Kurzhaar

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!
το ίδιο πράγμα λέμε
φυσικά και θα ποντάρει μόνος του ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ,
ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ χωρίς εντολή!
μαθαίνει να ξεσηκώνει το θήραμα μόνος του έτσι.....
Δεν σε πιάνω ακόμα Μάριε τι ακριβώς εννοείς
 
Δηλαδή αν είναι σε φέρμα και το πουλί περπατήσει τί πρέπει να κάνει το σκυλι; Να κάτσει εκεί να περιμένει να του πεις εσύ πόντα πόντα;

αυτό που λες είναι άλλη περίπτωση, δηλ. να χάσει την επαφή με το θήραμα

φυσικά και θα ποντάρει ή θα σπάσει την φέρμα αν χαθεί η μυρωδιά

το ζήτημα είναι να μην σηκωθεί το πουλί μακρυά από τον κυνηγό

αλλά ακόμα και να περιμένει στην φέρμα καλό είναι σε μπεκάτσα - πέρδικα
κυνηγούσαμε με τα 2 σεττερ ενός συγχωρεμένου φίλου μου ορτύκια στην καλαμιά
τα σκυλιά ήταν μαθημένα όπως λες κάθονταν στην φέρμα και περίμεναν
μόλις τα πλησιάζαμε, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ, είτε ποντάριζαν (παίρνανε ανέβασμα στη μυρωδιά), είτε σπάζανε την φέρμα και ξαναξεκινούσαν μεθοδική έρευνα, δεν γλύτωνε ορτύκι στην καλαμιά.
Φυσικά ούτε σκέψη για τριφύλλι ή όχτους.
εμένα που μ' αρέσει ο αγώνας του ντοπιάρικου ορτυκιού με τον σκύλο, με ξενισε η φάση.....
 
Δεν σε πιάνω ακόμα Μάριε τι ακριβώς εννοείς
οκ
ΠΧ
πας για μπεκάτσα
τρέχεις στην φέρμα
και πριν πλησιάσεις ο σκύλος ποντάρει μόνος του και η μπεκάτσα σηκώνεται στα 5 -10 μ από τον σκύλο
κι εσύ είσαι στα 40-50μ
ε, προμπλεμ σκύλος
 
Δεν σε πιάνω ακόμα Μάριε τι ακριβώς εννοείς
οκ
ΠΧ
πας για μπεκάτσα
τρέχεις στην φέρμα
και πριν πλησιάσεις ο σκύλος ποντάρει μόνος του και η μπεκάτσα σηκώνεται στα 5 -10 μ από τον σκύλο
κι εσύ είσαι στα 40-50μ
ε, προμπλεμ σκύλος
Η μπεκάτσα που θα σηκωθεί στα 10 μέτρα με το που θα ποντάρει ο σκύλος χωρίς να είμαι κοντά, το πιθανότερο είναι ότι θα σηκωθεί ακόμα μακρύτερα με το που θα με καταλάβει ότι πλησιάζω
Με το να φτάσω και να δώσω εντολή να ποντάρει τι θα κερδίσω αν δεν την έχει μπλοκάρει ο σκύλος σε κοντινή απόσταση;
Από την στιγμή που δεν δέχεται κοντά μόνο τον σκύλο θα δεχτεί και την ανθρώπινη παρουσία;
Γνώμη μου πάντα....
 
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!
το ίδιο πράγμα λέμε
φυσικά και θα ποντάρει μόνος του ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ,
ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ χωρίς εντολή!
μαθαίνει να ξεσηκώνει το θήραμα μόνος του έτσι.....
Θα διαφωνισω παλι εν μερει ομως αυτη τη φορα.

