BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Το reverse exit κατά ποσό πιο ανοικτό είναι του κυλίνδρου; 0.005 της ίντσας;
Είναι περίπου 0.030, 6 φορές φαρδύτερο από ότι είπες. 'Ομως το "περίπου" το έγραψα γιατί έχει να κάνει και με τον τύπο του αυλού του όπλου (δεν είναι σαν τα BRAIN που ο αυλός δεν μας ενδιαφέρει, τον έχει το ίδιο το BRAIN μέσα του σαν πρώτη σύσφιγξη) και με κάποια ακόμα μεγέθη.
 
Είναι περίπου 0.030, 6 φορές φαρδύτερο από ότι είπες. 'Ομως το "περίπου" το έγραψα γιατί έχει να κάνει και με τον τύπο του αυλού του όπλου (δεν είναι σαν τα BRAIN που ο αυλός δεν μας ενδιαφέρει, τον έχει το ίδιο το BRAIN μέσα του σαν πρώτη σύσφιγξη) και με κάποια ακόμα μεγέθη.
Α οκ! Θα το δοκιμάσουμε και αυτο :D
 
Για μενα....εστω ΜΙΑ συγκριτικη δοκιμη σε στοχο μεταξυ BRAIN και EVO....σε οποια συσφιξη... θα μου ελεγε
πολλα...
Και χωρις να αμφισβητω τα οσα γραφει ο κ.Σωτηροπουλος.....τι διαφορες θα εχουν αυτα τα τσοκ δεν
τις καταλαβαινω....
Και ας μην ειναι απο πραγματικη δοκιμη....Ας ειναι αποτυπωση φτιαγμενη σε υπολογιστη...και αυτο με
καλυπτει....
Τις διαφορές θελω να δω....ωστε να αποφασισω εαν το αγορασω η οχι ....
 
Για μενα....εστω ΜΙΑ συγκριτικη δοκιμη σε στοχο μεταξυ BRAIN και EVO....σε οποια συσφιξη... θα μου ελεγε
πολλα...
Και χωρις να αμφισβητω τα οσα γραφει ο κ.Σωτηροπουλος.....τι διαφορες θα εχουν αυτα τα τσοκ δεν
τις καταλαβαινω....
Και ας μην ειναι απο πραγματικη δοκιμη....Ας ειναι αποτυπωση φτιαγμενη σε υπολογιστη...και αυτο με
καλυπτει....
Τις διαφορές θελω να δω....ωστε να αποφασισω εαν το αγορασω η οχι ....

Να πληροφορήσω πως δεν πρόκειται να δημοσιεύσω συγκριτικές δοκιμές EVO με άλλα τσοκ και ο λόγος είναι πως κάτι τέτοιο απλά θα ανοίξει ξανά τον ασκό του Αιόλου. Η περιγραφή που έχω δώσει είναι παραπάνω από πλήρης, ολόιδια τουφεκιά συμβατικού τσοκ αλλά χωρίς καθόλου συσσωματώσεις, ανεμόσκαγα και με λιγότερο κραδασμό. Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ ως μπλαζέ ή αδιάφορος, αλλά έχω δίκιο και το καταλαβαίνει ο καθένας
 
Να πληροφορήσω πως δεν πρόκειται να δημοσιεύσω συγκριτικές δοκιμές EVO με άλλα τσοκ και ο λόγος είναι πως κάτι τέτοιο απλά θα ανοίξει ξανά τον ασκό του Αιόλου. Η περιγραφή που έχω δώσει είναι παραπάνω από πλήρης, ολόιδια τουφεκιά συμβατικού τσοκ αλλά χωρίς καθόλου συσσωματώσεις, ανεμόσκαγα και με λιγότερο κραδασμό. Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ ως μπλαζέ ή αδιάφορος, αλλά έχω δίκιο και το καταλαβαίνει ο καθένας

ΟΚ κ. Σωτηροπουλε . Το κατανοω....και σας ευχαριστω για την απαντηση !!!
 
Το EVO σε σχέση με το Brain το οποίο δεν βγήκε σε παραγωγή άλλου διαμετρήματος εκτός του 12, μήπως τα βγει σε μικρότερα διαμετρήματα? Εμένα θα με ενδιέφεραι σε cal 20 thinwall.
Ευχαριστώ!
 
Το EVO σε σχέση με το Brain το οποίο δεν βγήκε σε παραγωγή άλλου διαμετρήματος εκτός του 12, μήπως τα βγει σε μικρότερα διαμετρήματα? Εμένα θα με ενδιέφεραι σε cal 20 thinwall.
Ευχαριστώ!
Προς το παρόν η παραγωγή θα είναι μόνο σε 12 gauge. To πότε θα βγουν και σε 20, θα εξαρτηθεί από το πότε θα γίνει αύξηση του μηχανολογικού μας εξοπλισμού.
 
