BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Πήρα μεταχειρισμένο το bell για τη Vinci. Στο πρώτο περπατητό έπιασα το όριο σε μια διαδρομή που ο μέσος όρος μου είναι τα 17 πουλιά. Οι υπόλοιπες παράμετροι πάνω κάτω ίδιες. Το χρησιμοποίησα και σε άλλα περπατητά με πολύ καλά αποτελέσματα στα κοντινά πουλιά και σε μπηχτές. Δεν το χρησιμοποιώ επειδή όταν το φοράω, διστάζω να σηκώσω το ντουφέκι σε πουλιά πάνω από τα 25μ ,ενώ με το 4αρι μαμά παίρνω τσίχλες και κοντά και μακρύτερα. Για μένα το bell αυτό που υπόσχεται το κάνει. Άλλα τσοκ brain δεν έχω δοκιμάσει. Αυτά!
Τα 17 πουλιά με τι τσοκ τα έπαιρνες; Με κύλινδρο σε αυτή την διαδρομή πόσα έπαιρνες;
 
Πολλοί εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν ότι μπορούν να διαφωνήσουν κόσμια και τεκμηριωμένα αλλά δεν μπορούν να ειρωνεύονται διότι αυτό χαλάει όλη την κουβέντα.
Μήπως δεν παρακολουθήσες όλοι την συζήτηση?θυμάσαι περσινά?
 
Εδώ έχω γνωρίσει καλούς ανθρώπους αλλά και άτομα που δεν παλεύονται.

Ο κύριος Σωτηρόπουλος είναι σοβαρός και μορφωμένος άνθρωπος με γνώσεις στο αντικείμενο που λέγεται κυνηγετικό όπλο και στα τσοκ και στα φυσίγγια και παντού.

Πολλοί εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν ότι μπορούν να διαφωνήσουν κόσμια και τεκμηριωμένα αλλά δεν μπορούν να ειρωνεύονται διότι αυτό χαλάει όλη την κουβέντα.

Καταφέρανε λοιπόν να αποχωρήσει από τη συζήτηση ένας κατασκευαστής στο ίδιο του το θέμα.

Δηλαδή σαν να έρθουν να σε πετάξουν έξω απ' το ίδιο σου το σπίτι.

Το θέμα τσοκ δεν με απασχολεί να πω την αλήθεια αλλά τις λίγες φορές που το παρακολούθησα ήταν για τα λεγόμενα του κυρίου Σωτηροπούλου.

Ελπίζω λοιπόν να αναθεωρήσει και να γράφει εδώ για τους υπόλοιπους που θέλουμε να μαθαίνουμε από εκείνον.

Αλλά μαζί με τα ξερά είναι γνωστό οτι καίγονται και τα χλωρά.
Αν δεν είναι θέμα χαρακτήρα θα μπορούσες να πεις ότι έψαχνε να κάνει ηρωική έξοδο.
 
Αν δεν είναι θέμα χαρακτήρα θα μπορούσες να πεις ότι έψαχνε να κάνει ηρωική έξοδο.
Παναγιώτη δεν νομίζω ότι έψαχνε να κάνει ηρωική έξοδο. Τα προιόντα του είναι πολύ καλά, αν όχι τα καλύτερα, όπως λέγεται από πολλούς χρήστες εδώ μέσα. Εγώ προσωπικά δεν έχω brain. Η αλήθεια είναι ότι ο κος Σωτηρόπουλος στις γραπτές απαντήσεις του, αρκετές φορές, βγάζει μια "ένταση" που δεν είναι απαραίτητη. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Από την άλλη, είναι ο μοναδικός επαγγελματίας που πέρασε τέτοιο κοσκίνισμα και τόση κριτική εδώ μέσα, αχρείαστη κατά την γνώμη μου, γιατί αν δεν μας αρέσει κάτι απλά δεν το αγοράζουμε. Ο συνδυασμός λοιπόν, αυτών των καταστάσεων, έφερε το προηγούμενο αποτέλεσμα της αποχώρησης του κου Σωτηρόπουλου. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζόντανε να φτάσουν εκεί τα πράγματα, από κανέναν.
 
