Kurzhaar

Καλησπέρα σας.
Με αφορμή κάποια βίντεο που έβλεπα στο YouTube θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Όταν το σκυλί είναι σε φέρμα μπαίνετε μπροστά του για να σηκώσετε εσείς το θήραμα;
Εγώ δεν το κάνω....ίσως κινηθώ για να αλλάξω ή να πάρω καλύτερη θέση για να τουφεκισω.
Γράψτε την γνώμη σας με οποία ράτσα κι αν κυνηγάτε.
Ευχαριστω.
 
Καλησπέρα σας.
Με αφορμή κάποια βίντεο που έβλεπα στο YouTube θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Όταν το σκυλί είναι σε φέρμα μπαίνετε μπροστά του για να σηκώσετε εσείς το θήραμα;
Εγώ δεν το κάνω....ίσως κινηθώ για να αλλάξω ή να πάρω καλύτερη θέση για να τουφεκισω.
Γράψτε την γνώμη σας με οποία ράτσα κι αν κυνηγάτε.
Ευχαριστω.
Συνήθως κάνω αυτό που λές και ειδικά στα πρώτα κυνηγια απολαμβάνω τη φερμα, αργότερα πεταω καμια πέτρα γιατί όσο κάθεται στη φερμα το πιο πιθανο θα το χάσω το πουλι..... .big smile.
Μιλαω για μπεκάτσα και σε σφιχτά κομμάτια.
 
Συνήθως κάνω αυτό που λές και ειδικά στα πρώτα κυνηγια απολαμβάνω τη φερμα, αργότερα πεταω καμια πέτρα γιατί όσο κάθεται στη φερμα το πιο πιθανο θα το χάσω το πουλι..... .big smile.
Μιλαω για μπεκάτσα και σε σφιχτά κομμάτια.
Μπορεί Αρίστο σε σφιχτά μέρη καμιά φορά να πρέπει να γίνει αυτό που κάνεις. Στις φάσεις που είδα ήταν σε ορτύκι και πέρδικα σε ανοιχτά κομμάτια.
 
Μπορεί Αρίστο σε σφιχτά μέρη καμιά φορά να πρέπει να γίνει αυτό που κάνεις. Στις φάσεις που είδα ήταν σε ορτύκι και πέρδικα σε ανοιχτά κομμάτια.
Σε πέρδικα ανάλογα με την μεριά φυσικά έχει τύχει να το κάνω
Μπεκάτσα σπάνια έχω τέτοια δυνατότητα γιατί κυνηγάω σε πολύ ντυμένα
Ορτύκι δεν πηγαίνω αλλά μου φαίνεται λογικό,ο τόπος που κυνηγιεται συνήθως ευνοεί να κάνεις κάτι τέτοιο για να μην δώσεις και πολλά δικαιώματα για ποδάρωμα ή αν δεν θέλεις να περιμένεις άλλο
 
Σε πέρδικα ανάλογα με την μεριά φυσικά έχει τύχει να το κάνω
Μπεκάτσα σπάνια έχω τέτοια δυνατότητα γιατί κυνηγάω σε πολύ ντυμένα
Ορτύκι δεν πηγαίνω αλλά μου φαίνεται λογικό,ο τόπος που κυνηγιεται συνήθως ευνοεί να κάνεις κάτι τέτοιο για να μην δώσεις και πολλά δικαιώματα για ποδάρωμα ή αν δεν θέλεις να περιμένεις άλλο
Σε ορτύκι Γιώργο μια φορά σε εκπαιδευτικο που βαρέθηκα να περιμένω απλά τον έσπρωξα σιγά σιγά να προχωρήσει λίγο ακόμα για να το αναγκάσει να σηκωθεί. Δεν θέλω να επεμβαίνω σε τέτοιες φάσεις....προτιμώ να τις τελειώνει ο σκύλος.
 