Παρατηρώ στο evo tsok την κατασκευή και αυτά που ισχύουν από τον κατασκευαστή και βλέπω .Το γράφω εδώ για να δείτε όλοι πως τίποτα δεν είναι δεδομένο .Το evo ενώ έχει έναν πολύ κοντό και απότομο κώνο έχει μικρότερη αναπήδηση(ταλάντωση) κάνης και δεν έχει συσωματωσεις βάση κατασκευαστή .Ενώ μια γόμωση στο ξεκίνημα της αν την περάσεις από τέτοιο κώνο στον αυλό και συσωματωσεις έχει και σου σπάει τον ώμο .Εντελώς αντίθετα δηλαδή και αναρωτιέμαι αυτό το γράφω για τον κατασκευαστή που κατέχει ανδιαμφησβητητα περισσότερα από εμάς.Αν η θαλάμη ήταν 100χιλ και ρίχναμε με 70 Χιλ κάλυκα ώστε όλη η γόμωση να βρεθεί σε χώρο θαλάμης πριν τον αυλό και έμπαινε στον αυλό με τέτοιο τρόπο όπως το evo tsok ,τι αποτέλεσμα θα υπήρχε στη τουφεκιά ,?Το 100 Χιλ το έγραψα τυχαία εννοώντας η θαλάμη να έχει τέτοια μήκος ώστε όλη η γόμωση εκτός κάλυκα να βρεθεί μόνο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό.Ειμαι περίεργος τι συμπεριφορά θα υπήρχε πιστεύω σίγουρα μικρότερη ανάκρουση για τα υπόλοιπα μάλλον δε θα τα μάθουμε.
 
Παρατηρώ στο evo tsok την κατασκευή και αυτά που ισχύουν από τον κατασκευαστή και βλέπω .Το γράφω εδώ για να δείτε όλοι πως τίποτα δεν είναι δεδομένο .Το evo ενώ έχει έναν πολύ κοντό και απότομο κώνο έχει μικρότερη αναπήδηση(ταλάντωση) κάνης και δεν έχει συσωματωσεις βάση κατασκευαστή .Ενώ μια γόμωση στο ξεκίνημα της αν την περάσεις από τέτοιο κώνο στον αυλό και συσωματωσεις έχει και σου σπάει τον ώμο .Εντελώς αντίθετα δηλαδή και αναρωτιέμαι αυτό το γράφω για τον κατασκευαστή που κατέχει ανδιαμφησβητητα περισσότερα από εμάς.Αν η θαλάμη ήταν 100χιλ και ρίχναμε με 70 Χιλ κάλυκα ώστε όλη η γόμωση να βρεθεί σε χώρο θαλάμης πριν τον αυλό και έμπαινε στον αυλό με τέτοιο τρόπο όπως το evo tsok ,τι αποτέλεσμα θα υπήρχε στη τουφεκιά ,?Το 100 Χιλ το έγραψα τυχαία εννοώντας η θαλάμη να έχει τέτοια μήκος ώστε όλη η γόμωση εκτός κάλυκα να βρεθεί μόνο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό.Ειμαι περίεργος τι συμπεριφορά θα υπήρχε πιστεύω σίγουρα μικρότερη ανάκρουση για τα υπόλοιπα μάλλον δε θα τα μάθουμε.
Δεν θα υπηρχε.... πίεση να δώσει απαιτούμενη ταχύτητα προφανως‼️για αυτό ,κώνος ,μακρύς κοντός απαραίτητος μέσα στη γεωμετρία της κάνης‼️
 
το κανονάκι δεν έχει κώνο που δοκιμάζονται τα φυσίγγια
Έχουν κώνο τα κανονάκια ... η διαφορά είναι ότι στον πίσω κώνο (μετά την θαλάμη) έχεις κατάσταση μέγιστης πίεσης και στο τσοκ μέγιστης ταχύτητας.
Κανένας δεν μπορεί να προβλέψει με σιγουριά βλητικές αποδόσεις σε αλλαγές γεωμετρίας με όλες τις γομώσεις.
1656359424243.png
 
