Fabarm Classis cal 12

Εχει ακριβως τον ιδιο μηχανισμο με το απλο
Καμια απολυτος διαφορε
Οι πλακες ειναι διακοσμητικες
Έπιπλεον η χαραξη και η εφαρμογη των ξυλων γινεται στο χερι και τα ξυλα ειναι σαφως ανωτερης κατηγοριας
Θα δεις οτι ο υποφυλακτηρας επεκτεινεται στην βαση του κοντακιου οπως τα πλειστα ακριβα οπλα κατηγοριας
Στην ουσια περνεις το ιδιο οπλο αλλα σαφως πιο ομορφο και με ανωτερης αξιας ξυλα και σκαλισματα
Πληρωνεις δηλαδη την ομορφια

Η διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο ειναι τουλαχιστον η διπλασια!

Στα λεφτα αυτα σιγουρα περνεις και αλλα οπλα που ειναι πόλυ ποιοτικα και ανθεκτικα

Παραδειγμα ειναι τα μερκελ

Και αλλα που θα σου πουν συναδερφοι πολυ πιο γνωστες

Καταλαβαινω οτι αυτο που σε τραβα στο οπλο αυτο ειναι το συστημα κλειδωματος που δυστυχωα δεν εχουν και αλλα πιο προσιτα δικαννα

Παρομοιο κλειδωμα εχουν και τα πλαγιοκαννα της περατσι
 
Εχει ακριβως τον ιδιο μηχανισμο με το απλο
Καμια απολυτος διαφορε
Οι πλακες ειναι διακοσμητικες
Έπιπλεον η χαραξη και η εφαρμογη των ξυλων γινεται στο χερι και τα ξυλα ειναι σαφως ανωτερης κατηγοριας
Θα δεις οτι ο υποφυλακτηρας επεκτεινεται στην βαση του κοντακιου οπως τα πλειστα ακριβα οπλα κατηγοριας
Στην ουσια περνεις το ιδιο οπλο αλλα σαφως πιο ομορφο και με ανωτερης αξιας ξυλα και σκαλισματα
Πληρωνεις δηλαδη την ομορφια

Η διαφορα στην τιμη μεταξυ των δυο ειναι τουλαχιστον η διπλασια!

Στα λεφτα αυτα σιγουρα περνεις και αλλα οπλα που ειναι πόλυ ποιοτικα και ανθεκτικα

Παραδειγμα ειναι τα μερκελ

Και αλλα που θα σου πουν συναδερφοι πολυ πιο γνωστες

Καταλαβαινω οτι αυτο που σε τραβα στο οπλο αυτο ειναι το συστημα κλειδωματος που δυστυχωα δεν εχουν και αλλα πιο προσιτα δικαννα

Παρομοιο κλειδωμα εχουν και τα πλαγιοκαννα της περατσι
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες πολύ !!!
 
φαίνεται η γραμμή - ένωση κανών με το μονομπλοκ
ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!!
με την πρώτη ματιά φαίνεται σαν ντεμιμπλοκ
Παρατηρώντας προσεκτικά περισσότερο για χελιδονοουρά μοιάζει, πλην όμως ο οδηγός των εξολκέων ξενίζει!!!
φωτο 3 & 4

Σίγουρα "μονομπλοκ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!
κι ας το λέει ως τέτοιο η φαμπαρμ..... τωρα γιατι λεει ότι είναι μονομπλοκ ενώ δεν είναι; μάλλον γιατί δεν είναι ούτε καθαρόαιμο ντεμιμπλοκ ούτε κλασσική χελιδονοουρά.... εγώ θα το έλεγα αχταρμά μπλοκ... αλλά θα πείτε ότι λέω κακίες......

κανένας μερακλής πλαγιόκαννος να μας πει την άποψή του; @woodman @Νικόλαος Ρεντίφης ;;;;;;

Υ.Γ. Χρύσανθε το όνειρο σου για εφιάλτης μΕ φαινέται, πήγαινε για 471 ή Franchi highlander/ spirit
 
Last edited:
Πάντως το Μπερέτα το πλαγιοκαννο που έχω, όταν κλείνει νομίζεις ότι ασφαλησε χρηματοκιβώτιο από το ήχο που κάνει, ενώ το Σκόντα λες τώρα κουπμωσε το όπλο; Το φαμπαρμ μου αρέσει πάρα πολύ πάντως. Άμα λέει μονομπλοκ θα είναι,δεν είναι τσαρλατάνοι οι άνθρωποι βγάζουν σοβαρά όπλα.
 