Σε ορτύκι Γιώργο μια φορά σε εκπαιδευτικο που βαρέθηκα να περιμένω απλά τον έσπρωξα σιγά σιγά να προχωρήσει λίγο ακόμα για να το αναγκάσει να σηκωθεί. Δεν θέλω να επεμβαίνω σε τέτοιες φάσεις....προτιμώ να τις τελειώνει ο σκύλος.
Αν σπάει από ένα σημείο και μετά και το σηκώνει μόνος του έχει καλώς, αλλιώς κάτι πρέπει να κάνουμε για να σηκωθεί
Και εγώ συνήθως θα πετάξω κάτι για να σηκωθεί,δεν θέλω ούτε να φωνάζω, ούτε να σπρώχνω το σκυλί και ούτε ασχολήθηκα ποτέ να μάθω σε σκυλί ξεσήκωμα με εντολή
 
το σκυλί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ξεσηκώνει από μόνο του το θήραμα
Καλησπέρα Μάριε. Το σκυλί φερμας δεν πρέπει να ξεσηκώσει μόνο του το θήραμα πολύ σωστά το λες. Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι σωστό να μπαίνουμε μπροστά απ' το σκυλί και να κλωτσαμε δεξιά αριστερά για να σηκωθεί το θήραμα όταν είναι σε εξέλιξη η φέρμα.
 
Αδερφε
Παντα μιλωντας οτι το σκυλι φερμαρει σταθερα και δεν ξεσηκωνει το θηραμα
Ειναι δυο σχολες
Η μια που δειχνει αυτο που ρωτας
Με απλα λογια ο σκυλος φερμαρει και ακολουθως ο κυνηγος περναει μπροστα και ξεσηκωνει το θηραμα
Η αλλη ειναι με το σκυλο φερμαρισμενο
Ο κυνηγος περνει την θεση του και περιμενει να σηκωθει το θηραμα η και δινει παραγελμα να μουνταρει το σκυλι

Η πρωτη σχολη ειναι επηρεασμενη περισσοτερο απο τους αγωνες αλλα και την αμερικανικη σχολη εκπαιδευσης
Εχει την λογικη του καθως εκει σπανια κυμηγουν σε ελευθερο κυνηγι. Συνηθως ειναι σε ρεζερβες η σε φαρμες και τα θηραματα τους λογο τεραιν που ειναι συνηθως ισιαδες εχουξ εντελως αλλη συμπεριφορα
Ειναι και το ειδος των θηραματων τους φυσικα πολυ διαφορετικο απο τα δικα μας
Συνηθως καθηλωνονται Ευκολα καο δεν ποδαρωνουν
Σπανια θα δεις στην αμερικη πονταρισμα και η εκπαιδευση στα σκυλια αυτα καθολικα με ημερα πουλια και εκτοξευτηρες δεν ειναι τυχαια οπως και η εντολη whoa

Στα δικα μας τωρα
Προσωπικα θελω τον σκυλο να πονταρει το θηραμα γιατι το θηραμα μας ειναι πλεον πολυ πιεσμενο και ποδαρωνει και σκυλος πο δεν πονταρει ειναι καταδικασμενος κυνηγετικα
Απο κει και περα η μορφολογια των εδαφων μας αναλογα του τι κυνηγας σε συνδιασμο Με την πιεση που εχουν τα θηραματα μας επιβαλουν το σκυλι να μπορει να πονταρει μεχρι να καθηλωσει το θηραμα
Απο κει και περα αναλογα το τεραιν ο κυνηγος μπορει να χειριστει οπως θελει την κατασταση
Ειτε περνοντας μπροστα(συνηθως στο ορτυκι αλλα και σε κάποιες περιπτωσεις την περδικα) ειτε με εντολη(πολυ συχνο στο λαγο) ειτε περιμενοντας απλα να σηκωστει το θηραμα αλλαζοντας θεση ο ιδιος ως προς τον σκυλι(περδικα-μπεκατσα)

Το μονο σιγουρο προσωπικα μιλωντας ειναι οτι τα σκυλια δεν ειναι τηλεκατευθυνομενα αρκουδακια ουτε το θηραμα στημενι οποταν απαιτω απο το σκυλι μυαλο περαν απο την μυτη και σωστη προσεγγιση

Για παραδειγμα εαν ερθεις να παμε εδω για φραγκολινα θα καταλαβεις οτι εαν το σκυλι δεν εχει τα πιο πανω ατοιχεια θα χοερτασεις μονο φερμες και τιποτε αλλο!
Σιγουρα δεν θα. Τουφεκισεις
 
Αδερφε
Παντα μιλωντας οτι το σκυλι φερμαρει σταθερα και δεν ξεσηκωνει το θηραμα
Ειναι δυο σχολες
Η μια που δειχνει αυτο που ρωτας
Με απλα λογια ο σκυλος φερμαρει και ακολουθως ο κυνηγος περναει μπροστα και ξεσηκωνει το θηραμα
Η αλλη ειναι με το σκυλο φερμαρισμενο
Ο κυνηγος περνει την θεση του και περιμενει να σηκωθει το θηραμα η και δινει παραγελμα να μουνταρει το σκυλι