Παρατηρώ στο evo tsok την κατασκευή και αυτά που ισχύουν από τον κατασκευαστή και βλέπω .Το γράφω εδώ για να δείτε όλοι πως τίποτα δεν είναι δεδομένο .Το evo ενώ έχει έναν πολύ κοντό και απότομο κώνο έχει μικρότερη αναπήδηση(ταλάντωση) κάνης και δεν έχει συσωματωσεις βάση κατασκευαστή .Ενώ μια γόμωση στο ξεκίνημα της αν την περάσεις από τέτοιο κώνο στον αυλό και συσωματωσεις έχει και σου σπάει τον ώμο .Εντελώς αντίθετα δηλαδή και αναρωτιέμαι αυτό το γράφω για τον κατασκευαστή που κατέχει ανδιαμφησβητητα περισσότερα από εμάς.Αν η θαλάμη ήταν 100χιλ και ρίχναμε με 70 Χιλ κάλυκα ώστε όλη η γόμωση να βρεθεί σε χώρο θαλάμης πριν τον αυλό και έμπαινε στον αυλό με τέτοιο τρόπο όπως το evo tsok ,τι αποτέλεσμα θα υπήρχε στη τουφεκιά ,?Το 100 Χιλ το έγραψα τυχαία εννοώντας η θαλάμη να έχει τέτοια μήκος ώστε όλη η γόμωση εκτός κάλυκα να βρεθεί μόνο στη θαλάμη πριν μπει στον αυλό.Ειμαι περίεργος τι συμπεριφορά θα υπήρχε πιστεύω σίγουρα μικρότερη ανάκρουση για τα υπόλοιπα μάλλον δε θα τα μάθουμε.
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς να πω πως δεν έχει καμία σχέση ο παραπάνω συλλογισμός με το τι πραγματικά συμβαίνει. Ο εξαιρετικά κοντός και απότομος κώνος στην αρχή των EVO (Equalizing Ring) απλά...δεν συμμετέχει στο παιχνίδι! Είναι μόνο η γεωμετρική βάση για επίτευξη πολύ μικρής γωνίας κώνου στένωσης στο εσωτερικό που δίνει και όλα τα πλεονεκτήματα που ανέφερα. Η γόμωση ούτε που έρχεται σε επαφή μαζί του! Να το πω κάπως αλλιώς, τα EVO λειτουργούν όπως ακριβώς τα σταθερά τσοκ, εκεί δεν υπάρχει το κενό μεταξύ τέλους της κάννης και αρχής του εναλλασσόμενου τσοκ, η γόμωση εφάπτεται με το εσωτερικό του σταθερού τσοκ καθ΄όλο το μήκος του, έτσι και στα EVO. Επαναλαμβάνω: αν κατάλαβα καλά.
Τώρα, όσο για την υπερμεγέθη θαλάμη και το τι θα γινόταν αν...όλα έχουν δοκιμαστεί ήδη. Οι εγγλέζοι κατασκεύασαν παληά κάννες χωρίς καθόλου διακριτή θαλάμη (chamberless). To αποτέλεσμα ήταν να παράγονται ασταθείς τουφεκιές, πραγματικό χάλι. Ο λόγος ίδιος με το γιατί το μήκος της γόμωσης (στήλης βυσμάτωσης και σκαγιών) πρέπει να είναι τέτοιο που όταν βγαίνει το πίσω μέρος της από τον κάλυκα, το εμπρός να έχει μπει καλά μέσα στη κάννη σφραγίζοντας τα αέρια που λυσσάνε να προσπεράσουν. Να πω εδώ πως στην εξίσωση υπάρχουν και πολλοί παράγοντες που μερικών το μυαλό ούτε που πάει: πχ η εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος! Σε κάννη με θαλάμη magnum, με επιμηκυμένο κώνο προσαρμογής (πέρα των 3,5 εκ) και με πολύ φαρδύ αυλό 18,8 - 18,9, όταν χρησιμοποιούνται γομώσεις με μάλλινη τάπα ή μεσόταπα και κάνει κρύο, οι τουφεκιές δεν... Με συγκεντρωτήρα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα αλλά ούτε και αν κάνει ζέστη! Επειδή έχει γίνει μανία η οικολογική διαστροφή περί πλήρους εξάλειψης των συνθετικών - πλαστικών αντικειμένων, έχει ξεκινήσει εκστρατεία σε πολλά σκοπευτήρια αλλά και χώρους κυνηγιού απαγόρευσης των πλαστικών συγκεντρωτήρων με αποτέλεσμα τον φόβο πολλών κατόχων όπλων σαν τα ανωτέρω περιγραφόμενα πως θα βρεθούν με αχρηστευμένα όπλα. Ευτυχώς, ήδη υπάρχουν 1-2 πολύ μεγάλες εταιρείες φυσιγγιών που έκαναν έρευνα και παράγουν πλέον μη πλαστικούς συγκεντρωτήρες. Αυτά.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση και τις χρήσιμες πληροφορίες.Αρα Χρήστο το ορθότερο είναι ότι παίρνουμε τα μέγιστα από κάθε κανη όταν χρησιμοποιούμε φυσίγγι ανάλογα με την θαλαμη ,δηλ εγώ που δε ρίχνω μαγκουμ είναι καλύτερο να έχω όπλο με 70 άρα θαλάμη .Πραγματικά μου ελυσες πολλές απορίες και έδωσες και χρήσιμες πληροφορίες όσον αφορά την θερμοκρασία κτλ.
 
