Cal.20

Πριν 2 χρονια περίπου μου είπε ο πεθερός μου για ενα 20αρι μονοκανο Winchester που είχε και τι κυνηγια έκανε
Μετά απο πολλή περιπέτεια να το βρούμε το πηρα το δήλωσα και το εχω παρατημένο.
Για πείτε ρε παιδιά εσείς που ξέρετε, αξίζει να το φτιάξω, ειναι σε άθλια κατάσταση μέσα-έξω



Από μια γρήγορη ματιά στα μεταχειρισμένα σε κατάσταση σχεδόν καινούργιο η αξια του είναι γύρω στα $170 , όμως εμένα αυτό δεν μου λέει τίποτα αν γουστάρεις εσύ να το φτιάξεις η υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία . Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την καννη εσωτερικά αν υπάρχουν κρατήρες αφού βέβαια καθαριστεί που νομίζω είναι και το ποιό σοβαρό θέμα. Τώρα αν αξίζει τα λεφτά για να το φτιάξεις αυτό θα το αποφασίσεις μόνο εσύ πήγαινε το σε έναν οπλουργο της αρεσκείας σου να σου πει αν είναι σε λειτουργική κατάσταση και τι εργασίες θα πρέπει να κάνει αν αποφασίσεις να το επισκευασεις όπως και το ποσό , πάντως το να κυνηγάς με μονοκανο πιστεύω είναι ποιό μερακληδικο και λίγοι το κάνουν στις μέρες μας.

Καλημερα αν το μονοκανο ειναι το WINCHESTER COOCEY MADE IN CANADA ειναι συλλεκτικο αν το φτιαξεις η αξια του ειναι γυρο στα 300 -400 ευρω
Σπύρο, είναι ίδιο με το δικό μου (16αρι) μονόκαννο COOEY mod.84 !!! :) Απλά γύρω στο 1961 η καναδέζικη εταιρεία COOEY Machine & Arms company εξαγοράστηκε από την Winchester (Olin Corporation), και το μοντέλο 84 αργότερα μετονομάστηκε σε Winchester-Cooey mod. 840 και στη συνέχεια (μετά το 1967 νομίζω) βγήκε και σαν Winchester mod. 370 και 37Α, σαν "αναβαθμισμένες εκδόσεις" του 84/840. Τώρα τι ακριβώς αναβάθμιση έγινε δεν ξέρω, εγώ το βλέπω ακριβώς ίδιο με το 84. (Όλα κατασκευάζονταν στον Καναδά).
Επίσης η Winchester έβγαζε μέχρι τα μέσα περίπου της δεκαετίας του '60 το mod. 37, ένα παρόμοιο μονόκαννο "δικό της" (made in USA - New Haven, Connecticut), που η μόνη εμφανής, τουλάχιστον, διαφορά με τα παραπάνω ήταν ότι ότι ο μοχλός (πεταλούδα) ανοίγματος ήταν μπροστά από τον κόκκορα ...
Τώρα, σχετικά με τη συλλεκτική του αξία και αν αξίζει να το φτιάξεις, δεν ξέρω, είναι προσωπικό θέμα, περισσότερο όπως λέει κι ο Κωνσταντίνος είναι η συναισθηματική αξία ... Αυτά τα όπλα ήταν πάντα φτηνά, και είχαν κατασκευαστεί σε μεγάλoυς αριθμούς, ίσως υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον από συλλέκτες Winchester ...
Πάντως αν οι διαβρώσεις στο εσωτερικό της κάννης δεν είναι μεγαλύτερες από τις εξωτερικές πιστεύω ότι φτιάχνει, και αξίζει να το κυνηγάς καμιά φορά ... έτσι για την κ@βλα !!! Και το δικό μου έχει εσωτερικά αρκετό "pitting", αλλά μια χαρά κυνηγάει !!!;)

 
Κωνσταντίνε και Στέλιο ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στέλιο μ αρέσουν τα παλιά όπλα γι αυτό και εχω ενα baikal πλάγιο του 70 ,στο οποίο εχω κάνει αγγλε κοντακι,λουστρα ξυλα, ταρταρουγα βαφη βάσης και μαυρες κανες....μπιμπελο, κι αυτό σε παρόμοια κατάσταση με το μονοκανο το παρέλαβα.
Λεω να το φτιάξω και το Winchester , στην ιδέα και μόνο οτι μπορεί να αποκτήσει ζωή και φίνα όψη με εξιτάρει.
Και γιατί οχι και χρήση σε κάποια κυνηγια.
 