Η πρωτη σχολη ειναι επηρεασμενη περισσοτερο απο τους αγωνες αλλα και την αμερικανικη σχολη εκπαιδευσης
Εχει την λογικη του καθως εκει σπανια κυμηγουν σε ελευθερο κυνηγι. Συνηθως ειναι σε ρεζερβες η σε φαρμες και τα θηραματα τους λογο τεραιν που ειναι συνηθως ισιαδες εχουξ εντελως αλλη συμπεριφορα
Ειναι και το ειδος των θηραματων τους φυσικα πολυ διαφορετικο απο τα δικα μας
Συνηθως καθηλωνονται Ευκολα καο δεν ποδαρωνουν
Σπανια θα δεις στην αμερικη πονταρισμα και η εκπαιδευση στα σκυλια αυτα καθολικα με ημερα πουλια και εκτοξευτηρες δεν ειναι τυχαια οπως και η εντολη whoa

Στα δικα μας τωρα
Προσωπικα θελω τον σκυλο να πονταρει το θηραμα γιατι το θηραμα μας ειναι πλεον πολυ πιεσμενο και ποδαρωνει και σκυλος πο δεν πονταρει ειναι καταδικασμενος κυνηγετικα
Απο κει και περα η μορφολογια των εδαφων μας αναλογα του τι κυνηγας σε συνδιασμο Με την πιεση που εχουν τα θηραματα μας επιβαλουν το σκυλι να μπορει να πονταρει μεχρι να καθηλωσει το θηραμα
Απο κει και περα αναλογα το τεραιν ο κυνηγος μπορει να χειριστει οπως θελει την κατασταση
Ειτε περνοντας μπροστα(συνηθως στο ορτυκι αλλα και σε κάποιες περιπτωσεις την περδικα) ειτε με εντολη(πολυ συχνο στο λαγο) ειτε περιμενοντας απλα να σηκωστει το θηραμα αλλαζοντας θεση ο ιδιος ως προς τον σκυλι(περδικα-μπεκατσα)

Το μονο σιγουρο προσωπικα μιλωντας ειναι οτι τα σκυλια δεν ειναι τηλεκατευθυνομενα αρκουδακια ουτε το θηραμα στημενι οποταν απαιτω απο το σκυλι μυαλο περαν απο την μυτη και σωστη προσεγγιση

Για παραδειγμα εαν ερθεις να παμε εδω για φραγκολινα θα καταλαβεις οτι εαν το σκυλι δεν εχει τα πιο πανω ατοιχεια θα χοερτασεις μονο φερμες και τιποτε αλλο!
Σιγουρα δεν θα. Τουφεκισεις
Αυτό ήθελα σαν εξήγηση φίλε Χρυσανθε....
πότε και αν είναι σωστό να το κάνουμε αυτό.
Πάντως δεν συναντώ συχνά φάσεις που να μην σηκώνεται το θήραμα και να παραμένει καθηλωμένο είτε αυτό είναι φτερωτό είτε λαγός για αυτό και η ερώτηση μου.
Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
 
Καλησπέρα Μάριε. Το σκυλί φερμας δεν πρέπει να ξεσηκώσει μόνο του το θήραμα πολύ σωστά το λες. Αυτό που ρωτάω είναι αν είναι σωστό να μπαίνουμε μπροστά απ' το σκυλί και να κλωτσαμε δεξιά αριστερά για να σηκωθεί το θήραμα όταν είναι σε εξέλιξη η φέρμα.
ΝΑΙ σωστό είναι αρκεί να το κάνουμε ήρεμα για να μην εκνευρίσουμε τον σκύλο και παρασυρθεί να σπάσει την φέρμα μόνος του!

Ο σκύλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ποντάρει ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΗ!
 
ΝΑΙ σωστό είναι αρκεί να το κάνουμε ήρεμα για να μην εκνευρίσουμε τον σκύλο και παρασυρθεί να σπάσει την φέρμα μόνος του!

