Kurzhaar

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο τί εννοείς; Θα ήθελες πιο γρήγορα και ανοικτά σκυλιά ή το αντίθετο; Επίσης αν θέλεις δώσε μας κάποιες λεπτομέρειες.... πόσα χρόνια ασχολείσαι με την εκτροφή ή την εκπαίδευση σκύλων και πόσα άτομα έχεις δει για να εξάγεις αυτό το συμπέρασμα. Όλα αυτά τα λέω έχοντας γνωρίσει τον συχωρεμενο το Νιανιο και πολλούς άλλους εκτροφείς και κυναγωγους κουρτσχααρ στην βόρεια Ελλάδα που ήταν από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με αυτή τη φυλή.... όπως και οι αδερφοί Λιάπη.....
Φίλε pointerman αρχικά θα σου πω πως είμαι 24 χρόνων δεν προέρχομαι από κυνηγετικό οικογένεια και ξεκίνησα μόνος μου να το ψάχνω από την ηλικία των 14 πέρασαν κάποια σκυλιά από τα χέρια μου και κουρτσχααρ και σεττερ είχα πάει και γω στον συγχωρεμενο ως πρώτη λύση στα 16 μου είχε και βαρύ όνομα και η αλήθεια είναι ότι τότε τα σκυλιά που είδα σε σχέση με αυτά που έβλεπα μέχρι τότε με είχαν ανθουσιασει μάλιστα είχα αποκτήσει και έναν σκύλο τότε τον Πάρη...παρόλα αυτά μετά από λίγο καιρό και ενώ έψαξα και μάθαινα και ακόμα μαθαίνω και θα μαθαίνω για πολλά.πολλα χρόνια ακόμη διαπίστωσα ότι ούτε αυτά τα κουρτσχααρ με καλύπτουν...τα περισσότερα άτομα κουρτσχααρ που έχω δει είναι αργά ζώα με περιορισμένη έρευνα....σίγουρα δεν το παίζω ειδήμονας και κάθε άποψη είναι δεκτή
 
Φίλε Γράμμο σε όλες τις φυλές σκύλων υπήρξε κάποια εξέλιξη πριν πολλά χρόνια ούτε τα σεττερ ούτε τα ποιντερ είχαν τις ταχύτητες και τα ανοίγματα που έχουν πλέον δεν θεωρώ ότι ένα γρήγορο κουρτσχααρ και ανοιχτό ποιντεροφερνει αντιθέτως θεωρώ ότι είναι ένα σύγχρονο κουρτσχααρ το οποίο είναι και αρκετά πιο αποδοτικο...
Συμφωνώ.Αναφέρθηκε όμως,γι αυτό το είπα.
Τα πρότυπα της φυλής,για αυτό υπάρχουν.
Το Κούρτσχααρ, είναι αυτό, που ορίζεται,από τους αγώνες Hege Haus.
Άλλο ζητάς λοιπόν από ένα Πόιντερ κι άλλο από ένα Κούρτσχααρ.
 
Συμφωνώ.Αναφέρθηκε όμως,γι αυτό το είπα.
Τα πρότυπα της φυλής,για αυτό υπάρχουν.
Το Κούρτσχααρ, είναι αυτό, που ορίζεται,από τους αγώνες Hege Haus.
Άλλο ζητάς λοιπόν από ένα Πόιντερ κι άλλο από ένα Κούρτσχααρ.
Μάλλον εννοεις τους αγώνες kleemann...δεν είμαι θιασώτης της γερμανικής νοοτροπίας οπότε δεν θα συμφωνήσω καθόλου πάνω σε αυτο
 
[QUOTE="laskoni, post: 842939, member: 373..δεν είμαι θιασώτης της γερμανικής νοοτροπίας οπότε δεν θα συμφωνήσω καθόλου πάνω σε αυτο
[/QUOTE]
Μα το κουρτσχααρ δημιουργήθηκε ακριβώς γι αυτό..... για να καλύψει τις ανάγκες των Γερμανών κυνηγών.....αν δεν σε καλύπτει αυτό προφανώς ψάχνεις άλλη φυλή.....
 
[QUOTE="laskoni, post: 842939, member: 373..δεν είμαι θιασώτης της γερμανικής νοοτροπίας οπότε δεν θα συμφωνήσω καθόλου πάνω σε αυτο
Μα το κουρτσχααρ δημιουργήθηκε ακριβώς γι αυτό..... για να καλύψει τις ανάγκες των Γερμανών κυνηγών.....αν δεν σε καλύπτει αυτό προφανώς ψάχνεις άλλη φυλή.....
[/QUOTE]
Το κουρτσχααρ φίλε pointerman εξελίχθηκε άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι στην Γερμανία πλέον εισάγουν κουρτσχααρ από την Ιταλία και την Σερβία...
 
