Browning Team

Και στα ταίρια του ο κάπρος και ας μην προλάβα να τον δω
Που το βρήκες το εργαλείο αυτό;
Φίλος που έρχεται μαζί μας ...
Θα υπογράψει μερικές βλητικές δοκιμές το όπλο αυτό.
Βέλγικο 12άρι, τσοκ μάλλον ένα άστρο ;;;;
Όποιος ξέρει λέει ...
Δεν το περιεργάστηκα πολύ.
Αύριο αν δεν ρίχνει καρέκλες.

Αχώνευτο όπλο ... :)

IMG_20211127_121143.jpg

IMG_20211127_121155.jpg
 
Φίλος που έρχεται μαζί μας ...
Θα υπογράψει μερικές βλητικές δοκιμές το όπλο αυτό.
Βέλγικο 12άρι, τσοκ μάλλον ένα άστρο ;;;;
Όποιος ξέρει λέει ...
Δεν το περιεργάστηκα πολύ.
Αύριο αν δεν ρίχνει καρέκλες.

Αχώνευτο όπλο ... :)

View attachment 36648

View attachment 36649
Παλιο-benellακιδες περίεργοι
Μην δείτε ένα όπλο να έχει δύο τρία εξαρτήματα παραπάνω από αυτό που έχετε συνηθίσει κατευθείαν να το πείτε αχώνευτο .yel. Screenshot_20211127-213330_Chrome.jpg
 
Φίλος που έρχεται μαζί μας ...
Θα υπογράψει μερικές βλητικές δοκιμές το όπλο αυτό.
Βέλγικο 12άρι, τσοκ μάλλον ένα άστρο ;;;;
Όποιος ξέρει λέει ...
Δεν το περιεργάστηκα πολύ.
Αύριο αν δεν ρίχνει καρέκλες.

Αχώνευτο όπλο ... :)

View attachment 36648

View attachment 36649
Η πιο ξεχωριστή εξωτερικά βάση ημιαυτοματου στην ιστορία . Η λαβή του βάζει το χέρι πού την πιάνει χαμηλά και την σκοπευτικη γραμμή ψηλά, ότι πια βολικό. Αν κάποιος προσαρμόσει έναν μηχανισμό αδράνειας με μικρό μήκος, όπως του breda xanthos, το τέλειο αυτογεμες.
 
Η πιο ξεχωριστή εξωτερικά βάση ημιαυτοματου στην ιστορία . Η λαβή του βάζει το χέρι πού την πιάνει χαμηλά και την σκοπευτικη γραμμή ψηλά, ότι πια βολικό. Αν κάποιος προσαρμόσει έναν μηχανισμό αδράνειας με μικρό μήκος, όπως του breda xanthos, το τέλειο αυτογεμες.
Τι άποψη έχεις για την Α5 την καινούργια Λευτέρη; Είναι αδράνειας και διαθέτει το σκαλοπάτι.
 
Η πιο ξεχωριστή εξωτερικά βάση ημιαυτοματου στην ιστορία .
Το επώμισα και το κοντάκι ήταν μακρύ για εμένα.
Σέβομαι την ιστορία του (100 χρόνια δεν είναι τυχαία).
Θα ρίξω μερικά φυσίγγια για να δω τι κάνει γιατί έχω ακούσει κολακευτικά λόγια για την βλητική απόδοσή του.
Το ότι δεν μου αρέσει οπτικά δεν συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να αρέσει σε κανέναν .... γούστα είναι αυτά.
Το παραμικρό σκαλί με πειράζει, φαντάσου αυτό.
 
Τι άποψη έχεις για την Α5 την καινούργια Λευτέρη; Είναι αδράνειας και διαθέτει το σκαλοπάτι.
Φίλε, ( δεν γνωρίζω το όνομα σου), αυτοί που πάτησαν πάνω στον θρύλο που δημιούργησε η Α5 ελατηρίου, και την κυρτή πλάτη της βάσης της maxus την έκαναν με ορθή γωνία, δεν έχουν σχέση με όπλα,μάλλον είναι γραβάτες του marketing. Οι αρχαίοι Έλληνες που πρώτοι είχαν δώσει στην αισθητική την θέση που της αξίζει, έλεγαν πως δεν μπορεί να είναι ωραίο κάτι που δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Η σχεδίαση οφείλει να εξυπηρετεί την λειτουργία. Αν δεις την ορίτζιναλ, το κλείστρο όταν τερματίζει εφάπτεται σε όλα τα σημεία με το εσωτερικό της βάσης, γιαυτό και το σκαλί αγκαλιάζει το κλείστρο με το επανατατικό ελατηρίο,δεν έχει χώρο εσωτερικα που σε κάποια φάση της λειτουργίας της να μην καλύπτεται. Η ουρά τής βάσης έχει το ελατηρίο στο πάνω μέρος της λαβής, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα ( και στην νέα Α5), στο κέντρο, κάτι που κάνει την θέση του χεριού που πιάνει το κοντάκι πιο άβολη. Oλα τα αδράνειας, εκτός του xanthos και του guerini Roman, για ίδιο μήκος κάνης και κοντακίου δίνουν ολικό μήκος όπλου 6 η περισσότερα εκατοστά μεγαλύτερο σε σύγκριση με την Α5 ελατηρίου ή την σειρά Α300 της Beretta. Έχω πολλά να προσθέσω αλλά θα γίνω κουραστικός.
 
