Kurzhaar

Το βίντεο είναι σε γήπεδο...σε ντόπια ορτύκια..... πολύ λίγα θα μείνουν στη φερμα μπλοκαρισμενα....τα σκυλιά είναι του Γιάννη του Ανθοπουλου..... ωραία ζώα και έμπειρα
συμφωνώ, ντόπια ορτύκια δεν μένουν στην φέρμα σε οποιοδήποτε τεραίν γηπεδο -ξεγήπεδο

πάντως η φάση όπως εξελίχθηκε, δεν είχε λάθη από τον κυναγωγό
 
Δεν υπαρχει ποντα απο την φερμα Γιωργο
Η ποντα ειναι καθαρα η προσεγγιση στο περπατημενο θηραμα μεχρι να το κλειδωσει ο σκυλος δηλαδη να το καθηλωσει ωστε να φερμαρει και να δειξει στον κυνηγο το θηραμα
Είναι όπως το βλέπει καθένας
Αυτό που λες εσύ το λέω μπλοκάρισμα ή τελική φέρμα
 
μην το λες
από τον σκύλο φοβάται που είναι δίπλα
αν πλησιάσεις αθόρυβα έχεις πολλές ελπίοδες να φτάσεις και να προσπεράσεις τον φερμαρισμένο σκύλο
Εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι αυτός που φοβούνται και όχι ο σκύλος
Και το έχω διαπιστώσει σε περιπτώσεις που όντως κατάφερα να βρεθώ αθόρυβα κοντά στον σκύλο χωρίς να με καταλάβει το θήραμα πράγμα δύσκολο τουλάχιστον στα μέρη που κυνηγάω
Έτυχε να δω πέρδικες που τις είχε φερμάρει μία ποιντερ σκύλα μέσα σε ρέμα να κοιτάνε ατάραχες την σκύλα ούτε τρία μέτρα από την μύτη της
Κατάλαβα την σκύλα ότι φερμάρει μέσα στο ρέμα και επειδή ο τόπος ήταν αρκετά χαμηλά νόμιζα ότι ήταν μπεκάτσα για μπεκάτσα είχα πάει άλλωστε
Δεν πήγα καθόλου προς το ρέμα ανοίχτηκα να βγω ψηλότερα να πιάσω θέση με την λογική ότι αφού είναι το σκυλί χαμηλά εάν δεν με καταλάβει η μπεκάτσα θα έρθει επάνω
Με το που έφτασα εκεί που ήθελα και έκλεισα προς το ρέμα είδα αυτό που έγραψα πιό πριν και με το που με κατάλαβαν χωρίς να κάνω και φασαρία στις μύτες πήγαινα δρόμο τον κατήφορο....
 
να σχολιάσουμε και αυτό:
Ο σκύλος πολύ σωστά ανεβάζει την αρχική αναθυμίαση και ποντάρει.... μέχρι το τέλος ποντάρει προσεκτικά..... στο τέλος ξεσηκώνει το πουλί μόνος του..... αυτά βλέπω εγώ από το βίντεο. Προφανώς είναι σε εκπαιδευτικό και γι αυτό ο κυναγωγος μένει μακριά και απλά κάνει ζουμ...... Εγώ θα ήθελα να προσεγγίσει κανονικά στη φερμα του σκύλου και να βοηθήσει το σκύλο στο μπλοκάρισμα..... αυτά γίνονται όταν το μυαλό μας είναι στο βίντεο και όχι στη συνεργασία με το σκύλο για να εμπεδωθεί στο ζώο η διαδικασία.... αυτό φερμαρει και περιμένει τον κυνηγό να έρθει να κλείσει και να καρπωθούν από κοινού το θήραμα...
 
Συμφωνώ με τον Βασίλη
ο κυναγωγός κάνει τραγικά λάθη
αντί να πάει να "σερβίρει" τον σκύλο στην φέρμα -πόντα
τον αφήνει να ποντάρει μόνος του
στο τέλος ξεσηκώνει μόνος του το θήραμα μακρυά από τον κυναγωγό

ΚΙ ΑΝ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΧΟΥΙ;;;;;;

λάθη που κάνουμε όταν κρατάμε όπλο τα κάνουμε και κρατώντας κάμερα
ο σκύλος όμως είναι ΑΑΑ
.hunter.
 
ΝΑΙ σωστό είναι αρκεί να το κάνουμε ήρεμα για να μην εκνευρίσουμε τον σκύλο και παρασυρθεί να σπάσει την φέρμα μόνος του!

Ο σκύλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ποντάρει ΧΩΡΙΣ ΕΝΤΟΛΗ!
Τι εννοείς Μάριε ? Τι εντολή ?
"ponta" "ponta"
α
 
Καλησπέρα σας.
Με αφορμή κάποια βίντεο που έβλεπα στο YouTube θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Όταν το σκυλί είναι σε φέρμα μπαίνετε μπροστά του για να σηκώσετε εσείς το θήραμα;
Εγώ δεν το κάνω....ίσως κινηθώ για να αλλάξω ή να πάρω καλύτερη θέση για να τουφεκισω.
Γράψτε την γνώμη σας με οποία ράτσα κι αν κυνηγάτε.
Ευχαριστω.
dew sto 0Q37 ton petr;oxeilo


Παρατήρησε πόσο ήρεμα το κάνει πριν και ΜΕΤΑ το ξεσήκωμα
 
μια εικόνα αξίζει χίλιες λέξεις
δειτε στο 1:10 τι εννοώ φέρμα - πόντα και σερβίρισμα
@gvp9000