Αυτό είναι το Κούρτσχααρ όμως
Δηλαδή το ποιντερ και το σεττερ μείνανε ακριβώς όπως τα είχαν στην Αγγλία;δεν καταλαβαίνω γιατί δεχόμαστε την αλλαγή στα αγγλικά και στα ηπειρωτικά μένουμε στο παρελθόν μου κάνει μεγάλη εντύπωση
 
Μα το κουρτσχααρ δημιουργήθηκε ακριβώς γι αυτό..... για να καλύψει τις ανάγκες των Γερμανών κυνηγών.....αν δεν σε καλύπτει αυτό προφανώς ψάχνεις άλλη φυλή.....
Το κουρτσχααρ φίλε pointerman εξελίχθηκε άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι στην Γερμανία πλέον εισάγουν κουρτσχααρ από την Ιταλία και την Σερβία...
[/QUOTE]
Όλες οι φυλές φίλε μου εξελίχθηκαν και συνεχίζουν να εξελίσσονται.....η εισαγωγή ατόμων από άλλες χώρες γίνεται σε όλες τις φυλές.... είτε για να δωθουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μιας εκτροφικης γραμμής είτε λόγω εκφυλισμού κάποιων γραμμών και ανανέωσης τους.....η εκτροφή είναι τέχνη που απαιτεί γνώσεις και αφοσίωση..... μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις.....
 
Το κουρτσχααρ φίλε pointerman εξελίχθηκε άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι στην Γερμανία πλέον εισάγουν κουρτσχααρ από την Ιταλία και την Σερβία...
Όλες οι φυλές φίλε μου εξελίχθηκαν και συνεχίζουν να εξελίσσονται.....η εισαγωγή ατόμων από άλλες χώρες γίνεται σε όλες τις φυλές.... είτε για να δωθουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μιας εκτροφικης γραμμής είτε λόγω εκφυλισμού κάποιων γραμμών και ανανέωσης τους.....η εκτροφή είναι τέχνη που απαιτεί γνώσεις και αφοσίωση..... μακάρι να βρεις αυτό που ψάχνεις.....
[/QUOTE]
Εγώ θα επιμείνω στο ότι δεν είναι τυχαίο ότι στην χώρα προέλευσης του κουρτσχααρ το κουρτσχααρ έχει τελειώσει και εισάγουν από άλλες χώρες για να δώσουν ταχύτητα και λιγότερο ιχνηλασία γιατί το είχαν πάρα κάνει
 
Οι ράτσες εξελίσσονται αλλά υπάρχουν και ορισμένες σταθερές
Το ότι το κούρτσχααρ έγινε πιό σβέλτο και άνοιξε ειδικά για τους κυνηγούς της νότιας Ευρώπης το θεωρώ θετική εξέλιξη
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνει το κούρτσχααρ ένα ποιντεροειδές
Πρέπει να υπάρχουν ξεκάθαρα όρια,πιό σβέλτο ναί αλλά όχι το εκρηκτικό του ποιντερ, και ανοίγματα ναί,αλλά όχι όσα των βρετανικών
Δεν είναι ωραίο να γίνουν οι φυλές πάνω κάτω το ίδιο,η κάθε μία έχει τα χαρακτηριστικά της και υπάρχουν φυλές που καλύπτουν όλα τα γούστα και όλα τα μέρη
Προσωπική άποψη πάντα
 
Εγώ θα επιμείνω στο ότι δεν είναι τυχαίο ότι στην χώρα προέλευσης του κουρτσχααρ το κουρτσχααρ έχει τελειώσει και εισάγουν από άλλες χώρες για να δώσουν ταχύτητα και λιγότερο ιχνηλασία γιατί το είχαν πάρα κάνει
Θα σου δώσω μία συμβουλή....σαν μεγαλύτερος.....να μάθεις στη ζωή σου να μην επιμένεις εκτός αν έχεις απτές αποδείξεις για αυτά που υποστηρίζεις .... για να γίνω πιο συγκεκριμένος..... έχεις να μας δείξεις κάποια άτομα κουρτσχααρ που να είναι όπως τα επιθυμείς και προέρχονται μέσα από δική σου εκτροφή; Και τα σεττερ οι Ιταλοί κάποια στιγμή έφτασαν να τα κάνουν επανιελ σε μέγεθος..... αυτό τι σημαίνει ότι είναι και σωστό; Επίσης η επιμονή σε κάποια χαρακτηριστικά γίνεται επειδή αυτό ζητάει η κυνηγετική οικογένεια.....αν αυτές οι ανάγκες αλλάξουν κατευθύνεται και ανάλογα η εκτροφή..... αυτή η αλλαγή βέβαια δε φαίνεται από τη μία μέρα στην άλλη.....το ότι στην νότια Ευρώπη θέλουμε περισσότερη ταχύτητα και λιγότερη ιχνηλασία λόγω ελεύθερου κυνηγιού και βιοτόπων δε σημαίνει ότι οι Γερμανοί έμειναν στάσιμοι ή κατέστρεψαν μία φυλή....
 
