Browning Team

Για να "ανοίξει σαν γαρύφαλλο" πρέπει να του βάλεις φουσέκι με ΤΝΤ ή κανα μισολιβρο C4.
σχεδόν ίδιο με το δικό μου είναι, κάνω καμιά 2-3 κυνήγια τον χρόνο
γράφει πουθενά Light Twelve;

κανείς άλλος κάτοχος; μέλος του κλάμπ;
Έχω ακριβώς το ίδιο, σαν αυτό της φωτογραφίας. Το λατρεύω και το παίρνω πάντα μαζί μου σαν δεύτερο όπλο. Όταν δεν βρέχει, ευχαριστιέμαι βολές σε παπιά. Η αλήθεια είναι ότι το λυπάμαι να το έχω τόσες ώρες στη βροχή. Είναι του 1964 (μάλλον) και τα μέταλλα του, είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
 
Έχω ακριβώς το ίδιο, σαν αυτό της φωτογραφίας. Το λατρεύω και το παίρνω πάντα μαζί μου σαν δεύτερο όπλο. Όταν δεν βρέχει, ευχαριστιέμαι βολές σε παπιά. Η αλήθεια είναι ότι το λυπάμαι να το έχω τόσες ώρες στη βροχή. Είναι του 1964 (μάλλον) και τα μέταλλα του, είναι σε εξαιρετική κατάσταση.
Καμια φωτο?
 
Η θήκη είναι άσχετη.
Το όπλο αγοράστηκε με δύο κάνες από το Βέλγιο. Από καπετάνιο. Εγώ το αγόρασα μεταχειρισμένο και αγόρασα επιπλέον την 3η κάνη, 76 cm full, κατά σύμπτωση πάλι από ναυτικό. Οι κάνες που είχε από το εργοστάσιο, είναι 65 cm κύλινδρος και 70 cm demi.
 

Attachments

  • 20211130_205012.jpg
    20211130_205012.jpg
    219,1 KB · Προβολές: 37
  • 20211130_204948.jpg
    20211130_204948.jpg
    221,7 KB · Προβολές: 37
  • 20211130_204930.jpg
    20211130_204930.jpg
    231,6 KB · Προβολές: 37
2ον είναι το μοναδικό λειόκανο που δικαιούται τον χαρακτηρισμό "καραμπίνα" (ιστορικοί - συλλεκτικοί λόγοι)
Μάριε, μου το αιτιολογείς το παραπάνω σε παρακαλώ. Γιατί εγώ έχω την άποψη ότι ... ΚΑΝΕΝΑ λειόκαννο κυνηγετικό όπλο ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ τον χαρακτηρισμό "καραμπίνα" !!! ;) Ασχέτως που πλείστοι σημερινοί "ειδήμονες" (αστυνομικοί και "δημοσιογράφοι") αποκαλούν "καραμπίνες" ακόμη και τα δίκαννα και τα μονόκαννα !!!! .yel.
Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, καραμπίνα (carbine) ήταν (και είναι) τουφέκι με κοντή κάννη (το πολύ 20 ίντσες), συνήθως ραβδωτή, και σε κάποιες περιπτώσεις απλώς βραχύκαννη έκδοση κανονικού στρατιωτικού τυφεκίου, με ίδιο μηχανισμό και πυρομαχικά. Και χρησιμοποιούνταν από το ιππικό, και αργότερα κι από το πυροβολικό και άλλες μονάδες, σαν πιο εύχρηστο όπλο λόγω του μικρότερου μήκους και βάρους.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν, πώς μπορεί ένα λειόκαννο αυτογεμές ή επαναληπτικό όπλο, με 66 - 70 - 76 πόντους κάννη (!!!!!!) να λέγεται "καραμπίνα" ??? :oops:
 
Στέλιο φίλε μου,
Η αιτιολογία είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
η πατρότητα της Φράσης "το μοναδικό λειόκανο που δικαιούται τον χαρακτηρισμό "καραμπίνα" είναι του Ντίνου Παπατσαρούχα, του μοναδικού εν Ελλάδι "ΟΠΛΟΥΡΓΟΥ" με όλη την σημασία της λέξεως! για να το λέει αυτός κάτι θα ξέρει......
 
βρε παιδιά καθ' υπερβολή μιλάμε!!!!
Ο Παπατσαρούχας "φιλολογική αδεία" το είπε, προφανώς επειδή - ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ - έχει επικρατήσει ο όρος "καραμπίνα" για τα αυτογεμή λειόκανα σου λέει το μόνο αυτογεμές που - λόγω ιστορικότητας, πρωτοποριακού σχεδιασμού, στιβαρότητας κατασκευής κ.ο.κ. δικαιούται αυτή την ονομασία είναι η Auto -5 η μητέρα όλων των αυτογεμών!
Δεν μειώνουμε την αξία της αυθεντικής ραβδωτής καραμπίνας - αραβίδας τουναντίον!
 
258259371_221560286771822_9122783691084576747_n.jpg
257955966_1297415780730969_350258224319658008_n.jpg
1638375560844.jpeg

Browning and dry bread...
 
