Kurzhaar

Προς Θεού μην παρεξηγηθω....αν κυνηγούσα με ηπειρωτικές φυλές θα είχα μάλλον κουρτσχααρ..... λόγω του τριχώματος,της ιδιοσυγκρασίας τους,της ανθεκτικότητας και της επικοινωνίας τους με τον κυναγωγο τους.... είχα τέτοιο ζώο..... απλά στα μέρη που εγώ κυνηγάω θέλω ένα σκύλο πιο ανοικτό, γρήγορο με σταθερή φερμα, επιστροφές αλλά ταυτόχρονα και πεισματαρη, εγωιστή και ανεξάρτητο.... ίσως είμαι μαζοχιστης..... ή δεν βρήκα το κατάλληλο κουρτσχααρ....
 
Βασίληδες για σας
Αυτή η Λίζα Μάριε ειναι ίδια με τον Μπράντυ μου!!! Αν και εμπειρία από πολλές ράτσες σκύλων δεν έχω, βλέπω τον δικό μου μόλις πάρει την μυρωδιά του θηράματος....δε πα να έχει αγκάθια, κλαδιά, πέτρες.... κι ας είναι και κουρασμένος.... θα ματώσει...θα σκιστεί αλλά θα μπει να το σηκώσει....
και ένα πολύ ΩΡΑΙΟ σκηνικό


ο ΟΡΙΣΜΟΣ της φέρμας - πόντας ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ

ΦΟΒΕΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ!!!!!

@Στράτος155 δες το!!!!

Υ.Γ. μπήκα στα μεράκια... μου θύμισε τον Ρήγα Ι μου.................με βλέπω να ξαναπαίρνω Κουρτσχααρ .very funny.
Αυτός αν και (μάλλον) μικρός σε ηλικία... δεν τον συγκινεί τίποτε άλλο πέρα από αυτό που θέλει να κάνει.
Καλά τα λέει τα κουρτσχααρ ένας φίλος μου "πολυεργαλεια".
 
Την προηγουμενη Δευτέρα έχασα την Lacta μου 3 ετών μαλον απο επιπλοκέσ λόγω Καλαζαρ που είχε περάσει τον προηγούμενο Απρίλιο σε συνδυασμό με τον οίστρο που είχε από ότι είπε ο γιατρός . Αν και είχε φαινομενικά αναρρώσει η κολοαρωστια την έφαγε απο μέσα μέσα σε μία εβδομάδα και κατέληξε από σηψαιμία .

Ήταν το πρώτο μου σκυλί , ένα σκυλί ήσυχο υπάκουο και φέτος στα ορτύκια λόγω πληθώρασ μπήκε για τα καλά στο νόημα και στο τελευταίο κυνήγι το πιο προηγούμενο Σαββατο μου εδωσε τον πρωτο και δυστυχώσ όπωσ εγινε τον τελευταιο τησ λαγό. Καλά κυνήγια στα λιβάδια του ουρανου να εχεισ Lacta .
https://photos.app.goo.gl/XHMWYYmRuwNCmWT98
 

Attachments

  • 1665251701234956.jpg
    1665251701234956.jpg
    275,8 KB · Προβολές: 41
Την προηγουμενη Δευτέρα έχασα την Lacta μου 3 ετών μαλον απο επιπλοκέσ λόγω Καλαζαρ που είχε περάσει τον προηγούμενο Απρίλιο σε συνδυασμό με τον οίστρο που είχε από ότι είπε ο γιατρός . Αν και είχε φαινομενικά αναρρώσει η κολοαρωστια την έφαγε απο μέσα μέσα σε μία εβδομάδα και κατέληξε από σηψαιμία .

Ήταν το πρώτο μου σκυλί , ένα σκυλί ήσυχο υπάκουο και φέτος στα ορτύκια λόγω πληθώρασ μπήκε για τα καλά στο νόημα και στο τελευταίο κυνήγι το πιο προηγούμενο Σαββατο μου εδωσε τον πρωτο και δυστυχώσ όπωσ εγινε τον τελευταιο τησ λαγό. Καλά κυνήγια στα λιβάδια του ουρανου να εχεισ Lacta .
https://photos.app.goo.gl/XHMWYYmRuwNCmWT98
Όλα τα καλά σκυλιά έχουν κακό κ γρήγορο τέλος! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πέρσι τον Σεπτέμβρη έχασα από καρκίνο στο ρύγχος τον σεττερα μου στα 5 του! Ένα καταπληκτικό ζώο! Σου εύχομαι να βρεις ένα καινούργιο φιλαράκι να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την απώλεια της φίλης σού!
 
Όλα τα καλά σκυλιά έχουν κακό κ γρήγορο τέλος! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πέρσι τον Σεπτέμβρη έχασα από καρκίνο στο ρύγχος τον σεττερα μου στα 5 του! Ένα καταπληκτικό ζώο! Σου εύχομαι να βρεις ένα καινούργιο φιλαράκι να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την απώλεια της φίλης σού!
Ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια φίλε μου
 
Την προηγουμενη Δευτέρα έχασα την Lacta μου 3 ετών μαλον απο επιπλοκέσ λόγω Καλαζαρ που είχε περάσει τον προηγούμενο Απρίλιο σε συνδυασμό με τον οίστρο που είχε από ότι είπε ο γιατρός . Αν και είχε φαινομενικά αναρρώσει η κολοαρωστια την έφαγε απο μέσα μέσα σε μία εβδομάδα και κατέληξε από σηψαιμία .

Ήταν το πρώτο μου σκυλί , ένα σκυλί ήσυχο υπάκουο και φέτος στα ορτύκια λόγω πληθώρασ μπήκε για τα καλά στο νόημα και στο τελευταίο κυνήγι το πιο προηγούμενο Σαββατο μου εδωσε τον πρωτο και δυστυχώσ όπωσ εγινε τον τελευταιο τησ λαγό. Καλά κυνήγια στα λιβάδια του ουρανου να εχεισ Lacta .
https://photos.app.goo.gl/XHMWYYmRuwNCmWT98
Λυπάμαι φίλε μου...😢 Δυστυχώς,έτσι είναι αυτά...Τον πόνο θα σου απαλύνει ένα καινούριο σκυλάκι!Κουράγιο να ξαναβρείς τα πατήματά σου!
 
Αυτός ήταν ο φίλος μου ο Τζακ.
Αυτό το υπέροχο σκυλί το αγόρασα από γνωστό εκτροφεα των Τρικάλων 3 μηνων κουτάβι. Πολύ δυναμικό σκυλί και μεγαλόσωμο. Τον φώναζα χαϊδευτικά λιοντάρι. Τον ξεκίνησα 9 μηνών κατ ευθείαν στη μπεκάτσα μαζί με το μεγάλο σκυλί που έχω. 10 μηνών φερμαρε την πρώτη δική του μπεκάτσα και την απορταρε κι ολας. Ξεκίνησε αρκετά καλά για την ηλικία του τη σεζόν που μας πέρασε. Τον Αύγουστο μου τον δηλητηριασανε με ποντικό φαρμακο και ξεψύχησε στα χέρια μου σε ηλικία μόλις 18 μηνών. Το ποστ τιμής ένεκεν στο Τζακ που ήταν ο καλύτερος σκύλος που έχει περάσει μέχρι σήμερα από τα χέρια μου.
IMG_20210909_123506.jpg
 
Back
Top