Cal.20

Πως καταφέρανε να την κάνουν πάνω από 3 κιλά ....τόσο βαριά είναι τα πλαστικά της;

3.1 δηλώνουν την sx4 12ara

η μαξους μου 3.09 είναι

δεν έχει νόημα το 20αρι τοσο βαρύ έπρεπε να είναι στα 2.9
βαλε λιγο την δαχτυλιερα απο το κλειστρο το μεγαλητερο μπουτον ,την μεγαλητερη παπια κ κατι αλλα καπως μαζευονται τα γραμαρια
για μενα πιο ομορφη η sx3 cal 20 κ στα 2.9 κιλα
 
βαλε λιγο την δαχτυλιερα απο το κλειστρο το μεγαλητερο μπουτον ,την μεγαλητερη παπια κ κατι αλλα καπως μαζευονται τα γραμαρια
για μενα πιο ομορφη η sx3 cal 20 κ στα 2.9 κιλα
Εμένα γενικά μου φαίνεται πως η sx4 είναι μια λιγότερο ποιοτική και προσεγμένη εκδοχή της SX3 και όχι μια αναβαθμισμενη και πιο λειτουργική...
 
Εμένα γενικά μου φαίνεται πως η sx4 είναι μια λιγότερο ποιοτική και προσεγμένη εκδοχή της SX3 και όχι μια αναβαθμισμενη και πιο λειτουργική...
δυστιχος οταν κοιτας τι ζηταει το μεγαλυτερο αγοραστικο κοινο οπλων που εκλιωνται απο αλλα πρακτικα θεματα γι αυτους εμεις απλα εδω ειμαστε ασυμαντοι
 
Ωραίο όπλο αλλά μου φάνηκε βαρύ για 20άρι!
Εγώ προσωπικά έχω ώς ταβάνι για αυτό το διαμέτρημα τα 2,850.
Αν και δεν είμαι της ζυγαριάς, υποθέτω Γιώργο και μπορεί να κάνω και λάθος ίσως έχουν στο μυαλό τους τις βαριές γομώσεις του διαμετρήματος , ατσάλινα , βόλια , μονοβολα όσο να ναι την ανάκρουση τους την έχουν .
 
πολύ σωστή παρατήρηση κλοτσάνε και παρακλοτσανε τα ατσάλινα και τα γαλοπουλοφουσεκα αλλά με καλό πέλμα και αερίων είσαι οκ στα 2.9 .

πχ το μπενελι μου ενοχλεί στα δυνατά 2.65 βάρος δεν θα έριχνα σεμι και μαγκνουμ

με την μπερετα ρίχνω τα πάντα όλη μέρα και είναι 2,9

και τα 2 όπλα με καλό πέλμα και στα μέτρα μου
 


Το 20αρι Νίκο πιστεύω ότι δίνει από μόνο του σφιχτές τουφεκιές, σε μπάκάλίστίκές δόκίμές μού έδώσέ πάνόμίότύπή τόύφέκίά ό πάράπάνώ δίάσπόρέάς μέ τό skeet τής ίδίάς έτάίρέίάς στά 15 βήμάτά. Δυστυχώς δεν έίχά πόίκίλίά φύσίγγίών γίά δόκίμή ένα μόνο καί άύτό σέ νό7,5 όπότέ δέν έχω ξέκάθάρή έίκόνά. Φάντάζόμάί ένώέίς ότι τό τσοκ δίάσπόράς θά άράίώσέί την κάτάνόμή. Άκόμά καί τά δίάσπόράς τά έμπόρίκά πού κύκλόφόρόύν μέ τόν gualandi δεν νόμίζώ νά δώσόύν τά άνάμένόμένά σέ κοντινές αποστάσεις, θύμάμάί έίχέ βάλέί φώτο ό Γίώργός παλιότερα καί ήταν άρκέτά σύγκέντρώτίκή γίά δίάσπόράς.
Χρόνια πολλά καλή χρονιά!
Το μαλλινοταπo lambro fibre 26 γρ ανοίγει ελαφρά την τουφεκιά και τα χρησιμοποιω συχνα
 
Καλή χρονιά σε όλους!
Πέρσι τν Οκτώβριο αγόρασα το zabala Berri lux 20 και από τότε έχει σπάσει 3 φορές η βελόνα από τη δεξιά κάννη και την προηγούμενη εβδομάδα έσπασε και η αριστερή οπότε το ξαναεστειλα για επισκευή που καλύπτει η εγγύηση. Θεωρώντας πως είναι ελαττώματικο το συγκεκριμένο όπλο ζήτησα την αντικατάσταση του και περιμένω απάντηση μέσα στην εβδομάδα. Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος με το ίδιο προβλήμα σε άλλο η στο ίδιο όπλο;
 