φαίνεται η γραμμή - ένωση κανών με το μονομπλοκ
ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!!
με την πρώτη ματιά φαίνεται σαν ντεμιμπλοκ
Παρατηρώντας προσεκτικά περισσότερο για χελιδονοουρά μοιάζει, πλην όμως ο οδηγός των εξολκέων ξενίζει!!!
φωτο 3 & 4

Σίγουρα "μονομπλοκ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!
κι ας το λέει ως τέτοιο η φαμπαρμ..... τωρα γιατι λεει ότι είναι μονομπλοκ ενώ δεν είναι; μάλλον γιατί δεν είναι ούτε καθαρόαιμο ντεμιμπλοκ ούτε κλασσική χελιδονοουρά.... εγώ θα το έλεγα αχταρμά μπλοκ... αλλά θα πείτε ότι λέω κακίες......

κανένας μερακλής πλαγιόκαννος να μας πει την άποψή του; @woodman @Νικόλαος Ρεντίφης ;;;;;;

Υ.Γ. Χρύσανθε το όνειρο σου για εφιάλτης μΕ φαινέται, πήγαινε για 471 ή Franchi highlander/ spirit
Ευχαριστω για το ενδιαφερον
:) Αλλα

Ασε να κανω αυτο που νομιζω εγω:)

Αμα μπορεσω να το παρω και αμα δεν βγει καλο και αμα εχω προβλημα να κτυπω την δικη μου κεφαλα στο τοιχο επειδη εκανα εγω λαθος και οχι την δικη μου κεφαλα πανω στην δικη σου επειδη σε ακουσα.big smile.
 
Πάντως το Μπερέτα το πλαγιοκαννο που έχω, όταν κλείνει νομίζεις ότι ασφαλησε χρηματοκιβώτιο από το ήχο που κάνει, ενώ το Σκόντα λες τώρα κουπμωσε το όπλο; Το φαμπαρμ μου αρέσει πάρα πολύ πάντως. Άμα λέει μονομπλοκ θα είναι,δεν είναι τσαρλατάνοι οι άνθρωποι βγάζουν σοβαρά όπλα.
Ασε να κανω αυτο που νομιζω εγω:)

Αμα μπορεσω να το παρω και αμα δεν βγει καλο και αμα εχω προβλημα να κτυπω την δικη μου κεφαλα στο τοιχο επειδη εκανα εγω λαθος και οχι την δικη μου κεφαλα πανω στην δικη σου επειδη σε ακουσα.big smile.
Άστε μήπως και μιλήσουν κάποιοι που γνωρίζουν.... ;)
****μάλλον δεν γνωρίζετε τι εστί μονομπλοκ......think.
 
Άστε μήπως και μιλήσουν κάποιοι που γνωρίζουν.... ;)
****μάλλον δεν γνωρίζετε τι εστί μονομπλοκ......think.
Και εσυ βρε φιλαρακι ομως απο θεωρεια σε καποια πραγματα δεν σε πιανει κανενας;)

Σε ρωτησε κανεις ηθελα να ηξερα;
Σε βαλε κανενας να το πληρωσεις;
Σου ειπε κανεις παρτο εσυ;

Μου προτεινεις το φρανκι; Ημαρτον δηλαδη!
Και το κανεις συγκριση με το φαμπαρμ και ακομη περισσοτερο με το 471;
Και μου λες οτι ξερεις και απο οπλα.think.


