Cal.20

Πολλοί το χρησιμοποιούν στο κυνήγι, άλλοι και στο σκοπευτήριο..Η καταβολή ενός θηράματος με ένα όπλο μικρότερου διαμετρήματος απο το συνηθισμένο 12άρι προκαλεί μια περίεργη ευχαρίστηση..
 
Μετά από ένα χρόνο δοκιμών τόσο στο κυνήγι όσο και στα χαρτόνια,μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το διαμέτρημα 20 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ΟΛΑ τα κυνήγια.
Από σιταρήθρες μέχρι χήνες και από αγριοκούνελα μέχρι αγριογούρουνα.Και φυσικά και στο σκοπευτήριο.
Πλεονεκτήματα το χαμηλό βάρος(όπλου και πυρομαχικών),η χαμηλή ανάκρουση και οι πολύ σφιχτές συγκεντρώσεις της τουφεκιάς.
Μειονέκτημα μεγάλο τα φυσίγγια.Πολύ ακριβά σε σχέση με το διαμέτρημα 12 αλλά και δυσκολία στο να βρεις ποικιλία στα καταστήματα ειδών κυνηγίου.
 
FRANCHI AFFINITY CAL 20. Από την μέχρι τώρα σχέση μου με λίγα εμπορικά αλλά κάπως ποιοτικά 12άρια δεν είχα ποτέ παράπονο. Λόγω προβλημάτων στην μέση σκέφτηκα πως το μειωμένο βάρος και λάκτισμα ενός 20αριού και δη μίας κάννης θα βοηθούσε. Δεν είχα γιαυτό το όπλο "αισθητικές" προτιμήσεις η ποιοτικές απαιτήσεις, ούτως ή άλλως προτιμώ τα πλαγιόκαννα. Ένα άρθρο και μερικές πληροφορίες με έστρεψαν στην Affinity. Η κακή αρχή έγινε από την κακή πολιτική παρουσιάσεως των τιμών από την εισαγωγική εταιρία. Το όπλο διαφημιζόταν στο διαδίκτυο και σε κυνηγητικό περιοδικό στην ίδια τιμή με το 12άρι, δηλαδή 950Ε με ξύλα. Στο σχετικό άρθρο που παρουσιάστηκε στο Hunter Passion ανέφερε 1100Ε, Τελικά αγοράστηκε με ονομαστική τιμή 1250Ε μείον 10% έκπτωση ως προϊόν δοκιμής. Η πρώτη δοκιμή θα γινόταν σε σκοπευτήριο, σε πίνακα και δισκάκια αφ' ενός μεν για να ρυθμιστεί το κοντάκι με τις φλάντζες, αν χρειαζόταν και δεύτερον για να επιλέξω από διάφορα φυσίγγια. Τότε έκλεισε το σκοπευτήριο Σχιστού, ώσπου να οργανώσω επίσκεψη σε άλλο, το δοκίμασα σε απογευματινό καρτέρι, με το 12άρι στο αυτοκίνητο καλού κακού. 3 στα 3. Ξεθάρρεψα και την επομένη το πρωί, μία από τις καλές μέρες περασμάτων τσίχλας, πήρα μαζί μόνο το 20άρι. Τα πουλιά ήταν ψιλωμένα, όντως. Οι υπόλοιποι της παρέας έκαναν από 15- 25 , με δυνατότητα 100. Το 20άρι μου με εξέπληξε.... καμία. Έφαγα και δύο σφαλιάρες στο ζυγωματικό σε κάποιες ρουαγιάλ. Από τότε δεν έχω όρεξη ούτε να κάνω τις δοκιμές μου. Ναι, ελαφρύ, ναι μανιτζέβελο, αλλά ανεπαρκές.
 
Last edited:
Θεωρω οτι για να κυνηγησεις με μικροτερο διαμετρημα, πρεπει να εισαι κατ'αρχην διατεθειμενος να τα βαλεις με τα "κολληματα" που κουβαλαμε εμεις οι κυνηγοι κατα κορον. Πρεπει πρωτιστως να σου φυγει η πεποιθηση οτι το 20αρι ειναι μικρο διαμετρημα. Οτι ειναι ανεπαρκες ή δεν "κοβει" σε αποστασεις που κοβει το 12αρι. Οταν θα γινει αυτο, τοτε θα δωσεις στο οπλο τις ευκαιριες που του αξιζουν και θα σου δειξει τι αξιζει και κεινο. Μιλαμε φυσικα για οπλο που ειναι σωστο πανω σου.