Παναγιώτη δεν νομίζω ότι έψαχνε να κάνει ηρωική έξοδο. Τα προιόντα του είναι πολύ καλά, αν όχι τα καλύτερα, όπως λέγεται από πολλούς χρήστες εδώ μέσα. Εγώ προσωπικά δεν έχω brain. Η αλήθεια είναι ότι ο κος Σωτηρόπουλος στις γραπτές απαντήσεις του, αρκετές φορές, βγάζει μια "ένταση" που δεν είναι απαραίτητη. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Από την άλλη, είναι ο μοναδικός επαγγελματίας που πέρασε τέτοιο κοσκίνισμα και τόση κριτική εδώ μέσα, αχρείαστη κατά την γνώμη μου, γιατί αν δεν μας αρέσει κάτι απλά δεν το αγοράζουμε. Ο συνδυασμός λοιπόν, αυτών των καταστάσεων, έφερε το προηγούμενο αποτέλεσμα της αποχώρησης του κου Σωτηρόπουλου. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζόντανε να φτάσουν εκεί τα πράγματα, από κανέναν.
Όταν είπα θέμα χαρακτήρα ηθελε πάντα να έχει τον τελευταίο λόγο και εκεί ήταν το λάθος ,άσε να μιλάνε τα προϊόντα σου και απαντα μόνο σε αυτούς που σε ρωτάνε .Δηλαδή οι αντιπρόσωποι των όπλων και των φυσιγγίων τι θα έπρεπε να κάνουν;
 
Όταν είπα θέμα χαρακτήρα ηθελε πάντα να έχει τον τελευταίο λόγο και εκεί ήταν το λάθος ,άσε να μιλάνε τα προϊόντα σου και απαντα μόνο σε αυτούς που σε ρωτάνε .Δηλαδή οι αντιπρόσωποι των όπλων και των φυσιγγίων τι θα έπρεπε να κάνουν;
Να στέλνουν εκτελεστές‼️
 
Καλορίζικο!Να το κάψεις!Καλά καπνίσματα! Φοβερή αγορά!Να το χαρείς!
.......................................
Καλοπουλητο!Τζάμπα το δίνεις!Έχεις βάλει κάτι άλλο στο μάτι?
.......................................
Up
Up
Up
Up
50 να φεύγει!
.......................................
4 months later.....

Nα κλείσει η αγγελία,ευχαριστώ για την φιλοξενία.

*Το ξεφορτώθηκα.
 
Καλορίζικο!Να το κάψεις!Καλά καπνίσματα! Φοβερή αγορά!Να το χαρείς!
.......................................
Καλοπουλητο!Τζάμπα το δίνεις!Έχεις βάλει κάτι άλλο στο μάτι?
.......................................
Up
Up
Up
Up
50 να φεύγει!
.......................................
4 months later.....

Nα κλείσει η αγγελία,ευχαριστώ για την φιλοξενία.

*Το ξεφορτώθηκα.
Σατανα...Αλητη...
 
Μήπως δεν παρακολουθήσες όλοι την συζήτηση?θυμάσαι περσινά?
Θυμάμαι περσινά.

Δεν έχω κάτι με τα παιδιά που υπάρχει αντιπαράθεση.

Εννοώ δεν παίρνω το μέρος του ενός ή του άλλου.

Απλώς τυχαίνει να συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λέει....όχι τόσο στις λεπτομέρειες διότι δεν έχω τη γνώση να ξέρω αν έχει δίκιο ή όχι αλλά στον τρόπο που αντιδράει σε κάποια σχόλια όταν νιώθει ότι τον προσβάλουν.

Επίσης αναγνωρίζω το κύρος του λόγο του βιογραφικού του.

Τονίζω ότι επειδή τον κατανοώ δεν σημαίνει ότι αντιπαθώ τα παιδιά που έχουν διαφωνία.

Δεν αντιπαθώ καν οποίους διαφωνούν μαζί μου.

