Cal.20 βλητικές δοκιμές

Εξαιρετικο διαμετρημα το cal 20....μεγαλωνοντας τριγυρναει πιο πολυ στο μυαλο μου.
Ειμαι σιγουρος οτι θα προσφερει φοβερες συγκινησεις αυτο το διαμετρημα.
Απο ταχύτητες τι γινεται με τα 20αρακια?
Ότι θες και γρήγορα και σιγανά
 
Ποιο όμορφη τουφεκιά το lambro
Nαι ,σαφως καλύτερη, το φαντομ το χειμωνα που το ειχα ριξει στο πινακα ήταν πολύ πολύ καλύτερο..Παντως και τα δυο στις τσιχλες ηταν πολύ καλά.Το φαντομ ηταν και πιο γλυκό στην ανάκρουση.
 
Πιστευω και με 3αρι τσοκ στα 20μ θα εχει παλι πολη καλη κατανομη.
Το έχω δοκιμάσει με όλα τα τσοκ και όσο κλείνει το τσοκ κλείνει και η τουφεκιά αλλά όχι πολύ. Με 3άρι τσοκ στα 20μ. έχει την ίδια τουφεκιά ακριβώς όπως την βλέπετε στην φωτό
 
Κάλυκας Maxam 65.4
Sipe 1.20gr
Gualandi Dispersante
26gr No10
Τζαμάκι
Κλείσιμο 60χιλ.
Στόχος 1χ1 στα 15 μέτρα, τσοκ κύλινδρος.
View attachment 18229
Εξαιρετική για τα μέτρα.....
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις τελείως τα πτερύγια του Gualandi; θα μείνει μόνο ο σταυρός.
 
Ωραία δοκιμή.Αυτη ακριβώς την εικόνα δινει ο sg διασπορας .Το καλό με αυτόν ειναι οτι με τριαρι τσοκ και 8αρια σκαγια μπορει ανετα να χρησημοποιηθεί και ως δευτερο φυσιγγι...
Εξαιρετική για τα μέτρα.....
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις τελείως τα πτερύγια του Gualandi; θα μείνει μόνο ο σταυρός.
Του εχω κανει όλες τις δοκιμές..Με αφαιρεση των πτερυγίων δινει ακανόνιστη κατανομη χωρις να ανοίγει νωρίτερα.Επίσης με προκομένα τα πτερύγια ή οχι πάλι η διαφορές ειναι ελάχιστες εως ανύπαρκτες.Μια πατεντούλα που εχω κανει και κατεληξα σε αυτη ,ανοίγει εμφανως νωρίτερα η τουφεκιά.Ο σταυρός μαζι με τη βαση του χωρις τα πτερυγια ,πάνω σε μαλλινη ταπα(κετσέ) κατι ανάλογο σαν τη πατεντα με τη κομένη ελικα θωδη στο 12αρι.
 
Εξαιρετική για τα μέτρα.....
Έχεις δοκιμάσει να κόψεις τελείως τα πτερύγια του Gualandi; θα μείνει μόνο ο σταυρός.
Όπως πρωείπε και ο Γιάννης, δεν δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπεις. Αυτός είναι με πρωκομενα πτερύγια όπως κάνω πάντα.
Έβαζα και 12άρι ελυκοειδή του Θώδη και τον έκοβα περιμετρικά να χωράει στον κάλυκα και αυτός δίνει ωραία κατανομή αλλά πολύ μπελαλίδικη διαδηκασία χωρίς κάτι παραπάνω σε άνοιγμα ή κατανομή.
 
Τελείως πρόχειρη και μπακαλίστικη αλλά μιας και πήγα μια βόλτα για τσίχλες είπα να τα χω μαζί για δοκιμη . Δεν ειμουν προετοιμασμένος όποτε βρήκα μια παλιολαμαρινα μήκος σχεδόν μια παλάμη και ύψος μιαμιση , τουφεκια στα 51 βήματα .
Browning 725 sporting 81εκ

Comp and choke LF


Comp and choke XXF
upload photos free
 
Μπακαλεξ δοκιμες πάλι σήμερα αλλά ήθελα να δω τι γίνεται σε μικρό στόχο ! Βέβαια η τουφεκια θα φύγει πάνω κάτω δεν φαινεται η κατανομή αλλά ετσι για να περνάει η ώρα μιας και η τσίχλες προς το παρόν είναι ελάχιστες.
Πηρα μερικά σφιχτά τσοκακια μαζί , μετροταινια δυο κουτάκια caprice .sarcastic.για στόχο .

Όπλο benelli m2 και φυσιγγια golden pheasant 28γρ νο 6 επινικελωμενα απόσταση 50 plus μέτρα .
Το γαλοπουλοτσοκ της Jebs


Muller UFO
free image hosting

Paternmaster black turkey


Black diamond Indian Creek



Anaconda Striker


Kicks goblin thunder 560
lightshot


Kicks goblin thunder 570


Είπα να το δοκιμασω και με ένα 9ρακι ριο που είχα μαζί , μάρκαρα τις τελίτσες με τον μαρκαδόρο γιατί δεν φαίνονταν καλα πάνω στο αλουμινιο.
 
Μπακαλεξ δοκιμες πάλι σήμερα αλλά ήθελα να δω τι γίνεται σε μικρό στόχο ! Βέβαια η τουφεκια θα φύγει πάνω κάτω δεν φαινεται η κατανομή αλλά ετσι για να περνάει η ώρα μιας και η τσίχλες προς το παρόν είναι ελάχιστες.
Πηρα μερικά σφιχτά τσοκακια μαζί , μετροταινια δυο κουτάκια caprice .sarcastic.για στόχο .