Το εχεις το οπλο;
Το δουλευεις;
Το πηρες εστω στα χερια σου καμια φορα;


Ασε να ξερω εκεινα που ξερω και να ειδα εκεινα που ειδα απο ατομα που το εχουν 22-23 χρονια στην πιο παλια εκδοση και αργοτερα

Τι νομισες οτι ξαπλωσα ενα βραδυ και μου ρθε η εμπνευση ονειρευσου το φαμπαρμ, σκεψου το γινεται;

Και στην τελικη μακαρι να με αξιωσει Ο Θεος να κανω το Δικο μου ονειρο πραγματικοτητα και εσυ φτιαξε δικα σου με οτι οπλο θες:)

Στομα εχω αμα θελω να ρωτησω κατι ;)

Ξερω οτι το κανεις ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ!
Αλλα μην την χαλας στον αλλον την καυλα του;)
Δικια του ειναι!
 
Και εσυ βρε φιλαρακι ομως απο θεωρεια σε καποια πραγματα δεν σε πιανει κανενας;)

Σε ρωτησε κανεις ηθελα να ηξερα;
Σε βαλε κανενας να το πληρωσεις;
Σου ειπε κανεις παρτο εσυ;

Μου προτεινεις το φρανκι; Ημαρτον δηλαδη!
Και το κανεις συγκριση με το φαμπαρμ και ακομη περισσοτερο με το 471;
Και μου λες οτι ξερεις και απο οπλα.think.

Το εχεις το οπλο;
Το δουλευεις;
Το πηρες εστω στα χερια σου καμια φορα;

Ασε να ξερω εκεινα που ξερω και να ειδα εκεινα που ειδα απο ατομα που το εχουν 22-23 χρονια στην πιο παλια εκδοση και αργοτερα

Τι νομισες οτι ξαπλωσα ενα βραδυ και μου ρθε η εμπνευση ονειρευσου το φαμπαρμ, σκεψου το γινεται;

Και στην τελικη μακαρι να με αξιωσει Ο Θεος να κανω το Δικο μου ονειρο πραγματικοτητα και εσυ φτιαξε δικα σου με οτι οπλο θες:)

Στομα εχω αμα θελω να ρωτησω κατι ;)

Ξερω οτι το κανεις ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ!
Αλλα μην την χαλας στον αλλον την καυλα του;)
Δικια του ειναι!
Άστο Χρύσανθε το .sex hard. σες και ψόφησε....
Άστο.....
Θα σε αφήσω στην ησυχία σου και στα ροζ συννεφάκια σου.....

Άντε να δω καμια γνώμη κάποιου που να ξέρει πραγματικά από όπλα......
 
μιλάμε για το Fabarm Classis cal 12 όπως το φωτογράφισε ο φίλος Μύρος!
όπλο που κοστίζει 2.700 + €
topic.
 
Και εσυ βρε φιλαρακι ομως απο θεωρεια σε καποια πραγματα δεν σε πιανει κανενας;)

Σε ρωτησε κανεις ηθελα να ηξερα;
Σε βαλε κανενας να το πληρωσεις;
Σου ειπε κανεις παρτο εσυ;

Μου προτεινεις το φρανκι; Ημαρτον δηλαδη!
Και το κανεις συγκριση με το φαμπαρμ και ακομη περισσοτερο με το 471;
Και μου λες οτι ξερεις και απο οπλα.think.


Το εχεις το οπλο;
Το δουλευεις;
Το πηρες εστω στα χερια σου καμια φορα;


Ασε να ξερω εκεινα που ξερω και να ειδα εκεινα που ειδα απο ατομα που το εχουν 22-23 χρονια στην πιο παλια εκδοση και αργοτερα

Τι νομισες οτι ξαπλωσα ενα βραδυ και μου ρθε η εμπνευση ονειρευσου το φαμπαρμ, σκεψου το γινεται;

Και στην τελικη μακαρι να με αξιωσει Ο Θεος να κανω το Δικο μου ονειρο πραγματικοτητα και εσυ φτιαξε δικα σου με οτι οπλο θες:)

Στομα εχω αμα θελω να ρωτησω κατι ;)

Ξερω οτι το κανεις ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ!
Αλλα μην την χαλας στον αλλον την καυλα του;)
Δικια του ειναι!
Να αγιασει το στόμα σου φίλε!!!!
 
Άστο Χρύσανθε το .sex hard. σες και ψόφησε....
Άστο.....
Θα σε αφήσω στην ησυχία σου και στα ροζ συννεφάκια σου.....