Φίλε, ( δεν γνωρίζω το όνομα σου), αυτοί που πάτησαν πάνω στον θρύλο που δημιούργησε η Α5 ελατηρίου, και την κυρτή πλάτη της βάσης της maxus την έκαναν με ορθή γωνία, δεν έχουν σχέση με όπλα,μάλλον είναι γραβάτες του marketing. Οι αρχαίοι Έλληνες που πρώτοι είχαν δώσει στην αισθητική την θέση που της αξίζει, έλεγαν πως δεν μπορεί να είναι ωραίο κάτι που δεν χρησιμεύει σε τίποτα. Η σχεδίαση οφείλει να εξυπηρετεί την λειτουργία. Αν δεις την ορίτζιναλ, το κλείστρο όταν τερματίζει εφάπτεται σε όλα τα σημεία με το εσωτερικό της βάσης, γιαυτό και το σκαλί αγκαλιάζει το κλείστρο με το επανατατικό ελατηρίο,δεν έχει χώρο εσωτερικα που σε κάποια φάση της λειτουργίας της να μην καλύπτεται. Η ουρά τής βάσης έχει το ελατηρίο στο πάνω μέρος της λαβής, ενώ σε όλα τα υπόλοιπα ( και στην νέα Α5), στο κέντρο, κάτι που κάνει την θέση του χεριού που πιάνει το κοντάκι πιο άβολη. Oλα τα αδράνειας, εκτός του xanthos και του guerini Roman, για ίδιο μήκος κάνης και κοντακίου δίνουν ολικό μήκος όπλου 6 η περισσότερα εκατοστά μεγαλύτερο σε σύγκριση με την Α5 ελατηρίου ή την σειρά Α300 της Beretta. Έχω πολλά να προσθέσω αλλά θα γίνω κουραστικός.
Τεκμηριώνεις την άποψη σου πολύ ωραία και δεν γίνεσαι καθόλου κουραστικός. Σε ευχαριστώ που απάντησες Λευτέρη. Κώστα με λένε.
 
Η πιο ξεχωριστή εξωτερικά βάση ημιαυτοματου στην ιστορία . Η λαβή του βάζει το χέρι πού την πιάνει χαμηλά και την σκοπευτικη γραμμή ψηλά, ότι πια βολικό. Αν κάποιος προσαρμόσει έναν μηχανισμό αδράνειας με μικρό μήκος, όπως του breda xanthos, το τέλειο αυτογ
Το επώμισα και το κοντάκι ήταν μακρύ για εμένα.
Σέβομαι την ιστορία του (100 χρόνια δεν είναι τυχαία).
Θα ρίξω μερικά φυσίγγια για να δω τι κάνει γιατί έχω ακούσει κολακευτικά λόγια για την βλητική απόδοσή του.
Το ότι δεν μου αρέσει οπτικά δεν συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να αρέσει σε κανέναν .... γούστα είναι αυτά.
Το παραμικρό σκαλί με πειράζει, φαντάσου αυτό.
Εγώ παλι θέλω να αγοράσω τη νέα για αυτό το σκαλί. Και επειδή η παλια ήταν το πρωτο μου 12 αρι στην εφηβεία. Βοηθάει πολυ στη σκοπευση. Οχι δεν είναι αισθητικά ωραία αλλά σε βάθος χρόνου οι επιτυχίες σε κάνουν να την ερωτευτείς. Το θέμα είναι αν η νέα είναι το ίδιο βολική με τη παλια. Ελπίζω να είναι..
 
Την κατέβασαν οι οικολόγοι αχαχαχα

Δείτε όμως τι βρήκα
View attachment 36633
Τι να πούμε για αυτο το οπλο?
Καραμπίνα με όλη τη σημασία της λέξης. Υπάρχουν πολλές μεταχειρισμένες σε καλές τιμές.
Μπορείς να δεις τι γράφει στην κάννη?
 
Τι να πούμε για αυτο το οπλο?
Καραμπίνα με όλη τη σημασία της λέξης. Υπάρχουν πολλές μεταχειρισμένες σε καλές τιμές.
Μπορείς να δεις τι γράφει στην κάννη?
Που να κοιτάξω Στέλιο ;
Για κοίτα αυτή την φωτό και πες μου ...
Εκεί γράφει το τσοκάρισμα ή από την άλλη μεριά ...

