Kurzhaar

Φίλε Γιώργο και μεις στον τόπο μας θα μπορούσαμε να γίνουμε πρωταθλητές πυγμαχίας...έξω από κει θα παραμεναμε;ναι για αυτόν τον Βάσκο λέω...είναι ένα σκυλί το οποίο πολύ αμφισβητούσαν εκραζαν και έλεγαν διάφορα...και ένα σκυλί που θεωρώ ότι δεν αναδείχθηκε όπως του άξιζε
Εσύ τι γνώμη έχεις για την φυλή;
Τι πρέπει να αλλάξει,τι πρέπει να μείνει το ίδιο
Είσαι υπέρ στο να υπάρχουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές ηπειρωτικά-βρετανικά όσον αφορά την εργασία ή πρέπει να διαφέρουν μόνο οπτικά ;
 
Εγω θα σας πω τι εχω δει στα τοσα χρονια που κυνηγαω .Τη δεκαετια του 90 ειχαμε μια σκυλα κουρτσχααρ αργη με κοντινη ερευνα και φοβερη μυτηΦερμαρε με τις ωρες δεν μας εφευγε πουλι .Τοτε ομως σε καθε εξοδο βρισκαμε πανω απο 10 πουλια και συνεχεια ολον τον χειμωνα .Τωρα οπως ειναι τα πραγματα ,λιγα πουλια πανεξυπνα .αυτη η σκυλα που τοτε ηταν αστερι τωρα θα δυσκολευωταν να βρει την μια .
 
Άλλο εξέλιξη,κι άλλο αλλοίωση και αλλαγή του προτύπου.
Η ιχνηλασία, είναι χαρακτηριστικό της εργασίας του.
Είναι σαν να έρθει κάποιος και να μου πεί,θέλω ένα Πόιντερ να ιχνηλατεί,να πηγαίνει μέχρι εκατό μέτρα και να μην ψάχνει τον αέρα.
Τον πάω με τις κλωτσιές,με το συμπάθιο.

Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο.
https://kynoclub.gr/2013/12/17/το-κορυφαίο-κούρτσχααρ/
 
Άλλο εξέλιξη,κι άλλο αλλοίωση και αλλαγή του προτύπου.
Η ιχνηλασία, είναι χαρακτηριστικό της εργασίας του.
Είναι σαν να έρθει κάποιος και να μου πεί,θέλω ένα Πόιντερ να ιχνηλατεί,να πηγαίνει μέχρι εκατό μέτρα και να μην ψάχνει τον αέρα.
Τον πάω με τις κλωτσιές,με το συμπάθιο.

Κι ένα ενδιαφέρον άρθρο.
https://kynoclub.gr/2013/12/17/το-κορυφαίο-κούρτσχααρ/
και ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο...
 
Εσύ τι γνώμη έχεις για την φυλή;
Τι πρέπει να αλλάξει,τι πρέπει να μείνει το ίδιο
Είσαι υπέρ στο να υπάρχουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές ηπειρωτικά-βρετανικά όσον αφορά την εργασία ή πρέπει να διαφέρουν μόνο οπτικά ;
Σίγουρα να ξεκολλήσουμε από το κλισέ ότι τα κουρτσχααρ δεν πρέπει να έχουν ανοιχτή έρευνα και έναν γρήγορο καλπασμό σε λογικά πλαίσια πάντα πιο πάνω έβαλα ένα βιντεάκι
 
σε λογικά πλαίσια πάντα
Σε λογικά πλαίσια εννοείται,οι υπερβολές δεν είναι ωραίες
Το βίντεο λόγω ότι είναι από αγώνες αγγίζει την υπερβολή
Γενικά οι ταχύτητες των αγώνων αγγίζουν την υπερβολή γιατί τέτοια είναι η φύση τους,λίγος ο χρόνος υπερβολικά μεγάλες οι ταχύτητες
 
Σε λογικά πλαίσια εννοείται,οι υπερβολές δεν είναι ωραίες
Το βίντεο λόγω ότι είναι από αγώνες αγγίζει την υπερβολή
Γενικά οι ταχύτητες των αγώνων αγγίζουν την υπερβολή γιατί τέτοια είναι η φύση τους,λίγος ο χρόνος υπερβολικά μεγάλες οι ταχύτητες
Εγώ σε κανένα σκυλί από αυτό το βίντεο δεν διακρίνω υπερβολική ταχύτητα
 