Ο καλος και εμ[πειρος σκυλος,απο την ενταση της μυρωδιας,θα καταλαβει το ποσο μακρια ή κοντα ειναι το θηραμα,το ποσο ανησυχο ειναι και αναλογως θα πονταρει ή οχι.Αυτο συμβαινει ΚΑΙ στην φερμα.Οταν φρμαρει και αρχισει να περπαταει το πουλι,ειναι φυσικο επακολουθο να εξασθενει η μυρωδια του.Εσυ σαν κυνηγος δεν το αντιλαμβανεσαι.Ειναι "δουλεια" του σκυλου να το καταλαβει και να παρει πρωτοβουλια,να σπασει την φερμα και να ακολουθησει την εξασθενημενη αναθυμιαση μεχρι να την "πιασει" εντονα και παλι,που σημαινει οτι πλησιασε το θηραμα.
Αντιθετα την εχει μπλοκαρει την μπεκατσα (αρα δεν κοταριζει),το αντιλαμβανεται και μενει ακινητος.
Μιλαμε παντα για εμπειρα σκυλια.
Τα νεαρα πεφτουν σε σφαλματα και ετσι αποκτουν εμπειρια.

Φαντασου να φερμαρει μια μπεκατσα σε πυκνο και αυτη να αρχισει να περπαταει.
Πως θα το αντιληφθει ο κυνηγος,ωστε να δωσε εντολη στο φερμαρισμενο σκυλο να αρχισει το πονταρισμα???
 
Η μπεκάτσα που θα σηκωθεί στα 10 μέτρα με το που θα ποντάρει ο σκύλος χωρίς να είμαι κοντά, το πιθανότερο είναι ότι θα σηκωθεί ακόμα μακρύτερα με το που θα με καταλάβει ότι πλησιάζω
μην το λες
από τον σκύλο φοβάται που είναι δίπλα
αν πλησιάσεις αθόρυβα έχεις πολλές ελπίοδες να φτάσεις και να προσπεράσεις τον φερμαρισμένο σκύλο
Με το να φτάσω και να δώσω εντολή να ποντάρει τι θα κερδίσω αν δεν την έχει μπλοκάρει ο σκύλος σε κοντινή απόσταση;
Από την στιγμή που δεν δέχεται κοντά μόνο τον σκύλο θα δεχτεί και την ανθρώπινη παρουσία;
Γνώμη μου πάντα....
θα κερδίσεις απόσταση, που μπορεί να είναι η διαφορά στο να έχεις ευκαιρία για βολή ή όχι
 
Καλησπέρα σας.
Με αφορμή κάποια βίντεο που έβλεπα στο YouTube θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Όταν το σκυλί είναι σε φέρμα μπαίνετε μπροστά του για να σηκώσετε εσείς το θήραμα;
Εγώ δεν το κάνω....ίσως κινηθώ για να αλλάξω ή να πάρω καλύτερη θέση για να τουφεκισω.
Γράψτε την γνώμη σας με οποία ράτσα κι αν κυνηγάτε.
Ευχαριστω.

Θα διαφωνισω παλι εν μερει ομως αυτη τη φορα.
Ο καλος και εμ[πειρος σκυλος,απο την ενταση της μυρωδιας,θα καταλαβει το ποσο μακρια ή κοντα ειναι το θηραμα,το ποσο ανησυχο ειναι και αναλογως θα πονταρει ή οχι.
Αν την εχει μπλοκαρει την μπεκατσα (αρα δεν κοταριζει),το αντιλαμβανεται και μενει ακινητος.
Μιλαμε παντα για εμεπιρα σκυλια.
Τα νεαρα πεφτουν σε σφαλματα και ετσι αποκτουν εμπειρια.

Θοδωρή δες την ερώτηση από την οποία ξεκίνησε η "κουβέντα"
 
Η μπεκάτσα που θα σηκωθεί στα 10 μέτρα με το που θα ποντάρει ο σκύλος χωρίς να είμαι κοντά, το πιθανότερο είναι ότι θα σηκωθεί ακόμα μακρύτερα με το που θα με καταλάβει ότι πλησιάζω
Με το να φτάσω και να δώσω εντολή να ποντάρει τι θα κερδίσω αν δεν την έχει μπλοκάρει ο σκύλος σε κοντινή απόσταση;
Από την στιγμή που δεν δέχεται κοντά μόνο τον σκύλο θα δεχτεί και την ανθρώπινη παρουσία;
Γνώμη μου πάντα....
Δεν υπαρχει ποντα απο την φερμα Γιωργο
Η ποντα ειναι καθαρα η προσεγγιση στο περπατημενο θηραμα μεχρι να το κλειδωσει ο σκυλος δηλαδη να το καθηλωσει ωστε να φερμαρει και να δειξει στον κυνηγο το θηραμα
Μπορει ενδιαμεσα στι πονταρισμα να τπαρξουν καποιες φερμες που ομως συντομα σπανε και ο σκυλος συνεχιζει να πονταρει μεχρι να μπλοκαρει το θηραμα και να το καθυλωσει σε μια σταθερη παγωμενη γεματη επιβολη φερμα

