I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Έχω προσέξει ότι πολλοί σκοπευτές, με το που αγοράζουν ένα όπλο, πετάνε όλα τα ελατήρια και βάζουν αλλά. Στο επανατατικό, όχι μόνο βάζουν άλλο ελατήριο από το εργοστασιακό, αλλά αφαιρούν και σπείρες. Αποτέλεσμα; Ναι μεν τα όπλα ρίχνουν καλύτερα, έχουν πιο γρήγορη επαναφορά, πιο μαλακή σκανδάλη, αλλά ας πούμε στα CZ κόβονται κάποια στιγμή τα slide stop. Εγώ θα άλλαζα το επανατατικό ( και σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα τη σκανδάλη) μόνο και μόνο αν αυτό βελτίωνε κάτι, χωρίς όμως να βλάψει τη μακροζωία των εξαρτημάτων του όπλου.
Αυτό γίνεται επειδή κάποιοι όπως και στα κυνηγετικά όπλα νομίζουν ότι θα γίνουν καλύτεροι σκοπευτές ή κυνηγοί αγοράζοντας μόνο ένα πανάκριβο όπλο και προσθέτοντας ακριβά αξεσουάρ....αν δεν δουλέψεις με το όπλο σου.... αποτέλεσμα από μόνο του δεν έρχεται. Φυσικά ένας ολοκληρωμένος σκοπευτής με ένα πολύ καλό όπλο ανεβαίνει κι άλλο επίπεδο.... αλλά και πάλι μέσα από την δουλειά....ο Vogel ρίχνει με μαμά Glock 34....
 
Αυτό γίνεται επειδή κάποιοι όπως και στα κυνηγετικά όπλα νομίζουν ότι θα γίνουν καλύτεροι σκοπευτές ή κυνηγοί αγοράζοντας μόνο ένα πανάκριβο όπλο και προσθέτοντας ακριβά αξεσουάρ....αν δεν δουλέψεις με το όπλο σου.... αποτέλεσμα από μόνο του δεν έρχεται. Φυσικά ένας ολοκληρωμένος σκοπευτής με ένα πολύ καλό όπλο ανεβαίνει κι άλλο επίπεδο.... αλλά και πάλι μέσα από την δουλειά....ο Vogel ρίχνει με μαμά Glock 34....
Έχουν βγάλει και για τα glock ένα κάρο βελτιώσεις. Τα Zeus είναι γκλοκ που κοστίζουν μερικά χιλιάρικα. Ταυτίζομαι με την άποψη σου, χωρίς δουλεια δε γίνεται τίποτα.
 
Ψάξε στο ίντερνετ για τον Vogel...
Από τα λίγα που είδα κατάλαβα ότι ο βογκελ προωθεί πακέτα βελτίωσης για τα γκλοκ. Σκανδαλες με πακέτα ελατηρίων για κάθε γούστο κλπ. Από ότι φαίνεται ρίχνει με σούπερ πειραγμενο γκλοκ όχι εργοστασιακό.
 
Συνεχίζει όμως να παίζει με Glock 34..... ακόμη και πειραγμενο ένα Glock δεν μπορεί να είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα STI,svi, cz ,bull απλά και μόνο λόγω του βάρους του.... πρέπει αυτός που το κρατάει να είναι σε άλλο επίπεδο για να μπορέσει να συναγωνίζεται αθλητές του ίδιου επιπέδου με καλύτερα όπλα
 
O Vogel είναι πλέον πρωταθλητής και ως πρωταθλητής προμοταρει διάφορα.....που αφορούν την πρακτική σκοποβολή.... ξεκίνησε ως αστυνομικός σκοπευτής....https://youtu.be/py1WSRpcl6E...
Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι το όπλο είναι απείραχτο από το χρόνο που μεσολαβεί από βολή σε βολή. Ο άνθρωπος είναι σκοπευταρας χωρίς καμία αμφιβολία. Γρήγορος και αποτελεσματικός. Πολύ ωραίο βίντεο.
 
