Cal.20

Mε 20αρι και στις χήνες. Άλλη μια απόδειξη ότι το 20αρι δεν υστερεί όσο πιστεύουμε ή θέλουν κάποιοι να πιστεύουμε.......
Και με 24γρ σκάγια για πιατάκια του skeet τις έχει τις καναδεζες το εργαλείο.
Σου προτεινω να διαβασεις το αρθρο για το 20αρι στο τελευταιο "Αρτεμις"...buy buy..buy buy.
Γειά πες φίλε Τάσο γιατί μερικοί που να το βρουν να το διαβάσουν, φλομπερακι το κάνανε πάλι ε''''
 
Ναι το διαβασα και εγώ γιατί είχα 2 ωρες κενι στο αεροδρόμιο ...... Πολύ χάλια αρθρο
Δεκτή η γνώμη του ότι υστερεί το 20αρι αλλά εντελώς αυθαίρετα εβγαλε το συμπέρασμα χωρις να τεκμηριώσει στο πώς κατέληξε σε αυτο

Ωραία ουτε εγώ θα παω για παπί περδικα με το 20αρι για ψυχολογικούς λόγους αλλά μην τρελαθουμε ότι ορτυκι μπεκάτσα τσιχλα δεν κυνηγάς.
 
Στο Shooting times πέρυσι διάβασα ένα άρθρο που συγκρίνανε το 28άρι σε σχέση με το 12 για τα δικά τους high driven και έλεγε ότι σίγουρα δεν είναι 12 αλλά δεν υστερεί κιόλας! Όταν το μάθεις θα έχεις τις ίδιες σχεδόν επιτυχίες αλλά με πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση! Οι δικοί μας αρθρογράφοι δεν νομίζω ότι έχουν κάνει τέτοιες δοκιμές, αλλά γράφουν ότι βλέπουν στο χαρτί.....
 
Ναι το διαβασα και εγώ γιατί είχα 2 ωρες κενι στο αεροδρόμιο ...... Πολύ χάλια αρθρο
Δεκτή η γνώμη του ότι υστερεί το 20αρι αλλά εντελώς αυθαίρετα εβγαλε το συμπέρασμα χωρις να τεκμηριώσει στο πώς κατέληξε σε αυτο

Ωραία ουτε εγώ θα παω για παπί περδικα με το 20αρι για ψυχολογικούς λόγους αλλά μην τρελαθουμε ότι ορτυκι μπεκάτσα τσιχλα δεν κυνηγάς.

Δεν το βρισκο το αρθο αλλα περίπου φαντάζαμε τη γράφει
Να έρθουν να μου τα πουν εμενα αυτα που γράφουν και θα τους πω εγώ τι κανει το εικοσαρι με 26 γραμμάρια σε πέρδικα λαγό άγριοπεριστερο μπεκάτσα τσίχλα και ορτύκι και κουρούνες σε αυτα τουλάχιστον το εχω δοκιμάσει. Για τσίχλα ορτύκι μπεκατσα νομίζω οτι δεν υπάρχει ιδανικότερο διαμέτρημα απο το εικοσαρι. Αλλα να ειναι εικοσαρι όχι ιβριδιο τότε δεν εχεις λόγο κάθεσαι και στο δώδεκα
 
Να σαι καλά φίλε Τάσο που μου έστειλες το άρθρο και το το διάβασα.
Το κρίνω όμως επιεικώς απαράδεκτο και θα πω γιατί, ο αρθρογράφος βγάζει αυθαίρετα μια γνώμη χωρίς να έχει κυνηγήσει ο ίδιος με αυτό το διαμετρημα αλλά από το συμπέρασμα που έβγαλε παρατηρώντας την καρπωση ενος ζευγαριού που κυνηγούσε μια συγκεκριμένη ημέρα και έτυχε να το παρακολουθεί , που πολλά μπορεί να συμβούν και το αποτέλεσμα να μην είναι το ανάλογο των προσδοκιών? Έβαλε και αυθαίρετα ένα όριο στην απόσταση βολής γύρω στα είκοσι μέτρα ως ωφέλιμο βεληνεκές (εδώ είναι για γέλια) και ότι τα μικρά διαμετρηματα είναι για περιορισμένα κυνηγια και συνήθως για τσιροπουλια και κοντινές αποστάσεις. Φασσα δεν εχω κυνηγήσει (γιατί εκεί αναφέρεται)βέβαια και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για ένα τέτοιο κυνήγι, βλεπω όμως τα βιντεάκια απο τους Κορσικανους που τις ξεραινουν, θα μου πείτε από κει βγάζεις συμπέρασμα? Δεν είναι όμως ένα και δύο είναι πολύ περισσότερα και βγαίνει μια γνώμη.
Συμφωνώ με τα παιδιά.