Θα σου δώσω μία συμβουλή....σαν μεγαλύτερος.....να μάθεις στη ζωή σου να μην επιμένεις εκτός αν έχεις απτές αποδείξεις για αυτά που υποστηρίζεις .... για να γίνω πιο συγκεκριμένος..... έχεις να μας δείξεις κάποια άτομα κουρτσχααρ που να είναι όπως τα επιθυμείς και προέρχονται μέσα από δική σου εκτροφή; Και τα σεττερ οι Ιταλοί κάποια στιγμή έφτασαν να τα κάνουν επανιελ σε μέγεθος..... αυτό τι σημαίνει ότι είναι και σωστό;
Αυτός είναι αδερφός της δικής μου σκυλας από την προηγούμενη γεννά 14 μηνών σήμερα...όλη η τοκετομαδα κυμαίνεται στα ίδιο μήκος και πλάτος δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τρόπο να ανεβάσω βίντεο που έχω στο κινητό μου για να σου δείξω και στην πράξη...όπως επίσης έχω να πω και για τον vasko ένα από τα καλύτερα κουρτσχααρ που έχουν περάσει από την Ελλάδα τον οποίο πολυς κόσμος πολέμησε όπως και για αρκετά ακόμα σκυλιά που έχει τύχει να δω και να κυνηγήσω μαζί τους... εννοείται ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή και κάθε γνώμη την φιλτράρω πάντα...
 

Attachments

  • Screenshot_2023-02-11-20-27-43-952_com.facebook.orca.jpg
    Screenshot_2023-02-11-20-27-43-952_com.facebook.orca.jpg
    85,7 KB · Προβολές: 31
Θα σου δώσω μία συμβουλή....σαν μεγαλύτερος.....να μάθεις στη ζωή σου να μην επιμένεις εκτός αν έχεις απτές αποδείξεις για αυτά που υποστηρίζεις .... για να γίνω πιο συγκεκριμένος..... έχεις να μας δείξεις κάποια άτομα κουρτσχααρ που να είναι όπως τα επιθυμείς και προέρχονται μέσα από δική σου εκτροφή; Και τα σεττερ οι Ιταλοί κάποια στιγμή έφτασαν να τα κάνουν επανιελ σε μέγεθος..... αυτό τι σημαίνει ότι είναι και σωστό; Επίσης η επιμονή σε κάποια χαρακτηριστικά γίνεται επειδή αυτό ζητάει η κυνηγετική οικογένεια.....αν αυτές οι ανάγκες αλλάξουν κατευθύνεται και ανάλογα η εκτροφή..... αυτή η αλλαγή βέβαια δε φαίνεται από τη μία μέρα στην άλλη.....το ότι στην νότια Ευρώπη θέλουμε περισσότερη ταχύτητα και λιγότερη ιχνηλασία λόγω ελεύθερου κυνηγιού και βιοτόπων δε σημαίνει ότι οι Γερμανοί έμειναν στάσιμοι ή κατέστρεψαν μία φυλή....
Πάνω σε αυτό θα σε ρωτήσω κάτι για τις αγγλικές φυλές έχεις να μου πεις 5 εκτροφεία αγγλικά με σκυλιά αξιολογημενα στο κυνήγι;μάλλον όχι κάπως έτσι γίνεται και με τους Γερμανούς έξω από την Γερμανία δεν βαθμολογούνται ούτε δείχνουν σκυλιά
 
για τις αγγλικές φυλές έχεις να μου πεις 5 εκτροφεία αγγλικά με σκυλιά αξιολογημενα στο κυνήγι;
Μα καμία φυλή δεν αξιολογείται στο πραγματικό κυνήγι.....οι αγώνες έχουν συγκεκριμένους κανόνες..... χρονικό περιθώριο μέσα στο οποίο πρέπει να παρουσιάσουν κάποια από τα χαρακτηριστικά που ζητούνται από κάθε φυλή. Στο κυνήγι αξιολογούνται από τους κυνηγούς.... υπάρχουν πολλά ζώα που στους αγώνες θα θεωρούνταν απαράδεκτα αλλά σε χέρια κυνηγών είναι αποδοτικοτατα και πολλά ζώα που βρίσκονται σε χέρια κυνηγών,δεν έχουν πατήσει ποτέ σε αγωνιστικά τερέν και βάζουν τα γυαλιά σε πολλά αγωνοσκυλα.....
 