Εαν ενας σωστος σκυλος φερμαρει τοτε το θηραμα εχει καθηλωθει.

Δεν χρειαζεται μετα να πονταρει για να σηκωστει

Δεν υπαρχει νοημα σε κατι τετοιο

Οπως πολυ σωστα ειπες ενα πιεσμενο πουλι που στο τελος φερμαριστηκε απο τον σκυλο ειναι πολυ πιθανον να φυγει κατα την δικη μας προσεγγιση

Ειναι συνηθες τα τεκευταια χρονια τοσο στην μπεκατσα οσο και στην περδικα
 
Η μπεκάτσα που θα σηκωθεί στα 10 μέτρα με το που θα ποντάρει ο σκύλος χωρίς να είμαι κοντά, το πιθανότερο είναι ότι θα σηκωθεί ακόμα μακρύτερα με το που θα με καταλάβει ότι πλησιάζω
Με το να φτάσω και να δώσω εντολή να ποντάρει τι θα κερδίσω αν δεν την έχει μπλοκάρει ο σκύλος σε κοντινή απόσταση;
Από την στιγμή που δεν δέχεται κοντά μόνο τον σκύλο θα δεχτεί και την ανθρώπινη παρουσία;
Γνώμη μου πάντα....
η μπεκάτσα "που θα σηκωθεί στα 10 μέτρα με το που θα ποντάρει ο σκύλος χωρίς να είσαι κοντά" ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΕΧΘΕΙ ΦΕΡΜΑ
δεν μιλάμε για ανησυχα πουλιά που δεν δέχονται φέρμα

* δυιλίζουμε τον κώνωπα λλά δεν πειράζει.... συζήτηση κάνουμε....
 
Θοδωρή δες την ερώτηση από την οποία ξεκίνησε η "κουβέντα"
Ναι Μαριε.την ερωτηση την εχω δει.
Εγω μιλαω για το σκελος του πονταρισματος πανω στη φερμα.
Αυτο που λεω εν ολιγοις,ειναι οτι ειναι δουλεια του σκυλου να καταλαβαινει την ωρα της φερμας,ποτε αρχιζει να περπαταει το πουλι και αντιστοιχως να ξεκιναει αυτοβουλως το πονταρισμα.Κατα τη γνωμη μου παντα.

Υ.Γ. Αν τα λεω πολυ επιστημονικα και γραμματιζουμενα,πειτε μου να αρχισω να χρησιμοποιω πιο λαϊκες εκφρασεις .yel.!!!
 
Δεν υπαρχει ποντα απο την φερμα Γιωργο
Η ποντα ειναι καθαρα η προσεγγιση στο περπατημενο θηραμα μεχρι να το κλειδωσει ο σκυλος δηλαδη να το καθηλωσει ωστε να φερμαρει και να δειξει στον κυνηγο το θηραμα
Μπορει ενδιαμεσα στι πονταρισμα να τπαρξουν καποιες φερμες που ομως συντομα σπανε και ο σκυλος συνεχιζει να πονταρει μεχρι να μπλοκαρει το θηραμα και να το καθυλωσει σε μια σταθερη παγωμενη γεματη επιβολη φερμα

Εαν ενας σωστος σκυλος φερμαρει τοτε το θηραμα εχει καθηλωθει.

