ντρααχτραρ είναι οι φυλές που τα κάνουν αυτά..... ιχνηλασία,φερμα και απορτ..... απλά το δεύτερο ζεσταίνεται πολύ στην Ελλάδα.... Ίσως να μην έχουμε δει τα σωστά άτομα..... για το σύγχρονο άνθρωπο που ζει περισσότερο στο αστικό περιβάλλον και θέλει να ασχοληθεί με το κυνήγι γενικά και χωρίς εξειδίκευση σε κάποιο θήραμα ή περιβάλλον..... νομίζω ότι το κουρτσχααρ και το σπρινγκελ είναι το ιδανικό.....
 
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τί εννοείς; Θα ήθελες πιο γρήγορα και ανοικτά σκυλιά ή το αντίθετο; Επίσης αν θέλεις δώσε μας κάποιες λεπτομέρειες.... πόσα χρόνια ασχολείσαι με την εκτροφή ή την εκπαίδευση σκύλων και πόσα άτομα έχεις δει για να εξάγεις αυτό το συμπέρασμα. Όλα αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει τον συχωρεμενο το Νιανιο και πολλούς άλλους εκτροφείς και κυναγωγους κουρτσχααρ στην βόρεια Ελλάδα που ήταν από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με αυτή τη φυλή.... όπως και οι αδερφοί Λιάπη.....
Απο τους Λιαπηδες ηταν ο σκυλος που ειχα.Σκυλαρος Δεν ξερω αν ξαναπιασω τετοιο σκυλι
 
Αν θές να πάρεις Κούρτσχααρ,το παίρνεις, για τα χαρακτηριστικά που διακρίνουν τη φυλή.
Αλλιώς, αν είναι να πάρεις Κούρτσχααρ που ποϊντεροφέρνει, παίρνεις πόιντερ.
Φίλε Γράμμο σε όλες τις φυλές σκύλων υπήρξε κάποια εξέλιξη πριν πολλά χρόνια ούτε τα σεττερ ούτε τα ποιντερ είχαν τις ταχύτητες και τα ανοίγματα που έχουν πλέον δεν θεωρώ ότι ένα γρήγορο κουρτσχααρ και ανοιχτό ποιντεροφερνει αντιθέτως θεωρώ ότι είναι ένα σύγχρονο κουρτσχααρ το οποίο είναι και αρκετά πιο αποδοτικο...
 
Back
Top