I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Όταν ανάρτησα μια φωτογραφία με τα όπλα που πηγαίνω σκοπευτήριο, από την αντίδραση των συναδέλφων κατάλαβα δύο πράγματα. Υπάρχει ενδιαφέρον αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση και για να πω την αλήθεια, αν δεν είχα έναν αδελφικό φίλο που ασχολείται με τη σκοποβολή και εγώ δεν θα είχα ασχοληθεί γιατί δεν θα ήξερα τι και πώς. Εδώ είμαστε να μιλήσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις και εγώ τα πολύ λίγα που ξέρω ευχαρίστως να τα μοιραστώ με τους φίλους.
 
Χθες ήμουν σκοπευτήριο Χαιδαρίου ,για να πάρω την σκοπευτική ταυτότητα(ρίχνω sporting κατα κύριο λόγο)και με βάλαν να δοκιμάσω με ένα walther cp88 9άρι.Σημάδευα το Α στο στόχο αλλά δεν έχω συνηθήσει και είχα τα δύο μάτια ανοιχτά όπως το λειόκανο.Ο επικεφαλής προπονητής μου έλεγε να ευθυγραμμίζω τα σκοπευτικά με το Α του χαρτιού αλλά εγώ κοίταγα το Α.Ωραία ήταν αλλά θα προτιμήσω τα πιατάκια.
 

Attachments

  • received_638367323910512.jpeg
    received_638367323910512.jpeg
    62,9 KB · Προβολές: 64
  • received_1775333842659845.jpeg
    received_1775333842659845.jpeg
    48,3 KB · Προβολές: 64
  • received_282638913976611.jpeg
    received_282638913976611.jpeg
    43,6 KB · Προβολές: 65
Χθες ήμουν σκοπευτήριο Χαιδαρίου ,για να πάρω την σκοπευτική ταυτότητα(ρίχνω sporting κατα κύριο λόγο)και με βάλαν να δοκιμάσω με ένα walther cp88 9άρι.Σημάδευα το Α στο στόχο αλλά δεν έχω συνηθήσει και είχα τα δύο μάτια ανοιχτά όπως το λειόκανο.Ο επικεφαλής προπονητής μου έλεγε να ευθυγραμμίζω τα σκοπευτικά με το Α του χαρτιού αλλά εγώ κοίταγα το Α.Ωραία ήταν αλλά θα προτιμήσω τα πιατάκια.
Καταρχήν συνάδελφε έκανες μια πολύ ωραία συγκέντρωση, ειδικά για άνθρωπο που δεν ασχολείται με το συγκεκριμένο όπλο εντατικά. Στα ποσά μέτρα έριξες; 25; Άλλη ευχάριστη τα πιατακια άλλη το πιστόλι το καθένα έχει και το βαθμό δυσκολίας του. Όπως στο λειοκαννο έχουμε το τραπ, το σπορτινγκ και αλλά έτσι και με το πιστόλι ή το τυφέκιο. Δεν υπάρχει μόνο ο σταθερός στόχος των 25 μέτρων υπάρχει και των 300 (με τυφέκιο), υπάρχει η πρακτική με λειοκαννο, πρακτική με πιστόλι και πάει λέγοντας.
 
Καταρχήν ξεκίνησες με ένα από τα πιο αντιπαθητικα όπλα....το Walter έχει από τις πιο ασαφής και σπογγώδης σκανδαλες.... δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την λαβή σου...ο αριστερός αντίχειρας παράλληλα με την κάννη του όπλου η παλάμη του αριστερού χεριού γεμίζει το κενό που αφήνει το δεξί χέρι..... και επειδή έχεις μεγάλα δάκτυλα δοκίμασε ο δείκτης του αριστερού χεριού να μπει μπροστά από το χειροφυλακτηρα της σκανδάλης....
 
Το αριστερό χέρι ή αδύνατο σφίγγει σε ποσοστό 70/30 στην λαβή του πιστολιού....σε άλλους και 80/20....το δυνατό χέρι ουσιαστικά πιέζει μόνο τη σκανδάλη.... πολύ dry shooting.... χρειάζεται. Το κυρίαρχο μάτι σου είναι το δεξί;
 
Καταρχήν ξεκίνησες με ένα από τα πιο αντιπαθητικα όπλα....το Walter έχει από τις πιο ασαφής και σπογγώδης σκανδαλες.... δοκίμασε να αλλάξεις λίγο την λαβή σου...ο αριστερός αντίχειρας παράλληλα με την κάννη του όπλου η παλάμη του αριστερού χεριού γεμίζει το κενό που αφήνει το δεξί χέρι..... και επειδή έχεις μεγάλα δάκτυλα δοκίμασε ο δείκτης του αριστερού χεριού να μπει μπροστά από το χειροφυλακτηρα της σκανδάλης....
Και οι αγκωνες των χεριων ειναι ανοιχτοι.
 