Το περίμενα ότι κάποιος θα ρώταγε.
Ειναι ατσάλι με κάννες 70cm
Το θέμα ειναι η βάση. Πόλλες εταιρείες τι κάνουν; Χτίζουν πάνω στην δωδέκαρα βάση τα μικρά. Εδώ όμως τι έχουν κανει, έχουν κανει βάσει 28αρα και και έχουν τεριαξει και της κάνες του είκοσι. Το βάρος του όπλου ειναι 2825 γραμμάρια και το ποιο σπουδαίο ειναι το ζύγισμα που ειναι ανάμεσα στα χέρια και δεν ειναι μπροστοβαρο. Θεωρο ότι ειναι πολυ προσεχμενο εικοσαρι. Η αυλή ειναι 16mm
Είναι πολύ ωραιο και καλό όπλο το synergy. Τώρα στο θέμα μας για τα 20άρια, όπως το έγραψες η βάση του είναι από 28άρι για αυτό σου έχει βγει σε βάρος στα 2825! Αν ήταν καθαρόαιμο 20άρι θα είχε τα 150-200 γραμμάρια παραπάνω!!! Και ιδιαίτερα από την συγκεκριμένη εταιρία που δεν φυμίζετε για τις ελαφριές κατασκευές της! Ένα ποιοτικό 20άρι αλιλεπίθετο με κανονικές κάννες(70) εκατοστόν ακουμπάει τα 3 κιλά και δεν το νιώθεις καν, το αντίστιχο πλάγιο ναι θα είναι κάπου στα 2800. Τώρα με τις βάσεις από τα 12 άρια που χρησιμοποιούν πολύ, σίγουρα αυτά δεν είναι 20 άρια. Αλλά αν αυτή η βάση δεν είναι από τις ογκόδη βάσεις του 12 αριού παρά είναι τύπου BOSS τότε μιλάμε για 20 άρια πιο μικρά και από κανοικό 20άρι!
Θα ξανά επανέλθω, με καλει το καθικον!
 
Αυτή η παντελονάρα της Deerhunter,πουλήθηκε πριν λίγο στην Ελασσόνα.
Από 231,90€ ΜΟΝΟ 120€!!
hXGX3Yu.jpg

3r6cnj3.jpg
Μεταφέρω εδώ το θέμα του Διαμαντή μόνο και μόνο για να δείτε την τιμή πίσω από το παντελόνι στο Navaro των 30γρ σε 12αρι (6.50€). Εγώ το βρήκα, το (χρυσό)πλήρωσα και το πήρα (για μια και μοναδική φορά σε αυτή τη τιμή) στα 9.20 ενώ ο Γιώργος στη Θεσσαλονίκη, που είναι και τόπος παραγωγής, το βρήκε στα 9.50€........;μαύροοοοοο και δαγκωτό......
 
Σήμερα πέρασα από ένα κυνηγομαγαζο και είδα τις τιμές στα 20αρια του μιας και είχα καιρό να τις δω. Λοιπόν έχουμε και λέμε: imperial 28γρ 7.10€, fiocchi 26γρ 7.40, ζωχιος 7.20€. Δεν τα λες φτηνά αλλά όχι και 9.20€........πάει πολλή...
.
 
Σήμερα πέρασα από ένα κυνηγομαγαζο και είδα τις τιμές στα 20αρια του μιας και είχα καιρό να τις δω. Λοιπόν έχουμε και λέμε: imperial 28γρ 7.10€, fiocchi 26γρ 7.40, ζωχιος 7.20€. Δεν τα λες φτηνά αλλά όχι και 9.20€........πάει πολλή...
.
Kαλημέρα Γιάννη. Ποιο μαγαζί είναι αυτό?
 
Προχθές έκανα για φέτος το τελευταίο κυνήγι της χρονιάς λόγο αναχώρησης για εξωτερικό,αλλά ήταν το καλύτερο για την φετινή σεζόν από θέμα συνάντησης κάρπωσης με την κυρία μπεκάτσα! Και φυσικά με το αγαπημένο μας 20 άρι! Δεν ανεβάζω φώτο γιατί δεν μου αρέσει! Πάντως μιας και φέτος την κυνήγισα εκτενός με αυτό το διαμέτριμα και φυσίγγγια 26 γραμμαρίων μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω!
Δεν αναφέρω τα λόγια των 2 κυνηγών με τα 2 σεττερ και τις καραμπίνες όταν συναντιθίκαμε και είδαν την τσάντα!
Θα επισκευθώ κάποιες βιοτεχνίες και αρμερίες και ότι μου επιτραπεί να το φωτογραφίσω θα το ενεβάσω για να σας κρατώ ενήμερους για το αγαπημένο μας διαμέτριμα και όχι μόνο!
Καλή συναίχεια μέχρι την λήξη!
 