1638132923547.png
 
Τα βέλγικα.


* full choke (F).
*- improved modified choke (IM).
** modified choke (M).
**- improved cylinder choke (IC).
**$ skeet (SK).
*** cylinder bore (CYL).
Ναι είναι full, αν δεν έχει ξεχειλώσει από τα μονόβολα :)
Τσέκαρα και το σημείο ... αυτό είναι που δείχνει το τσοκάρισμα.
Θα πέσει κάποια στιγμή δοκιμή.
Rem express 35.5gr #4 σίγουρα και percorso #6 όταν τσεκάρω πιέσεις κάνης και φυσιγγίων.
Μην μας ανοίξει σαν γαρύφαλλο.

1638140486862.png
 
Ναι είναι full, αν δεν έχει ξεχειλώσει από τα μονόβολα :)
Τσέκαρα και το σημείο ... αυτό είναι που δείχνει το τσοκάρισμα.
Θα πέσει κάποια στιγμή δοκιμή.
Rem express 35.5gr #4 σίγουρα και percorso #6 όταν τσεκάρω πιέσεις κάνης και φυσιγγίων.
Μην μας

View attachment 36742
Για να "ανοίξει σαν γαρύφαλλο" πρέπει να του βάλεις φουσέκι με ΤΝΤ ή κανα μισολιβρο C4.
σχεδόν ίδιο με το δικό μου είναι, κάνω καμιά 2-3 κυνήγια τον χρόνο
γράφει πουθενά Light Twelve;

κανείς άλλος κάτοχος; μέλος του κλάμπ;
 
Για να "ανοίξει σαν γαρύφαλλο" πρέπει να του βάλεις φουσέκι με ΤΝΤ ή κανα μισολιβρο C4.
σχεδόν ίδιο με το δικό μου είναι, κάνω καμιά 2-3 κυνήγια τον χρόνο
γράφει πουθενά Light Twelve;

κανείς άλλος κάτοχος; μέλος του κλάμπ;
Αμέ :)
Πες μου τι να περιμένω στις βλητικές δοκιμές.

Screenshot_2021-11-30-13-02-36-607_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Και εμένα light 12 made in Belgium είναι με σταθερό 3.

Ωραίες γεμάτες κατανομες και μαγικά σκοτωματα που δεν μπορείς να τα μεταφράσεις από το χαρτί αν δεν τα δεις με τα μάτια σου.

Λάμπρο καφέ και κόκκινο . Ροτβαιλ γερμανικό εριχνα για χρόνια με τρομερή επιτυχία

Στο χαρτί μια μπερετα ουρικα 1 την είχα κεράσει τσαγακι και χαμομιλι μαζί και εκείνη με 3 τσοκ μαμά. Με μόνη ανισότητα η μπερετα 66 εμένα 72

Και σε καταλόγους σε όλα τα Φυσίγγια 20 σελίδες παραπάνω τρυπημενες.
 
γενικά στις βλητικές δοκιμές ΜΗΝ περιμένεις "θαύματα",
αυτό που κάνει την διαφορά ΚΥΡΙΩΣ είναι το φυσίγγι και το τσοκ και όχι το όπλο, ο αυλός κ.λ.π.
και αυτό το όπλο με βοήθησε να το καταλάβω αυτό....
ούτως ή άλλως σε συμβατικά φυσίγγια η ακολουθία φιμπονάτσι κυριαρχεί.....

εγώ το όπλο αυτό το πήρα για 3 λόγους:
1ον είχε ο μακαρίτης ο πατέρας μου και το έδωσε και μου έμεινε απωθημένο
2ον είναι το μοναδικό λειόκανο που δικαιούται τον χαρακτηρισμό "καραμπίνα" (ιστορικοί - συλλεκτικοί λόγοι)
3ον το πήρα για δοκιμές γιατί φοράει τα ίδια απλα ινβεκτορ τσοκάκια με το άλλο μου αυτογεμές

συνεπώς έκανα συγκριτικές δοκιμές...... όπου:
διαπιστώθηκε ότι δίνει λίγο μεγαλύτερες συγκεντρώσεις, καλές κατανομές (βαθμολογίες κατά Oberfell περίπου ίδιες με το άλλο όπλο, αναλόγως φυσιγγίου και τσοκ) λίγο μεγαλύτερες διατρήσεις (ούτε 5%), τίποτα το φοβερό και τρομερό....
συμπτωματικά το δοκίμασα και με τα ρεμ εξπρες #6 και τα Μ36 της πάλαι ποτέ μαγιόνκι, τα αμερικάνικα πολύ πιο καλά ειδικά σε διατρήσεις
η Auto5 μου τα πάει καλύτερα στα σφιχτά τσοκ η Silver στα ανοιχτά, όχι όμως τεράστιες διαφορές.... μικροδιαφορές θα έλεγα...
 
Back
Top