Cal.20 βλητικές δοκιμές

Η λαμαρίνα της τενεκας δεν λέει ψέματα φανερή η διαφορά αποτύπωσης , το εγγλέζικο νο7 28γρ το b&p 26 επινικελωμενα . Βρήκα και μερικές τάπες δεν ξέρω ποιο από όλα τα τσοκ φρενου δούλεψε αλλά βρήκα την τάπα σε κοντινή απόσταση και είχε ανοίξει όλα τα πέταλα .

 
Κάλυκας Maxam 65.4
Sipe 1.20gr
Gualandi Dispersante
26gr No10
Τζαμάκι
Κλείσιμο 60χιλ.
Στόχος 1χ1 στα 15 μέτρα, τσοκ κύλινδρος.
View attachment 18229
Νικηφόρε και λοιποί φίλοι Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά… :) ...

Καταρχήν πολύ ωραία τουφεκιά!.love....σου την έφτιαξα λίγο στον υπολογιστή… ο κύκλος είναι περίπου 75 εκατοστά (αν και ο πινάκας ήταν υπό γωνία και με ταλαιπώρησε λίγο ) από το πυκνότερο σημείο της κατανομής σου…

-διασποράς Cal.20- 15 μέτρα - Κύλινδρος.jpg

…και λίγα τεχνικά , για να γίνεται κουβέντα , αν και τα γνωρίζουμε…

[…]

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ​

14. Eρώτηση: Θέλω φυσίγγια διασποράς για κάνη με τσοκάρισμα 5 άστρων, μπορείτε να μου υποδείξετε κάτι;
Aπάντηση: Τα φουσέκια διασποράς, ακόμα και αυτά με τα φακοειδή σκάγια, τα οποία υπόσχονται κατανομές σκαγίων σαν αλώνια, ώστε να καλύπτουν κάθε στραβοσημάδεμα μας, ανήκουν στο χώρο των κυνηγετικών και σκοπευτικών φαντασιώσεων.
Όλοι οι διασπορείς, δίνουν κατανομές παρόμοιες με του απλού κυλίνδρου (5 αστέρια). Όπερ μεθερμηνευόμενο, στα 20 μέτρα με άνοιγμα δέσμης σκαγίων γύρω στα 80-90 εκατοστόμετρα. Το ίδιο άνοιγμα δίνει και το φουλ τσόκ (1άστρο) στα 35 μέτρα. Τα ραβδωτά τσοκάκια, σε συνδυασμό με μαλλινόταπα, ίσως ανοίγουν περισσότερο τη ντουφεκιά, μπορεί όμως, με την αυστηρή έννοια του νόμου, να θεωρηθούν παράνομα και άντε ξεμπέρδευε.

[…]

Η ονομαστική διασπορά του Κυλίνδρου κατά την ELEY είναι 71 εκατ. στα 15 μέτρα, 88 εκατ. στα 20 μέτρα και 105 εκατ. στα 25 μέτρα…

Νομίζω οτι ο συγχωρεμένος ο Παπαδέας καλά τα έλεγε...
 
Νικηφόρε και λοιποί φίλοι Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά… :) ...

Καταρχήν πολύ ωραία τουφεκιά!.love....σου την έφτιαξα λίγο στον υπολογιστή… ο κύκλος είναι περίπου 75 εκατοστά (αν και ο πινάκας ήταν υπό γωνία και με ταλαιπώρησε λίγο ) από το πυκνότερο σημείο της κατανομής σου…

View attachment 64009

…και λίγα τεχνικά , για να γίνεται κουβέντα , αν και τα γνωρίζουμε…

[…]

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ​

14. Eρώτηση: Θέλω φυσίγγια διασποράς για κάνη με τσοκάρισμα 5 άστρων, μπορείτε να μου υποδείξετε κάτι;
Aπάντηση: Τα φουσέκια διασποράς, ακόμα και αυτά με τα φακοειδή σκάγια, τα οποία υπόσχονται κατανομές σκαγίων σαν αλώνια, ώστε να καλύπτουν κάθε στραβοσημάδεμα μας, ανήκουν στο χώρο των κυνηγετικών και σκοπευτικών φαντασιώσεων.
Όλοι οι διασπορείς, δίνουν κατανομές παρόμοιες με του απλού κυλίνδρου (5 αστέρια). Όπερ μεθερμηνευόμενο, στα 20 μέτρα με άνοιγμα δέσμης σκαγίων γύρω στα 80-90 εκατοστόμετρα. Το ίδιο άνοιγμα δίνει και το φουλ τσόκ (1άστρο) στα 35 μέτρα. Τα ραβδωτά τσοκάκια, σε συνδυασμό με μαλλινόταπα, ίσως ανοίγουν περισσότερο τη ντουφεκιά, μπορεί όμως, με την αυστηρή έννοια του νόμου, να θεωρηθούν παράνομα και άντε ξεμπέρδευε.

[…]

Η ονομαστική διασπορά του Κυλίνδρου κατά την ELEY είναι 71 εκατ. στα 15 μέτρα, 88 εκατ. στα 20 μέτρα και 105 εκατ. στα 25 μέτρα…

Νομίζω οτι ο συγχωρεμένος ο Παπαδέας καλά τα έλεγε...
Σε ευχαριστώ για την επεξεργασία! Αυτό το φυσίγγιο μου έχει δώσει τις καλύτερες εντυπώσεις στο κυνήγι της μπεκάτσας!
Χρόνια πολλά σε εσάς και όλους μας!
 
Καλές είναι οι λατες την δουλειά τους την κάνουν και μετά το άδειασμα του περιεχομένου . Τενεκαδομαχια πάλι σήμερα στο πήγαινε έκανα και μια τσίχλα τσοκ diffusion φυσιγγακι Rio no 9 . Έριξα στα πενήντα μέτρα δυο τουφεκιες με δυο φυσιγγια που γέμισα εγώ όχι τιποτα ιδιαιτερο απλα είχα μερικές τάπες power piston άκοπες που χρησιμοποιει η εταιρεία στα εμπορικά της και ήθελα να δω τι λενε .
 
Συνέχισα με δοκιμες στα τριάντα μέτρα και μιας και δεν είχα άλλες λατες δοκίμασα στις μικρές επιφάνειες , οι πρωτες με φυσιγγια Rio 28gr no 7,5 και οι επόμενες με bascieri and pellagri no6 επινικελωμενα . Εδώ φαίνονται και οι διάφορες και θα σας πω παρακάτω .
 
Συνεχιζουμε με τα bascieri & pellagri no 6 επινικελωμενα με αυτό το φυσιγγι και το comp n choke είδα αυτό που λενε τα παιδιά για το kicks , έβγαλε δύναμη και το είδα από την στιγμη που τουφέκισα την λατα , κάπνισε για τα καλα και τις πέτρες που είχα για να τις στηρίζω αλλά και αργότερα που πήγα κοντά στον στόχο .
 
Back
Top