Συμφωνώ είναι πολύ ωραία στιγμιότυπα.... αλλά μην ξεχνάμε ότι ο κυναγωγος είναι επαγγελματίας εκπαιδευτής.... και πιθανόν πρόκειται για σκύλους αγώνων..... εκπαιδευμένους σε ποντάρισμα με εντολή και ακινησία μετά το σήκωμα..... Πριν 10-15 χρόνια χαζευα στην περιοχή του Λαγκαδά μία σκύλα του Γονιδακη η οποία κατέβαινε σε αγώνες...... άλλο να το λέω και άλλο να το βλέπεις αυτό το ζώο.... ανοικτή έρευνα, διασταυρωμένη φερμα και ακινησία μετά το σήκωμα..... Όλα αυτά απαιτούν πολύ δουλειά και γνώση από τον κυναγωγο..... έχουν χαλάσει πολλά σκυλιά με τα κολάρα κτλ...
 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΨΑΧΝΑ

ΣΩΣΤΟΟΟΟςςςςς Ο ιΤΑΛΌςςςςςςςς
Ναι αλλά κι εδώ είναι σε εκπαιδευτικό.....σε δάσος και είναι δύο.....ο κάμεραμαν κλείνει αντίθετα από το σκυλί.....γι αυτό ακριβώς έγραψα τη σημασία της σωστής τοποθέτησης του κυνηγού.... ή των κυνηγών.... είναι πολύ δύσκολο το ποντάρισμα μπεκατσας που περπατάει σε πυκνό μέρος ή με έντονη κλίση.....
 
δείτε εδώ βίντεο από ένα κυνηγό που τον παρακολουθώ πολλά χρόνια....ο άνθρωπος ξέρει να κλείνει..... γνωρίζει τον τόπο και τα σκυλιά του.... από την αρχή περνάει αριστερά από την σκύλα και βγαίνει ψηλότερα για να βλέπει.... από την πάνω πλευρά φερμαρει ο άλλος του σκύλος.... δείτε μερικά βιντεάκια αυτού του συναδέλφου....θα καταλάβετε πολλά....
 
δείτε εδώ βίντεο από ένα κυνηγό που τον παρακολουθώ πολλά χρόνια....ο άνθρωπος ξέρει να κλείνει..... γνωρίζει τον τόπο και τα σκυλιά του.... από την αρχή περνάει αριστερά από την σκύλα και βγαίνει ψηλότερα για να βλέπει.... από την πάνω πλευρά φερμαρει ο άλλος του σκύλος.... δείτε μερικά βιντεάκια αυτού του συναδέλφου....θα καταλάβετε πολλά....
Καλή φάση
εγώ θα την έκανα λίγο διαφορετικά
αν είχα 2ο άτομο θα τον έστελνα αριστερά και ψηλά εκεί που έπιασε ο κυνηγός και πιο ψηλά κι εγώ θα σέρβιριζα τον σκύλο ποντα -πόντα
το σκυλί σε κάποια φαση αρχισε να κουνάει ουρά και μετά πονταρισε χωρίς εντολή
αυτό δεν το θέλω....

*υ.γ. γιαβρί μ'; μικρασιάτης για πόντιος είναι;
 
Καλή φάση
εγώ θα την έκανα λίγο διαφορετικά
αν είχα 2ο άτομο θα τον έστελνα αριστερά και ψηλά εκεί που έπιασε ο κυνηγός και πιο ψηλά κι εγώ θα σέρβιριζα τον σκύλο ποντα -πόντα
το σκυλί σε κάποια φαση αρχισε να κουνάει ουρά και μετά πονταρισε χωρίς εντολή
αυτό δεν το θέλω....

*υ.γ. γιαβρί μ'; μικρασιάτης για πόντιος είναι;
Νομίζω ότι είναι από Καβάλα....αν δεν κάνω λάθος λέγεται Μάριος Ρουμελιώτης..... τώρα σε ότι αφορά την φάση.... είναι μόνος του..... και συνήθως είναι μόνος του οπότε πρέπει να πάρει τέτοια θέση ώστε να κλείσει και να τουφεκισει....δες και άλλα βίντεο του... πάντα προσπαθεί να κάνει κύκλο και να βάλει το πουλί στη μέση.....
 
και ένα πολύ ΩΡΑΙΟ σκηνικό


ο ΟΡΙΣΜΟΣ της φέρμας - πόντας ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ

ΦΟΒΕΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ!!!!!

@Στράτος155 δες το!!!!

Υ.Γ. μπήκα στα μεράκια... μου θύμισε τον Ρήγα Ι μου.................με βλέπω να ξαναπαίρνω Κουρτσχααρ .very funny.
 
Last edited:
και ένα πολύ ΩΡΑΙΟ σκηνικό


ο ΟΡΙΣΜΟΣ της φέρμας - πόντας ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ

ΦΟΒΕΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ!!!!!

@Στράτος155 δες το!!!!

Υ.Γ. μπήκα στα μεράκια... μου θύμισε τον Ρήγα Ι μου.................με βλέπω να ξαναπαίρνω Κουρτσχααρ .very funny.
Τα πρώτα δύο βίντεο είναι σε πραγματικές συνθήκες....το τρίτο σε στημένο θήραμα ίσως και με καταπέλτη..... πολύ ωραία ζώα....να τα έχουν άλλοι να τα χαίρονται..... εγώ προσωπικά θέλω διαφορετικά ζώα....να έχουν μυαλό...να πηγαίνουν εκεί που εγώ δεν μπορώ να πάω,να ψάχνουν τόπο χωρίς να κάνουν τρεις ώρες να καλύψουν 5 τμ......κουρτσχααρ θα έπαιρνα ξανά μόνο αν κυνηγούσα περισσότερο ορτύκια.... ωραία ζώα αλλά όχι για τα δικά μου γούστα....στα δικά μου μέρη θα έβλεπα τις μισές μπεκάτσες.....
 
Back
Top