Last edited:
Να πληροφορήσω τους φίλους αναγνώστες πως το site μας είναι πλέον αναβαθμισμένο, διορθωμένο και χωρίς τα λάθη και τα κενά που υπήρχαν (το τι γινότανε δεν λέγεται, ευτυχώς δεν τα καταλαβαίναναι πολλοί), εμπλουτισμένο με σελίδες Photo Gallery και Video Page. Ευκαιρία για τους φίλους που δεν έχουν δει το intro video της BRAIN να το δουν!
https://brainchokes.com/el/video-page/
Όσοι θέλουν, μπορούν να κάνουν και αξιολόγηση - βαθμολόγηση στο Google (στο δεξί μέρος της σελίδας που ανοίγει όταν αναζητήσετε brain chokes). Μέχρι τώρα έχουμε βαθμολογηθεί μόνο με 5 * με εξαίρεση έναν (απολύτως άγνωστο σε εμάς, ούτε πελάτη ούτε τίποτα, μάλλον "οικολόγο") που βαθμολόγησε με ...1*
Χρίστος
BRAIN Chokes
 
Καλησπέρα...
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τσοκ brain CR..
Μπορείτε να μου πείτε πόσα μέτρα καλύπτει αυτό το τσοκ;
Ποια είναι η διαφορά του με τα αντίστοιχα συμβατικά 4* + 5*;
Μην παρεις το CR , αγορασε το Bell με κλειστα ματια!! Εχει τα ιδια μετρα (απο 10 εως 25+) με πολυ καλυτερη κατανομη
 
Μην παρεις το CR , αγορασε το Bell με κλειστα ματια!! Εχει τα ιδια μετρα (απο 10 εως 25+) με πολυ καλυτερη κατανομη
Toli το bell το ειχε φιλος σε rafaello crio 18.4 αυλο και το πωλησε διοτι δεν ειδε καμμια διαφορα απο το μαμα κυλινδρο.Σε τι οπλο εσυ ειδες αποτελεσμα οπως αναφερεσαι με τοση βεβαιότητα. Εμενα με ενδιαφερει για την Μ2 18.3 αυλο και εαν καποιος συναδελφος τοχει δοκιμάσει θα βοηθουσε να μη γινει αδικη αγορα.
 
Toli το bell το ειχε φιλος σε rafaello crio 18.4 αυλο και το πωλησε διοτι δεν ειδε καμμια διαφορα απο το μαμα κυλινδρο.Σε τι οπλο εσυ ειδες αποτελεσμα οπως αναφερεσαι με τοση βεβαιότητα. Εμενα με ενδιαφερει για την Μ2 18.3 αυλο και εαν καποιος συναδελφος τοχει δοκιμάσει θα βοηθουσε να μη γινει αδικη αγορα.
Το έχω εγώ σε m2 , montefeltro 18,3 παίρνεις κοντινά πουλιά και δεν στα χαλάει εγώ αυτό είδα ,αλλιώς τα μαμά είναι μια χαρά .
 
Το έχω εγώ σε m2 , montefeltro 18,3 παίρνεις κοντινά πουλιά και δεν στα χαλάει εγώ αυτό είδα ,αλλιώς τα μαμά είναι μια χαρά .
Αυτο το εχω διαπιστώσει με την XLR που το εχω δοκιμάσει αλλα η αποδοση στα βλητικα χαρακτηριστικα δεν του BELL δεν ακολουθουσε το μαμα CYL.Αυτο θελω καποιος να μου πει εφοσον εχει κανει τις δοκιμες του
συγκριτικά με το μαμαCYL της Μ2.Εσυ το χρησιμοποιεις γιατι ειδες οτι δεν σου χαλαει τα πουλια η βλεπεις ποιο σταθερα και αποδοτικοτερα σκοτωματα δηλ.ποιο γεματη και ομοιομορφη ροζετα.
 
Αυτο το εχω διαπιστώσει με την XLR που το εχω δοκιμάσει αλλα η αποδοση στα βλητικα χαρακτηριστικα δεν του BELL δεν ακολουθουσε το μαμα CYL.Αυτο θελω καποιος να μου πει εφοσον εχει κανει τις δοκιμες του
συγκριτικά με το μαμαCYL της Μ2.Εσυ το χρησιμοποιεις γιατι ειδες οτι δεν σου χαλαει τα πουλια η βλεπεις ποιο σταθερα και αποδοτικοτερα σκοτωματα δηλ.ποιο γεματη και ομοιομορφη ροζετα.
Μετά τις μαύρες η τα πουλιά που βγαίνουν μέχρι τα 15-20 μετρα προτιμώ το 4αρι μαμά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top