Και οι αγκωνες των χεριων ειναι ανοιχτοι.
Τα χέρια σχηματίζουν ένα ισοσκελές τρίγωνο....με τους αγκώνες σπασμένους ώστε να λειτουργούν ως αμορτισέρ....τα πόδια ανοικτά στο ύψος των ώμων με το αριστερό ελάχιστα πιο μπροστά από το δεξί για ισορροπία
 
Τα χέρια σχηματίζουν ένα ισοσκελές τρίγωνο....με τους αγκώνες σπασμένους ώστε να λειτουργούν ως αμορτισέρ....τα πόδια ανοικτά στο ύψος των ώμων με το αριστερό ελάχιστα πιο μπροστά από το δεξί για ισορροπία
Στην τριτη φωτο τα χερια φαινονται χαλαρα, εγω ξερω πως πρεπει να ειναι τεντωμενα με τους αγκωνες προς τα μεσα, ετσι μου εμαθε ο εκπαιδευτης μου.
 
Από αυτά που βλέπω στο στόχο.... σφίγγεις πολύ το δεξί λογικό λόγω της λαβής που έχεις... και είτε δεν ευθυγραμμίζεις την κορυφή της ακιδας με το πίσω σκοπευτικό...(το κρατάς χαμηλότερα) και πάνε οι σφαίρες πιο κάτω .... είτε περιμένεις το μπαμ και ασυναίσθητα κρατάς μπροστά μέρος πιο χαμηλά.... υπάρχει ένα μικρό τέστ γι αυτή την "κροτοφοβια" ..... πάρε ένα όπλο χωρίς να ξέρεις αν υπάρχει φυσίγγιο στη θαλαμη και ρίξε σε ένα στόχο.... Θα δεις αν κατεβάζεις το όπλο ασυναίσθητα για να μαζέψεις την ανάκρουση
 
Last edited:
Στην τριτη φωτο τα χερια φαινονται χαλαρα, εγω ξερω πως πρεπει να ειναι τεντωμενα με τους αγκωνες προς τα μεσα, ετσι μου εμαθε ο εκπαιδευτης μου.
Αυτή είναι μια παλιότερη εκδοχή... επίσης επειδή έχει λάθος λαβή το αδύνατο χέρι είναι χαμηλότερα από το δυνατό.... οπότε δεν ασκούν ίδια πίεση.... και δεν αποσβενουν κανένα μέρος της ανάκρουσης.
 
Όταν τα χέρια είναι τεντωμένα και κλειδωμένα η ανάκρουση μεταφέρεται στους ώμους....αν δεν υπάρχει ισορροπία οι σφαίρες θα φεύγουν πάνω.... δοκίμασε το και προσπάθησε να μετακινηθείς προς τα εμπρός ή προς τα πίσω....θα καταλάβεις τι εννοώ....με τεντωμένα τα χέρια θα υπάρχει πάνω κάτω των χεριών λόγω της ταλάντωσης....
 
Αν κοιτάξεις προσεκτικά τη φωτογραφία θα δεις ότι η ακίδα μπροστά είναι πιο κάτω από το πίσω σκοπευτικό..... οπότε οι σφαίρες πηγαίνουν κάτω από το Άλφα. Επίσης η απόκλιση προς τα δεξιά είναι απότομο τράβηγμα σκανδάλης και λάθος λαβή...το αδύνατο χέρι σφίγγει λιγότερο από το δυνατό
 
Παιδιά σωστά τα λέτε όλα,πρέπει να κάνω εξασκηση,την σκανδάλη την πάταγα απότομα μέγα λάθος,ο στόχος ήταν στα 15 μέτρα,πρωτάρης και μη εξοικιωμένος με σταση,πόδια σώμα,στόχαστρο το καταλάβαινα με την περιφερειακή όραση ,το μάτι μου στο Α ,λάθος αλλά δεν μπορώ να κλείσω το αριστερό μάτι.θα συμφωνήσω με όλους σας γιατί έχετε μεγαλύτερη εμπειρία.Ο προπονητής πάντως μου είπε ότι για αρχή καλά τα πήγα.
 
Αν κοιτάξεις προσεκτικά τη φωτογραφία θα δεις ότι η ακίδα μπροστά είναι πιο κάτω από το πίσω σκοπευτικό..... οπότε οι σφαίρες πηγαίνουν κάτω από το Άλφα. Επίσης η απόκλιση προς τα δεξιά είναι απότομο τράβηγμα σκανδάλης και λάθος λαβή...το αδύνατο χέρι σφίγγει λιγότερο από το δυνατό
Συμφωνώ και επαυξάνω...
 
Το αριστερό χέρι ή αδύνατο σφίγγει σε ποσοστό 70/30 στην λαβή του πιστολιού....σε άλλους και 80/20....το δυνατό χέρι ουσιαστικά πιέζει μόνο τη σκανδάλη.... πολύ dry shooting.... χρειάζεται. Το κυρίαρχο μάτι σου είναι το δεξί;
Δεξί κυρίαρχο..
 
Back
Top