Θα θελα να το δοκιμασω παντως, η εμπειρια μου ειναι πολυ μικρη απο ενα οπλο στο σκοπευτηριο. Δυστυχως πλεον η ανεση να αγορασει κανεις καινουριο οπλο ειναι πολυ περιορισμενη, αλλωστε αν ειχα τετοια δυνατοτητα θα προτιμουσα ενα 16αρι πλαγιοκανο
 
Βίκτορα δεν έχω τέτοια κολλήματα, αντιθέτως πιστεύω πως όλα τα όπλα σκοτώνουν αρκεί να "κάθονται καλά" επάνω σου.
Φυσικά δεν θα το αφήσω, μετά τις γιορτές θα βρω την ευκαιρία να πάω στην Μαλακάσα. Αν μου "κάτσει" αλλάζοντας τις φλάντζες θα το έχω σε πρώτη χρήση. Επίσης, δεν παραβλέπω τον παράγοντα της κακής επώμισης (εν αγνοία μου) λόγω των προβλημάτων της μέσης και κατ' επέκταση όλης της στάσης του σώματος. Όμως, όλοι ξέρουμε πως όταν σηκώσουμε το όπλο διαισθανόμαστε (πριν το δούμε) αν θα πέσει το θήραμα ή όχι. Αυτό που έβλεπα, πιστεύοντας πως θα πέσει, ήταν ένα "τράνταγμα" του πουλιού και μερικές φορές πούπουλα.
 
Ζηλευω παντως τους κυνηγους που κανουν την υπερβαση. Ειτε σε διαμετρημα, ειτε σε γραμμαρια σκαγιων. Θελει προσπαθεια να αλλαξεις μια συνηθεια χρονων, και οχι σπανια γυρνας σε αυτο που σε εχει βολεψει, και κακα τα ψεμματα, εμπιστευεσαι, στο κυνηγι.
 
Κύριε Γιάννη και εγώ τις ίδιες αμφιβολίες είχα στην αρχή...
Μόλις ταίριαξα το όπλο στα μέτρα μου και βρήκα τα σωστά φυσίγγια,ήρθαν και οι επιτυχίες.
Και μη ξεχνάμε ότι αυτό το διαμέτρημα απαιτεί την τέλεια σκόπευση.δεν συγχωρεί λάθη...;)
 
Βίκτορα, αν δεν κάνουμε υπερβάσεις στα κυνηγητικά θέματα σημαίνει πως δεν έχουμε δύο από τα πρωτεύοντα κυνηγητικά ένστικτα, αυτό της αναζήτησης και αυτό της προσαρμογής.
Ούτως ή άλλως και στο διαμ.12 χρησιμοποιώ γομώσεις των 28-30 γρ.
Όσο για το 16άρι που θα ήθελες, παρηγορήσου γιατί είναι το δυσκολότερο διαμέτρημα από πλευράς φυσιγγίων.
 
Γιώργο , μακάρι να είναι θέμα ρύθμισις κοντακιού, γιατί αν θέλουν ρύθμιση οι ραχιαίοι μου... δεν υπάρχουν φλάντζες. Θα περιμένω μέχρι να επανέλθει η μέση μου.
 
16αρι, γιατι το καψουρευτηκα απο πιτσιρικας (τετοιο ηταν το οπλο του πατερα μου τοτε) και κυριως επειδη ασχοληθηκα με την ιδιογομωση, και βρηκα ενα site στη Γαλλια που εχει ενα σωρο υλικα για 16αρι να γεμισεις. Αλλη φιλοσοφια εντελως οι Γαλλοι
 
Θα μας τρελάνει η εισαγωγική εταιρία της Affinity Wood Cal 20. Ανάρτησε πάλι μπάνερ στο E-Artemis με τιμή 950Ε αντί 1250 που την έχω ήδη αγοράσει. Όταν ενημερώθηκαν προ καιρού για τις διαφημιζόμενες τιμές τους, είχαν πει: Λάθος.
 
Δεν εχει τύχει να κυνηγησω ποτε με 20αρι κ μπορώ να πω οτι θα το ηθελα παρα πολυ..απο όλους γενικά ακούω τα καλύτερα..πιστεύω καλα φυσιγγια βρίσκεις με λιγο ψάξιμο..φθηνά δεν βρισκεις όσο κ αν ψάξεις..τα ίδια και με το 36αρι.. κ γενικά με φυσιγγια κάτω του cal.12...
 
File Taso an kynhghseis me 20ari tha to latrepseis,eixa kai gw endiasmous pio polly gia thn perdika,megethos thyramatos antoxh ksereis.Mia apo ths kalhteres kai theamatikoteres voles(makrinh)pou ekana persi sthn perdika htan me to eikosari kai fisigi 26gramariwn ths b&p.Gia mena to 20ga den einai mikro diametrhma,fthna fisigia twra:eixa vrei edw ta winchester universal 24gr pwlountai se super market,walmart se tetrades $24 no 7 1/2 ta kynhghsa sthn tsixla perpatito alla den emeina euxaristhmenos pola traumatismena.
 
Απο Αμερική τα έφερες;γιατί πιστεύω οτι δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι τύποι στην ελλαδα.ισως κάνω λαθος
 
Τα B&P F2 Classic 26gr τα έχω ρίξει και εγώ σε τσίχλες (8-9) και είναι εξαιρετικά. Εϊναι 20/67/16 εδώ σε κουτί των 25.
Σε 10αδα νίκελ σκάγια έρχονται σε 28γρ. F2 Long Range.
 
Back
Top