Όπλο benelli m2 και φυσιγγια golden pheasant 28γρ νο 6 επινικελωμενα απόσταση 50 plus μέτρα .
Το γαλοπουλοτσοκ της Jebs


Muller UFO
free image hosting

Paternmaster black turkey


Black diamond Indian Creek



Anaconda Striker


Kicks goblin thunder 560
lightshot


Kicks goblin thunder 570


Είπα να το δοκιμασω και με ένα 9ρακι ριο που είχα μαζί , μάρκαρα τις τελίτσες με τον μαρκαδόρο γιατί δεν φαίνονταν καλα πάνω στο αλουμινιο.
Φίλε μου σε παρόμοιες αναζητήσεις με choke n comp LF και kicks LM κατάλαβα ότι μέχρι τα 40 μέτρα είναι καλύτερα Για τα γραμμάρια του 20. Και μπορείς νΑ έχεις και επιτυχία στο κυνήγι.
 
Φίλε μου σε παρόμοιες αναζητήσεις με choke n comp LF και kicks LM κατάλαβα ότι μέχρι τα 40 μέτρα είναι καλύτερα Για τα γραμμάρια του 20. Και μπορείς νΑ έχεις και επιτυχία στο κυνήγι.
Ποιο πολύ είναι η κάψα της δοκιμής Νίκο , τα κυνήγια εδώ μόνο περπατητο είναι ακόμα και η τσίχλα πρέπει να ρίξεις μπόλικο ιδρώτα για να τις βρεις και όπως πάει φέτος δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
 
Ποιο πολύ είναι η κάψα της δοκιμής Νίκο , τα κυνήγια εδώ μόνο περπατητο είναι ακόμα και η τσίχλα πρέπει να ρίξεις μπόλικο ιδρώτα για να τις βρεις και όπως πάει φέτος δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Ποιο τσοκ σου άρεσε περισσότερο Κωνσταντίνε ;
 
Μπακαλεξ δοκιμες πάλι σήμερα αλλά ήθελα να δω τι γίνεται σε μικρό στόχο ! Βέβαια η τουφεκια θα φύγει πάνω κάτω δεν φαινεται η κατανομή αλλά ετσι για να περνάει η ώρα μιας και η τσίχλες προς το παρόν είναι ελάχιστες.
Πηρα μερικά σφιχτά τσοκακια μαζί , μετροταινια δυο κουτάκια caprice .sarcastic.για στόχο .

Όπλο benelli m2 και φυσιγγια golden pheasant 28γρ νο 6 επινικελωμενα απόσταση 50 plus μέτρα .
Το γαλοπουλοτσοκ της Jebs


Muller UFO
free image hosting

Paternmaster black turkey


Black diamond Indian Creek



Anaconda Striker


Kicks goblin thunder 560
lightshot


Kicks goblin thunder 570


Είπα να το δοκιμασω και με ένα 9ρακι ριο που είχα μαζί , μάρκαρα τις τελίτσες με τον μαρκαδόρο γιατί δεν φαίνονταν καλα πάνω στο αλουμινιο.
Αχ φίλε Κωνσταντίνε
ΑΧ
με όλο το θάρρος κι επειδή σε συμπαθώ, θα μΕ επιτρέψεις να σΕ πω δύο πραγματάκια.....
κάνεις τα ίδια λάθη που έκανα κάποτε όταν ξεκίνησα να "δοκιμάζω" φυσίγγια...
αυτό που κάνεις ζημιά θα σΕ κάνει μπρε καρντάση!
θα σε αποπροσανατολίσει και θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα
αν δεν δεις ΟΛΗ την τουφεκιά, καλύτερα μην την δεις καθόλου!
αν θέλεις στείλε μου με πμ ένα μειλ σου να σΕ στείλω ΣΩΣΤΗ κι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μέθοδο..
κάνεις που κάνεις τον κόπο, να τον κάνεις σωστά κι αποτελεσματικά
αυτά στα λέει κάποιος που έκαψε κοντά τετραψήφιο αριθμό φυσιγγίων σε δοκιμές......
 
Αχ φίλε Κωνσταντίνε
ΑΧ
με όλο το θάρρος κι επειδή σε συμπαθώ, θα μΕ επιτρέψεις να σΕ πω δύο πραγματάκια.....
κάνεις τα ίδια λάθη που έκανα κάποτε όταν ξεκίνησα να "δοκιμάζω" φυσίγγια...
αυτό που κάνεις ζημιά θα σΕ κάνει μπρε καρντάση!
θα σε αποπροσανατολίσει και θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα
αν δεν δεις ΟΛΗ την τουφεκιά, καλύτερα μην την δεις καθόλου!
αν θέλεις στείλε μου με πμ ένα μειλ σου να σΕ στείλω ΣΩΣΤΗ κι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ μέθοδο..
κάνεις που κάνεις τον κόπο, να τον κάνεις σωστά κι αποτελεσματικά
αυτά στα λέει κάποιος που έκαψε κοντά τετραψήφιο αριθμό φυσιγγίων σε δοκιμές......
Εχεις απόλυτο δικιο φιλε Μάριε , δυστηχως ακόμα δεν αξιώθηκα να φτιάξω έναν πίνακα , περπατητο στην τσίχλα ήμουν και επι της ευκαιρίας έριξα μερικές τουφεκιες ετσι για πλακα ήξερα εξ αρχής ότι δεν πρόκειται να δω κάτι .
 
Back
Top