Προχθές έκανα για φέτος το τελευταίο κυνήγι της χρονιάς λόγο αναχώρησης για εξωτερικό,αλλά ήταν το καλύτερο για την φετινή σεζόν από θέμα συνάντησης κάρπωσης με την κυρία μπεκάτσα! Και φυσικά με το αγαπημένο μας 20 άρι! Δεν ανεβάζω φώτο γιατί δεν μου αρέσει! Πάντως μιας και φέτος την κυνήγισα εκτενός με αυτό το διαμέτριμα και φυσίγγγια 26 γραμμαρίων μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω!
Δεν αναφέρω τα λόγια των 2 κυνηγών με τα 2 σεττερ και τις καραμπίνες όταν συναντιθίκαμε και είδαν την τσάντα!
Θα επισκευθώ κάποιες βιοτεχνίες και αρμερίες και ότι μου επιτραπεί να το φωτογραφίσω θα το ενεβάσω για να σας κρατώ ενήμερους για το αγαπημένο μας διαμέτριμα και όχι μόνο!
Καλή συναίχεια μέχρι την λήξη!
Καλό ταξίδι φίλε Νικηφορε και καλή επιστροφή, οι Ιταλοί και οι Γάλλοι δεν παίζονται στην ποικιλία που προσφέρουν σε αυτό το διαμετρημα . Βγάλε φώτο φίλε να βλέπουμε τι κυκλοφορεί .
 
Προχθές έκανα για φέτος το τελευταίο κυνήγι της χρονιάς λόγο αναχώρησης για εξωτερικό,αλλά ήταν το καλύτερο για την φετινή σεζόν από θέμα συνάντησης κάρπωσης με την κυρία μπεκάτσα! Και φυσικά με το αγαπημένο μας 20 άρι! Δεν ανεβάζω φώτο γιατί δεν μου αρέσει! Πάντως μιας και φέτος την κυνήγισα εκτενός με αυτό το διαμέτριμα και φυσίγγγια 26 γραμμαρίων μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω!
Δεν αναφέρω τα λόγια των 2 κυνηγών με τα 2 σεττερ και τις καραμπίνες όταν συναντιθίκαμε και είδαν την τσάντα!
Θα επισκευθώ κάποιες βιοτεχνίες και αρμερίες και ότι μου επιτραπεί να το φωτογραφίσω θα το ενεβάσω για να σας κρατώ ενήμερους για το αγαπημένο μας διαμέτριμα και όχι μόνο!
Καλή συναίχεια μέχρι την λήξη!
Με το καλο οτι κανεις και οπου πας. Δεν ξερω αλλα γρηγορα μαζι μας. Κρατα μας ζεστους. Αχ αυτο το 20.
 
Σήμερα πέρασα από ένα κυνηγομαγαζο και είδα τις τιμές στα 20αρια του μιας και είχα καιρό να τις δω. Λοιπόν έχουμε και λέμε: imperial 28γρ 7.10€, fiocchi 26γρ 7.40, ζωχιος 7.20€. Δεν τα λες φτηνά αλλά όχι και 9.20€........πάει πολλή...
.
Να πω την αλήθεια το περίμενα Γιάννη όταν άρχισαν οι αυξήσεις στα δωδεκαρια ότι θα ανέβαζαν τις ήδη αυξημένες τιμές στα εικοσαριά.
Με το καλο οτι κανεις και οπου πας. Δεν ξερω αλλα γρηγορα μαζι μας. Κρατα μας ζεστους. Αχ αυτο το 20.
ΑΡΩΣΤΕΙΑ.
 
Kαλημέρα Γιάννη. Ποιο μαγαζί είναι αυτό?
Είναι στη Κέρκυρα.
Προχθές έκανα για φέτος το τελευταίο κυνήγι της χρονιάς λόγο αναχώρησης για εξωτερικό,αλλά ήταν το καλύτερο για την φετινή σεζόν από θέμα συνάντησης κάρπωσης με την κυρία μπεκάτσα! Και φυσικά με το αγαπημένο μας 20 άρι! Δεν ανεβάζω φώτο γιατί δεν μου αρέσει! Πάντως μιας και φέτος την κυνήγισα εκτενός με αυτό το διαμέτριμα και φυσίγγγια 26 γραμμαρίων μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω!
Δεν αναφέρω τα λόγια των 2 κυνηγών με τα 2 σεττερ και τις καραμπίνες όταν συναντιθίκαμε και είδαν την τσάντα!
Θα επισκευθώ κάποιες βιοτεχνίες και αρμερίες και ότι μου επιτραπεί να το φωτογραφίσω θα το ενεβάσω για να σας κρατώ ενήμερους για το αγαπημένο μας διαμέτριμα και όχι μόνο!
Καλή συναίχεια μέχρι την λήξη!
Νικηφόρε με το καλό να ξανάρθεις στη πατρίδα και τις αγαπημένες σου βασίλισσες.
Περιμένουμε φώτο και νέα σου. .shake hands.
 
Back
Top