Αντιπαθώ τους ειρωνες και τους πολυξερους κομπλεξικους και όσοι είναι τους έχω μπλοκάρει ώστε να μην τους διαβάζω καν.

4-5 άτομα είναι....όλοι οι υπόλοιποι είναι για μένα μια χαρά.
 
Παναγιώτη δεν νομίζω ότι έψαχνε να κάνει ηρωική έξοδο. Τα προιόντα του είναι πολύ καλά, αν όχι τα καλύτερα, όπως λέγεται από πολλούς χρήστες εδώ μέσα. Εγώ προσωπικά δεν έχω brain. Η αλήθεια είναι ότι ο κος Σωτηρόπουλος στις γραπτές απαντήσεις του, αρκετές φορές, βγάζει μια "ένταση" που δεν είναι απαραίτητη. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το γράψω. Από την άλλη, είναι ο μοναδικός επαγγελματίας που πέρασε τέτοιο κοσκίνισμα και τόση κριτική εδώ μέσα, αχρείαστη κατά την γνώμη μου, γιατί αν δεν μας αρέσει κάτι απλά δεν το αγοράζουμε. Ο συνδυασμός λοιπόν, αυτών των καταστάσεων, έφερε το προηγούμενο αποτέλεσμα της αποχώρησης του κου Σωτηρόπουλου. Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζόντανε να φτάσουν εκεί τα πράγματα, από κανέναν.
Ακριβώς όπως τα λες.

Κρίμα όπως και να το κάνουμε ο άνθρωπος αυτός είναι μέσα στα κόλπα.

Είναι κατασκευαστής σε εξαρτήματα όπλων.

Έχουμε πολλούς τέτοιους εδώ να μας δίνουν απαντήσεις;
 
Μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα και αν οποιοσδήποτε έμπορος-κατασκευαστής οποιουδήποτε προϊόντος , του οποίου η απόδοση είναι υποκειμενική και εξαρτημένη από δεκάδες μεταβλητές που μπορεί να βάλει η να βγάλει από την εξίσωση ο κάθε υποψήφιος αγοραστής για να κρίνει προσωπικά με τις δικές του απαιτήσεις και << γνώσεις >> ,μπει στην διαδικασία να πει : το στέλνω το δοκιμάζετε αν δεν σας αρέσει το περνω πίσω και σάς αποζημιωνω , θα δημιουργηθούν τραγελαφικές καταστάσεις.
Απο τα πιο σωστά πράγματα που έχουν γραφτεί! Ειδικά όταν περιέχει καθαρή επιστροφή χρημάτων, δε θα μακροημερευε και πολύ η όποια εταιρεία! Αλλο το πιστωτικό, άλλο η επιστροφη χρημάτων. Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι πελάτες καλοπροαίρετοι ( το ιδιο ισχύει βέβαια και για τους εμπόρους). Ακόμα και στις δοκιμές προιόντων κάποιοι δεν ενδιαφερονται για τα προιοντα καν... Πριν 20 χρονια δούλευα σε αντιπροσωπεία στις πωλησεις αυτοκινήτων. Φέρναμε λοιπόν 10 μέρες το μήνα ένα γρήγορο αυτοκίνητο για test drive. Απο τα 30 test drive που ήμουν συνοδηγός, (ρισκάροντας τη σωματική μου ακεραιότητα κιόλας) ο ένας αγόραζε, οι 2 αγόραζαν απο ανταγωνισμό και οι υπόλοιποι 27 απλά έλεγαν στους φίλους τους οδηγησα το ταδε 270 άλογα...Όταν καλούσες για follow up όλοι θα το σκεφτόντοντουσαν ή κάτι μας έτυχε ήταν...Είναι σαν να πας σε μια έκθεση με τυριά να μην αγοράσεις τίποτα και να πας μόνο για να φας μεσημεριανό.
 