Ο σκύλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ποντάρει ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΗ!
Α μπράβο... μήπως αρχίσει η κίνηση αυτή από εμάς να επηρεάζει τα σκυλιά;
Εκεί ήθελα να καταλήξω...
Πιστεύω ότι τα μεγάλα σκυλιά δύσκολα θα αλλάξουν...αλλά ένα πιο νεαρο σκύλο;
 
Α μπράβο... μήπως αρχίσει η κίνηση αυτή από εμάς να επηρεάζει τα σκυλιά;
Εκεί ήθελα να καταλήξω...
Πιστεύω ότι τα μεγάλα σκυλιά δύσκολα θα αλλάξουν...αλλά ένα πιο νεαρο σκύλο;
α γεια σου αυτό λέω
τα μαθημένα δεν χαμπαριάζουν
τα νεαρά είναι επικίνδυνα
όμως,

ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΘΉΡΑΜΑ

εγώ γυμνάζω τα νεαρά σε ντόπιο ορτύκι και πεδινή, τα ποντάρω μέχρι να μην κάνουν βήμα τότε περνάω μπροστά και σηκώνω το θήραμα
τα ορτύκια όμως περπατάνε πολύ γι αυτό δεν ψάχνω άλλα χωράφια εκτός από καλαμιές

η πεδινή είναι μεγάλη δασκάλα
 
ΝΑΙ σωστό είναι αρκεί να το κάνουμε ήρεμα για να μην εκνευρίσουμε τον σκύλο και παρασυρθεί να σπάσει την φέρμα μόνος του!

Ο σκύλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ποντάρει ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΗ!
Δηλαδη οταν εισαι στο δασος και η μπεκατσα εχει "κοταρισει",που θα το ξερεις για να δωσεις στο σκυλι εντολη να πονταρει???
Για μενα,ο εμπειρος και εξυπνος σκυλος,καταλαβαινει απο μονος του ποτε πρεπει να πονταρει,εξαιτιας της εξασθενησης της μυρωδιας του θηραματος λογω της απομακρυνσης του απο τον σκυλο.
Τρανη αποδειξη το μπεκατσοκυνηγι.

Ευκολα μπορει να δεις κανεις στο διαδικτυο βιντεο με σκυλια,που πονταρουν μονα τους για 100-200 και βαλε μετρα,μεχρι να μπλοκαρουν το θηραμα.
Στα υπολοιπα συμφωνω,οτι πρεπει ο κυνηγος να ξεσηκωνει το θηραμα στην τελικη φαση.
 
ΝΑΙ σωστό είναι αρκεί να το κάνουμε ήρεμα για να μην εκνευρίσουμε τον σκύλο και παρασυρθεί να σπάσει την φέρμα μόνος του!

Ο σκύλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ποντάρει ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΗ!
Εγώ θέλω να ποντάρει χωρίς εντολή αρκεί να μην ξεσηκώσει το θήραμα
Γούστα είναι αυτά....
 
Last edited:
Δηλαδη οταν εισαι στο δασος και η μπεκατσα εχει "κοταρισει",που θα το ξερεις για να δωσεις στο σκυλι εντολη να πονταρει???
Για μενα,ο εμπειρος και εξυπνος σκυλος,καταλαβαινει απο μονος του ποτε πρεπει να πονταρει,εξαιτιας της εξασθενησης της μυρωδιας του θηραματος λογω της απομακρυνσης του απο τον σκυλο.
Τρανη αποδειξη το μπεκατσοκυνηγι.

Ευκολα μπορει να δεις κανεις στο διαδικτυο βιντεο με σκυλια,που πονταρουν μονα τους για 100-200 και βαλε μετρα,μεχρι να μπλοκαρουν το θηραμα.
Στα υπολοιπα συμφωνω,οτι πρεπει ο κυνηγος να ξεσηκωνει το θηραμα στην τελικη φαση.
Εγώ θέλω να ποντάρει χωρίς εντολή αρκεί να μην ξεσηκώσει το θήραμα
Γούστα είναι αυτά....
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!
το ίδιο πράγμα λέμε
φυσικά και θα ποντάρει μόνος του ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ,
ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ χωρίς εντολή!
μαθαίνει να ξεσηκώνει το θήραμα μόνος του έτσι.....
 
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός!
το ίδιο πράγμα λέμε
φυσικά και θα ποντάρει μόνος του ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ,
ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ όμως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ χωρίς εντολή!
μαθαίνει να ξεσηκώνει το θήραμα μόνος του έτσι.....
Δηλαδή αν είναι σε φέρμα και το πουλί περπατήσει τί πρέπει να κάνει το σκυλι; Να κάτσει εκεί να περιμένει να του πεις εσύ πόντα πόντα;
 
Back
Top