Δεν χρειαζεται μετα να πονταρει για να σηκωστει

Δεν υπαρχει νοημα σε κατι τετοιο

Οπως πολυ σωστα ειπες ενα πιεσμενο πουλι που στο τελος φερμαριστηκε απο τον σκυλο ειναι πολυ πιθανον να φυγει κατα την δικη μας προσεγγιση

Ειναι συνηθες τα τεκευταια χρονια τοσο στην μπεκατσα οσο και στην περδικα
Εσυ τωρα απο ποιον πηρες αδεια να πεις τη γνωμη σου?
Τι πεταγεσαι?
Τι ξερεις απο κυνηγι και σκυλια?
Εδω δεν ξερεις ουτε απο χαλουμια και σεφταλιες...
Να φυγεις απο το φορουμ.
Δεν σε θελουμε,να πας αλλου..
.yel. .yel. .yel.
 
Last edited:
Εσυ τωρα απο ποιον πηρες αδεια να πεις τη γνωμη σου?
Τι πεταγεσαι?
Τι ξερεις απο κυνηγι και σκυλια?
Εδω δεν ξερεις ουτε απο χαλουμια και σεφταλιες...
Να φυγεις απο το φορουμ.
Δεν σε θελουμε,να πας αλλου..
.yel. .yel. .yel.
Δεν έχω σκύλο, δεν φερμάρω, δεν ποντάρω γιατί η μπάνκα κερδίζει πάντα, αλλά χαίρομαι να σας διαβάζω! Το καλύτερο μάθημα είναι ο διάλογος με τις διαφορετικές απόψεις.
 
μην το λες
από τον σκύλο φοβάται που είναι δίπλα
αν πλησιάσεις αθόρυβα έχεις πολλές ελπίοδες να φτάσεις και να προσπεράσεις τον φερμαρισμένο σκύλο
Οι μπεκάτσες μπορεί να μένουν ώρα στη φερμα του σκύλου....αν αντιληφθούν τον κυνηγό..... αρχίζουν τα κόλπα...δε φοβούνται το σκύλο.....τον άνθρωπο και την τουφεκιά που ακολουθεί φοβούνται....γι αυτό και βλέπουμε πουλιά που κάθονται στη φερμα είτε με μπιπερ είτε με GPS.... μόλις καταλάβουν ότι πλησιάζει άνθρωπος..... είτε φεύγουν, είτε αρχίζουν το περπάτημα και τα βατραχοπηδηματα. Και αυτά σε καινούργια πουλιά....σε παλιά πιασμένα..... καληνύχτα
 
Το κάθε θήραμα που κυνηγιεται με σκυλιά φερμας έχει άλλη συμπεριφορά.....τα ντοπιαρικα ορτύκια ποδαρωνουν πολύ....και φερμαρονται δύσκολα. Τα περασματιαρικα μένουν στη φερμα.... για μέρες....Οι πέρδικες μόνο αν μπλοκαριστουν ή σκορπίσει το κοπάδι θα μείνουν ώρα στη φερμα χωρίς περπάτημα....το ίδιο και η μπεκάτσα..... ανάλογα τον τόπο που κυνηγάει ο καθένας μας και το πώς προσεγγίζει στη φερμα θα πρέπει να συμπεριφέρεται ο σκύλος. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος.... όταν ο σκύλος φερμαρει σε σημείο που δεν μπορώ να προσεγγίσω και για να τουφεκισω το θήραμα θα πρέπει να μείνω μακριά.....πρέπει να ξεσηκώνει το θήραμα ο σκύλος μετά από εντολή.... όταν το σημείο της φερμας είναι προσβάσιμο θα κλείσω εγώ και μετά θα δώσω εντολή στο σκύλο ή θα ξεσηκώσω εγώ το πουλί.... δεν υπάρχει ένας κανόνας μόνο.... είναι πολλές οι μεταβλητές.....
 