Mε 20αρι και στις χήνες. Άλλη μια απόδειξη ότι το 20αρι δεν υστερεί όσο πιστεύουμε ή θέλουν κάποιοι να πιστεύουμε.......

Ναι το διαβασα και εγώ γιατί είχα 2 ωρες κενι στο αεροδρόμιο ...... Πολύ χάλια αρθρο
Δεκτή η γνώμη του ότι υστερεί το 20αρι αλλά εντελώς αυθαίρετα εβγαλε το συμπέρασμα χωρις να τεκμηριώσει στο πώς κατέληξε σε αυτο

Ωραία ουτε εγώ θα παω για παπί περδικα με το 20αρι για ψυχολογικούς λόγους αλλά μην τρελαθουμε ότι ορτυκι μπεκάτσα τσιχλα δεν κυνηγάς.

Στο Shooting times πέρυσι διάβασα ένα άρθρο που συγκρίνανε το 28άρι σε σχέση με το 12 για τα δικά τους high driven και έλεγε ότι σίγουρα δεν είναι 12 αλλά δεν υστερεί κιόλας! Όταν το μάθεις θα έχεις τις ίδιες σχεδόν επιτυχίες αλλά με πολύ μεγαλύτερη ικανοποίηση! Οι δικοί μας αρθρογράφοι δεν νομίζω ότι έχουν κάνει τέτοιες δοκιμές, αλλά γράφουν ότι βλέπουν στο χαρτί.....

Δεν το βρισκο το αρθο αλλα περίπου φαντάζαμε τη γράφει
Να έρθουν να μου τα πουν εμενα αυτα που γράφουν και θα τους πω εγώ τι κανει το εικοσαρι με 26 γραμμάρια σε πέρδικα λαγό άγριοπεριστερο μπεκάτσα τσίχλα και ορτύκι και κουρούνες σε αυτα τουλάχιστον το εχω δοκιμάσει. Για τσίχλα ορτύκι μπεκατσα νομίζω οτι δεν υπάρχει ιδανικότερο διαμέτρημα απο το εικοσαρι. Αλλα να ειναι εικοσαρι όχι ιβριδιο τότε δεν εχεις λόγο κάθεσαι και στο δώδεκα[/QUO
Εκτός από μια δύο παρουσιάσεις όπλων τέτοιου διαμετρήματος δεν έχει γίνει ποτέ κάποια δοκιμή από τούς αρθρογραφους μας και πολυ περισσοτερο σε κυνήγι που εκεί βγαίνουν τα ποιο χρήσιμα συμπεράσματα.
Αν θυμάμαι καλά μόνο ο Ιορδανογλου ως καλεσμενος της benelli για την δοκιμή της becacchia cal20 στην Σκωτία και ο Αιγηνιτης σε μια ομολογουμένως πολυ ωραία παρουσίαση και κυνήγι που είχε κάνει σε ένα αλληλεπιθετο Chapui cal 28.

Το άρθρο λοιπόν αυτό γράφτηκε μάλλον για να γεμίσει τις σελίδες του περιοδικού και όχι να ενημερώσει τούς αναγνώστες του δυστυχώς.
Οι Αμερικανοί πάλι από την άλλη είναι βλάκες που ότι φυσιγγι βγάζουν υπάρχει και το αντίστοιχο σε cal 20 και δεν το θεωρούν μικρό διαμετρημα η αναποτελεσματικο , θα μου πείτε κυνηγάνε με ομοιώματα και κράχτες τα υδρόβια όμως δεν είναι όλα τα κυνηγια όπως βλέπουμε στα βιντεάκια σε δημόσιες περιοχές δεν είναι ακριβώς έτσι( στο βίντεο που έβαλε ο Γιάννης μαρεσει που χτυπάει τις χήνες στην περατζαδα και όχι την ώρα που πάνε να κάτσουν), επίσης ο αγριογαλλος που απαιτεί μια σφιχτή τουφεκιά στο κεφάλι και είναι από την φύση του καχυποπτο πουλί και σπάνια έρχεται σε κοντινές αποστάσεις.
Αλλά για μένα η Αργεντινα είναι το μεγαλύτερο δοκιμαστηριο για όπλα και φυσίγγια, τα τρυγόνια είναι βέβαια σαν κουνούπια αλλά οι βολές σε όλες τις αποστάσεις και γωνίες και το 95% κυνηγάει με εικοσαρι.
Οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι το έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμησή σαν διαμετρημα θα μπούμε βέβαια και μείς στην τροχιά κάποτε.
 
