Cal.20

ουτε που πηγε το μυαλο μου να κοιταξω εκει....γι αυτο καλο ειναι να εχεις περισσοτερα απο ενα ζευγαρι ματια ;)
Δεν νομιζω ομως να ειναι κατι τι ιδιαιτερο...αλλιως θα μου το ελεγε...
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι, οτι οταν τον ρωτησα και για το Ugartechea που εχει (που εμπορος ειναι, μπορουσε να μου το πωλουσε)
μου ειπε δεν κανει...ειναι νστις 850 πιεσεις, και τα 20αρια, ανεβαζουν πιεσεις...
 
Last edited:

Κενά...

Σχεδόν μηδέν κενά
νομιζω και καινουργιο οπως ειναι τωρα θατανε περιπου το 20αρι στο σημειο εκεινο. Δεν ειναι φτιαγμενο να εφαρμοζει με τη γυρω επιφανεια. κανει μια γραμμη σαν κορνιζα το μεταλλο της βασης (δεν ξερω γιατι) και φαινεται το κλειδι ενω ειναι πιο βαθεια απο την επιφανεια, να εξεχει και να κανει σκια γυρω του. ισως φαινονται ολα λαθος απο τη φωτο.

τωρα ειδα τη δευτερη σε σειρα φωτο του site ....κανενα προβλημα
 
Πατέντα να χωράει το φυσιγγι cal.20 σε φυσίγγιοθήκη cal.12..
Βρήκα ένα πλαστικό σωλήνα, που χωράει ακριβώς το πλαστικό μέρος του φισιγγιου και [βρίσκει] στο παφυλα..IMG_20201110_185512.jpg
Κόβεις όσο μήκος έχει η φυσίγγιοθήκη σου και είσαι έτοιμοςIMG_20201111_190533.jpgIMG_20201111_190239.jpgIMG_20201111_190150.jpg
 
τελικα, αφου εκλεισα το 16αρι, μου εμεινε και η πατεντα με τα σωληνακια για το 20αρ....δεν πειραζει...πιος ξερει...ισως μελοντικα........ ;)
Δεν πειράζει Διονύση ...:) Την ίδια ακριβώς πατέντα μπορείς να κάμεις και για το 16αρι !!! Αντί για τα πλαστικά σωληνάκια, μπορείς να κόψεις και να βάλεις όμοια κομάτια (σωληνάκια) από 12αρηδες κάλυκες ... Ο 16αρης κάλυκας (το πλαστικό του τμήμα) χωράει ακριβώς (εφαρμοστά) μέσα στον 12άρη, και σταματά εκεί που αρχίζει ο μεταλλικός πάφυλας !!! (όπως και στην πατέντα σου με το 20αρι) :cool:
Επίσης καλό θα είναι, νομίζω, να βάλεις και λίγη κόλλα εξωτερικά στο κάθε σωληνάκι ώστε να κολλήσει μέσα στη θηλειά της φυσιγγιοθήκης, γιατί αλλιώς όταν θα τραβάς φυσίγγι μπορεί να βγαίνει μαζί και το σωληνάκι ... ;)
topic.
 
ευχαριστω για την ιδεα φιλε Στελιο.
Την δοκιμασα ηδη ;) απλα εκοψα τον 12αρι καλυκα λιγο στο πλαστικο μερος, μονο, αφηνοντας τον παφυλα....αλλα εχει λιγο μποσικο το 16αρι μεσα στον 12αρι....δεν βρηκα αναλογο σωληνα ή χαλκοσωληνα..
Μετα δοκιμασα να βαλω μονο το 16αρι φυσσιγι, και επειδη η φυσσιγιοθηκη του μαστρο-Γιαννη ειναι ακομα καινουργια, καθεται καλα.
Στην τσαντα ομως <παιζει> λιγο...
 
τους ειχα παρει τηλ. τοτε που εψαχνα, και μου ειχαν πει για ενα μερκελ πλαγιο cal. 20 που ειχαν διαβρώσεις μεσα οι καννες...το εδιναν 1200 ευρω...
Ε τώρα γράφει ανεφ προβλήματος οι κάνες Λες να του κάνανε μερεμετι
 
Ε τώρα γράφει ανεφ προβλήματος οι κάνες Λες να του κάνανε μερεμετι
δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο....εγω ειπα αυτο που μου ειχε πει για ενα μερκελ 20αρι...αυτο μπορει να ειναι αλλο....αλλα οποιος ενδιαφερεται, ας ρωτησει....στο τηλ .μου φανηκε πολυ ειλικρινής,..
 
Aπλα οποιος ενδιαφερεται ας ρωτησει εαν εγινε λειανση αυλών, γιατι καποιος( εγω, ισως και αλλοι) που ειχαν ρωτησει εαν υπαρχει καποιο πλαγιοκαννο διαθεσιμο σε cal.16 ή 20 του ειχατε πει οτι εχετε ενα μερκελ αλλα χρειαζεται λειανση εσωτερικα....
ειδατε που ρωτωντας για κατι που εχεις δει και σε ενδιαφερει, ισως καποιος εχει μαθει κατι που μπορει να φανει χρησιμο.....
εχει και τα καλα του το φορουμ ;)
 
Back
Top