Ποιά γνώμη έχετε για την Browning Fusion; Έχω υπόψη μου μια μτχ σε πολύ καλή κατάσταση και λογική τιμή. Μήπως είναι παρωχημένη σε σχέση με άλλες σύγχρονες;
Ευχαριστώ
Το έχω το όπλο, πολύ ωραίο και ελαφρύ. Αν είναι σε καλή κατάσταση και σωστή τιμή γιατί όχι. Όσο για τον αν είναι παρωχημένη, όλα εξαρτώνται από την τιμή και την κατάσταση του όπλου. Αν έβρισκες μια maxus σε αυτή την τιμή και κατάσταση εννοείται θα σου πρότεινα να πάρεις τη maxus και όχι τη fusion
 
Last edited:
Το έχω το όπλο, πολύ ωραίο και ελαφρύ. Αν είναι σε καλή κατάσταση και σωστή τιμή γιατί όχι. Όσο για τον αν είναι παρωχημένη, όλα εξαρτώνται από την τιμή και την κατάσταση του όπλου. Αν έβρισκες μια maxus σε αυτή την τιμή και κατάσταση εννοείται θα σου πρότεινα να πάρεις τη maxus και όχι τη fusion
Σε ευχαριστώ,
Πολύ καλή κατάσταση 400€. Από εμπλοκές; Κάτι να προσέξω;
 
Σε ευχαριστώ,
Πολύ καλή κατάσταση 400€. Από εμπλοκές; Κάτι να προσέξω;
Από εμπλοκή δεν μου έχει κάνει, θα προσέξεις τη σωλήνα της αποθήκης για τυχόν διάβρωση από αέρια ( πολύ δύσκολο να έχει αλλά ρίξε μια προσεκτική ματιά) καπου είχα διαβάσει ότι αν δεν καθαρίζεται από την καπνα αρχίζει και διαβρώνεται, είναι αλουμίνιο. Τέλος να σου πω ότι μια φορά μου στραβωσε το λαμακι που βλέπεις στο κλείστρο όταν γεμίζεις το όπλο ( μην φανταστείς ότι φαινόταν με το μάτι απλά δεν έμπαινε μέσα για να γεμίσω το όπλο), το άλλαξα με κόστος πέντε ευρώ αν θυμάμαι καλά και δεν υπήρξε ποτέ ξανά θεμα. Και εγώ μεταχειρισμένη την είχα αγοράσει. Ελαφρύ και ζυγισμένο όπλο που όμως θα διαπιστώσεις ότι έχει χαμηλή ανάκρουση. Αν σου πέφτει ωραία, σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ καλή αγορά.
 
Από εμπλοκή δεν μου έχει κάνει, θα προσέξεις τη σωλήνα της αποθήκης για τυχόν διάβρωση από αέρια ( πολύ δύσκολο να έχει αλλά ρίξε μια προσεκτική ματιά) καπου είχα διαβάσει ότι αν δεν καθαρίζεται από την καπνα αρχίζει και διαβρώνεται, είναι αλουμίνιο. Τέλος να σου πω ότι μια φορά μου στραβωσε το λαμακι που βλέπεις στο κλείστρο όταν γεμίζεις το όπλο ( μην φανταστείς ότι φαινόταν με το μάτι απλά δεν έμπαινε μέσα για να γεμίσω το όπλο), το άλλαξα με κόστος πέντε ευρώ αν θυμάμαι καλά και δεν υπήρξε ποτέ ξανά θεμα. Και εγώ μεταχειρισμένη την είχα αγοράσει. Ελαφρύ και ζυγισμένο όπλο που όμως θα διαπιστώσεις ότι έχει χαμηλή ανάκρουση. Αν σου πέφτει ωραία, σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ καλή αγορά.
Να είσαι καλά, ευχαριστώ.
 
Όντως είναι πολύ ελαφρύ και εύχρηστο όπλο την είχα σε 76 βέβαια χωρίς να σε απογοητεύσω εγώ την έδωσα γιατί μου έκανε καμία 10αρια εμπλοκές χωρίς λόγο πάντα καθαρή και φυσίγγια 32αρια και επειδή με ενοχλεί πολύ εμένα η εμπλοκή την πούλησα χωρίς να ασχοληθώ καν με το γιατί ο μηχανισμός δεν είχε κάτι ένας φίλος μου είχε πει ότι ήταν το πιστόνι τέλος πάντων κατά τα άλλα εύχρηστο εύκολο και ωραίες ντουφεκιες
 
Για να "ανοίξει σαν γαρύφαλλο" πρέπει να του βάλεις φουσέκι με ΤΝΤ ή κανα μισολιβρο C4.
σχεδόν ίδιο με το δικό μου είναι, κάνω καμιά 2-3 κυνήγια τον χρόνο
γράφει πουθενά Light Twelve;

κανείς άλλος κάτοχος; μέλος του κλάμπ;
Στο κλαμπ με μια auto 5 light twelve Σε άριστη κατάσταση πάρα τα κυνήγια που έχει κανει αγορασμένη από Αμερική το 1960.
Σε συγκριτικες δοκιμές με πολλά όπλα που έχω κ άλλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου η διαφορά σε συγκεντρωση/διάτρηση είναι απλά απίστευτη. Αυλός 18.4 φουλ τσοκ.
Το μοναδικό όπλο που έχω δει εξαυλωσεις θηραμάτων σε κοντινές αποστάσεις κ όταν λέω εξαυλωσεις εννοώ να τουφεκας το θήραμα κ κυριολεκτικά να εξαφανίζεται.
Δικαίως έχει τη φήμη ενός από τα καλύτερα όπλα όλων των εποχών.
 
Back
Top