I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Βασίλη υπάρχουν πολλές λύσεις να γίνει το glock τόσο βαρύ ή και βαρύτερο από τα "κλασσικά" βαρια, πχ brass magwell.Το εικονιζόμενο glock είναι στα 2 κιλά με γεμάτο γεμιστήρα.

View attachment 45906
Αυτή η φωτογραφία έχει κάτι από Panten. Πώς το κάναν έτσι το κακόμοιρο!
 
Κώστα, νομίζω πως τη ζημιά στα όπλα την κάνουν "ασύμβατα" πυρομαχικά. Πχ αν ρίξεις major σφαίρες και το ελατήριό σου είναι για νορμάλ γόμωση, δεν φταίει το ελατήριο αν σπάσει το slide stop...
Στα CZ P-7/9, η εταιρεία δίνει στο βαλιτσάκι 3 διαφορετικά ελατήρια (standard, high velocity & subsonic). Προσωπικά εμπιστεύομαι τους Έλληνες οπλουργούς πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε σάητ. Πας στον οπλουργό σου, του λες τι πυρομαχικά ρίχνεις και σου φτιάχνει ελατηριάρα.
Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί είσαι εναντίον της βελτίωσης σκανδάλης... Πιστεύω είναι το 2ο πιο σημαντικό πράγμα να διορθώσει κανείς στο όπλο του (το πρώτο είναι η λαβή/κοντάκι/κλπ).
Α πολύ ωραίο αυτό που έγραψες για τα CZ p7/9 δεν το γνώριζα! Τσέχος κύριοι! Και για τα ελατήρια του όπλου ανάλογα το πυρομαχικο.Μάλλον έχεις δίκιο μου φαίνεται και για τη λαβή. Στον κοντακα πας και σου φτιάχνει κοντάκι ανάλογα τις ιδιαιτερότητες του σωματότυπου σου. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τις λαβές των πιστολιών; Υπάρχει δηλαδή άνθρωπος να σου πει τι χρειάζεσαι;
 
Περαστικά φίλε Κώστα!! Όταν με το καλό σηκωθείς, κάνε 5-10 "καθίσματα" 2 φορές κάθε μέρα με τα χέρια προτεταμένα μπροστά για μερικές μέρες και καθιέρωσέ το μετά 2 φορές τη βδομάδα. Όταν θα είσαι στην κάτω θέση, μείνε για 20 δευτερόλεπτα και μετά ανέβα -τα χέρια μπροστά μην ξεχνάς! Πάντως ορθοπεδικός δεν είμαι , αλήθεια!!!:D:D:D

Ότι αφορά τη λαβή του πιστολιού, τα πράγματα είναι πιο απλά από το κοντάκι -νομίζω μπορείς να το βρεις και μόνος σου. Η λαβή πρέπει να είναι τέτοια, ώστε να έρχεται το δάκτυλο κατευθείαν στη σκανδάλη, ανάμεσα στο ακροδάκτυλο και την πρώτη φάλαγγα. Αν το δάκτυλο περνάει τον υποφυλακτήρα ή ανάποδα, ίσα που φτάνει στη σκανδάλη και πρέπει να στρίψεις τον καρπό για να το βάλεις σωστά, τότε η λαβή δεν "σου κάνει".
 
Έλα πες, ορθοπεδικός χειρουργός είσαι ετσιιιιι;;;;;; Χαχαχαχαχαχα σε πειράζω φίλε Γιώργο Ούτε να το σκέφτομαι, να είχα στη ζώνη για υπηρεσία ένα TS ή ένα shadow ( γράφω από το κρεβάτι του πόνου, με λουμπαγκο, οπότε είμαι συναισθηματικά φορτισμένος:)) Τα όπλα για μένα είναι εξειδικευμένα εργαλεία. Οπότε θα σου πω τι πιστεύω ( χωρίς να είμαι ειδικός). Αν είσαι αθλητής της σκοποβολής χρειάζεσαι το κατάλληλο εργαλείο. Βαρύ, ατσάλινο ,στιβαρό, γρήγορο με ελαφριά σκανδάλη. Αν όμως διαθέτεις άδεια οπλοφορίας για οποιοδήποτε λόγο χρειάζεσαι όπλο αξιόπιστο, ελαφρύ, πολυμερές, μαζεμένο σε διαστάσεις, σε κατάλληλο διαμέτρημα και πολύ προπόνηση στο σκοπευτήριο με το συγκεκριμένο όπλο.
Συμφωνώ απόλυτα..
 
Ποτέ δεν κατάλαβα τι εξυπηρετεί το "χωνί" στη βάση της λαβής του όπλου σε γεμιστήρες διπλής ροής.
Το διευρυμένο magwell -ή αλλιώς, χωνί :) - εξυπηρετεί στη γρήγορη εναλλαγή γεμιστήρων την ώρα του αγώνα. Τα δευτερόλεπτα που κερδίζεις είναι πολλά και πολύτιμα, γιατί το χέρι πάει μόνο του και βρίσκει την είσοδο για το νέο γεμιστήρα, χωρίς να πρέπει να κοιτάς για να τον ευθυγραμμίσεις με τη λαβή.
 
