Cal.20 βλητικές δοκιμές

Γιατί ο φυσικός μας απάντησε μαθηματικά!🤣
Ο φυσικός απαντά με πειραματικά δεδομένα ... με αυτά που έχει τέλος πάντων.
Βάλτε καμιά σοβαρή τουφεκιά και τα ξαναλέμε ... .yel.
Στα 36,5 για να μπορούμε να συγκρίνουμε ... όχι στα 50 ... (εσύ είχες βάλει μια από Perazzi και Rem express ? Δεν θυμάμαι ...)

Παίδες ... μην παρεξηγηθούμε για τα όπλα ... εγώ προσωπικά το διασκεδάζω ...
 
Μην ξεχνάτε ότι όσο μεγαλώνει η απόσταση όλα τα όπλα τείνουν να τουφεκάνε το ίδιο ...
πχ στα 200μ όλα τα όπλα θα βγάλουν το ίδιο ποσοστό δηλαδή 0%

Αν μελετήσετε αυτό το διάγραμμα θα καταλάβετε γιατί οι δοκιμές γίνονται στα 35-37 περίπου μέτρα ;)

1674575204100.png
 
Ο φυσικός απαντά με πειραματικά δεδομένα ... με αυτά που έχει τέλος πάντων.
Βάλτε καμιά σοβαρή τουφεκιά και τα ξαναλέμε ... .yel.
Στα 36,5 για να μπορούμε να συγκρίνουμε ... όχι στα 50 ... (εσύ είχες βάλει μια από Perazzi και Rem express ? Δεν θυμάμαι ...)

Παίδες ... μην παρεξηγηθούμε για τα όπλα ... εγώ προσωπικά το διασκεδάζω ...
Αν δεν το διασκεδάζαμε και εμείς με τόσα καθημερινά προβλήματα που αντιμετοπίζουμε, δεν θα έπρεπε να μπένουμε και να γράφουμε εδώ.
Πες μου, θες δοκιμή στα 36.5μ με φυσίγγιο Ρουμελιώτης Σπόρτινγκ? Και με πόσα όπλα να γουστάρεις 😍
 
Αν δεν το διασκεδάζαμε και εμείς με τόσα καθημερινά προβλήματα που αντιμετοπίζουμε, δεν θα έπρεπε να μπένουμε και να γράφουμε εδώ.
Πες μου, θες δοκιμή στα 36.5μ με φυσίγγιο Ρουμελιώτης Σπόρτινγκ? Και με πόσα όπλα να γουστάρεις 😍
Με όσα όπλα θες ... 1,2,3,4 ...
Ένα #4 ή/και ένα #6 ότι φυσίγγι θες ...

Και με το Perazzi ...
 
A0 1,45 X 28 + 1 LB6 + φελλό cal 28 νούμερο 5 αστέρι στα 60,00χιλ.
Στα 36 μέτρα με Benelli Crio 66εκ. και Gemini IM.
Ξεκάθαρα μου έχει φύγει πάνω και αριστερά λόγο κοντακίου που το ψάχνω με τις κλήσεις. Παρόλα αυτά έχουμε μια πρόχειρη εικόνα.
IMG_20230107_120404.jpg
 
A0 1,45 X 28 + 1 LB6 + φελλό cal 28 νούμερο 5 αστέρι στα 60,00χιλ.
Στα 36 μέτρα με Benelli Crio 66εκ. και Gemini IM.
Ξεκάθαρα μου έχει φύγει πάνω και αριστερά λόγο κοντακίου που το ψάχνω με τις κλήσεις. Παρόλα αυτά έχουμε μια πρόχειρη εικόνα.
View attachment 65607
Μετράω 75 σκάγια. Έχω την εντύπωση ότι το κέντρο της τουφεκιάς είναι έξω από το το χαρτί
 
Σήμερα έριξα για πρώτη φορά με ένα ολοκαινουργιο μαροκι 20αρι.

Αυτό που είδα στον κουβά που έριξα είναι ότι είχε πολύ δύναμη.

Πανέμορφο παναλαφρο και πολύ γουστοζικο ντουφεκακι που δεν κλωτσάει καθόλου και μπορείς να το κουβαλάς όλη μέρα χωρίς να κουράσει.

Είχε βέβαια θέμα με εμπλοκές.
Ξενέρωμα....
Βέβαια αυτά τυχαινουν.
Λογικά θα φτιαχτεί στην εγγύηση.
 
Σήμερα έριξα για πρώτη φορά με ένα ολοκαινουργιο μαροκι 20αρι.

Αυτό που είδα στον κουβά που έριξα είναι ότι είχε πολύ δύναμη.

Πανέμορφο παναλαφρο και πολύ γουστοζικο ντουφεκακι που δεν κλωτσάει καθόλου και μπορείς να το κουβαλάς όλη μέρα χωρίς να κουράσει.

Είχε βέβαια θέμα με εμπλοκές.
Ξενέρωμα....
Βέβαια αυτά τυχαινουν.
Λογικά θα φτιαχτεί στην εγγύηση.
Είχα κι εγώ προ δεκαετίας ένα Marocchi 20αρακι (καραμπίνα) που είχε εξαιρετική τουφεκιά αλλά μέτρια ποιότητα κατασκευής. Φυσικά έβγαλε κι αυτό εισιτήριο άνευ επιστροφής.🙄😄😄😄
 
Είχα κι εγώ προ δεκαετίας ένα Marocchi 20αρακι (καραμπίνα) που είχε εξαιρετική τουφεκιά αλλά μέτρια ποιότητα κατασκευής. Φυσικά έβγαλε κι αυτό εισιτήριο άνευ επιστροφής.🙄😄😄😄
Κι αυτό καραμπινα ήταν.

Στεναχωρήθηκα με τον ιδιοκτήτη του.
Ξέρεις τι είναι να έχεις δώσει 1170ευρώ για καινούργιο όπλο και να σου κάνει νουμερα;

Ελπίζω να του το φτιάξουν.

Ειναι κρίμα.
Τον λυπήθηκα τον άνθρωπο.
 
Κι αυτό καραμπινα ήταν.

Στεναχωρήθηκα με τον ιδιοκτήτη του.
Ξέρεις τι είναι να έχεις δώσει 1170ευρώ για καινούργιο όπλο και να σου κάνει νουμερα;

Ελπίζω να του το φτιάξουν.

Ειναι κρίμα.
Τον λυπήθηκα τον άνθρωπο.
Εγώ μεταχειρισμένο το είχα πάρει, ένα πεντακοσαρικο. Το γλεντησα κάνα δύο χρόνια και το πούλησα όσο το πήρα. Είχα ευχαριστηθεί τουφεκιές που δεν αναλογούσαν σε 20αρι πάντως.
 
Εγώ μεταχειρισμένο το είχα πάρει, ένα πεντακοσαρικο. Το γλεντησα κάνα δύο χρόνια και το πούλησα όσο το πήρα. Είχα ευχαριστηθεί τουφεκιές που δεν αναλογούσαν σε 20αρι πάντως.
Πάλι βάζεις μπρος τις κάννες εσύ!! ......
 
Εγώ μεταχειρισμένο το είχα πάρει, ένα πεντακοσαρικο. Το γλεντησα κάνα δύο χρόνια και το πούλησα όσο το πήρα. Είχα ευχαριστηθεί τουφεκιές που δεν αναλογούσαν σε 20αρι πάντως.
Ήθελα να πάρω το δικανο τελικά πήρα το μπερετα
 
Back
Top