Το 20αρι μόνο αν το κυνηγήσεις συστηματικά βλέπεις πόσο αποτελεσματικό είναι. Επίσης βασικό ειναι να ξεφύγεις από το σύνδρομο της τσάντας για να το απολαύσεις. Κανείς δεν είπε ότι είναι ισο με το 12αρι και πως να είναι άλλωστε όταν οι γομωσεις είναι σαφώς ελαφρυτερες, αλλά και πάλι πόσοι κυνηγοί κυνηγάνε τα κιχλοκότσυφα με ελαφριά σκοπευτικα φυσίγγια. Στο κυνήγι πάλι της μπεκατσας δεν έχω καταλάβει κάποια σοβαρή διαφορά σε σχέση με τα 12αρια που έχω κυνηγήσει, ίσως το 12αρι να μου έδινε 3-4 πουλιά παραπάνω, σιγά τη διαφορά . Θα μου πείτε γιατί δεν πέρνεις ένα ελαφρύ 12αρι και να κυνηγάς με ελαφριά φυσίγγια; λογικό το ερώτημα αλλά εγώ προσωπικά ειδικά στις βασίλισσες νιώθω πιο όμορφα με ένα λεπτεπιλεπτο 20αρακι ( έστω και αυτογεμές) παρά με ένα ογκώδες 12αρι. Στο βιντεάκι παραπάνω με τις χήνες οι τουφεκιές δεν είναι στο κάθισμα, όπως σωστά είπε παραπάνω ο Κωνσταντίνος, και εγώ είδα τα πουλιά να πέφτουν ξερά .
 
Ο κάθε αρθρογράφος γράφει πάντα με κάποιο σκεπτικό και πάντα με το τι συμφερει τη στήλη του εκάστοτε περιοδικού! Και ποτέ δεν έχουν μια σταθερή γνώμη ή το χειρότερο μια ειληκρινή γνώμη! Τη μία θα δείτε να εξηψώνουν το τάδε... και την άλλη το ίδιο πράγμα να το υποβαθμίζουν!
 
Ο κάθε αρθρογράφος γράφει πάντα με κάποιο σκεπτικό και πάντα με το τι συμφερει τη στήλη του εκάστοτε περιοδικού! Και ποτέ δεν έχουν μια σταθερή γνώμη ή το χειρότερο μια ειληκρινή γνώμη! Τη μία θα δείτε να εξηψώνουν το τάδε... και την άλλη το ίδιο πράγμα να το υποβαθμίζουν!
Αν ήταν να διαφημίσει (με το αζημίωτο φυσικά ) κανα 20αρι αλλά θα έγραφε......
 
Αυτα μας φαγανε Κατευθύνουν τον κόσμο εκει που τους βολεύει. Για να χαρις το κυνηγι δεν χρειάζονται πολλά πράγματα. Και για να μην ξεχνάμε οι παλιοί έλεγαν τουφέκι τάλιρο σκύλος κατοσταρικο. Το αρθο δεν το βρήκα να το διάβασω, αλλα κατι τέτοια μαζι με αλλα με έκαναν να μην παρακολουθώ τον έντυπο κυνηγετικό τύπο. Κανείς δεν είπε ότι το εικοσαρι ειναι εφάμιλλο του δώδεκα και όταν πας στο είκοσι δεν πας για την παραπάνω καρπωση αντίθετα πας για να βάλεις τον εαυτό σου σε μια διαδικασία ποιο σπορτίφ. Και τα βιντεάκια με της χήνες δεν με τρελένουν γιατί δεν γνωρίζω με ποσά γραμμάρια ρίχνει γιατί αν ρίχνει μακνουμ συγνώμη αλλα δεν θα πάρω
 
Screenshot_20180127-122322.jpg

Προσεχώς....exciting.
 
Back
Top