Άντε να δω καμια γνώμη κάποιου που να ξέρει πραγματικά από όπλα......
Καλα ειναι τα ροζ
Ασπρα και θολα μην ειναι να ντουμανιαζει ο τοπος…
 
Αντιγράφω,από τη σελίδα του Νικήτα.

"Το Classis είναι ένα από λίγα πραγματικά Round Action όπλα στην σημερινή αγορά. Εχει το χαρακτηριστικό σύστημα της Fabarm με τα διπλά κλειδιά κάτω από τις κάννες και μηχανισμό με ελατήρια σπιράλ.

Ο μηχανισμός είναι απλός και κάθε του τμήμα στιβαρό κάτι που δείχνει ότι το όπλο θα αντέξει στο χρόνο. Αλλωστε το ίδιο σύστημα έχει και το μοντέλο Beta που έχει αποδειχτεί γερό και αξιόπιστο.

Το σχήμα της βάσης του Classis είναι κυρτό και κάνει το όπλο όμορφο. Αν υπάρχει ένα αρνητικό στοιχείο αυτό είναι το τελείωμα των καννών εκεί που συναντούν τα ημισφαίρια της βάσης. Η βάση εξέχει ελάχιστα πάνω από τις κάννες. Πρόκειται για μικρή λεπτομέρεια που δεν θα παρατηρήσει η πλειοψηφία των κατόχων, κάτι που μόνο ένας ψείρας θα παρατηρούσε. Αλλά ακόμη και με αυτό το μείον το όπλο αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω και καλύπτει ένα χώρο στην αγορά όπου δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές επιλογές.

Για τα συγκεκριμένα ερωτήματα τώρα-

Το ζύγισμα είναι αρκετά καλό για ένα εργοστασιακό όπλο με αρκετή αντοχή για δοκιμή στις 1370 πιέσεις.

Από ότι θυμάμαι οι κάννες δεν έχουν καμία διόγκωση στα τσοκ.

Η λαβή, πιστολέ ή ίσια είναι θέμα απόλυτα προσωπικό. Η ίσια λαβή δεν χρησιμοποιείται μόνο στα δισκάνδαλα. Η ίσια λαβή επιτρέπει στο χέρι να έχει μια πιο ανοικτή θέση και ευκολύνει την πλάγια κίνηση του όπλου.

Για αριστερό κοντάκι η καλύτερη λύση είναι να γίνει μια παραγγελία για κοντάκι με αριστερή κλίση. Σε σύγχρονα όπλα με τζαβέτα αυτό δεν είναι πρόβλημα, ότι και να λένε οι εισαγωγείς εσείς να επιμένετε".

Εγώ,έχω το προηγούμενο μοντέλο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Το Dickson πήρε αναβολή,για αργότερα...
 
https://www.ph-rifles.com/en/rifleconstruction/
https://uplandguncompany.com/understanding-jointing-shotgun-barrels/
Νομίζω οτι εχει δίκιο ο Μάριος...η φωτογραφια ειναι...περίεργη...
Ενω στις καννες φαινεται οτι ειναι monoblock, τα κλειδια, δείχνουν...demiblock, και παράτερα κολημένα!!!
Οπως και με παραξενευει ο οδηγος των εξολκέων...
Απλα λέω τι βλέπω...
Τώρα, εαν το οπλο ειναι χωρίς κανενα πρόβλημα λειτουργικό, δεν υπαρχει κανενα θέμα..
Να είναι καλα, ο ιδιοκτήτης του, να το χαίρετε, και να το ''λιώσει'' στις ντουφεκιές :D :D :D
 
Δεν ξέρω από δίκανα αλλά 2700€ !!!!!! με αυτή την εμφάνιση δε συνάδουν μου φαίνεται.
Δεν ξέρω αν το όπλο πήγε σε οπλουργούς αλλά με 2700€ στην τσέπη αν το έβλεπα έτσι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ δεν θα το αγόραζα.

Screenshot_2022-07-07-10-48-33-288_org.mozilla.firefox~3.jpg

Screenshot_2022-07-07-10-50-31-979_org.mozilla.firefox~3.jpg

Screenshot_2022-07-07-10-50-09-328_org.mozilla.firefox~3.jpg
 
Back
Top