Browning Team

Απο Αυστραλια το εφερα Γιαννη. Καπου $25 αυστραλεζικα το ειχα παρει
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα δεν την γλιτώνω θα το χρυσοπληρωσω!! Δεν πειράζει χαλάλι γιατί πρέπει να είναι πολύ βολικό!
 
Γιατί η gold είναι παλιότερο μοντέλο και ελαφρώς ελαφρύτερη τις έχω και τις δύο
Κατά τα άλλα όπως σου έγραψε και ο Κώστας ο wingmaster τι να προσέξεις
Και εγώ προσωπικά δεν είχα θέματα εμπλοκων και φίλος που την έχει και μόνο γκλίτσα δεν την έχει κάνει ακόμα δεν θυμάμαι να μου έχει αναφέρει προβλήματα
Τα αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω θα έλεγα αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση
 
Γιατί η gold είναι παλιότερο μοντέλο και ελαφρώς ελαφρύτερη τις έχω και τις δύο
Κατά τα άλλα όπως σου έγραψε και ο Κώστας ο wingmaster τι να προσέξεις
Και εγώ προσωπικά δεν είχα θέματα εμπλοκων και φίλος που την έχει και μόνο γκλίτσα δεν την έχει κάνει ακόμα δεν θυμάμαι να μου έχει αναφέρει προβλήματα
Τα αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω θα έλεγα αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Και κάθε άλλη πληροφορία για το όπλο από εσάς θα την εκτιμούσα.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Και κάθε άλλη πληροφορία για το όπλο από εσάς θα την εκτιμούσα.
Να συμπληρώσω ότι στο παρελθόν είχα 2 καραμπίνες με χιλιάδες τουφεκιές. Και οι δύο Franchi ελατηρίου και αδρανείας. Από αερίων και....εξωιταλικές δεν....
 
Fusion evolve
Πολύ ωραία η παρατήρηση του φίλου μας του Γιώργου! Εγώ έχω την Gold fusion δεν ήξερα ότι και η Evolve λέγεται Fusion Evolve. Άρα εσύ μιλάς και για πιο καινούργιο μοντέλο από το δικό μου. Αυτό το όπλο δεν το γνωρίζω, δεν το έχω.
 
Πολύ ωραία η παρατήρηση του φίλου μας του Γιώργου! Εγώ έχω την Gold fusion δεν ήξερα ότι και η Evolve λέγεται Fusion Evolve. Άρα εσύ μιλάς και για πιο καινούργιο μοντέλο από το δικό μου. Αυτό το όπλο δεν το γνωρίζω, δεν το έχω.
Που σημαίνει ότι η Evolve μπορεί να είναι καλύτερη;
 
Που σημαίνει ότι η Evolve μπορεί να είναι καλύτερη;
Υποθετικά ναι είναι πιο καινούρια αλλά αν τις δεις εσωτερικά είναι ίδιες με καλύτερο φινίρισμα στο κλείστρο η evolve
Πάτα στο you tube θα βρεις που την παρουσιάζουν και πως είναι εσωτερικά να πάρεις μια εικόνα
 
Καλημέρα, συμμερίζομαι την συμπάθεια του Χατζιωτη για το Α5,την αισθητική ( της βάσης και λαβής) του οποίου θεωρώ αξεπέραστη. Θα διαφωνήσω όμως ( ίσως επειδή είμαι << κομπλεξικος>> όπως υποστηρίζουν κάποια καλόπαιδα του φόρουμ), σε δύο ισχυρισμούς του. α) Ο μηχανισμός ελατηρίου πράγματι αποδίδει 2% ( και παραπάνω) περισσότερη ενέργεια από έναν αερίων, όχι όμως ( όπως λανθασμένα αφήνει να εννοηθεί) από έναν αδράνειας. Για την ακρίβεια με εξαίρεση φυσίγγια που η καύση της πυριτιδας είναι πολύ προοδευτική, υστερεί έστω και ελάχιστα, από ένα αδράνειας, σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί το αντίθετο. β) Η άποψη του για την πλήρη κατακαυση της πυριτιδας στα πρώτα 31 εκατοστά της κάνης ,είναι ισοπεδωτική, μπορεί να συμβεί σε κάποια, όπως μπορεί σε κάποια άλλα να συμβεί στα πρώτα 10 εκατοστά, ή στα 50 ή και καθόλου.
 