Σε λογικά πλαίσια εννοείται,οι υπερβολές δεν είναι ωραίες
Το βίντεο λόγω ότι είναι από αγώνες αγγίζει την υπερβολή
Γενικά οι ταχύτητες των αγώνων αγγίζουν την υπερβολή γιατί τέτοια είναι η φύση τους,λίγος ο χρόνος υπερβολικά μεγάλες οι ταχύτητες
Το θεωρώ τουλάχιστον παράλογο να πούμε ότι ποιντεριζουν αυτές οι ταχύτητες
 
Εγώ σε κανένα σκυλί από αυτό το βίντεο δεν διακρίνω υπερβολική ταχύτητα
Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε μία ταχύτητα κάτω όπως αυτό, που δεν το λές και αργό, τουλάχιστον για τα γούστα μου και για ηπειρωτικό
 
Αλλο οι αγωνες και αλλο το βουνο ,η κοφτερη πετρα ,το σπαλαρθι με τις βελονες ,το πυκνο βατο, η ζεστη , το ολοημερο κυνηγι περδικας .Καποια απο αυτα δεν την παλευουν ,τα δινουν ολα μια δυο ωρες και μετα τελος.Καποια κοβουν τα πελματα και για δυο εβδομαδες αναρωτηριο.Αγορασα ενα ποιντερ παλιοτερα στον καμπο στα ορτυκια ηταν για ταινια .Στο βουνο αχρηστο Το επεστρεψα νυχτα
 
Αλλο οι αγωνες και αλλο το βουνο ,η κοφτερη πετρα ,το σπαλαρθι με τις βελονες ,το πυκνο βατο, η ζεστη , το ολοημερο κυνηγι περδικας .Καποια απο αυτα δεν την παλευουν ,τα δινουν ολα μια δυο ωρες και μετα τελος.Καποια κοβουν τα πελματα και για δυο εβδομαδες αναρωτηριο.Αγορασα ενα ποιντερ παλιοτερα στον καμπο στα ορτυκια ηταν για ταινια .Στο βουνο αχρηστο Το επεστρεψα νυχτα
Άλλο οι αγώνες κάμπου,θέλεις να πείς.
Γιατί γίνονται και αγώνες βουνού.
Ισχύει αυτό που λές,στις περισσότερες περιπτώσεις,αλλά έχω δεί και το αντίθετο.
Σκυλιά, που δεν είχαν πατήσει ποτέ πέτρα και έτρεχαν σε αγώνες μεγάλης έρευνας,να βγαίνουν σε μεγάλη ηλικία στο βουνό και να το τρώνε,σαν να το ήξεραν χρόνια.
 
Άλλο οι αγώνες κάμπου,θέλεις να πείς.
Γιατί γίνονται και αγώνες βουνού.
Ισχύει αυτό που λές,στις περισσότερες περιπτώσεις,αλλά έχω δεί και το αντίθετο.
Σκυλιά, που δεν είχαν πατήσει ποτέ πέτρα και έτρεχαν σε αγώνες μεγάλης έρευνας,να βγαίνουν σε μεγάλη ηλικία στο βουνό και να το τρώνε,σαν να το ήξεραν χρόνια.
Με λιγα λογια το σκυλι που σου κανει τα κεφια ειναι λαχειο .Απλα οταν περνεις απο καλες γραμμες αιματος εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σου κατσει .Αλλα να πω και κατι ,υπαρχουν και κυνηγοι που ειναι ασχετοι με σκυλια
 
Καλησπέρα σας.
Έχω ένα κουρτσχααρ 8,5 χρονών και θέλω να βάλω ένα κουτάβι της ίδιας φυλής δίπλα του.
Το σκυλί κυνηγάει 4 / 5 ώρες στο βουνό ακούραστα.
Η ερώτηση μου είναι:
Σε πια ηλικία πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει αυτό και τι να προσέξω;
 