Τελικά τα brain κάνουν αυτά που υπόσχονται ή όχι; Έστω και λίγο περισσότερο από τα άλλα τσοκ; Υπάρχουν αρκετοί χρήστες εδώ μέσα. Ας γράψουν να λυθούν οι απορίες. Είναι οι πλέον αξιόπιστοι. Τα υπόλοιπα είναι μόνο κουβέντα στην κουβέντα, όπως έχει γίνει πολλές φορές εδώ μέσα. Τώρα, αν φτάσουμε στο σημείο να αποδομήσουμε και των λόγο συναδέλφων που τα έχουν χρησιμοποιήσει, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Ας γράψουν μερικοί συνάδελφοι τις εντυπώσεις τους, πιστεύω είναι το καλύτερο. Τα υπόλοιπα, είναι να είχαμε να λέγαμε.
Φίλε συνάδελφε κυνηγέ θα καταθέσω τις δικές μου εμπειρίες από τον λίγο χρόνο που τα είχα (Bell and MR). Έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο post με πολλές δοκιμές με αυτά, με τα μαμίσια, με Briley, και με Turlock. Τώρα τα έχω πουλήσει και ησύχασα από δαύτα. Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι ξύριζαν σαν ξυράφι, ειδικά το Bell μου έσκισε την παλάμη αλλά και την μεμβράνη του αυτοκινήτου όπως το έβγαζα από την θήκη! Η θήκη την γλύτωσε γιατί είχα βρεί πατέντα, 65 ευρώ θήκη να στην σκίσει έτσι για πλάκα! Ο κ. Σωτηρόπουλος είχε πεί ότι το διόρθωσε αυτό το πρόβλημα, αλλά δέν…. Τώρα βλητικά τι είδα εγώ. Το Bell ήταν αυτό που έλεγε, αλλά μέχρι τα είκοσι μέτρα και το MR μέχρι τα είκοσι πέντε καλά τα πήγαινε, όμως το τεσσάρι μαμά μέχρι και τα είκοσι πέντε ήταν το ίδιο και στα τριάντα μέτρα καλύτερο από τα Brain. Τα δοκίμασα με διάφορα φυσίγγια και διάφορα νούμερα σκαγιών. Προσωπικά λοιπόν δεν μου άρεσαν, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι σε ένα άλλο όπλο με άλλους αυλούς, κώνους φυσίγγια, δεν μπορεί να δουλέψει καλύτερα! Επειδή κατάλαβα ότι αυτό, δηλαδή το κάθε choke είναι τύχη πώς θα ταιριάξει με το όπλο σου, πρέπει να δοκιμάσεις πριν το αγοράσεις, εάν αυτό βέβαια είναι εφικτό! Προσωπικά τώρα θα αρχίσω να δοκιμάζω αφού τα αγοράσω, τα Kicks smoke 0,10” 0,15” 0,20” και όποιο μου αρέσει θα το αφήσω επάνω. Φίλοι που έχουν τέτοιο choke στις Μπενέλι τους λένε καλά λόγια. Όμως επειδή μου αρέσει να το ψάχνω για την Ιστορία, θα δοκιμάσω και αυτό! Εάν δεν τα βρώ μαζί τους, τότε θα πάρω τα Gemini που μου τα έχουν προτείνει και σκοπευτές φίλοι μου να τα δοκιμάσω και αυτά!. Σε,σας, κούρασα τόση ώρα!…. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ δεν έχω βρεί το CHOKE που κάνει την διαφορά και πιστεύω ότι δεν θα την βρώ, πάνω κάτω τα ίδια είναι, απλά τα έσω έξω σε βοηθούν στην αλλαγή να την κάνεις εύκολα και γρήγορα!. Και μια τελευταία απορία μου! Στο σκοπευτήριο δεν έχει κανένας Bell. Αυτά και καλό μας ξημέρωμα!.
 
Όταν είπα θέμα χαρακτήρα ηθελε πάντα να έχει τον τελευταίο λόγο και εκεί ήταν το λάθος ,άσε να μιλάνε τα προϊόντα σου και απαντα μόνο σε αυτούς που σε ρωτάνε .Δηλαδή οι αντιπρόσωποι των όπλων και των φυσιγγίων τι θα έπρεπε να κάνουν;
αυξάνουν της τιμές φτανει αυτό θέλει κι άλλο.yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top