Καλημέρα, συμμερίζομαι την συμπάθεια του Χατζιωτη για το Α5,την αισθητική ( της βάσης και λαβής) του οποίου θεωρώ αξεπέραστη. Θα διαφωνήσω όμως ( ίσως επειδή είμαι << κομπλεξικος>> όπως υποστηρίζουν κάποια καλόπαιδα του φόρουμ), σε δύο ισχυρισμούς του. α) Ο μηχανισμός ελατηρίου πράγματι αποδίδει 2% ( και παραπάνω) περισσότερη ενέργεια από έναν αερίων, όχι όμως ( όπως λανθασμένα αφήνει να εννοηθεί) από έναν αδράνειας. Για την ακρίβεια με εξαίρεση φυσίγγια που η καύση της πυριτιδας είναι πολύ προοδευτική, υστερεί έστω και ελάχιστα, από ένα αδράνειας, σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί το αντίθετο. β) Η άποψη του για την πλήρη κατακαυση της πυριτιδας στα πρώτα 31 εκατοστά της κάνης ,είναι ισοπεδωτική, μπορεί να συμβεί σε κάποια, όπως μπορεί σε κάποια άλλα να συμβεί στα πρώτα 10 εκατοστά, ή στα 50 ή και καθόλου.
Πάντα με έτρωγε η διαφορά από σύστημα λειτουργίας

Προχτές ριχναμε με 2 20αρια ένα μπενελι και μια a400 στα 20 μέτρα με Φυσίγγια διασπορας. Και στα 25 με κανονικα

Με την μπενελι τα βυσματα καρφωνανε πάνω στο χαρτί δίνοντας (εντύπωση?) μεγαλύτερης κρουσης .Στην α400 δεν γινόταν αυτό

Το τσοκ στην α400 ήταν μαμά 4

Και στην μπενελι brilley LM

Μήκος κανης ίδιο.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό το φαινόμενο?
 
Για να είναι ακριβής η σύγκριση μεταξύ δύο μηχανισμών πρέπει να χρησιμοποιηθούν ακριβώς ίδιες κανες. Ο μηχανισμός αεριων χρησιμοποιεί μέρος των αεριων για την λειτουργία του ,η απώλεια ενέργειας σε 12αρι είναι από 2% έως 5%. Σε μικρότερο διαμετρημα λίγο παραπάνω.
 
Για να είναι ακριβής η σύγκριση μεταξύ δύο μηχανισμών πρέπει να χρησιμοποιηθούν ακριβώς ίδιες κανες. Ο μηχανισμός αεριων χρησιμοποιεί μέρος των αεριων για την λειτουργία του ,η απώλεια ενέργειας σε 12αρι είναι από 2% έως 5%. Σε μικρότερο διαμετρημα λίγο παραπάνω.
Απώλεια που ? V1 δηλαδή θα είναι μικρότερη?

Αν υποθέσουμε 2 ακριβώς ίδιες κάνες η μία με αδράνεια και η άλλη αερίου αντε και ένα δικανο Τρίτη επιλογή
 
Απώλεια που ? V1 δηλαδή θα είναι μικρότερη?

Αν υποθέσουμε 2 ακριβώς ίδιες κάνες η μία με αδράνεια και η άλλη αερίου αντε και ένα δικανο Τρίτη επιλογή
Αν το δίκαννο και η αδράνειας έχουν και ίδιο βάρος, ακριβώς ίδια V1. Η αεριων λίγο πιο μικρή, το ποσο ποικίλει, δεν είναι όλες ίδιες,και εξαρτάται από το είδος της γόμωσης. Μια μόνο εξαίρεση υπάρχει και αφορά πολύ προοδευτικές γομώσεις με πολύ μακριές κανες,εκεί σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί η αδράνειας να έχει απώλειες σε σχέση με το δίκαννο και ίσως και με την αεριων.
 
Back
Top