Καλησπέρα σας.
Έχω ένα κουρτσχααρ 8,5 χρονών και θέλω να βάλω ένα κουτάβι της ίδιας φυλής δίπλα του.
Το σκυλί κυνηγάει 4 / 5 ώρες στο βουνό ακούραστα.
Η ερώτηση μου είναι:
Σε πια ηλικία πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει αυτό και τι να προσέξω;
Εάν είναι για βουνό σε δύσκολο τερέν γύρω στο χρόνο λίγες φορές μέχρι να δεί τι παίζει κοντά στο έμπειρο
Μετά μόνο του να πάρει πρωτοβουλία και να μην μάθει στο έτοιμο
 
Εάν είναι για βουνό σε δύσκολο τερέν γύρω στο χρόνο λίγες φορές μέχρι να δεί τι παίζει κοντά στο έμπειρο
Μετά μόνο του να πάρει πρωτοβουλία και να μην μάθει στο έτοιμο
Γιώργο αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι το να δώσει "πάσες" ο μεγάλος στο κουτάβι...δεν είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει αλλά δεν είναι και ανταγωνιστικός με αλλά σκυλιά.
Χρόνο και όρεξη για εξόδους και εκπαιδευτικά έχω...2/3 φορές την εβδομάδα θα βγούμε στη εξοχή χειμώνα καλοκαίρι από 1-2 ώρες κάθε φορά.
Σημαντικό είναι αυτό που λες το κουταβι να μη μάθει στα έτοιμα όπως και να παίρνει πρωτοβουλίες και ας κάνει και γκάφες στην αρχή.
Ευχαριστώ!!!
 
Γιώργο αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι το να δώσει "πάσες" ο μεγάλος στο κουτάβι...δεν είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει αλλά δεν είναι και ανταγωνιστικός με αλλά σκυλιά.
Χρόνο και όρεξη για εξόδους και εκπαιδευτικά έχω...2/3 φορές την εβδομάδα θα βγούμε στη εξοχή χειμώνα καλοκαίρι από 1-2 ώρες κάθε φορά.
Σημαντικό είναι αυτό που λες το κουταβι να μη μάθει στα έτοιμα όπως και να παίρνει πρωτοβουλίες και ας κάνει και γκάφες στην αρχή.
Ευχαριστώ!!!
Τον έχεις ξαναβγάλει τον μεγάλο με άλλο σκυλί να δεις τι συμπεριφορά έχει ή δεν είναι ανταγωνιστικός όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο;
Γιατί μερικά δεν δέχονται δεύτερο σκυλί στο κυνήγι, αρχίζουν και κάνουν τρελές
 
Τον έχεις ξαναβγάλει τον μεγάλο με άλλο σκυλί να δεις τι συμπεριφορά έχει ή δεν είναι ανταγωνιστικός όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο;
Γιατί μερικά δεν δέχονται δεύτερο σκυλί στο κυνήγι, αρχίζουν και κάνουν τρελές
Ναι Γιώργο. Και με ιχνηλάτες και με άλλα σκυλιά Φέρμας (φίλων) κυνηγάει τώρα χωρίς να υπάρχει θεμα.Όταν ήταν μικρός είχε τσαμπουκά και ήταν ανταγωνιστικός αλλα έχει ηρεμήσει.
 
Ναι Γιώργο. Και με ιχνηλάτες και με άλλα σκυλιά Φέρμας (φίλων) κυνηγάει τώρα χωρίς να υπάρχει θεμα.Όταν ήταν μικρός είχε τσαμπουκά και ήταν ανταγωνιστικός αλλα έχει ηρεμήσει.
Λογικά δεν θα έχεις θέμα τότε
Μόνο εάν τον ζαλίζει το κουτάβι μπορεί να αλλάξει συμπεριφορά, αν και στις περισσότερες περιπτώσεις το μεγάλο τσαμπουκαλεύει το μικρό και μαζεύεται
Το έχεις το κουτάβι ή θα το πάρεις;
 
Λογικά δεν θα έχεις θέμα τότε
Μόνο εάν τον ζαλίζει το κουτάβι μπορεί να αλλάξει συμπεριφορά, αν και στις περισσότερες περιπτώσεις το μεγάλο τσαμπουκαλεύει το μικρό και μαζεύεται
Το έχεις το κουτάβι ή θα το πάρεις;
Δεν έχω πάρει ακόμα.... ψάχνω.
 
Back
Top