Συνεχίζει όμως να παίζει με Glock 34..... ακόμη και πειραγμενο ένα Glock δεν μπορεί να είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα STI,svi, cz ,bull απλά και μόνο λόγω του βάρους του.... πρέπει αυτός που το κρατάει να είναι σε άλλο επίπεδο για να μπορέσει να συναγωνίζεται αθλητές του ίδιου επιπέδου με καλύτερα όπλα
Συμφωνώ καταρχήν. Εμένα με ενδιαφέρει να μάθω να τα πηγαίνω καλά με ένα "επιχειρησιακό" όπλο γι'αυτό και δεν πήρα shadow και δεν πείραξα ποτέ και το δικό μου. Όμως το να προσπαθείς να παίξεις με την αφρόκρεμα των πρωταθλητών με ένα εργαλείο που εξαρχής μειονεκτεί δεν το βρίσκω λογικό. Εκτός και αν κάποιος είναι κολλημένος με μια εταιρεία όπλων από γούστο ή οικονομικό όφελος και προσπαθεί να αποδείξει ότι μπορεί να τα καταφέρει και με ένα όπλο χαμηλότερης ποιότητας. Γιατί κακά τα ψέματα, άλλη η ποιότητα - κατηγορία ενός Glock και άλλη ενός CZ Ts 2. Χάος θα έλεγα. Το TS όμως δεν θα μπορούσε ποτέ να βρεθεί στη ζώνη ενός στρατιωτικού- αστυνομικού. Το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά.
 
Κι όμως κυκλοφορούν ανάμεσα μας.... και με shadow και με tanfoglio.... και με TS και με πολλά άλλα... πολλοί στρατιωτικοί και αστυνομικοί με τα σκοπευτικά τους πιστόλια....με τα οποία βγαίνουν και υπηρεσία.
 
Υπηρεσία με ένα όπλο μονής ενέργειας και βάρος σκανδάλης μισό κιλό; Δεν είναι δικαιολογία για μένα το έχω βάλει ασφάλεια... για πότε βγαίνει κατά λάθος...Θέλω να πιστεύω τουλάχιστον ότι δεν κάνουν υπηρεσία με φυσίγγιο στη θαλάμη. Βέβαια το ποσό ετοιμότητα υπάρχει κάνοντας υπηρεσία χωρίς φυσίγγιο στη θαλάμη είναι μεγάλη κουβέντα.
 
Συνεχίζει όμως να παίζει με Glock 34..... ακόμη και πειραγμενο ένα Glock δεν μπορεί να είναι στο ίδιο επίπεδο με ένα STI,svi, cz ,bull απλά και μόνο λόγω του βάρους του.... πρέπει αυτός που το κρατάει να είναι σε άλλο επίπεδο για να μπορέσει να συναγωνίζεται αθλητές του ίδιου επιπέδου με καλύτερα όπλα
Βασίλη υπάρχουν πολλές λύσεις να γίνει το glock τόσο βαρύ ή και βαρύτερο από τα "κλασσικά" βαρια, πχ brass magwell.Το εικονιζόμενο glock είναι στα 2 κιλά με γεμάτο γεμιστήρα.

Στιγμιότυπο 2022-04-03, 9.20.35 μμ.png
 
Προχθές στο σκοπευτήριο έριχνε αστυνομικός με θήκη level 2 safariland σε 0,9 και 0,87 η πρώτη σφαίρα..... εννοείται με τις ασφάλειες της θήκης ενεργοποιημένες....με ένα cz shadow optics....
Έτσι είναι. Στην οπλοφορία θα πάρεις το όπλο με το οποίο προπονείσαι και το ξέρεις -και σε ξέρει- καλά!
Ένας φίλος έχει οπλοφορίας το CZ checkmate ( χωρίς το red dot και το muzzle break). Ξάδερφος έχει οπλοφορίας ένα S&W 686 με 6 ιντσες κάννη. Τα όπλα με τα οποία κεντάνε στο σκοπευτήριο, τα έχουν και στην άδεια οπλοφορίας.

Εργονομία, σκανδάλη, σκοπευτικά (με αυτή τη σειρά).
Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά ενός "καλού" όπλου.
Πολύ σωστά!!! Η εργονομία πρώτη απ όλα! Αν πχ η λαβή είναι λεπτή και μικρή κι εσύ έχεις τεράστια παλάμη ή και μακριά δάκτυλα, που αντί για τη σκανδάλη, φτάνει το δάκτυλο μπροστά από τον υποφυλακτήρα, τι να σου κάνουν τα σκοπευτικά ή και η ίδια η σκανδάλη αν δεν τη φτάνεις και δεν πάει αυτόματα το δάκτυλο εκεί;
Συμφωνώ απόλυτα με τη σειρά!
 