έξω από την Γερμανία δεν βαθμολογούνται ούτε δείχνουν σκυλιά
Αυτό είναι θέμα νοοτροπίας των Γερμανών γιατί ποτέ δεν άφησαν την ράτσα να απαξιωθεί και στα χέρια άλλων όπως έγινε με τα αγγλικά
Αυτοί σου λένε ότι η ράτσα αυτή είναι και τέλος,εμείς την φτιάξαμε εμείς την καθοδηγούμε δεν τους ενδιαφέρει το νότιο στυλ αγώνων
 
Αυτός είναι αδερφός της δικής μου σκυλας από την προηγούμενη γεννά 14 μηνών σήμερα...όλη η τοκετομαδα κυμαίνεται στα ίδιο μήκος και πλάτος δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τρόπο να ανεβάσω βίντεο που έχω στο κινητό μου για να σου δείξω και στην πράξη...όπως επίσης έχω να πω και για τον vasko ένα από τα καλύτερα κουρτσχααρ που έχουν περάσει από την Ελλάδα τον οποίο πολυς κόσμος πολέμησε όπως και για αρκετά ακόμα σκυλιά που έχει τύχει να δω και να κυνηγήσω μαζί τους... εννοείται ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή και κάθε γνώμη την φιλτράρω πάντα...
Τα μέτρα δηλαδή που ανοίγεται ένα σκυλί μας δείχνουν την ποιότητα του ή την δυνατότητα να βρίσκει θήραμα; Ή την διάρκεια του σε ένα κυνήγι; Υπάρχουν πολλά βίντεο και ταινίες που δείχνουν σκυλιά να ψάχνουν σε ένα χιλιόμετρο από τον κυνηγό...... το θέμα είναι πόσες φορές θα γίνει αυτό στην πράξη, πόσα θηράματα θα καρπωθεί ο κυνηγός και πόσο αυτό είναι εφικτό.....σε πραγματικές συνθήκες....με άλλους κυνηγούς γύρω, σε θηραματα που έχουν κυνηγηθεί κτλ. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις
 
Τα μέτρα δηλαδή που ανοίγεται ένα σκυλί μας δείχνουν την ποιότητα του ή την δυνατότητα να βρίσκει θήραμα; Ή την διάρκεια του σε ένα κυνήγι; Υπάρχουν πολλά βίντεο και ταινίες που δείχνουν σκυλιά να ψάχνουν σε ένα χιλιόμετρο από τον κυνηγό...... το θέμα είναι πόσες φορές θα γίνει αυτό στην πράξη, πόσα θηράματα θα καρπωθεί ο κυνηγός και πόσο αυτό είναι εφικτό.....σε πραγματικές συνθήκες....με άλλους κυνηγούς γύρω, σε θηραματα που έχουν κυνηγηθεί κτλ. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις
Σου έγραψα λίγο παρακάτω ότι δεν βρίσκω τον τρόπο να ανεβάσω βίντεο για να δείξω και ότι μπορει να φανεί από ένα βίντεο...όχι τα μέτρα δεν δείχνουν την ποιότητα φίλε μου...καλή συνέχεια και σε σένα και ευχαριστώ που μοιράστηκες την άποψη σου
 
όπως επίσης έχω να πω και για τον vasko ένα από τα καλύτερα κουρτσχααρ που έχουν περάσει από την Ελλάδα τον οποίο πολυς κόσμος πολέμησε
Τον Vasko του Παπανικολάου λές του μπασκετμπολίστα;
Γιατί τον πολέμησαν;
 
Αυτό είναι θέμα νοοτροπίας των Γερμανών γιατί ποτέ δεν άφησαν την ράτσα να απαξιωθεί και στα χέρια άλλων όπως έγινε με τα αγγλικά
Αυτοί σου λένε ότι η ράτσα αυτή είναι και τέλος,εμείς την φτιάξαμε εμείς την καθοδηγούμε δεν τους ενδιαφέρει το νότιο στυλ αγώνων
Φίλε Γιώργο και μεις στον τόπο μας θα μπορούσαμε να γίνουμε πρωταθλητές πυγμαχίας...έξω από κει θα παραμεναμε;ναι για αυτόν τον Βάσκο λέω...είναι ένα σκυλί το οποίο πολύ αμφισβητούσαν εκραζαν και έλεγαν διάφορα...και ένα σκυλί που θεωρώ ότι δεν αναδείχθηκε όπως του άξιζε
 
Back
Top