Το διευρυμένο magwell -ή αλλιώς, χωνί :) - εξυπηρετεί στη γρήγορη εναλλαγή γεμιστήρων την ώρα του αγώνα. Τα δευτερόλεπτα που κερδίζεις είναι πολλά και πολύτιμα, γιατί το χέρι πάει μόνο του και βρίσκει την είσοδο για το νέο γεμιστήρα, χωρίς να πρέπει να κοιτάς για να τον ευθυγραμμίσεις με τη λαβή.
Επιπλέον βοηθά στη λαβή καθώς λειτουργεί ως βάση για το χέρι που κρατά και πιέζει τη σκανδάλη....
 
https://www.youtube.com/channel/UC4X8HN9Fr4xWRkur_so2eDQ

Ένα πάρα πολύ χρήσιμο κανάλι στο youtube με ουσιαστικότατες συμβουλές και κόλπα πάνω στην πρακτική σκοποβολή (IPSC).

(Ο τύπος είναι λίγο μπλαμπλάς -πολύ αναλυτικός- και έχει και μουντό ήχο...αν όμως ενεργοποιήσετε τους αγγλικούς υπότιτλους, τα πράγματα καλυτερεύουν!)
 
Η κατάκτηση του βάθρου απο τους πέντε αθλητές μας στο Πρωτάθλημα Κεντρικής Ευρώπης Λειόκανου στην Ουγγαρία - CESO SHOTGUN 2022 αποδεικνύει ό,τι μαζί με τις νίκες της ελληνικής ομάδας TFC τον προηγούμενο μήνα στην Πολωνία, το ελληνικό shotgun έχει ταχέως αναπτυσσόμενη δυναμική και θα πρέπει να τύχει της προσοχής απο τους ιθύνοντες στην πατρίδα, γιατί περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο αγώνισμα της IPSC προσφέρει αναγνωρισιμότητα και φήμη της χώρας μας διεθνώς.
Είνσι επίσης κίνητρο για τους νέους σκοπευτές που επιλέγουν με πιο όπλο να προπονηθούν αφού υπάρχει η βάση για ακόμα περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον.

284065217_5521121067921941_8034821004714972358_n.jpeg

1f947.png
1ος Standard overall: Μιχάλης Χατζηγιάννης
1f947.png
1ος Standard SeniorΙ: Ιωάννης Τοπαλίδης
1f949.png
3ος Modified overall: Γιώργος Φιλλίπου
1f949.png
3ος Open Senior: Μανώλης Καραλάκης

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! .exciting.
 
Δύο ερωτήσεις:
  • ταιριάζει η προέκταση αποθήκης της Mossberg 590/500 στη Rem 870; Μου είπαν πως έχουν το ίδιο σπείρωμα.
  • ποιά προέκταση θα μου προτείνατε να αγοράσω για την Rem 870, Cal12:
    • Carlsons Versa Max, +3 φυσίγγια (υπάρχει και με +5 φυσ.)
    • Tacstar +3 φυσίγγια
Τις ιδέες μου της πήρα βασικά από εδώ, δεν θέλω όμως η προέκταση της αποθήκης να προεξέχει της κάννης. Με οκτώ φυσίγγια θα είμαι καλυμένος για τις σκοπευτικές μου ανάγκες.
Αλλες ιδέες, ευπρόσδεκτες.
 
Δύο ερωτήσεις:
  • ταιριάζει η προέκταση αποθήκης της Mossberg 590/500 στη Rem 870; Μου είπαν πως έχουν το ίδιο σπείρωμα.
  • ποιά προέκταση θα μου προτείνατε να αγοράσω για την Rem 870, Cal12:
    • Carlsons Versa Max, +3 φυσίγγια (υπάρχει και με +5 φυσ.)
    • Tacstar +3 φυσίγγια
Τις ιδέες μου της πήρα βασικά από εδώ, δεν θέλω όμως η προέκταση της αποθήκης να προεξέχει της κάννης. Με οκτώ φυσίγγια θα είμαι καλυμένος για τις σκοπευτικές μου ανάγκες.
Αλλες ιδέες, ευπρόσδεκτες.
Προσωπική μου αποψη, πάρε την προέκταση αποθήκης της ρεμιγκντον.
 
Δύο ερωτήσεις:
  • ταιριάζει η προέκταση αποθήκης της Mossberg 590/500 στη Rem 870; Μου είπαν πως έχουν το ίδιο σπείρωμα.
  • ποιά προέκταση θα μου προτείνατε να αγοράσω για την Rem 870, Cal12:
    • Carlsons Versa Max, +3 φυσίγγια (υπάρχει και με +5 φυσ.)
    • Tacstar +3 φυσίγγια
Τις ιδέες μου της πήρα βασικά από εδώ, δεν θέλω όμως η προέκταση της αποθήκης να προεξέχει της κάννης. Με οκτώ φυσίγγια θα είμαι καλυμένος για τις σκοπευτικές μου ανάγκες.
Αλλες ιδέες, ευπρόσδεκτες.
προσωπικα, πιστεύω πως πρέπει να πάρεις τον Βογινδρούκα (VKACTION.GR) τηλέφωνο που φέρνει τις Toni system σε τιμές καλύτερες απ' τις Carlson και οι οποίες είναι σε μεγάλη γκάμα μεγεθών.

https://www.tonisystem.it/?id=98&lang=eng&c_modello=212&c_tipologia=27

H ποιότητά τους είναι απείρως μεγαλύτερη των Carlson ή οποιαδήποτε άλλης εταιρείας έχει τύχει να τις "επεξεργαστώ" από κοντά....προσωπική γνώμη πάντα :)

υγ.- η αποθήκη της toni system έρχεται χωρίς ελατήριο, αλλά θα σε κατατοπίσει ο Κώστας περί του θέματος καλύτερα!
 
Back
Top