Εν τω μεταξύ υπηρεσία με ένα πιστόλι που ζυγίζει 1500 γραμμάρια + τους γεμιστήρες έτσι; error 404 χαχαχαχαχαχα
Κώστα, τα πρώτα κινητά προ 30ετίας, ζύγιζαν 1,5+ κιλό και μια χαρά τα κουβαλούσαν όλοι όσοι τα είχαν (το "μια χαρά" είναι τρόπος του λέγειν :D:D ). Το 1,5 κιλό σε πιστόλι θα μας πειράξει; Πονούν ωρέ τα παλικάρια;;;;
.big smile..big smile..very funny.
 
Έχω προσέξει ότι πολλοί σκοπευτές, με το που αγοράζουν ένα όπλο, πετάνε όλα τα ελατήρια και βάζουν αλλά. Στο επανατατικό, όχι μόνο βάζουν άλλο ελατήριο από το εργοστασιακό, αλλά αφαιρούν και σπείρες. Αποτέλεσμα; Ναι μεν τα όπλα ρίχνουν καλύτερα, έχουν πιο γρήγορη επαναφορά, πιο μαλακή σκανδάλη, αλλά ας πούμε στα CZ κόβονται κάποια στιγμή τα slide stop. Εγώ θα άλλαζα το επανατατικό ( και σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα τη σκανδάλη) μόνο και μόνο αν αυτό βελτίωνε κάτι, χωρίς όμως να βλάψει τη μακροζωία των εξαρτημάτων του όπλου.
Κώστα, νομίζω πως τη ζημιά στα όπλα την κάνουν "ασύμβατα" πυρομαχικά. Πχ αν ρίξεις major σφαίρες και το ελατήριό σου είναι για νορμάλ γόμωση, δεν φταίει το ελατήριο αν σπάσει το slide stop...
Στα CZ P-7/9, η εταιρεία δίνει στο βαλιτσάκι 3 διαφορετικά ελατήρια (standard, high velocity & subsonic). Προσωπικά εμπιστεύομαι τους Έλληνες οπλουργούς πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε σάητ. Πας στον οπλουργό σου, του λες τι πυρομαχικά ρίχνεις και σου φτιάχνει ελατηριάρα.
Επίσης, δεν κατάλαβα γιατί είσαι εναντίον της βελτίωσης σκανδάλης... Πιστεύω είναι το 2ο πιο σημαντικό πράγμα να διορθώσει κανείς στο όπλο του (το πρώτο είναι η λαβή/κοντάκι/κλπ).
 
Κώστα, τα πρώτα κινητά προ 30ετίας, ζύγιζαν 1,5+ κιλό και μια χαρά τα κουβαλούσαν όλοι όσοι τα είχαν (το "μια χαρά" είναι τρόπος του λέγειν :D:D ). Το 1,5 κιλό σε πιστόλι θα μας πειράξει; Πονούν ωρέ τα παλικάρια;;;;
.big smile..big smile..very funny.
Έλα πες, ορθοπεδικός χειρουργός είσαι ετσιιιιι;;;;;; Χαχαχαχαχαχα σε πειράζω φίλε Γιώργο Ούτε να το σκέφτομαι, να είχα στη ζώνη για υπηρεσία ένα TS ή ένα shadow ( γράφω από το κρεβάτι του πόνου, με λουμπαγκο, οπότε είμαι συναισθηματικά φορτισμένος:)) Τα όπλα για μένα είναι εξειδικευμένα εργαλεία. Οπότε θα σου πω τι πιστεύω ( χωρίς να είμαι ειδικός). Αν είσαι αθλητής της σκοποβολής χρειάζεσαι το κατάλληλο εργαλείο. Βαρύ, ατσάλινο ,στιβαρό, γρήγορο με ελαφριά σκανδάλη. Αν όμως διαθέτεις άδεια οπλοφορίας για οποιοδήποτε λόγο χρειάζεσαι όπλο αξιόπιστο, ελαφρύ, πολυμερές, μαζεμένο σε διαστάσεις, σε κατάλληλο διαμέτρημα και πολύ προπόνηση στο σκοπευτήριο με το συγκεκριμένο όπλο.
 
Back
Top