Cal.20 βλητικές δοκιμές

Έχει σημασία αν κρατάς το μονομπλοκ ή όχι. Όταν φυτεύουν καινούριες σωλήνες σε υπάρχον μονομπλοκ, η τιμή είναι σχεδόν τα τα 3/5 της τιμής που θα χρέωναν αν ταέφτιαχναν όλα από την αρχή.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι Ιταλοί, κρατάνε τα τουφέκια τους που μπορεί να είναι καινούργια και ακριβά και αλλάζουν κάννες ανάλογα με την χρήση τους. Δηλαδή κρατάνε το μονομπλόκ και προσαρμόζουν καινούργιους σωλήνες.
Αλλά έχουν και όλα τα μαστοριά στα πόδια τους!
 
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι Ιταλοί, κρατάνε τα τουφέκια τους που μπορεί να είναι καινούργια και ακριβά και αλλάζουν κάννες ανάλογα με την χρήση τους. Δηλαδή κρατάνε το μονομπλόκ και προσαρμόζουν καινούργιους σωλήνες.
Αλλά έχουν και όλα τα μαστοριά στα πόδια τους!
Περίεργο πάντως... Δεν είπαμε ότι όλες οι κάννες είναι ίδιες;😏🙄😄😄😄
 
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι Ιταλοί, κρατάνε τα τουφέκια τους που μπορεί να είναι καινούργια και ακριβά και αλλάζουν κάννες ανάλογα με την χρήση τους. Δηλαδή κρατάνε το μονομπλόκ και προσαρμόζουν καινούργιους σωλήνες.
Αλλά έχουν και όλα τα μαστοριά στα πόδια τους!
Δηλαδή άν κατάλαβα καλά όποτε τους έρθει να αλλάξουν χρήση του όπλου τους αλλάζουν ξανά κάννες (ή σωλήνες) ;
Με τα ανάλογα χιλιάρικα σε € ;

Κι αφού αγοράζουν τόσο ακριβά (ή και πανάκριβα) όπλα γιατί δεν τα παίρνουν εξαρχής με τις πολύ καλές & κατάλληλες κάννες που θέλουν για την συγκεκριμένη χρήση που τα προορίζουν;
 
Δηλαδή άν κατάλαβα καλά όποτε τους έρθει να αλλάξουν χρήση του όπλου τους αλλάζουν ξανά κάννες (ή σωλήνες) ;
Με τα ανάλογα χιλιάρικα σε € ;

Κι αφού αγοράζουν τόσο ακριβά (ή και πανάκριβα) όπλα γιατί δεν τα παίρνουν εξαρχής με τις πολύ καλές & κατάλληλες κάννες που θέλουν για την συγκεκριμένη χρήση που τα προορίζουν;
Παίρνεις πχ ένα σετ κυνήγι και ένα σετ σκοπευτήριο

Άλλο μήκος βάρος τσοκ κτλ
 
Δηλαδή άν κατάλαβα καλά όποτε τους έρθει να αλλάξουν χρήση του όπλου τους αλλάζουν ξανά κάννες (ή σωλήνες) ;
Με τα ανάλογα χιλιάρικα σε € ;

Κι αφού αγοράζουν τόσο ακριβά (ή και πανάκριβα) όπλα γιατί δεν τα παίρνουν εξαρχής με τις πολύ καλές & κατάλληλες κάννες που θέλουν για την συγκεκριμένη χρήση που τα προορίζουν;
Έχω μία υπόνοια ή υποψία, όχι σιγουριά καθότι δεν τους έχω ζήσει.
Νομίζω ότι προτιμούν τα παλιά καλά ιταλικά όπλα και όχι τα σύγχρονα ιταλικά ή άλλων χωρών. Έχουν σε άριστη κατάσταση δικαννα παππούδων και βάλε, δεν είναι σαν εμάς που τρέχουμε ξωπισω απ' τις μάρκες και ό,τι νέο βγει το αγοράζουμε (από όπλα μέχρι κινητά ή παπούτσια)
Εδώ στο φόρουμ μας θα δεις χίλιες αναφορές για νέα μοντέλα όπλων και δέκα για παλιά. Πριν λίγο καιρό λέγαμε σε άλλο θέμα ξεπερασμένα όπλα, τα όπλα 30ετιας.
Σε αντίστοιχο ιταλικό φόρουμ δε θα βρεις ούτε μισή αναφορά για νέα μοντέλα Μπερέτα Μπενέλι κλπ αλλά άπειρες για όλα τα κλασικά μοντέλα που εμείς λοιδορούμε. Και φυσικά στην Ιταλία όλα σκοτώνουν. Αν περάσουν το Ιόνιο αποκτούν δυσκοιλιότητα.
Οπότε φαντάζομαι προτιμούν να κρατούν τα αγαπημένα τους όπλα φτιάχνοντας απλά νέες κάννες
 