Και κάτι ακόμη....ο τόπος που κυνηγάμε έχει μεγάλη σημασία στην ποντα μετά το τελικό μπλοκάρισμα.....αν είναι ζούγκλα, είμαστε μόνοι,τα πουλιά ανήσυχα και πολλά άλλα.....Αν κυνηγάμε σε μέρη ανοικτά και μπορούμε να βλέπουμε το σκύλο έχει σημασία η δική μας τοποθέτηση.....αν θα δίνει την δυνατότητα στο θήραμα να περπατήσει ή θα μείνει μπλοκαρισμένο
 
Το κάθε θήραμα που κυνηγιεται με σκυλιά φερμας έχει άλλη συμπεριφορά.....τα ντοπιαρικα ορτύκια ποδαρωνουν πολύ....και φερμαρονται δύσκολα. Τα περασματιαρικα μένουν στη φερμα.... για μέρες....Οι πέρδικες μόνο αν μπλοκαριστουν ή σκορπίσει το κοπάδι θα μείνουν ώρα στη φερμα χωρίς περπάτημα....το ίδιο και η μπεκάτσα..... ανάλογα τον τόπο που κυνηγάει ο καθένας μας και το πώς προσεγγίζει στη φερμα θα πρέπει να συμπεριφέρεται ο σκύλος. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος.... όταν ο σκύλος φερμαρει σε σημείο που δεν μπορώ να προσεγγίσω και για να τουφεκισω το θήραμα θα πρέπει να μείνω μακριά.....πρέπει να ξεσηκώνει το θήραμα ο σκύλος μετά από εντολή.... όταν το σημείο της φερμας είναι προσβάσιμο θα κλείσω εγώ και μετά θα δώσω εντολή στο σκύλο ή θα ξεσηκώσω εγώ το πουλί.... δεν υπάρχει ένας κανόνας μόνο.... είναι πολλές οι μεταβλητές.....
αυτό λέω!
 
Ναι Μαριε.την ερωτηση την εχω δει.
Εγω μιλαω για το σκελος του πονταρισματος πανω στη φερμα.
Αυτο που λεω εν ολιγοις,ειναι οτι ειναι δουλεια του σκυλου να καταλαβαινει την ωρα της φερμας,ποτε αρχιζει να περπαταει το πουλι και αντιστοιχως να ξεκιναει αυτοβουλως το πονταρισμα.Κατα τη γνωμη μου παντα.

Υ.Γ. Αν τα λεω πολυ επιστημονικα και γραμματιζουμενα,πειτε μου να αρχισω να χρησιμοποιω πιο λαϊκες εκφρασεις .yel.!!!
δεν λέμε κάτι το ΠΟΛΥ Διαφορετικό
 
Δεν υπαρχει ποντα απο την φερμα Γιωργο
Σαφώς και ΥΠΑΡΧΕΙ φέρμα- πόντα!!!
Η ποντα ειναι καθαρα η προσεγγιση στο περπατημενο θηραμα μεχρι να το κλειδωσει ο σκυλος δηλαδη να το καθηλωσει ωστε να φερμαρει και να δειξει στον κυνηγο το θηραμα
Μπορει ενδιαμεσα στι πονταρισμα να τπαρξουν καποιες φερμες που ομως συντομα σπανε και ο σκυλος συνεχιζει να πονταρει μεχρι να μπλοκαρει το θηραμα και να το καθυλωσει σε μια σταθερη παγωμενη γεματη επιβολη φερμα

Εαν ενας σωστος σκυλος φερμαρει τοτε το θηραμα εχει καθηλωθει.
κι αν αρχίσει να ποδαρώνει το θήραμα;
Δεν χρειαζεται μετα να πονταρει για να σηκωστει

Δεν υπαρχει νοημα σε κατι τετοιο
Σαφώς και ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΗΜΑ αν είσαι σε δύσβατο σημείο ΠΡΕΠΕΙ να σηκώσει ο σκύλος το θήραμα με ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ!
Οπως πολυ σωστα ειπες ενα πιεσμενο πουλι που στο τελος φερμαριστηκε απο τον σκυλο ειναι πολυ πιθανον να φυγει κατα την δικη μας προσεγγιση

Ειναι συνηθες τα τεκευταια χρονια τοσο στην μπεκατσα οσο και στην περδικα
συνηθισμένη συμπεριφορά θηράματος αν μας αντιληφθεί
 
Back
Top