Χρόνια πολλά καλή χρονιά!
Το μαλλινοταπo lambro fibre 26 γρ ανοίγει ελαφρά την τουφεκιά και τα χρησιμοποιω συχνα
Καλή χρόνια Κωστή με υγεία και ευτυχια , δεν ήξερα ότι έβγαλε μάλλινοταπο η lampro ;;;! Εδώ και πέντε χρόνια τους στέλνω email να φτιάξουν ένα τέτοιο φυσιγγι και απάντηση δεν πηρα ποτέ όχι ότι την περίμενα απλα επιμένω ετσι για σπασιμο.
Στο 20 αρι δεν έχω δοκιμάσει φυσιγγι με τάπα diana ακόμα (στο δωδέκαρι δεν μου δώσαν την εντύπωση ότι ανοίγει η τουφεκια).
Θελει πατέντες στο cal 20 και ιδιογομωση για να φτιάξεις φυσιγγι κοντινών αποστασεων.
Καλή χρονιά σε όλους!
Πέρσι τν Οκτώβριο αγόρασα το zabala Berri lux 20 και από τότε έχει σπάσει 3 φορές η βελόνα από τη δεξιά κάννη και την προηγούμενη εβδομάδα έσπασε και η αριστερή οπότε το ξαναεστειλα για επισκευή που καλύπτει η εγγύηση. Θεωρώντας πως είναι ελαττώματικο το συγκεκριμένο όπλο ζήτησα την αντικατάσταση του και περιμένω απάντηση μέσα στην εβδομάδα. Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος με το ίδιο προβλήμα σε άλλο η στο ίδιο όπλο;
Λυπάμαι φιλε μαλλον ελαττωματικό εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα.
 
Καλή χρόνια Κωστή με υγεία και ευτυχια , δεν ήξερα ότι έβγαλε μάλλινοταπο η lampro ;;;! Εδώ και πέντε χρόνια τους στέλνω email να φτιάξουν ένα τέτοιο φυσιγγι και απάντηση δεν πηρα ποτέ όχι ότι την περίμενα απλα επιμένω ετσι για σπασιμο.
Στο 20 αρι δεν έχω δοκιμάσει φυσιγγι με τάπα diana ακόμα (στο δωδέκαρι δεν μου δώσαν την εντύπωση ότι ανοίγει η τουφεκια).
Θελει πατέντες στο cal 20 θέλει πατέντες και ιδιογομωση για να φτιάξεις φυσιγγι κοντινών αποστασεων.

Λυπάμαι φιλε μαλλον ελαττωματικό εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα.
Ευχαριστώ . Συγνώμη όχι lambro....
Bp είναι το fibre 26 γρ
 
Ευχαριστώ . Συγνώμη όχι lambro....
Bp είναι το fibre 26 γρ
Το καταλαβα Κωστή , είπα και γώ που τετοια τύχη αλλά πιστεύω ότι υπάρχει άνοδος στην Ελλάδα τελευταία του 20εριου και θα το δούμε κάποτε .
 
Καλή χρονιά σε όλους!
Πέρσι τν Οκτώβριο αγόρασα το zabala Berri lux 20 και από τότε έχει σπάσει 3 φορές η βελόνα από τη δεξιά κάννη και την προηγούμενη εβδομάδα έσπασε και η αριστερή οπότε το ξαναεστειλα για επισκευή που καλύπτει η εγγύηση. Θεωρώντας πως είναι ελαττώματικο το συγκεκριμένο όπλο ζήτησα την αντικατάσταση του και περιμένω απάντηση μέσα στην εβδομάδα. Θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος με το ίδιο προβλήμα σε άλλο η στο ίδιο όπλο;
Κρίμα ρε φίλε! Ένα φιλαράκι έχει το ίδιο αλλά σε 12αρι κ είναι πολύ ευχαριστημένος από κάθε άποψη!
 
Και εγώ εκτός από αυτό το θέμα είμαι ευχαριστημένος... Αλλά είναι θέμα που πρέπει να λυθει
Ασχετα με το προβλημα που ελπιζω να βρεις ακρι, ο αντιπρωσοπος οσες φορες μιλισα μαζι τους για διαφορα θεματα μου φερθηκαν πολυ επαγγελματικα. Τι βαρος εχει το οπλο;
 
Καλησπέρα τελικώς πάλι άλλαξε βελόνες καλύπτει η εγγύηση και μου το στέλνει. Θ αγοράσω αδράνειας φυσίγγια για το τέλος του κυνηγιου προκειμένου να ρίχνω τις βελόνες χωρίς να είναι άδειες οι θαλάμες.τι γνώμη έχετε;
Μπορεί να φταίει αυτό;
Βέβαια στο browning που έχω επίσης στο τέλος του κυνηγιου ρίχνω τις βελόνες με άδειες τις θαλάμες και ουδέποτε αντιμετώπισα θεμα. Και μιλάμε για όπλο του παππού μου του 1972...
Τι να πω ..
 
Κώστα κατά 99% φταίει αυτό, γιατί κ οι δυο βελόνες(και την μια οπως λες την άλλαξες τρεις φορές) να ήταν ελλατωματικες είναι λιγο δυσκολο..
Το παραδειγμα του browning που αναφέρεις δεν λέει κάτι.. Υπηρχαν και υπάρχουν όπλα που οι κάτοχοι τους για παρά πολλα χρονια έριχναν τις βελόνες σε άδεια θαλαμη(δεν είναι λίγες οι φορές που ξεχνιεμαι κ το κάνω κ εγώ, κακια συνήθεια..)χωρίς να υπάρξει θραύση η παντα τα άφηναν οπλισμένα χωρίς να εξασθενησουν τα ελατήρια...
Αλλά δεν γίνεται κ δεν είναι σωστό να το ρισκάρουμε κάθε φορά...
Πάρε φυσίγγια αδράνειας γιατί βλέπω πως έχεις μονοσκανδαλο κ δεν ξέρω αν μπορει να γίνει με διαφορετικο τρόπο....
 
Last edited:
Back
Top