Τα πράγματα είναι απλά. Θες ένα ΚΑΛΟ όπλο για την Χ χρήση. Βρίσκεις ένα Perazzi MX8 trap M.A.P. χρεπι, λιωμένο, με ενάμιση δύο χιλιάρικα, πετάς κάννες και ξύλα και χτίζεις ένα όπλο απ'την αρχή στα γούστα σου, με κόστος ένα κλάσμα απ'ότι θα κόστιζε κάτι καινούριο αμφισβητούμενης ποιότητας.
 
Περίεργο πάντως... Δεν είπαμε ότι όλες οι κάννες είναι ίδιες;😏🙄😄😄😄
Θα σου απαντήσω αν δω δοκιμή από perazzi στα 36,5m με Lambro μπλε ... mod και full.
Οι Berettάκηδες άκουσα να λένε ότι σκορποσκαγιάζουν και αυτές.
Θες να σου δωθεί απάντηση από φυσικό? ή από καννονιέρε?🤣🤣🤣
Αν ξέρεις κανέναν καννονιέρε πες του ότι θέλεις κάνη πιο σφιχτή και με μεγαλύτερη διάτρηση από οποιοδήποτε άλλο όπλο παραγωγής με το ίδιο φυσίγγι και τσοκ.
Αυτό να γίνει τουλάχιστον με 10 εμπορικά φυσίγγια δική σου επιλογής και άγνωστα σε αυτόν.

Πες μου τι θα σου απαντήσει.

Την απάντηση του φυσικού την ξέρεις, αλλά θα δεχθώ ότι πει ο καννονιέρε.
 
Δηλαδή άν κατάλαβα καλά όποτε τους έρθει να αλλάξουν χρήση του όπλου τους αλλάζουν ξανά κάννες (ή σωλήνες) ;
Με τα ανάλογα χιλιάρικα σε € ;

Κι αφού αγοράζουν τόσο ακριβά (ή και πανάκριβα) όπλα γιατί δεν τα παίρνουν εξαρχής με τις πολύ καλές & κατάλληλες κάννες που θέλουν για την συγκεκριμένη χρήση που τα προορίζουν;
Και οι Ιταλοί είναι επιρρεπείς στην μόδα αλλά στα τουφέκια τους είναι λίγο μετρημένοι. Και εκεί το στυλ του κυνηγιού και του σκοπευτηρίου έχει αλλάξει από ότι ήταν πριν αρκετά χρόνια και όντως έχουν πολύ καλά όπλα από τους πατεράδες τους ή και δικά τους. Ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα που το έχω δει επανειλημμένως, κατέχουν κάποιο Perazzi MAP, Beretta Ase90 ή ακόμα και κάποιο SO. Ξέρουν ότι η τιμή τους αν τα πουλήσουν είναι μεταξύ 2500-4000€ με αυτά τα χρήματα ξέρουμε τι αγοράζουν σε καινούριο. Από την άλλη ξέρουν την ποιότητα και την σημερινή τιμή των όπλων τους αν κατασκευάζονταν που κάποια από αυτά κατασκευάζονται. Όλα τα παραπάνω σίγουρα θα έχουν πιο κοντές κάννες και χωρίς εναλλασώμενα τσοκ από τα σημερινά όπλα. Έτσι όχι όλοι αλλά αρκετοί σε όπλα που κατέχουν αλλά μόνο με κάννες με σύστημα μονομπλόκ αλλάζουν τους σωλήνες μόνο, σύμφωνα με τα θέλω τους. Κρατώντας πάντα την εξαιρετική αρχική ποιότητα κατασκευής. Είναι κάτι το οποίο θα κάνω και εγώ έαν δεν δωθεί άμεσα το Ase90 που έχω βάλει προς πώληση.
 
Back
Top