Cal.20 βλητικές δοκιμές

Προσεχώς με την νέα κυνηγετική χρόνια γιατί τώρα δεν προλαβένει να έρθει. Θα κάνουμε συγκριτικό τεστ 7 διαφορετικών ιταλικών καννών από τα πλέον φημισμένα τους τουφέκια και σε σύγκριση με τα αντίστοιχα 12ρια. Στα 36&50 μέτρα αντίστοιχα!
 
Νικηφορε Luterotti ή Bioni?
Και οι δύο τους μας κοιτάνε από τους ουρανούς δυστυχώς!
Ο Luterotti έκανε μεγαλύτερο όνομα για τις κάννες του. Τώρα όπως βλέπουμε ανάθεμα και αν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά το τι εστί καλύτερη κάννη.
Τώρα ο γιος του Luterotti συνεχίζει την δουλειά του πατέρα του. O Bioni έχω ακούσει ότι έχει κλείσει!
 
έχει κλείσει κάποια χρόνια τώρα ο Αλεσάντρο
Είχε tunαρει τις κάννες του Salvinelli μου πριν 12 χρόνια. 81 εκ, αυλός 18,37, κώνοι 90 χιλ, τσοκακια Gemini thinwall και λείανση όλα καθρέπτης. Με αυτό το όπλο είχα κάνει το πιο μακρινό σκότωμα της ζωής μου (105 μέτρα). Δυστυχώς το έδωσα λόγω υπερβολικής ανάκρουσης. Ποτέ δεν έμαθα γιατί κλωτσούσε τόσο.
 
Είχε tunαρει τις κάννες του Salvinelli μου πριν 12 χρόνια. 81 εκ, αυλός 18,37, κώνοι 90 χιλ, τσοκακια Gemini thinwall και λείανση όλα καθρέπτης. Με αυτό το όπλο είχα κάνει το πιο μακρινό σκότωμα της ζωής μου (105 μέτρα). Δυστυχώς το έδωσα λόγω υπερβολικής ανάκρουσης. Ποτέ δεν έμαθα γιατί κλωτσούσε τόσο.
Σίγουρα ο αυλός ήταν 18.37mm? Συνήθως αυτός έφτιαχνε υπερδιευριμένους μέχρι και 19χιλ όπου και δεν επιτρέπεται η κατασκευή τους σύμφωνα με τους νόμους της τράπεζας δοκιμών
 
Πλέον οι γνωστοί έξω εργοστασιακοί καννονιέριδες είναι οι Luterotti, Renato Telo και ο Perugini. Φυσικά όλοι οι μικροί βιοτέχνες όπλων μπορούν να σου φτιάξουν κάννες αλλά μπορεί να είναι και ακριβότεροι. Τις παραγκέλνουν έτοιμες τρυπιμένες και αυτοί διαμορφώνουν το εσωτερικό.
 
Σίγουρα ο αυλός ήταν 18.37mm? Συνήθως αυτός έφτιαχνε υπερδιευριμένους μέχρι και 19χιλ όπου και δεν επιτρέπεται η κατασκευή τους σύμφωνα με τους νόμους της τράπεζας δοκιμών
Για πιο λογο ακριβως,;
 
Ναι για αυτο ρωτησα...δεν πειραζει σε ευχαριστω Νικηφορε!!
Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν νομικές διαστάσεις για κάθε διαμέτρημα και επουδενί λόγο δεν παραβιάζονται. Και για το διαμέτρημα 12 είναι από 18.2 έως 18.9. Και αυτό πρέπει να είναι μέχρι 5εκ. πριν το τσοκ ενώ στην μεριά της θαλάμης και του κώνου μπορεί να έχουμε αρκετά παραπάνω. Βλέπε σήμερα τους μακριούς κάνουν των beretta στα 35εκ.
 
Μαφιόζε! Με τόσα τσοκάκια που έχεις αγοράσει, εφτιαχνες κάννες στον Luterotti!😍
Νικηφόρε έχω φέρει από Αμερική την benelli cordoba ps και καλα την ποιο αναβαθμισμένη benelli στα σημεία , δεν έχω κάνει ούτε με αυτή κάποια συγκριτική δοκιμη σε σχέση με κάποια άλλη που κατέχω , ούτε χρόνος αλλά ούτε και όρεξη . Το μόνο που μπορω να πω ήταν κάποιες εντυπωσιακές βολές με φυσιγγια της σειράς και τσοκ brain tm.
 
Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν νομικές διαστάσεις για κάθε διαμέτρημα και επουδενί λόγο δεν παραβιάζονται. Και για το διαμέτρημα 12 είναι από 18.2 έως 18.9. Και αυτό πρέπει να είναι μέχρι 5εκ. πριν το τσοκ ενώ στην μεριά της θαλάμης και του κώνου μπορεί να έχουμε αρκετά παραπάνω. Βλέπε σήμερα τους μακριούς κάνουν των beretta στα 35εκ.
Πόσο πάει μια κάνη από τους κανονιερε?

Γιατί δεν θέλει και πολύ να μου μπαίνουν ιδέες
 
Ναι για αυτο ρωτησα...δεν πειραζει σε ευχαριστω Νικηφορε!!
Η cip Κώστα όπως είπε ο Νικηφορος σφραγίζει όπλα με συγκεκριμένο εύρος διαστάσεων, το ίδιο με μικροδιαφορες η αμερικανική saami. Στην περίπτωση του αυλου η cip από 18,2 μέχρι 18,9 και κώνο με μέγιστη γωνία 10,5 ° και μήκος όσο επιθυμείς. Η saami από 18,4 μέχρι 18,9 και κώνο μέχρι 10° και 11,5 εκατοστά μέγιστο επιτρεπόμενο μήκος. Το παράξενο είναι ότι όταν δεκαετία 80 παρουσιάστηκε για τα ατσάλινα το διαμετρημα 12/89, 3,5 ίντσες δηλαδή από κοινού από την federal και την mossberg ,οι κανες τους ήταν με αυλούς μέχρι 19,5 που είναι διαμετρημα 10 και πολύ πιο ανοιχτές από τα στάνταρ της saami.
 
Πόσο πάει μια κάνη από τους κανονιερε?

Γιατί δεν θέλει και πολύ να μου μπαίνουν ιδέες
Για αλληλεπίθετο με στάνταρ τσοκ από 2500€ έτοιμη κάννη. Αλλαγή μόνο σωλήνων περίπου 1500€
Τοποθέτηση thin wall 500€ συν τα τσοκ.
Αυτά περίπου έπεζαν σε τιμές πριν 2 χρόνια.
Δηλαδή μια έξτρα κάννη για Perazzi ή Beretta so ήθελες από τις μαμά εταιρείες κάπου στο τάληρο ενώ από τους έξω τα μισά περίπου. O Luterotti ήταν ο πιο ακριβός
 
Back
Top