Cal.20

Κώστα κατά 99% φταίει αυτό, γιατί κ οι δυο βελόνες(και την μια οπως λες την άλλαξες τρεις φορές) να ήταν ελλατωματικες είναι λιγο δυσκολο..
Το παραδειγμα του browning που αναφέρεις δεν λέει κάτι.. Υπηρχαν και υπάρχουν όπλα που οι κάτοχοι τους για παρά πολλα χρονια έριχναν τις βελόνες σε άδεια θαλαμη(δεν είναι λίγες οι φορές που ξεχνιεμαι κ το κάνω κ εγώ, κακια συνήθεια..)χωρίς να υπάρξει θραύση η παντα τα άφηναν οπλισμένα χωρίς να εξασθενησουν τα ελατήρια...
Αλλά δεν γίνεται κ δεν είναι σωστό να το ρισκάρουμε κάθε φορά...
Πάρε φυσίγγια αδράνειας γιατί βλέπω πως έχεις μονοσκανδαλο κ δεν ξέρω αν μπορει να γίνει με διαφορετικο τρόπο....
Οκ σ ευχαριστώ!
 
Καλησπέρα τελικά πήρα αδράνειας και παρατηρω το εξής.
Στο browning τα αδράνειας όταν απασφαλιζω και λύνω το όπλο βγαίνουν από τις θαλάμες, ενώ στο ζαμπαλα μένουν μέσα...
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
Πρέπει να μένουν μέσα ή να βγαίνουν;
 
Καλησπέρα τελικά πήρα αδράνειας και παρατηρω το εξής.
Στο browning τα αδράνειας όταν απασφαλιζω και λύνω το όπλο βγαίνουν από τις θαλάμες, ενώ στο ζαμπαλα μένουν μέσα...
Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
Πρέπει να μένουν μέσα ή να βγαίνουν;
Μην συγκρίνεις το ένα όπλο με το άλλο.
Οταν λες οτι μένουν μέσα? Σφυνώνουν μέσα στις θαλάμες ή δεν τα βγάζουν οι εξωλκοίς?
 
Μην συγκρίνεις το ένα όπλο με το άλλο.
Οταν λες οτι μένουν μέσα? Σφυνώνουν μέσα στις θαλάμες ή δεν τα βγάζουν οι εξωλκοίς?τα

Μην συγκρίνεις το ένα όπλο με το άλλο.
Οταν λες οτι μένουν μέσα? Σφυνώνουν μέσα στις θαλάμες ή δεν τα βγάζουν οι εξωλκοίς?
Τα πετάνε μόνο οι αυτόματοιεξωλκεις.οταν λύνω
Το όπλο έχοντας απασφαλισει σφηνωνονται μέσα και δε βγαίνουν

.
 
Κωστή το Ζαμπάλα έχει απλούς εξολκείς;
Αν ναι, τότε είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει αυτό, οι απλοί εξολκείς λειτουργούν με το άνοιγμα του όπλου, όταν η πάπια είναι κουμπωμένη επάνω, έχει ένα εμβολάκι στην ένωση της με τη βάση, όπου σπρώχνει τους εξολκείς.
Αν έχει αυτόματους εξολκείς, δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ όπλο με αυτόματους για να κρίνω.
 
Κωστή το Ζαμπάλα έχει απλούς εξολκείς;
Αν ναι, τότε είναι απολύτως λογικό να συμβαίνει αυτό, οι απλοί εξολκείς λειτουργούν με το άνοιγμα του όπλου, όταν η πάπια είναι κουμπωμένη επάνω, έχει ένα εμβολάκι στην ένωση της με τη βάση, όπου σπρώχνει τους εξολκείς.
Αν έχει αυτόματους εξολκείς, δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ όπλο με αυτόματους για να κρίνω.
To berry lux20 έχει αυτοματους
 
Καλησπέρα από μενα. Ποια η γνώμη σας για το franci feeling cal 20 σε ατσάλι η εργκαλ;
Καλημέρα φίλε! Έχω το falkonet είναι λογικά ένα μοντέλο πριν το feeling κ αυτό από εργκαλ τέσσερα χρόνια κανένα πρόβλημα κ κυνήγι κ σκοπευτήριο! Λογικά το νέο μοντέλο θα είναι βελτίωμενο σε κάποια σημεία που δεν έχω αντιληφθεί! Ελπίζω να βοήθησα!!!
 
Καλημέρα φίλε! Έχω το falkonet είναι λογικά ένα μοντέλο πριν το feeling κ αυτό από εργκαλ τέσσερα χρόνια κανένα πρόβλημα κ κυνήγι κ σκοπευτήριο! Λογικά το νέο μοντέλο θα είναι βελτίωμενο σε κάποια σημεία που δεν έχω αντιληφθεί! Ελπίζω να βοήθησα!!!
Ευχαριστώ φίλε μου
 
Ευχαριστώ φίλε μου
Το έχω περιεργαστεί μερικές φορές πολύ όμορφο και καλό ζυγισμένο οπλακι

δεν είναι μπερετα και μπραουνιγκ σε καμία περίπτωση σαν κατασκευή , αλλά για τα λεφτά του μια χαρά και βλητικά η σειρά φιλινγκ έχει αφήσει καλές εντυπώσεις όπου διαβάζω
 
Καλησπέρα για τα φυσιγγια Μary arm που βρίσκω σε καταστήμα για 20 , τι γνώμη έχετε;
Έχω δοκιμάσει το διασποράς 8-10 στα 29 γραμμάρια! Αρκετά καλό θα έλεγα αλλά λίγο ζωηρό σε ανάκρουση! Για τα άλλα δεν έχω γνώμη αλλά τα βρησκω λίγο ακριβουτσικα νομίζω!
 
Καλησπέρα για τα φυσιγγια Μary arm που βρίσκω σε καταστήμα για 20 , τι γνώμη έχετε;
Αρκετά καλά και με διάτρηση έχω δοκιμάσει το διασποράς και το πούμα

Γυαλισμενα και ομοιόμορφα σκάγια σε 2 που έσφαξα

Δες το θέμα με τα φυσίγγια έχουμε γράψει πολλά .

μου είχαν κάνει αφλογιστιες από ένα κουτί αλλά μετά έριξα όλα τα υπόλοιπα χωρίς θέμα όποτε το θεωρώ τυχαίο γεγονός
 
Ένα ωραίο άρθρο μεταφρασμένο από το γκούγκλ για ένα ιδιαίτερα σπάνιο 20άρι της Beretta που δυστυχώς παράχθηκε μόνο για 15 χρόνια. Όνειρο αρκετών λόγο της εξαιρετικής του λεπτότητας και αίσθησης στα χέρια!
https://www.cacciapassione.com/beretta-ase-in-calibro-2070-sovrapposto-senza-eta/
 
Back
Top